Menu

Farrar outkicks Cav’ at Tirreno-Adriatico

  • By Andrew Hood
  • Published Mar. 13, 2009
  • Updated Mar. 14, 2009 at 10:10 AM EDT

By Andrew Hood

2009 Tirreno-Adriatico, stage 3: Farrar wins

Photo: Graham Watson

Tyler Farrar (Garmin-Slipstream) bolted past Mark Cavendish (Columbia-Highroad) to win Friday’s third stage at Tirreno-Adriatico.

Cavendish looked to have the sprint in the bag when Farrar came off Cavendish’s wheel and surged past his left shoulder to take the biggest win of his European career.

“I’m super happy with the victory. It’s the first win of the year. I knew I was strong at (the Amgen Tour of) California. I was fourth, fifth in the sprints, so I knew I was getting stronger,” Farrar said. “The team did a great job putting me in position and then I was looking for the wheel. I started the sprint and I was faster today.”

Cervélo had five men on the front to lead out the sprint, with Cavendish and Farrar holding back behind such riders as Alessandro Petacchi (LPR) and Tom Boonen (Quick Step).

2009 Tirreno-Adriatico, stage 3: Farrar out kicked Cavendish.

Photo: Graham Watson

The victory is Garmin-Slipstream’s second big win of the week. Christian Vande Velde won a stage at Paris-Nice on Wednesday.

Will Frischkorn (Garmin-Slipstream) snuck into the day’s main move with two other riders.

With one lap to go, the gap was down to 1:19 and it was hard to believe in their chances with all the sprinter teams collaborating to set up their fast-twitch thoroughbreds. The trio was swept up with less than 10km to go.

The 44th Tirreno-Adriatico continues Friday with the decisive summit finish to Montelupone. The 171km fourth stage starts in Foligno and tackles the Passo del Cornello at 30km before a gradual descent toward the hilly final half of the race.

Photo Gallery

Results

Stage results: | (GC standings )

1. Tyler Farrar (USA) Garmin – Slipstream in 3.53:48
2. Mark Cavendish (GBR) Team Columbia – High Road at 0:00
3. Enrico Rossi (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc at 0:00
4. Tom Boonen (BEL) Quickstep at 0:00
5. Robbie Mcewen (AUS) Team Katusha at 0:00
6. Stuart O’grady (AUS) Team Saxo Bank at 0:00
7. Robert Hunter (RSA) Barloworld at 0:00
8. Luca Paolini (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka at 0:00
9. Thor Hushovd (NOR) Cervelo Test Team at 0:00
10. Borut Bozic (SLO) Vacansoleil Pro Cycling Tea at 0:00
11. Yauheni Hutarovich (BLR) Fran?aise Des Jeux at 0:00
12. Angelo Furlan (ITA) Lampre – Ngc at 0:00
13. Alessandro Petacchi (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
14. Gerald Ciolek (GER) Team Milram at 0:00
15. Koldo Fernandez (ESP) Euskaltel – Euskadi at 0:00
16. Sebastian Lang (GER) Silence – Lotto at 0:00
17. Arnaud Coyot (FRA) Caisse D’epargne at 0:00
18. Aur?lien Clerc (SUI) Ag2r La Mondiale at 0:00
19. Pedro Horrillo Munoz (ESP) Rabobank at 0:00
20. Rony Martias (FRA) Bbox Bouygues Telecom at 0:00
21. Davide Vigano (ITA) Fuji – Servetto at 0:00
22. Leonardo Duque (COL) Cofidis, Le Credit En Ligne at 0:00
23. Jens Mouris (NED) Vacansoleil Pro Cycling Tea at 0:00
24. Baden Cooke (AUS) Vacansoleil Pro Cycling Tea at 0:00
25. Danilo Napolitano (ITA) Team Katusha at 0:00
26. Yoann Offredo (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
27. Enrico Gasparotto (ITA) Lampre – Ngc at 0:00
28. Martin Elmiger (SUI) Ag2r La Mondiale at 0:00
29. Christopher Sutton (AUS) Garmin – Slipstream at 0:00
30. Mattia Gavazzi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
31. George Hincapie (USA) Team Columbia – High Road at 0:00
32. Julian Dean (NZL) Garmin – Slipstream at 0:00
33. Dominique Rollin (CAN) Cervelo Test Team at 0:00
34. Michael Friedman (USA) Garmin – Slipstream at 0:00
35. Francesco Ginanni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
36. Assan Bazayev (KAZ) Astana at 0:00
37. Fabian Wegmann (GER) Team Milram at 0:00
38. Maxim Iglinskiy (KAZ) Astana at 0:00
39. Peter Wrolich (AUT) Team Milram at 0:00
40. Matti Breschel (DEN) Team Saxo Bank at 0:00
41. Paolo Longo Borghini (ITA) Barloworld at 0:00
42. Vincenzo Nibali (ITA) Liquigas at 0:00
43. Daniele Righi (ITA) Lampre – Ngc at 0:00
44. Filippo Pozzato (ITA) Team Katusha at 0:00
45. Pablo Lastras Garcia (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
46. Pavel Brutt (RUS) Team Katusha at 0:00
47. Andreas Kloden (GER) Astana at 0:00
48. Lorenzo Bernucci (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
49. Daniele Pietropolli (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
50. Thomas Lovkvist (SWE) Team Columbia – High Road at 0:00
51. Bert Grabsch (GER) Team Columbia – High Road at 0:00
52. Ka Klostergaard Larsen (DEN) Team Saxo Bank at 0:00
53. Daniel Lloyd (GBR) Cervelo Test Team at 0:00
54. Simon Gerrans (AUS) Cervelo Test Team at 0:00
55. Wesley Sulzberger (AUS) Fran?aise Des Jeux at 0:00
56. Gabriele Bosisio (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
57. Mauro Da Dalto (ITA) Lampre – Ngc at 0:00
58. Johan Van Summeren (BEL) Silence – Lotto at 0:00
59. Esteban Egoi Martinez De (ESP) Euskaltel – Euskadi at 0:00
60. Roger Hammond (GBR) Cervelo Test Team at 0:00
61. Matteo Carrara (ITA) Vacansoleil Pro Cycling Tea at 0:00
62. Luca Mazzanti (ITA) Team Katusha at 0:00
63. Lloyd Mondory (FRA) Ag2r La Mondiale at 0:00
64. Ryder Hesjedal (CAN) Garmin – Slipstream at 0:00
65. Dries Devenyns (BEL) Quickstep at 0:00
66. Andrey Zeits (KAZ) Astana at 0:00
67. Alessandro Donati (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka at 0:00
68. Thomas Geraint (GBR) Barloworld at 0:00
69. Serguei Klimov (RUS) Team Katusha at 0:00
70. Linus Gerdemann (GER) Team Milram at 0:00
71. Danilo Di Luca (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
72. Kanstantsin Siutsou (BLR) Team Columbia – High Road at 0:00
73. Leonardo Giordani (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc at 0:00
74. Jos? I Gutierrez Palacios (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
75. Greg Van Avermaet (BEL) Silence – Lotto at 0:00
76. Patrick Calcagni (SUI) Barloworld at 0:00
77. Anthony Geslin (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
78. Fabio Sabatini (ITA) Liquigas at 0:00
79. Said Haddou (FRA) Bbox Bouygues Telecom at 0:00
80. Marcin Sapa (POL) Lampre – Ngc at 0:00
81. Alessandro Vanotti (ITA) Liquigas at 0:00
82. Julien El Fares (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne at 0:00
83. Daniele Bennati (ITA) Liquigas at 0:00
84. Anthony Roux (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
85. Brett Lancaster (AUS) Cervelo Test Team at 0:00
86. Servais Knaven (NED) Team Milram at 0:00
87. Eros Capecchi (ITA) Fuji – Servetto at 0:00
88. Fredrik Kessiakoff (SWE) Fuji – Servetto at 0:00
89. Riccardo Chiarini (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
90. Davide Rebellin (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
91. Andreas Klier (GER) Cervelo Test Team at 0:00
92. Andy Schleck (LUX) Team Saxo Bank at 0:00
93. Stefano Garzelli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka at 0:00
94. Michele Scarponi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
95. Grischa Niermann (GER) Rabobank at 0:00
96. Peter Velits (SVK) Team Milram at 0:00
97. Johannes Frohlinger (GER) Team Milram at 0:00
98. Bram De Groot (NED) Rabobank at 0:00
99. Rene Mandri (EST) Ag2r La Mondiale at 0:00
100. Alessandro Ballan (ITA) Lampre – Ngc at 0:00
101. Robert Gesink (NED) Rabobank at 0:00
102. Massimo Codol (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka at 0:00
103. Martijn Maaskant (NED) Garmin – Slipstream at 0:00
104. Da Costa Rui Alberto Faria (POR) Caisse D’epargne at 0:00
105. Ivan Basso (ITA) Liquigas at 0:00
106. Kurt-asle Arvesen (NOR) Team Saxo Bank at 0:00
107. Svein Tuft (CAN) Garmin – Slipstream at 0:00
108. Bj?rn Schroder (GER) Team Milram at 0:00
109. Giampaolo Caruso (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc at 0:00
110. Sergey Lagutin (UZB) Vacansoleil Pro Cycling Tea at 0:00
111. Didac Ortega (ESP) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka at 0:00
112. Gr?gory Rast (SUI) Astana at 0:00
113. Matteo Tosatto (ITA) Quickstep at 0:00
114. David Arroyo Duran (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
115. Ivan Velasco Murillo (ESP) Euskaltel – Euskadi at 0:00
116. Ilker Camano Ortuzar (ESP) Fuji – Servetto at 0:00
117. Vincent Jerome (FRA) Bbox Bouygues Telecom at 0:00
118. Joaquin Rodriguez Oliver (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
119. Tom Stamsnijder (NED) Rabobank at 0:00
120. I Landaluze Intxaurraga (ESP) Euskaltel – Euskadi at 0:00
121. Michael Albasini (SUI) Team Columbia – High Road at 0:00
122. Gianni Meersman (BEL) Fran?aise Des Jeux at 0:00
123. Herv? Duclos-lassalle (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne at 0:00
124. Franco Pellizotti (ITA) Liquigas at 0:00
125. Jerome Coppel (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
126. Giairo Ermeti (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
127. Daniele Nardello (ITA) Fuji – Servetto at 0:00
128. Thomas Dekker (NED) Silence – Lotto at 0:00
129. Valerio Agnoli (ITA) Liquigas at 0:00
130. Marzio Bruseghin (ITA) Lampre – Ngc at 0:00
131. La Fuente Rasilla Davi De (ESP) Fuji – Servetto at 0:00
132. Massimiliano Gentili (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc at 0:00
133. Bj?rn Leukemans (BEL) Vacansoleil Pro Cycling Tea at 0:00
134. Massimiliano Mori (ITA) Lampre – Ngc in 3.54:07 at 0:19
135. Marco Velo (ITA) Quickstep in 3.54:07 at 0:19
136. Alberto Ongarato (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 3.54:09 at 0:21
137. Edvald Boasson Hagen (NOR) Team Columbia – High Road in 3.54:11 at 0:23
138. Frank Hoj (DEN) Team Saxo Bank in 3.54:16 at 0:28
139. Gabriel Rasch (NOR) Cervelo Test Team in 3.54:16 at 0:28
140. Wim De Vocht (BEL) Vacansoleil Pro Cycling Tea in 3.54:25 at 0:37
141. Pablo Urtasun Perez (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.54:25 at 0:37
142. Allan Davis (AUS) Quickstep in 3.54:26 at 0:38
143. Leif Hoste (BEL) Silence – Lotto in 3.54:26 at 0:38
144. Cyril Dessel (FRA) Ag2r La Mondiale in 3.54:39 at 0:51
145. Paul Martens (GER) Rabobank in 3.54:39 at 0:51
146. Rick Flens (NED) Rabobank in 3.54:39 at 0:51
147. Aitor Galdos Alonso (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.54:39 at 0:51
148. Kevin Hulsmans (BEL) Quickstep in 3.54:39 at 0:51
149. Diego Caccia (ITA) Barloworld in 3.54:50 at 1:02
150. Vasil Kiryienka (BLR) Caisse D’epargne in 3.54:50 at 1:02
151. Giampaolo Cheula (ITA) Barloworld in 3.54:50 at 1:02
152. Luis Angel Mate Mardones (ESP) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 3.54:56 at 1:08
153. Giuseppe Palumbo (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.54:56 at 1:08
154. Marcus Ljungqvist (SWE) Team Saxo Bank in 3.54:56 at 1:08
155. Arnaud Labbe (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 3.54:56 at 1:08
156. Francesco Failli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.54:56 at 1:08
157. Olivier Kaisen (BEL) Silence – Lotto in 3.54:56 at 1:08
158. Serguei Ivanov (RUS) Team Katusha in 3.54:56 at 1:08
159. Matthieu Sprick (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 3.54:56 at 1:08
160. Mario Aerts (BEL) Silence – Lotto in 3.54:56 at 1:08
161. Alexandr Pliuschin (MDA) Ag2r La Mondiale in 3.54:56 at 1:08
162. Stijn Devolder (BEL) Quickstep in 3.54:56 at 1:08
163. Mikhaylo Khalilov (UKR) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.54:56 at 1:08
164. Mikhail Ignatiev (RUS) Team Katusha in 3.54:56 at 1:08
165. Josu Agirre Aseginolaza (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.54:56 at 1:08
166. Johann Tschopp (SUI) Bbox Bouygues Telecom in 3.54:56 at 1:08
167. Gilberto Simoni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 3.54:56 at 1:08
168. Steven Cummings (GBR) Barloworld in 3.54:56 at 1:08
169. Maarten Wynants (BEL) Quickstep in 3.54:56 at 1:08
170. Benoit Vaugrenard (FRA) Fran?aise Des Jeux in 3.54:56 at 1:08
171. Maurizio Biondo (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.55:42 at 1:54
172. Yuriy Krivtsov (UKR) Ag2r La Mondiale in 3.55:42 at 1:54
173. Andoni Lafuente (ESP) Euskaltel – Euskadi in 3.55:42 at 1:54
174. Marco Corti (ITA) Barloworld in 3.55:42 at 1:54
175. Tadej Valjavec (SLO) Ag2r La Mondiale in 3.55:42 at 1:54
176. Filippo Simeoni (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.55:42 at 1:54
177. Vladimir Duma (UKR) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 3.55:42 at 1:54
178. Laurent Lefevre (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 3.55:42 at 1:54
179. Dario Andriotto (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 3.55:42 at 1:54
180. Charles Wegelius (GBR) Silence – Lotto in 3.55:42 at 1:54
181. Bernhard Eisel (AUT) Team Columbia – High Road in 3.55:42 at 1:54
182. Manuel Quinziato (ITA) Liquigas in 3.55:42 at 1:54
183. Ermanno Capelli (ITA) Fuji – Servetto in 3.55:42 at 1:54
184. Pierrick Fedrigo (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 3.55:42 at 1:54
185. William Frischkorn (USA) Garmin – Slipstream in 3.55:42 at 1:54
186. Dmitriy Muravyev (KAZ) Astana in 3.57:04 at 3:16
187. Lieuwe Westra (NED) Vacansoleil Pro Cycling Tea in 3.57:15 at 3:27
188. Alessandro Bertolini (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 3.57:15 at 3:27
189. Sergey Renev (KAZ) Astana in 3.57:15 at 3:27
190. Marc De Maar (NED) Rabobank in 4.00:36 at 6:48
191. Eudes Demaret Jean (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.00:49 at 7:01
192. Maryan Hary (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.00:49 at 7:01
193. Nico Sijmens (BEL) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.00:49 at 7:01
194. Bing Fernandez Bustinza (ESP) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.00:49 at 7:01
195. Angel Madrazo Ruiz (ESP) Caisse D’epargne in 4.00:49 at 7:01

196. Fabian Cancellara (SUI) Team Saxo Bank in 4.01:13 at 7:25

GC standings | ( Stage results )

1. Julien El Fares (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 12.00:20
2. Alessandro Petacchi (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 12.00:35 at 0:15
3. Daniele Bennati (ITA) Liquigas in 12.00:35 at 0:15
4. Enrico Rossi (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 12.00:40 at 0:20
5. Leonardo Duque (COL) Cofidis, Le Credit En Ligne in 12.00:45 at 0:25
6. Assan Bazayev (KAZ) Astana in 12.00:45 at 0:25
7. Matti Breschel (DEN) Team Saxo Bank in 12.00:45 at 0:25
8. Enrico Gasparotto (ITA) Lampre – Ngc in 12.00:45 at 0:25
9. George Hincapie (USA) Team Columbia – High Road in 12.00:45 at 0:25
10. Lorenzo Bernucci (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 12.00:45 at 0:25
11. Filippo Pozzato (ITA) Team Katusha in 12.00:45 at 0:25
12. Fabian Wegmann (GER) Team Milram in 12.00:45 at 0:25
13. Paolo Longo Borghini (ITA) Barloworld in 12.00:45 at 0:25
14. Vincenzo Nibali (ITA) Liquigas in 12.00:45 at 0:25
15. Simon Gerrans (AUS) Cervelo Test Team in 12.00:45 at 0:25
16. Ryder Hesjedal (CAN) Garmin – Slipstream in 12.00:45 at 0:25
17. Luca Mazzanti (ITA) Team Katusha in 12.00:45 at 0:25
18. Pablo Lastras Garcia (ESP) Caisse D’epargne in 12.00:45 at 0:25
19. Thomas Lovkvist (SWE) Team Columbia – High Road in 12.00:45 at 0:25
20. Daniele Pietropolli (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 12.00:45 at 0:25
21. Dries Devenyns (BEL) Quickstep in 12.00:45 at 0:25
22. Esteban Egoi Martinez De (ESP) Euskaltel – Euskadi in 12.00:45 at 0:25
23. Linus Gerdemann (GER) Team Milram in 12.00:45 at 0:25
24. Stefano Garzelli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 12.00:45 at 0:25
25. Andreas Kloden (GER) Astana in 12.00:45 at 0:25
26. Kanstantsin Siutsou (BLR) Team Columbia – High Road in 12.00:45 at 0:25
27. Eros Capecchi (ITA) Fuji – Servetto in 12.00:45 at 0:25
28. Davide Rebellin (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 12.00:45 at 0:25
29. Danilo Di Luca (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 12.00:45 at 0:25
30. Johan Van Summeren (BEL) Silence – Lotto in 12.00:45 at 0:25
31. Fredrik Kessiakoff (SWE) Fuji – Servetto in 12.00:45 at 0:25
32. Peter Velits (SVK) Team Milram in 12.00:45 at 0:25
33. Andy Schleck (LUX) Team Saxo Bank in 12.00:45 at 0:25
34. Ivan Basso (ITA) Liquigas in 12.00:45 at 0:25
35. I Landaluze Intxaurraga (ESP) Euskaltel – Euskadi in 12.00:45 at 0:25
36. Giampaolo Caruso (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 12.00:45 at 0:25
37. Robert Gesink (NED) Rabobank in 12.00:45 at 0:25
38. Michele Scarponi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 12.00:45 at 0:25
39. Franco Pellizotti (ITA) Liquigas in 12.00:45 at 0:25
40. Joaquin Rodriguez Oliver (ESP) Caisse D’epargne in 12.00:45 at 0:25
41. David Arroyo Duran (ESP) Caisse D’epargne in 12.00:45 at 0:25
42. Valerio Agnoli (ITA) Liquigas in 12.01:06 at 0:46
43. Robbie Mcewen (AUS) Team Katusha in 12.01:49 at 1:29
44. Luca Paolini (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 12.01:49 at 1:29
45. Stuart O’grady (AUS) Team Saxo Bank in 12.01:49 at 1:29
46. Peter Wrolich (AUT) Team Milram in 12.01:49 at 1:29
47. Yoann Offredo (FRA) Fran?aise Des Jeux in 12.01:49 at 1:29
48. Martin Elmiger (SUI) Ag2r La Mondiale in 12.01:49 at 1:29
49. Lloyd Mondory (FRA) Ag2r La Mondiale in 12.01:49 at 1:29
50. Daniel Lloyd (GBR) Cervelo Test Team in 12.01:49 at 1:29
51. Greg Van Avermaet (BEL) Silence – Lotto in 12.01:49 at 1:29
52. Fabio Sabatini (ITA) Liquigas in 12.01:49 at 1:29
53. Gabriele Bosisio (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 12.01:49 at 1:29
54. Didac Ortega (ESP) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 12.01:49 at 1:29
55. Serguei Klimov (RUS) Team Katusha in 12.01:49 at 1:29
56. Sergey Lagutin (UZB) Vacansoleil Pro Cycling Te in 12.01:49 at 1:29
57. Ilker Camano Ortuzar (ESP) Fuji – Servetto in 12.01:49 at 1:29
58. Ivan Velasco Murillo (ESP) Euskaltel – Euskadi in 12.01:49 at 1:29
59. Jerome Coppel (FRA) Fran?aise Des Jeux in 12.01:49 at 1:29
60. Gilberto Simoni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 12.01:53 at 1:33
61. Matteo Tosatto (ITA) Quickstep in 12.02:09 at 1:49
62. Koldo Fernandez (ESP) Euskaltel – Euskadi in 12.02:26 at 2:06
63. Baden Cooke (AUS) Vacansoleil Pro Cycling Te in 12.02:30 at 2:10
64. Dominique Rollin (CAN) Cervelo Test Team in 12.02:30 at 2:10
65. Daniele Righi (ITA) Lampre – Ngc in 12.02:30 at 2:10
66. Andrey Zeits (KAZ) Astana in 12.02:30 at 2:10
67. Francesco Ginanni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 12.02:30 at 2:10
68. Wesley Sulzberger (AUS) Fran?aise Des Jeux in 12.02:30 at 2:10
69. Matteo Carrara (ITA) Vacansoleil Pro Cycling Te in 12.02:30 at 2:10
70. Andreas Klier (GER) Cervelo Test Team in 12.02:30 at 2:10
71. Anthony Roux (FRA) Fran?aise Des Jeux in 12.02:30 at 2:10
72. Jos? I Gutierrez Palacios (ESP) Caisse D’epargne in 12.02:30 at 2:10
73. Johannes Frohlinger (GER) Team Milram in 12.02:30 at 2:10
74. Grischa Niermann (GER) Rabobank in 12.02:30 at 2:10
75. Vincent Jerome (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 12.02:30 at 2:10
76. Paul Martens (GER) Rabobank in 12.02:40 at 2:20
77. Vasil Kiryienka (BLR) Caisse D’epargne in 12.02:51 at 2:31
78. Diego Caccia (ITA) Barloworld in 12.02:51 at 2:31
79. Giampaolo Cheula (ITA) Barloworld in 12.02:51 at 2:31
80. Edvald Boasson Hagen (NOR) Team Columbia – High Road in 12.02:53 at 2:33
81. Thomas Dekker (NED) Silence – Lotto in 12.02:53 at 2:33
82. Johann Tschopp (SUI) Bbox Bouygues Telecom in 12.02:57 at 2:37
83. Maurizio Biondo (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 12.03:43 at 3:23
84. Pierrick Fedrigo (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 12.03:43 at 3:23
85. Tadej Valjavec (SLO) Ag2r La Mondiale in 12.03:43 at 3:23
86. Gianni Meersman (BEL) Fran?aise Des Jeux in 12.03:57 at 3:37
87. Michael Albasini (SUI) Team Columbia – High Road in 12.03:57 at 3:37
88. Tyler Farrar (USA) Garmin – Slipstream in 12.04:28 at 4:08
89. Arnaud Coyot (FRA) Caisse D’epargne in 12.04:38 at 4:18
90. Pavel Brutt (RUS) Team Katusha in 12.04:38 at 4:18
91. Alessandro Donati (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 12.04:38 at 4:18
92. Massimo Codol (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 12.04:38 at 4:18
93. Rene Mandri (EST) Ag2r La Mondiale in 12.04:38 at 4:18
94. Matthieu Sprick (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 12.05:05 at 4:45
95. Mikhail Ignatiev (RUS) Team Katusha in 12.05:05 at 4:45
96. Gabriel Rasch (NOR) Cervelo Test Team in 12.05:06 at 4:46
97. Maxim Iglinskiy (KAZ) Astana in 12.05:16 at 4:56
98. Anthony Geslin (FRA) Fran?aise Des Jeux in 12.05:16 at 4:56
99. Patrick Calcagni (SUI) Barloworld in 12.05:16 at 4:56
100. Stijn Devolder (BEL) Quickstep in 12.05:46 at 5:26
101. Allan Davis (AUS) Quickstep in 12.05:54 at 5:34
102. Benoit Vaugrenard (FRA) Fran?aise Des Jeux in 12.06:24 at 6:04
103. William Frischkorn (USA) Garmin – Slipstream in 12.06:29 at 6:09
104. Bernhard Eisel (AUT) Team Columbia – High Road in 12.06:32 at 6:12
105. Aur?lien Clerc (SUI) Ag2r La Mondiale in 12.07:24 at 7:04
106. Bert Grabsch (GER) Team Columbia – High Road in 12.07:24 at 7:04
107. Davide Vigano (ITA) Fuji – Servetto in 12.07:24 at 7:04
108. Thomas Geraint (GBR) Barloworld in 12.07:24 at 7:04
109. Bj?rn Leukemans (BEL) Vacansoleil Pro Cycling Te in 12.07:24 at 7:04
110. Massimiliano Gentili (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 12.07:34 at 7:14
111. Pablo Urtasun Perez (ESP) Euskaltel – Euskadi in 12.08:01 at 7:41
112. Marcin Sapa (POL) Lampre – Ngc in 12.08:22 at 8:02
113. Mikhaylo Khalilov (UKR) Ceramica Flaminia Bossini D in 12.08:32 at 8:12
114. Alessandro Ballan (ITA) Lampre – Ngc in 12.08:38 at 8:18
115. Marzio Bruseghin (ITA) Lampre – Ngc in 12.08:38 at 8:18
116. La Fuente Rasilla Davi De (ESP) Fuji – Servetto in 12.08:38 at 8:18
117. Alberto Ongarato (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 12.08:59 at 8:39
118. Vladimir Duma (UKR) Ceramica Flaminia Bossini D in 12.09:08 at 8:48
119. Pedro Horrillo Munoz (ESP) Rabobank in 12.09:19 at 8:59
120. Angelo Furlan (ITA) Lampre – Ngc in 12.09:19 at 8:59
121. Borut Bozic (SLO) Vacansoleil Pro Cycling Te in 12.09:19 at 8:59
122. Christopher Sutton (AUS) Garmin – Slipstream in 12.09:19 at 8:59
123. Julian Dean (NZL) Garmin – Slipstream in 12.09:19 at 8:59
124. Ka Klostergaard Larsen (DEN) Team Saxo Bank in 12.09:19 at 8:59
125. Mauro Da Dalto (ITA) Lampre – Ngc in 12.09:19 at 8:59
126. Leonardo Giordani (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 12.09:19 at 8:59
127. Svein Tuft (CAN) Garmin – Slipstream in 12.09:19 at 8:59
128. Herv? Duclos-lassalle (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 12.09:19 at 8:59
129. Angel Madrazo Ruiz (ESP) Caisse D’epargne in 12.09:31 at 9:11
130. Massimiliano Mori (ITA) Lampre – Ngc in 12.09:38 at 9:18
131. Francesco Failli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 12.09:46 at 9:26
132. Luis Angel Mate Mardones (ESP) Diquigiovanni – Androni Gioc in 12.09:46 at 9:26
133. Josu Agirre Aseginolaza (ESP) Euskaltel – Euskadi in 12.09:46 at 9:26
134. Mark Cavendish (GBR) Team Columbia – High Road in 12.09:49 at 9:29
135. Servais Knaven (NED) Team Milram in 12.09:54 at 9:34
136. Yauheni Hutarovich (BLR) Fran?aise Des Jeux in 12.09:55 at 9:35
137. Michael Friedman (USA) Garmin – Slipstream in 12.09:55 at 9:35
138. Said Haddou (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 12.09:55 at 9:35
139. Tom Boonen (BEL) Quickstep in 12.10:16 at 9:56
140. Alexandr Pliuschin (MDA) Ag2r La Mondiale in 12.10:18 at 9:58
141. Arnaud Labbe (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 12.10:27 at 10:07
142. Serguei Ivanov (RUS) Team Katusha in 12.10:27 at 10:07
143. Lieuwe Westra (NED) Vacansoleil Pro Cycling Te in 12.10:48 at 10:28
144. Gr?gory Rast (SUI) Astana in 12.11:10 at 10:50
145. Marco Corti (ITA) Barloworld in 12.11:13 at 10:53
146. Manuel Quinziato (ITA) Liquigas in 12.11:13 at 10:53
147. Marco Velo (ITA) Quickstep in 12.11:39 at 11:19
148. Dmitriy Muravyev (KAZ) Astana in 12.11:40 at 11:20
149. Sergey Renev (KAZ) Astana in 12.11:51 at 11:31
150. Riccardo Chiarini (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 12.11:57 at 11:37
151. Giairo Ermeti (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 12.11:57 at 11:37
152. Sebastian Lang (GER) Silence – Lotto in 12.12:05 at 11:45
153. Robert Hunter (RSA) Barloworld in 12.12:05 at 11:45
154. Jens Mouris (NED) Vacansoleil Pro Cycling Te in 12.12:05 at 11:45
155. Rony Martias (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 12.12:05 at 11:45
156. Roger Hammond (GBR) Cervelo Test Team in 12.12:05 at 11:45
157. Mattia Gavazzi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 12.12:05 at 11:45
158. Kurt-asle Arvesen (NOR) Team Saxo Bank in 12.12:05 at 11:45
159. Bram De Groot (NED) Rabobank in 12.12:05 at 11:45
160. Bj?rn Schroder (GER) Team Milram in 12.12:05 at 11:45
161. Giuseppe Palumbo (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 12.12:24 at 12:04
162. Cyril Dessel (FRA) Ag2r La Mondiale in 12.12:56 at 12:36
163. Aitor Galdos Alonso (ESP) Euskaltel – Euskadi in 12.12:56 at 12:36
164. Ermanno Capelli (ITA) Fuji – Servetto in 12.13:01 at 12:41
165. Marcus Ljungqvist (SWE) Team Saxo Bank in 12.13:13 at 12:53
166. Steven Cummings (GBR) Barloworld in 12.13:13 at 12:53
167. Danilo Napolitano (ITA) Team Katusha in 12.13:41 at 13:21
168. Yuriy Krivtsov (UKR) Ag2r La Mondiale in 12.13:51 at 13:31
169. Thor Hushovd (NOR) Cervelo Test Team in 12.13:55 at 13:35
170. Martijn Maaskant (NED) Garmin – Slipstream in 12.14:36 at 14:16
171. Tom Stamsnijder (NED) Rabobank in 12.14:36 at 14:16
172. Daniele Nardello (ITA) Fuji – Servetto in 12.14:36 at 14:16
173. Frank Hoj (DEN) Team Saxo Bank in 12.15:04 at 14:44
174. Wim De Vocht (BEL) Vacansoleil Pro Cycling Te in 12.15:13 at 14:53
175. Rick Flens (NED) Rabobank in 12.15:27 at 15:07
176. Olivier Kaisen (BEL) Silence – Lotto in 12.15:44 at 15:24
177. Mario Aerts (BEL) Silence – Lotto in 12.15:44 at 15:24
178. Maarten Wynants (BEL) Quickstep in 12.15:55 at 15:35
179. Bing Fernandez Bustinza (ESP) Cofidis, Le Credit En Ligne in 12.16:20 at 16:00
180. Charles Wegelius (GBR) Silence – Lotto in 12.16:30 at 16:10
181. Gerald Ciolek (GER) Team Milram in 12.17:22 at 17:02
182. Da Costa Rui Alberto Faria (POR) Caisse D’epargne in 12.17:22 at 17:02
183. Leif Hoste (BEL) Silence – Lotto in 12.17:56 at 17:36
184. Kevin Hulsmans (BEL) Quickstep in 12.18:09 at 17:49
185. Eudes Demaret Jean (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 12.19:02 at 18:42
186. Filippo Simeoni (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 12.19:08 at 18:48
187. Dario Andriotto (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 12.19:08 at 18:48
188. Laurent Lefevre (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 12.19:12 at 18:52
189. Brett Lancaster (AUS) Cervelo Test Team in 12.19:53 at 19:33
190. Alessandro Vanotti (ITA) Liquigas in 12.19:53 at 19:33
191. Alessandro Bertolini (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 12.20:45 at 20:25
192. Marc De Maar (NED) Rabobank in 12.21:24 at 21:04
193. Andoni Lafuente (ESP) Euskaltel – Euskadi in 12.21:47 at 21:27
194. Maryan Hary (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 12.24:23 at 24:03
195. Nico Sijmens (BEL) Cofidis, Le Credit En Ligne in 12.24:23 at 24:03
196. Fabian Cancellara (SUI) Team Saxo Bank in 12.27:18 at 26:58

FILED UNDER: Race Report / Race Results / Road TAGS:

Andrew Hood

Andrew Hood

Andrew Hood cut his journalistic teeth at Colorado dailies before the web boom opened the door to European cycling in the mid-1990s. Hood has covered every Tour de France since 1996 and has been VeloNews' European correspondent since 2002.

Get our best cycling content delivered to your inbox

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter