Menu

Cancellara wins Tour opener in Monaco

  • By VeloNews.com
  • Published Jul. 4, 2009
  • Updated Jul. 4, 2009 at 10:31 PM EDT

Contador second, Wiggins third in 15.5km time trial

2009 Tour de France, stage 1: Cancellara celebrates.

Photo: Graham Watson

If there was any doubt about Fabian Cancellara’s time trial superiority, the big Swiss rider erased it by stomping his way to a commanding win in the 15.5km opening stage of the Tour de France in Monaco. His finishing time of 19:32 put him well ahead of second-place Alberto Contador.

“I was one of the favorites to win here before the race and I knew if I got things right it would be very difficult for my rivals to beat me,” Cancellara said. “That was special motivation. To be back in the yellow jersey again is a great achievement both for me and my team, I am proud of it.”

Bradley Wiggins of Garmin-Slipstream finished third. And Astana’s Andreas Klöden and Levi Leipheimer took fourth and sixth, respectively.

Riding in the yellow and red skinsuit of Spanish national champion, Contador clearly established himself as the early favorite of the general classification riders, with 2008 Tour winner Carlos Sastre finishing 21st in 20:38, and last year’s runner-up Cadel Evans finishing fifth at 19:55.

2009 Tour de France

Stage 1: Monaco time trial
15.5km (9.6 miles)
Stage winner: Fabian Cancellara (Saxo Bank) in 19:32
Stage winner’s average speed: 47.4 kph (29.6 mph)
GC leader: Cancellara
Points leader: Cancellara
Climbing leader: Alberto Contador (Astana)
Team GC leader: Astana
Best young rider: Roman Kreuziger (Liquigas)
Up Next:
Stage 2 is 187km (116 miles) from Monaco to Brignoles. The route includes four categorized climbs, but they are unlikely to be decisive.

Picture perfect grand départ

The 96th Tour de France got underway under calm, blue skies next to a calm, blue sea. The hilly and winding 15.5km course took riders up away from Monaco’s port into French territory, before dropping them back down along the water for a flat, fast run-in to the finish.

It didn’t take long for the virtual race lead to begin seesawing between Team Columbia-HTC and Team Astana. Columbia’s Maxime Monfort set the early best time through the first time check at 7.5km of 12:01. Astana’s Lance Armstrong, the 18th man to start, soon came through the midpoint at 11:39.

Armstrong clearly knew the course well. He rode full gas around blind bends where he knew he had room, and sat up ahead of tight switchbacks, yet carried enough speed through to use the full width of the road. Despite a little bobble within the last kilometer, Armstrong powered to the finish out of the saddle, throwing his bike at the line to stop the clock at 20:12.

Armstrong took the early lead in the stage 1 prologue on Saturday, stopping the clock at 20min 12.36sec.

Photo: Agence France Presse

“It was hard, very technical, hard to find my rhythm,” Armstrong said. “I’ve been away a long time. I did the best I could … What a beautiful course. The best way to sum it up is that I had fun. I felt pretty good. … We’ll have to see how the other guys do, but I never expected to win the stage or take the yellow jersey.”

Columbia’s Tony Martin exploded through the course, quickly catching his minute man and posting an intermediate time of 11:27. After taking the tight, downhill 180-degree bend about five minutes from the finish very delicately, Martin sprinted back up to speed to finish 20:05, besting Armstrong.

Then Levi Leipheimer came though and reclaimed the lead on the road for Astana, posting a 20:02.

Other time trial specialists had mixed fortunes. Garmin-Slipstream’s David Millar raced aggressively, coming into the tight, downhill bend so hot he locked up his brakes. He kept his bike upright and his focus intact, however, and finished in 20:20. World time trial champion Bert Grabsch of Team Columbia-HTC didn’t fare so well, however, coming through in 21:23.

2009 Tour de France, stage 1: Cancellara took the stage 1 win and the first yellow jersey of 2009.

Photo: Graham Watson

Rising star Roman Kreuziger (Liquigas) challenged Leipheimer’s lead, but finished just outside of the American with a time of 20:04.

Then Astana’s Klöden came through to best his teammate with a top time of 19:54.

Christian Vande Velde, fourth overall in last year’s Tour, came in at 20:29. His teammate Dave Zabriskie, the U.S. time trial champion, finished 10 seconds better at 20:19.

At day’s end, it was an encouraging day for Team Astana, putting four riders in the top 10, including Armstrong in tenth.

Cancellara and Saxo Bank, of course, felt pretty good, too.

“Now everyone knows Cancellara is back and he is stronger,” Cancellara said. “We will defend the yellow jersey until the team time trial.”

AFP contributed to this report.

Photo Gallery

Results

Stage 1 results

  • 1. Fabian Cancellara Team Saxo Bank in 19:32
  • 2. Alberto Contador Astana in 19:50
  • 3. Bradley Wiggins Garmin – Slipstream in 19:51 at 00:19
  • 4. Andréas KlÖden Astana in 19:54 at 00:22
  • 5. Cadel Evans Silence – Lotto in 19:55 at 00:23
  • 6. Levi Leipheimer Astana in 20:02 at 00:30
  • 7. Roman Kreuziger Liquigas in 20:04 at 00:32
  • 8. Tony Martin Team Columbia – Htc in 20:05 at 00:33
  • 9. Vincenzo Nibali Liquigas in 20:09 at 00:37
  • 10. Lance Armstrong Astana in 20:12 at 00:40
  • 11. Gustav Larsson Team Saxo Bank in 20:13 at 00:41
  • 12. Mikel Astarloza Euskaltel – Euskadi in 20:16 at 00:44
  • 13. David Zabriskie Garmin – Slipstream in 20:19 at 00:47
  • 14. David Millar Garmin – Slipstream in 20:20 at 00:48
  • 15. Jérôme Coppel Francaise Des Jeux in 20:23 at 00:51
  • 16. Sylvain Chavanel Quick Step in 20:28 at 00:56
  • 17. Christian Vande Velde Garmin – Slipstream in 20:29 at 00:57
  • 18. Andy Schleck Team Saxo Bank in 20:32 at 01:00
  • 19. Linus Gerdemann Team Milram in 20:35 at 01:03
  • 20. Rémi Pauriol Cofidis Le Credit En Ligne in 20:37 at 01:05
  • 21. Carlos Sastre Cervelo Test Team in 20:38 at 01:06
  • 22. Vladimir Karpets Team Katusha in 20:39 at 01:07
  • 23. Alessandro Ballan Lampre – N.g.c in 20:42 at 01:10
  • 24. Maxime Monfort Team Columbia – Htc in 20:42 at 01:10
  • 25. Broeck Jurgen Van Den Silence – Lotto in 20:43 at 01:11
  • 26. Laurent Lefevre Bbox Bouygues Telecom in 20:44 at 01:12
  • 27. Michael Rogers Team Columbia – Htc in 20:45 at 01:13
  • 28. Nicolas Vogondy Agritubel in 20:45 at 01:13
  • 29. Christophe Riblon Ag2r-La Mondiale in 20:46 at 01:14
  • 30. José Oroz Juan Euskaltel – Euskadi in 20:46 at 01:14
  • 31. Robert Gesink Rabobank in 20:47 at 01:15
  • 32. Gorka Verdugo Euskaltel – Euskadi in 20:47 at 01:15
  • 33. Sergio Paulinho Astana in 20:47 at 01:15
  • 34. George Hincapie Team Columbia – Htc in 20:49 at 01:17
  • 35. Marzio Bruseghin Lampre – N.g.c in 20:49 at 01:17
  • 36. William Bonnet Bbox Bouygues Telecom in 20:51 at 01:19
  • 37. Danny Pate Garmin – Slipstream in 20:52 at 01:20
  • 38. Jens Voigt Team Saxo Bank in 20:54 at 01:22
  • 39. Kurt-asle Arvesen Team Saxo Bank in 20:56 at 01:24
  • 40. Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale in 20:56 at 01:24
  • 41. Brian Vandborg Liquigas in 20:58 at 01:26
  • 42. Luis Pasamontes Caisse D’epargne in 20:58 at 01:26
  • 43. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 20:59 at 01:27
  • 44. Ryder Hesjedal Garmin – Slipstream in 20:59 at 01:27
  • 45. David Le Lay Agritubel in 21:00 at 01:28
  • 46. Stef Clement Rabobank in 21:00 at 01:28
  • 47. Carlos Barredo Quick Step in 21:00 at 01:28
  • 48. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 21:01 at 01:29
  • 49. Sandy Casar Francaise Des Jeux in 21:01 at 01:29
  • 50. David Moncoutie Cofidis Le Credit En Ligne in 21:02 at 01:30
  • 51. Jussi Veikkanen Francaise Des Jeux in 21:02 at 01:30
  • 52. Jérôme Pineau Quick Step in 21:03 at 01:31
  • 53. Denis Menchov Rabobank in 21:03 at 01:31
  • 54. Haimar Zubeldia Astana in 21:03 at 01:31
  • 55. Volodymir Gustov Cervelo Test Team in 21:03 at 01:31
  • 56. Nicki Sorensen Team Saxo Bank in 21:04 at 01:32
  • 57. Lloyd Mondory Ag2r-La Mondiale in 21:04 at 01:32
  • 58. Oscar Pereiro Sio Caisse D’epargne in 21:05 at 01:33
  • 59. Niki Terpstra Team Milram in 21:05 at 01:33
  • 60. Alessandro Vanotti Liquigas in 21:05 at 01:33
  • 61. Franco Pellizotti Liquigas in 21:05 at 01:33
  • 62. Serguei Ivanov Team Katusha in 21:07 at 01:35
  • 63. Laurens Ten Dam Rabobank in 21:08 at 01:36
  • 64. Costa Rui Alberto Faria Da Caisse D’epargne in 21:08 at 01:36
  • 65. Sébastien Rosseler Quick Step in 21:08 at 01:36
  • 66. Pierrick Fedrigo Bbox Bouygues Telecom in 21:08 at 01:36
  • 67. Frank Schleck Team Saxo Bank in 21:08 at 01:36
  • 68. Jérémy Roy Francaise Des Jeux in 21:08 at 01:36
  • 69. Igor Anton Euskaltel – Euskadi in 21:10 at 01:38
  • 70. Peter Velits Team Milram in 21:10 at 01:38
  • 71. Mikhail Ignatiev Team Katusha in 21:10 at 01:38
  • 72. Johannes FrÖhlinger Team Milram in 21:11 at 01:39
  • 73. Markus Fothen Team Milram in 21:11 at 01:39
  • 74. Maxime Bouet Agritubel in 21:11 at 01:39
  • 75. Simon Spilak Lampre – N.g.c in 21:12 at 01:40
  • 76. Rigoberto Uran Caisse D’epargne in 21:14 at 01:42
  • 77. Tyler Farrar Garmin – Slipstream in 21:14 at 01:42
  • 78. Christian Knees Team Milram in 21:15 at 01:43
  • 79. Walle Jurgen Van De Quick Step in 21:15 at 01:43
  • 80. Fabio Sabatini Liquigas in 21:16 at 01:44
  • 81. Daniele Bennati Liquigas in 21:16 at 01:44
  • 82. Amets Txurruka Euskaltel – Euskadi in 21:17 at 01:45
  • 83. Stephane Goubert Ag2r-La Mondiale in 21:17 at 01:45
  • 84. Saïd Haddou Bbox Bouygues Telecom in 21:17 at 01:45
  • 85. Ivan Gutierrez José Caisse D’epargne in 21:19 at 01:47
  • 86. Joaquin Rojas Jose Caisse D’epargne in 21:19 at 01:47
  • 87. Inigo Cuesta Cervelo Test Team in 21:20 at 01:48
  • 88. Manuel Garate Juan Rabobank in 21:20 at 01:48
  • 89. Luis-leon Sanchez Caisse D’epargne in 21:20 at 01:48
  • 90. Stuart O’grady Team Saxo Bank in 21:20 at 01:48
  • 91. Cyril Dessel Ag2r-La Mondiale in 21:21 at 01:49
  • 92. Charles Wegelius Silence – Lotto in 21:21 at 01:49
  • 93. Sébastien Minard Cofidis Le Credit En Ligne in 21:21 at 01:49
  • 94. Daniel Lancaster Brett Cervelo Test Team in 21:22 at 01:50
  • 95. Amaël Moinard Cofidis Le Credit En Ligne in 21:22 at 01:50
  • 96. Thierry Hupond Skil-Shimano in 21:22 at 01:50
  • 97. Joost Posthuma Rabobank in 21:22 at 01:50
  • 98. Bert Grabsch Team Columbia – Htc in 21:23 at 01:51
  • 99. Geoffroy Lequatre Agritubel in 21:25 at 01:53
  • 100. Christophe Kern Cofidis Le Credit En Ligne in 21:26 at 01:54
  • 101. Filippo Pozzato Team Katusha in 21:26 at 01:54
  • 102. Matteo Tosatto Quick Step in 21:26 at 01:54
  • 103. Bernhard Eisel Team Columbia – Htc in 21:26 at 01:54
  • 104. Mickaël Delage Silence – Lotto in 21:27 at 01:55
  • 105. Grischa Niermann Rabobank in 21:27 at 01:55
  • 106. Martijn Maaskant Garmin – Slipstream in 21:27 at 01:55
  • 107. Vladimir Efimkin Ag2r-La Mondiale in 21:27 at 01:55
  • 108. David Arroyo Caisse D’epargne in 21:28 at 01:56
  • 109. Kim Kirchen Team Columbia – Htc in 21:29 at 01:57
  • 110. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 21:29 at 01:57
  • 111. Hayden Roulston Cervelo Test Team in 21:29 at 01:57
  • 112. Christophe Moreau Agritubel in 21:29 at 01:57
  • 113. Hubert Dupont Ag2r-La Mondiale in 21:29 at 01:57
  • 114. Tom Boonen Quick Step in 21:30 at 01:58
  • 115. Egoi Martinez Euskaltel – Euskadi in 21:31 at 01:59
  • 116. Yaroslav Popovych Astana in 21:31 at 01:59
  • 117. Leonardo Duque Cofidis Le Credit En Ligne in 21:32 at 02:00
  • 118. Piet Rooijakkers Skil-Shimano in 21:33 at 02:01
  • 119. Sebastian Lang Silence – Lotto in 21:34 at 02:02
  • 120. Thor Hushovd Cervelo Test Team in 21:34 at 02:02
  • 121. Benoît Vaugrenard Francaise Des Jeux in 21:35 at 02:03
  • 122. Dmitriy Muravyev Astana in 21:35 at 02:03
  • 123. Luis Arrieta Jose Ag2r-La Mondiale in 21:35 at 02:03
  • 124. Stijn Devolder Quick Step in 21:35 at 02:03
  • 125. Cyril Lemoine Skil-Shimano in 21:36 at 02:04
  • 126. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 21:37 at 02:05
  • 127. Yukiya Arashiro Bbox Bouygues Telecom in 21:39 at 02:07
  • 128. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux in 21:39 at 02:07
  • 129. Sébastien Joly Francaise Des Jeux in 21:41 at 02:09
  • 130. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 21:42 at 02:10
  • 131. Julian Dean Garmin – Slipstream in 21:43 at 02:11
  • 132. Antonio Flecha Juan Rabobank in 21:43 at 02:11
  • 133. Fabian Wegmann Team Milram in 21:44 at 02:12
  • 134. Jose Angel Gomez Marchante Cervelo Test Team in 21:45 at 02:13
  • 135. Thomas Voeckler Bbox Bouygues Telecom in 21:45 at 02:13
  • 136. Mauro Santambrogio Lampre – N.g.c in 21:45 at 02:13
  • 137. Daniele Righi Lampre – N.g.c in 21:46 at 02:14
  • 138. Styn Vandenbergh Team Katusha in 21:47 at 02:15
  • 139. Greg Van Avermaet Silence – Lotto in 21:47 at 02:15
  • 140. Mark Renshaw Team Columbia – Htc in 21:47 at 02:15
  • 141. Alexandre Pichot Bbox Bouygues Telecom in 21:47 at 02:15
  • 142. Johan Van Summeren Silence – Lotto in 21:49 at 02:17
  • 143. Eduardo Gonzalo Ramirez Agritubel in 21:49 at 02:17
  • 144. Brice Feillu Agritubel in 21:50 at 02:18
  • 145. Ruben Perez Moreno Euskaltel – Euskadi in 21:51 at 02:19
  • 146. Staf Scheirlinckx Silence – Lotto in 21:52 at 02:20
  • 147. David Loosli Lampre – N.g.c in 21:54 at 02:22
  • 148. Stéphane Auge Cofidis Le Credit En Ligne in 21:54 at 02:22
  • 149. Anthony Geslin Francaise Des Jeux in 21:54 at 02:22
  • 150. Gerald Ciolek Team Milram in 21:54 at 02:22
  • 151. Arnaud Coyot Caisse D’epargne in 21:55 at 02:23
  • 152. Nicolaï Trussov Team Katusha in 21:55 at 02:23
  • 153. Koen De Kort Skil-Shimano in 21:56 at 02:24
  • 154. Bingen Fernandez Cofidis Le Credit En Ligne in 21:57 at 02:25
  • 155. Peter Wrolich Team Milram in 21:58 at 02:26
  • 156. Sylvain Calzati Agritubel in 21:59 at 02:27
  • 157. Alexandre Botcharov Team Katusha in 21:59 at 02:27
  • 158. Oscar Freire Rabobank in 21:59 at 02:27
  • 159. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 22:04 at 02:32
  • 160. Frederik Willems Liquigas in 22:05 at 02:33
  • 161. Matthew Lloyd Silence – Lotto in 22:06 at 02:34
  • 162. Alan Perez Lezaun Euskaltel – Euskadi in 22:07 at 02:35
  • 163. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 22:07 at 02:35
  • 164. Marcin Sapa Lampre – N.g.c in 22:08 at 02:36
  • 165. Aleksandr Kuschynski Liquigas in 22:09 at 02:37
  • 166. Albert Timmer Skil-Shimano in 22:10 at 02:38
  • 167. Gregory Rast Astana in 22:11 at 02:39
  • 168. Koldo Fernandez Euskaltel – Euskadi in 22:12 at 02:40
  • 169. Samuel Dumoulin Cofidis Le Credit En Ligne in 22:14 at 02:42
  • 170. Simon Geschke Skil-Shimano in 22:15 at 02:43
  • 171. Romain Feillu Agritubel in 22:16 at 02:44
  • 172. Andreas Klier Cervelo Test Team in 22:17 at 02:45
  • 173. Joan Horrach Team Katusha in 22:24 at 02:52
  • 174. Fumiyuki Beppu Skil-Shimano in 22:24 at 02:52
  • 175. Danilo Napolitano Team Katusha in 22:24 at 02:52
  • 176. Steven De Jongh Quick Step in 22:28 at 02:56
  • 177. Mark Cavendish Team Columbia – Htc in 22:46 at 03:14
  • 178. Angelo Furlan Lampre – N.g.c in 22:51 at 03:19
  • 179. Kenny Robert Van Hummel Skil-Shimano in 22:56 at 03:24
  • 180. Yauheni Hutarovich Francaise Des Jeux in 23:22 at 03:50

GC standings | Click for TOP

  • 1. Fabian Cancellara Team Saxo Bank in 19:32
  • 2. Alberto Contador Astana in 19:50
  • 3. Bradley Wiggins Garmin – Slipstream in 19:51 at 00:19
  • 4. Andréas KlÖden Astana in 19:54 at 00:22
  • 5. Cadel Evans Silence – Lotto in 19:55 at 00:23
  • 6. Levi Leipheimer Astana in 20:02 at 00:30
  • 7. Roman Kreuziger Liquigas in 20:04 at 00:32
  • 8. Tony Martin Team Columbia – Htc in 20:05 at 00:33
  • 9. Vincenzo Nibali Liquigas in 20:09 at 00:37
  • 10. Lance Armstrong Astana in 20:12 at 00:40
  • 11. Gustav Larsson Team Saxo Bank in 20:13 at 00:41
  • 12. Mikel Astarloza Euskaltel – Euskadi in 20:16 at 00:44
  • 13. David Zabriskie Garmin – Slipstream in 20:19 at 00:47
  • 14. David Millar Garmin – Slipstream in 20:20 at 00:48
  • 15. Jérôme Coppel Francaise Des Jeux in 20:23 at 00:51
  • 16. Sylvain Chavanel Quick Step in 20:28 at 00:56
  • 17. Christian Vande Velde Garmin – Slipstream in 20:29 at 00:57
  • 18. Andy Schleck Team Saxo Bank in 20:32 at 01:00
  • 19. Linus Gerdemann Team Milram in 20:35 at 01:03
  • 20. Rémi Pauriol Cofidis Le Credit En Ligne in 20:37 at 01:05
  • 21. Carlos Sastre Cervelo Test Team in 20:38 at 01:06
  • 22. Vladimir Karpets Team Katusha in 20:39 at 01:07
  • 23. Alessandro Ballan Lampre – N.g.c in 20:42 at 01:10
  • 24. Maxime Monfort Team Columbia – Htc in 20:42 at 01:10
  • 25. Broeck Jurgen Van Den Silence – Lotto in 20:43 at 01:11
  • 26. Laurent Lefevre Bbox Bouygues Telecom in 20:44 at 01:12
  • 27. Michael Rogers Team Columbia – Htc in 20:45 at 01:13
  • 28. Nicolas Vogondy Agritubel in 20:45 at 01:13
  • 29. Christophe Riblon Ag2r-La Mondiale in 20:46 at 01:14
  • 30. José Oroz Juan Euskaltel – Euskadi in 20:46 at 01:14
  • 31. Robert Gesink Rabobank in 20:47 at 01:15
  • 32. Gorka Verdugo Euskaltel – Euskadi in 20:47 at 01:15
  • 33. Sergio Paulinho Astana in 20:47 at 01:15
  • 34. George Hincapie Team Columbia – Htc in 20:49 at 01:17
  • 35. Marzio Bruseghin Lampre – N.g.c in 20:49 at 01:17
  • 36. William Bonnet Bbox Bouygues Telecom in 20:51 at 01:19
  • 37. Danny Pate Garmin – Slipstream in 20:52 at 01:20
  • 38. Jens Voigt Team Saxo Bank in 20:54 at 01:22
  • 39. Kurt-asle Arvesen Team Saxo Bank in 20:56 at 01:24
  • 40. Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale in 20:56 at 01:24
  • 41. Brian Vandborg Liquigas in 20:58 at 01:26
  • 42. Luis Pasamontes Caisse D’epargne in 20:58 at 01:26
  • 43. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 20:59 at 01:27
  • 44. Ryder Hesjedal Garmin – Slipstream in 20:59 at 01:27
  • 45. David Le Lay Agritubel in 21:00 at 01:28
  • 46. Stef Clement Rabobank in 21:00 at 01:28
  • 47. Carlos Barredo Quick Step in 21:00 at 01:28
  • 48. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 21:01 at 01:29
  • 49. Sandy Casar Francaise Des Jeux in 21:01 at 01:29
  • 50. David Moncoutie Cofidis Le Credit En Ligne in 21:02 at 01:30
  • 51. Jussi Veikkanen Francaise Des Jeux in 21:02 at 01:30
  • 52. Jérôme Pineau Quick Step in 21:03 at 01:31
  • 53. Denis Menchov Rabobank in 21:03 at 01:31
  • 54. Haimar Zubeldia Astana in 21:03 at 01:31
  • 55. Volodymir Gustov Cervelo Test Team in 21:03 at 01:31
  • 56. Nicki Sorensen Team Saxo Bank in 21:04 at 01:32
  • 57. Lloyd Mondory Ag2r-La Mondiale in 21:04 at 01:32
  • 58. Oscar Pereiro Sio Caisse D’epargne in 21:05 at 01:33
  • 59. Niki Terpstra Team Milram in 21:05 at 01:33
  • 60. Alessandro Vanotti Liquigas in 21:05 at 01:33
  • 61. Franco Pellizotti Liquigas in 21:05 at 01:33
  • 62. Serguei Ivanov Team Katusha in 21:07 at 01:35
  • 63. Laurens Ten Dam Rabobank in 21:08 at 01:36
  • 64. Costa Rui Alberto Faria Da Caisse D’epargne in 21:08 at 01:36
  • 65. Sébastien Rosseler Quick Step in 21:08 at 01:36
  • 66. Pierrick Fedrigo Bbox Bouygues Telecom in 21:08 at 01:36
  • 67. Frank Schleck Team Saxo Bank in 21:08 at 01:36
  • 68. Jérémy Roy Francaise Des Jeux in 21:08 at 01:36
  • 69. Igor Anton Euskaltel – Euskadi in 21:10 at 01:38
  • 70. Peter Velits Team Milram in 21:10 at 01:38
  • 71. Mikhail Ignatiev Team Katusha in 21:10 at 01:38
  • 72. Johannes FrÖhlinger Team Milram in 21:11 at 01:39
  • 73. Markus Fothen Team Milram in 21:11 at 01:39
  • 74. Maxime Bouet Agritubel in 21:11 at 01:39
  • 75. Simon Spilak Lampre – N.g.c in 21:12 at 01:40
  • 76. Rigoberto Uran Caisse D’epargne in 21:14 at 01:42
  • 77. Tyler Farrar Garmin – Slipstream in 21:14 at 01:42
  • 78. Christian Knees Team Milram in 21:15 at 01:43
  • 79. Walle Jurgen Van De Quick Step in 21:15 at 01:43
  • 80. Fabio Sabatini Liquigas in 21:16 at 01:44
  • 81. Daniele Bennati Liquigas in 21:16 at 01:44
  • 82. Amets Txurruka Euskaltel – Euskadi in 21:17 at 01:45
  • 83. Stephane Goubert Ag2r-La Mondiale in 21:17 at 01:45
  • 84. Saïd Haddou Bbox Bouygues Telecom in 21:17 at 01:45
  • 85. Ivan Gutierrez José Caisse D’epargne in 21:19 at 01:47
  • 86. Joaquin Rojas Jose Caisse D’epargne in 21:19 at 01:47
  • 87. Inigo Cuesta Cervelo Test Team in 21:20 at 01:48
  • 88. Manuel Garate Juan Rabobank in 21:20 at 01:48
  • 89. Luis-leon Sanchez Caisse D’epargne in 21:20 at 01:48
  • 90. Stuart O’grady Team Saxo Bank in 21:20 at 01:48
  • 91. Cyril Dessel Ag2r-La Mondiale in 21:21 at 01:49
  • 92. Charles Wegelius Silence – Lotto in 21:21 at 01:49
  • 93. Sébastien Minard Cofidis Le Credit En Ligne in 21:21 at 01:49
  • 94. Daniel Lancaster Brett Cervelo Test Team in 21:22 at 01:50
  • 95. Amaël Moinard Cofidis Le Credit En Ligne in 21:22 at 01:50
  • 96. Thierry Hupond Skil-Shimano in 21:22 at 01:50
  • 97. Joost Posthuma Rabobank in 21:22 at 01:50
  • 98. Bert Grabsch Team Columbia – Htc in 21:23 at 01:51
  • 99. Geoffroy Lequatre Agritubel in 21:25 at 01:53
  • 100. Christophe Kern Cofidis Le Credit En Ligne in 21:26 at 01:54
  • 101. Filippo Pozzato Team Katusha in 21:26 at 01:54
  • 102. Matteo Tosatto Quick Step in 21:26 at 01:54
  • 103. Bernhard Eisel Team Columbia – Htc in 21:26 at 01:54
  • 104. Mickaël Delage Silence – Lotto in 21:27 at 01:55
  • 105. Grischa Niermann Rabobank in 21:27 at 01:55
  • 106. Martijn Maaskant Garmin – Slipstream in 21:27 at 01:55
  • 107. Vladimir Efimkin Ag2r-La Mondiale in 21:27 at 01:55
  • 108. David Arroyo Caisse D’epargne in 21:28 at 01:56
  • 109. Kim Kirchen Team Columbia – Htc in 21:29 at 01:57
  • 110. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 21:29 at 01:57
  • 111. Hayden Roulston Cervelo Test Team in 21:29 at 01:57
  • 112. Christophe Moreau Agritubel in 21:29 at 01:57
  • 113. Hubert Dupont Ag2r-La Mondiale in 21:29 at 01:57
  • 114. Tom Boonen Quick Step in 21:30 at 01:58
  • 115. Egoi Martinez Euskaltel – Euskadi in 21:31 at 01:59
  • 116. Yaroslav Popovych Astana in 21:31 at 01:59
  • 117. Leonardo Duque Cofidis Le Credit En Ligne in 21:32 at 02:00
  • 118. Piet Rooijakkers Skil-Shimano in 21:33 at 02:01
  • 119. Sebastian Lang Silence – Lotto in 21:34 at 02:02
  • 120. Thor Hushovd Cervelo Test Team in 21:34 at 02:02
  • 121. Benoît Vaugrenard Francaise Des Jeux in 21:35 at 02:03
  • 122. Dmitriy Muravyev Astana in 21:35 at 02:03
  • 123. Luis Arrieta Jose Ag2r-La Mondiale in 21:35 at 02:03
  • 124. Stijn Devolder Quick Step in 21:35 at 02:03
  • 125. Cyril Lemoine Skil-Shimano in 21:36 at 02:04
  • 126. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 21:37 at 02:05
  • 127. Yukiya Arashiro Bbox Bouygues Telecom in 21:39 at 02:07
  • 128. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux in 21:39 at 02:07
  • 129. Sébastien Joly Francaise Des Jeux in 21:41 at 02:09
  • 130. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 21:42 at 02:10
  • 131. Julian Dean Garmin – Slipstream in 21:43 at 02:11
  • 132. Antonio Flecha Juan Rabobank in 21:43 at 02:11
  • 133. Fabian Wegmann Team Milram in 21:44 at 02:12
  • 134. Jose Angel Gomez Marchante Cervelo Test Team in 21:45 at 02:13
  • 135. Thomas Voeckler Bbox Bouygues Telecom in 21:45 at 02:13
  • 136. Mauro Santambrogio Lampre – N.g.c in 21:45 at 02:13
  • 137. Daniele Righi Lampre – N.g.c in 21:46 at 02:14
  • 138. Styn Vandenbergh Team Katusha in 21:47 at 02:15
  • 139. Greg Van Avermaet Silence – Lotto in 21:47 at 02:15
  • 140. Mark Renshaw Team Columbia – Htc in 21:47 at 02:15
  • 141. Alexandre Pichot Bbox Bouygues Telecom in 21:47 at 02:15
  • 142. Johan Van Summeren Silence – Lotto in 21:49 at 02:17
  • 143. Eduardo Gonzalo Ramirez Agritubel in 21:49 at 02:17
  • 144. Brice Feillu Agritubel in 21:50 at 02:18
  • 145. Ruben Perez Moreno Euskaltel – Euskadi in 21:51 at 02:19
  • 146. Staf Scheirlinckx Silence – Lotto in 21:52 at 02:20
  • 147. David Loosli Lampre – N.g.c in 21:54 at 02:22
  • 148. Stéphane Auge Cofidis Le Credit En Ligne in 21:54 at 02:22
  • 149. Anthony Geslin Francaise Des Jeux in 21:54 at 02:22
  • 150. Gerald Ciolek Team Milram in 21:54 at 02:22
  • 151. Arnaud Coyot Caisse D’epargne in 21:55 at 02:23
  • 152. Nicolaï Trussov Team Katusha in 21:55 at 02:23
  • 153. Koen De Kort Skil-Shimano in 21:56 at 02:24
  • 154. Bingen Fernandez Cofidis Le Credit En Ligne in 21:57 at 02:25
  • 155. Peter Wrolich Team Milram in 21:58 at 02:26
  • 156. Sylvain Calzati Agritubel in 21:59 at 02:27
  • 157. Alexandre Botcharov Team Katusha in 21:59 at 02:27
  • 158. Oscar Freire Rabobank in 21:59 at 02:27
  • 159. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 22:04 at 02:32
  • 160. Frederik Willems Liquigas in 22:05 at 02:33
  • 161. Matthew Lloyd Silence – Lotto in 22:06 at 02:34
  • 162. Alan Perez Lezaun Euskaltel – Euskadi in 22:07 at 02:35
  • 163. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 22:07 at 02:35
  • 164. Marcin Sapa Lampre – N.g.c in 22:08 at 02:36
  • 165. Aleksandr Kuschynski Liquigas in 22:09 at 02:37
  • 166. Albert Timmer Skil-Shimano in 22:10 at 02:38
  • 167. Gregory Rast Astana in 22:11 at 02:39
  • 168. Koldo Fernandez Euskaltel – Euskadi in 22:12 at 02:40
  • 169. Samuel Dumoulin Cofidis Le Credit En Ligne in 22:14 at 02:42
  • 170. Simon Geschke Skil-Shimano in 22:15 at 02:43
  • 171. Romain Feillu Agritubel in 22:16 at 02:44
  • 172. Andreas Klier Cervelo Test Team in 22:17 at 02:45
  • 173. Joan Horrach Team Katusha in 22:24 at 02:52
  • 174. Fumiyuki Beppu Skil-Shimano in 22:24 at 02:52
  • 175. Danilo Napolitano Team Katusha in 22:24 at 02:52
  • 176. Steven De Jongh Quick Step in 22:28 at 02:56
  • 177. Mark Cavendish Team Columbia – Htc in 22:46 at 03:14
  • 178. Angelo Furlan Lampre – N.g.c in 22:51 at 03:19
  • 179. Kenny Robert Van Hummel Skil-Shimano in 22:56 at 03:24
  • 180. Yauheni Hutarovich Francaise Des Jeux in 23:22 at 03:50

Best young rider standings | Click for TOP

  • 1. Roman Kreuziger Liquigas in 20:04
  • 2. Tony Martin Team Columbia – Htc in 20:05
  • 3. Vincenzo Nibali Liquigas in 20:09 at 00:05
  • 4. Jérôme Coppel Francaise Des Jeux in 20:23 at 00:19
  • 5. Andy Schleck Team Saxo Bank in 20:32 at 00:28
  • 6. Robert Gesink Rabobank in 20:47 at 00:43
  • 7. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 20:59 at 00:55
  • 8. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 21:01 at 00:57
  • 9. Niki Terpstra Team Milram in 21:05 at 01:01
  • 10. Da Costa Rui Alberto Faria Caisse D’epargne in 21:08 at 01:04
  • 11. Peter Velits Team Milram in 21:10 at 01:06
  • 12. Mikhail Ignatiev Team Katusha in 21:10 at 01:06
  • 13. Johannes FrÖhlinger Team Milram in 21:11 at 01:07
  • 14. Maxime Bouet Agritubel in 21:11 at 01:07
  • 15. Simon Spilak Lampre – N.g.c in 21:12 at 01:08
  • 16. Rigoberto Uran Caisse D’epargne in 21:14 at 01:10
  • 17. Tyler Farrar Garmin – Slipstream in 21:14 at 01:10
  • 18. Fabio Sabatini Liquigas in 21:16 at 01:12
  • 19. Joaquin Rojas Jose Caisse D’epargne in 21:19 at 01:15
  • 20. Thierry Hupond Skil-Shimano in 21:22 at 01:18
  • 21. Mickaël Delage Silence – Lotto in 21:27 at 01:23
  • 22. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 21:29 at 01:25
  • 23. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 21:37 at 01:33
  • 24. Yukiya Arashiro Bbox Bouygues Telecom in 21:39 at 01:35
  • 25. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 21:42 at 01:38
  • 26. Mauro Santambrogio Lampre – N.g.c in 21:45 at 01:41
  • 27. Styn Vandenbergh Team Katusha in 21:47 at 01:43
  • 28. Greg Van Avermaet Silence – Lotto in 21:47 at 01:43
  • 29. Brice Feillu Agritubel in 21:50 at 01:46
  • 30. Gerald Ciolek Team Milram in 21:54 at 01:50
  • 31. Nicolaï Trussov Team Katusha in 21:55 at 01:51
  • 32. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 22:04 at 02:00
  • 33. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 22:07 at 02:03
  • 34. Albert Timmer Skil-Shimano in 22:10 at 02:06
  • 35. Simon Geschke Skil-Shimano in 22:15 at 02:11
  • 36. Romain Feillu Agritubel in 22:16 at 02:12
  • 37. Mark Cavendish Team Columbia – Htc in 22:46 at 02:42

Mountain standings | Click for TOP

  • 1. Alberto Contador Astana 3 points
  • 2. Tony Martin Team Columbia – Htc 2 points
  • 3. Bradley Wiggins Garmin – Slipstream 1 points

Points standings | Click for TOP

  • 1. Fabian Cancellara Team Saxo Bank 15 points
  • 2. Alberto Contador Astana 12 points
  • 3. Bradley Wiggins Garmin – Slipstream 10 points
  • 4. Andréas KlÖden Astana 8 points
  • 5. Cadel Evans Silence – Lotto 6 points
  • 6. Levi Leipheimer Astana 5 points
  • 7. Roman Kreuziger Liquigas 4 points
  • 8. Tony Martin Team Columbia – Htc 3 points
  • 9. Vincenzo Nibali Liquigas 2 points
  • 10. Lance Armstrong Astana 1 points

Team GC standings | Click for TOP

  • 1. Astana in 59:46
  • 2. Team Saxo Bank in 1:00:17
  • 3. Garmin – Slipstream in 1:00:30 at 00:44
  • 4. Liquigas in 1:01:11 at 01:25
  • 5. Team Columbia – Htc in 1:01:32 at 01:46
  • 6. Euskaltel – Euskadi in 1:01:49 at 02:03
  • 7. Silence – Lotto in 1:01:59 at 02:13
  • 8. Francaise Des Jeux in 1:02:26 at 02:40
  • 9. Quick Step in 1:02:31 at 02:45
  • 10. Ag2r-La Mondiale in 1:02:41 at 02:55
  • 11. Cervelo Test Team in 1:02:42 at 02:56
  • 12. Lampre – N.g.c in 1:02:43 at 02:57
  • 12. Bbox Bouygues Telecom in 1:02:43 at 02:57
  • 14. Rabobank in 1:02:50 at 03:04
  • 14. Team Milram in 1:02:50 at 03:04
  • 16. Team Katusha in 1:02:56 at 03:10
  • 16. Agritubel in 1:02:56 at 03:10
  • 18. Cofidis Le Credit En Ligne in 1:03:00 at 03:14
  • 19. Caisse D’epargne in 1:03:11 at 03:25
  • 20. Skil-Shimano in 1:04:31 at 04:45

FILED UNDER: News / Race Report / Race Results / Road / Tour de France TAGS:

Catch every stage of the Tour

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter