Menu

Sevilla carries lead into Chihuahua’s final stage

  • By VeloNews.com
  • Published Oct. 10, 2009
  • Updated Aug. 16, 2010 at 6:03 PM EDT
2009 Vuelta a Chihuahua, stage 5: César Vaquera (Orven) won the field sprint.

Photo: Alex Aguirre

Only Saturday’s 72-mile (118 km) stage at the Vuelta a Chihuahua stands in the way of Oscar Sevilla (Rock Racing) delivering a victory.

“I’m feeling relaxed, with no pressure,” Sevilla said. “I have very talented teammates around me who know what to do to make sure I maintain my lead through to the end.”

Rock Racing protected Sevilla’s six-second advantage over Gregorio Ladino (Tecos Trek) on Friday’s stage 5 by riding the front throughout the 88-mile (142 km) race from Parral to Camargo. A breakaway group of seven riders was reeled in three miles from the finish and César Vaquera (Orven) won the field sprint.

2009 Vuelta a Chihuahua, stage 5: Sevilla held on to his jersey heading into the final stage.

Photo: Alex Aguirre

Besides working for Sevilla, Rock Racing’s David Vitoria will be looking to hold onto the sprint classification jersey he earned on stage 2 of the six-day race. There are two sprints and one categorized climb on Saturday’s final stage.

Photo Gallery

Results

Stage results: | Click for: (GC standings )

  • 1. Cesar Vaquera Orven in 3:10:21
  • 2. Javier Benitez Contentpolis-Ampo at s.t.
  • 3. Jose A. Carrasco Andalucia-Cajasur at s.t.
  • 4. Ricardo Tapia Alpura-Delicias at s.t.
  • 5. Ignacio Sarabia Tecos Trek at s.t.
  • 6. Francisco Mancebo Rock Racing at s.t.
  • 7. Takashi Miyazawa Meitan Hompo at s.t.
  • 8. Luis Macias Tecos Trek at s.t.
  • 9. Mauricio Frazer Arenas-Afamado C.t. at s.t.
  • 10. Jose A. Benitez Fuji-Servetto at s.t.
  • 11. Marcos Garcia Xacobeo Galicia at s.t.
  • 12. Michael Van Stayen Rabobank at s.t.
  • 13. Oscar Gatto Isd at s.t.
  • 14. Juan Jose Cobo Fuji-Servetto at s.t.
  • 15. Edgar TreviÑo Orven at s.t.
  • 16. Matthew Busche Kelly Benefit Strate at s.t.
  • 17. Guillaume Boivin Planet Energy at s.t.
  • 18. Cristian Benenati Isd at s.t.
  • 19. Oscar Sevilla Rock Racing at s.t.
  • 20. José E. Gutierrez Rock Racing at s.t.
  • 21. Gerardo Soto Arenas-Afamado C.t. at s.t.
  • 22. Jessel Valenzuela Alpura-Delicias at s.t.
  • 23. David Vitoria Rock Racing at s.t.
  • 24. Ezequiel Mosquera Xacobeo Galicia at s.t.
  • 25. Jesus Del Nero Fuji-Servetto at s.t.
  • 26. Rui A. Da Costa Caisse D`epargne at s.t.
  • 27. Alberto Losada Caisse D`epargne at s.t.
  • 28. Daniel Bowman Kelly Benefit Strate at s.t.
  • 29. Steven Kruijswijk Rabobank at s.t.
  • 30. Luis Pinheiro Madeinox Boavista at s.t.
  • 31. Daniel Moreno Caisse D`epargne at s.t.
  • 32. Jose A. Ochoa Arenas-Afamado C.t. at s.t.
  • 33. Michael Kreder Rabobank at s.t.
  • 34. Joaquim Sampaio Madeinox Boavista at s.t.
  • 35. Jorge Pancoatl Canels Turbo at s.t.
  • 36. Danail Petrov Madeinox Boavista at s.t.
  • 37. Gregor Cazvoda Meitan Hompo at s.t.
  • 38. Ivan RaÑa Xacobeo Galicia at s.t.
  • 39. Aitor Perez Contentpolis-Ampo at s.t.
  • 40. Eder Arenas Arenas-Afamado C.t. at s.t.
  • 41. Jose Herrada Contentpolis-Ampo at s.t.
  • 42. Davide Ricci Bitti Isd at s.t.
  • 43. Cheyne Hoag Kelly Benefit Strate at s.t.
  • 44. Gregorio Ladino Tecos Trek at s.t.
  • 45. Marco A. Ortega Canels Turbo at s.t.
  • 46. Martijn Keizer Rabobank at s.t.
  • 47. Yasuharu Nakajima Meitan Hompo at s.t.
  • 48. Mikayata Shimizu Meitan Hompo at s.t.
  • 49. Ramon Juarez Arenas-Afamado C.t. at s.t.
  • 50. Francisco Matamoros Arenas-Afamado C.t. at s.t.
  • 51. Jose Gomez Canels Turbo at s.t.
  • 52. Florencio Ramos Tecos Trek at s.t.
  • 53. Juan J. Estrada Andalucia-Cajasur at s.t.
  • 54. Guillaume Pont Meitan Hompo at s.t.
  • 55. Benat Intxausti. Fuji-Servetto at s.t.
  • 56. Javier Saez Alpura-Delicias at s.t.
  • 57. Arquidemes Lam Alpura-Delicias at s.t.
  • 58. Pedro Merino Fuji-Servetto at s.t.
  • 59. Andrew Randell Planet Energy at s.t.
  • 60. Angel Vicioso Andalucia-Cajasur at s.t.
  • 61. Joel Alamillo Orven at s.t.
  • 62. Oscar Garcia-ca. Contentpolis-Ampo at s.t.
  • 63. David Martin Rock Racing at s.t.
  • 64. Edgar E. Mendez Alpura-Delicias at s.t.
  • 65. Alberto Morras Madeinox Boavista at s.t.
  • 66. Dario Cioni Isd at s.t.
  • 67. Leonardo Scarselli Isd at s.t.
  • 68. Alessandro Colo Isd at s.t.
  • 69. Sergio Hernandez Rock Racing at s.t.
  • 70. Alfredo Gabino Canels Turbo at s.t.
  • 71. Glen Chadwick Rock Racing at s.t.
  • 72. Alvaro Argiro Arenas-Afamado C.t. at s.t.
  • 73. Jetse Bol Rabobank at s.t.
  • 74. Ivan Martinez Contentpolis-Ampo at s.t.
  • 75. Gonzalo RabuÑal. Xacobeo Galicia at s.t.
  • 76. Thomas Rabou Rabobank at s.t.
  • 77. Andrey Amador Caisse D`epargne at s.t.
  • 78. Andrew Bajadali Kelly Benefit Strate at s.t.
  • 79. Antonio Aldape Tecos Trek at s.t.
  • 80. Francisco Perez Caisse D`epargne at s.t.
  • 81. Alejandro Paleo Xacobeo Galicia at s.t.
  • 82. Michael Rasmunssen Tecos Trek at s.t.
  • 83. Hector Espasandin Xacobeo Galicia at s.t.
  • 84. Antonio Piedra Andalucia-Cajasur at s.t.
  • 85. Niek Van Geffen Rabobank at s.t.
  • 86. Xabier Tondo Andalucia-Cajasur at s.t.
  • 87. Esteban Plaza Andalucia-Cajasur at s.t.
  • 88. Juan C. Hernandez Arenas-Afamado C.t. at s.t.
  • 89. François Parisien Planet Energy at s.t.
  • 90. Bruno Langlois Planet Energy at s.t.
  • 91. Juan Cotumba Tecos Trek at s.t.
  • 92. Jose L. Roldan Andalucia-Cajasur at s.t.
  • 93. Mickael Damien Meitan Hompo at s.t.
  • 94. Manuel Hernandez Orven at s.t.
  • 95. Fuente David De La Fuji-Servetto at s.t.
  • 96. Jon Pardo Madeinox Boavista at s.t.
  • 97. Gorka Izaguirre Contentpolis-Ampo at 03:13
  • 98. Keir Plaice Planet Energy at s.t.
  • 99. Jacob Erker Kelly Benefit Strate at s.t.

GC standings | Click for: ( Stage results )

  • 1. Oscar Sevilla Rock Racing in 18:00:40
  • 2. Gregorio Ladino Tecos Trek at 6
  • 3. Rui A. Da Costa Caisse D`epargne at 1:03
  • 4. Dario Cioni Isd at 5:13
  • 5. Daniel Moreno Caisse D`epargne at 7:18
  • 6. Michael Rasmunssen Tecos Trek at 7:20
  • 7. Francisco Mancebo Rock Racing at 7:39
  • 8. Jesus Del Nero Fuji-Servetto at 7:54
  • 9. Ezequiel Mosquera Xacobeo Galicia at 7:58
  • 10. Alberto Losada Caisse D`epargne at 8:01
  • 11. Juan Jose Cobo Fuji-Servetto at 8:05
  • 12. Michael Kreder Rabobank at 8:12
  • 13. Fuente David De La Fuji-Servetto at 8:32
  • 14. Steven Kruijswijk Rabobank at 8:41
  • 15. Juan Cotumba Tecos Trek at 10:42
  • 16. Oscar Garcia-ca. Contentpolis-Ampo at 11:14
  • 17. Andrew Bajadali Kelly Benefit Strate at 12:39
  • 18. Daniel Bowman Kelly Benefit Strate at 12:45
  • 19. Francisco Matamoros Arenas-Afamado C.t. at 12:57
  • 20. Davide Ricci Bitti Isd at 12:58
  • 21. Jose A. Carrasco Andalucia-Cajasur at 13:02
  • 22. Javier Benitez Contentpolis-Ampo at 13:44
  • 23. José E. Gutierrez Rock Racing at 17:06
  • 24. Jose Gomez Canels Turbo at 20:51
  • 25. Jose Herrada Contentpolis-Ampo at 23:58
  • 26. Glen Chadwick Rock Racing at 24:00:00
  • 27. Guillaume Pont Meitan Hompo at 24:12:00
  • 28. Alvaro Argiro Arenas-Afamado C.t. at 24:31:00
  • 29. Ignacio Sarabia Tecos Trek at 26:33:00
  • 30. Benat Intxausti. Fuji-Servetto at 29:05:00
  • 31. Arquidemes Lam Alpura-Delicias at 29:07:00
  • 32. Marcos Garcia Xacobeo Galicia at 29:47:00
  • 33. David Vitoria Rock Racing at 30:07:00
  • 34. Matthew Busche Kelly Benefit Strate at 33:14:00
  • 35. Joaquim Sampaio Madeinox Boavista at 33:51:00
  • 36. Xabier Tondo Andalucia-Cajasur at 36:43:00
  • 37. Luis Pinheiro Madeinox Boavista at 36:49:00
  • 38. David Martin Rock Racing at 36:52:00
  • 39. Andrey Amador Caisse D`epargne at 36:54:00
  • 40. Ricardo Tapia Alpura-Delicias at 37:00:00
  • 41. Aitor Perez Contentpolis-Ampo at 37:07:00
  • 42. Danail Petrov Madeinox Boavista at 37:07:00
  • 43. Esteban Plaza Andalucia-Cajasur at 37:25:00
  • 44. Martijn Keizer Rabobank at 37:46:00
  • 45. Ivan Martinez Contentpolis-Ampo at 37:51:00
  • 46. Eder Arenas Arenas-Afamado C.t. at 37:57:00
  • 47. Florencio Ramos Tecos Trek at 40:08:00
  • 48. Cesar Vaquera Orven at 43:58:00
  • 49. Gonzalo RabuÑal. Xacobeo Galicia at 45:29:00
  • 50. Jon Pardo Madeinox Boavista at 46:07:00
  • 51. Alfredo Gabino Canels Turbo at 47:06:00
  • 52. Jose L. Roldan Andalucia-Cajasur at 47:28:00
  • 53. Gregor Cazvoda Meitan Hompo at 49:10:00
  • 54. Manuel Hernandez Orven at 52:40:00
  • 55. Andrew Randell Planet Energy at 53:32:00
  • 56. Cristian Benenati Isd at 53:49:00
  • 57. Francisco Perez Caisse D`epargne at 53:50:00
  • 58. Jetse Bol Rabobank at 53:56:00
  • 59. Alberto Morras Madeinox Boavista at 54:00:00
  • 60. Angel Vicioso Andalucia-Cajasur at 54:11:00
  • 61. Juan J. Estrada Andalucia-Cajasur at 54:52:00
  • 62. Jose A. Benitez Fuji-Servetto at 54:53:00
  • 63. Takashi Miyazawa Meitan Hompo at 55:46:00
  • 64. Alessandro Colo Isd at 56:11:00
  • 65. Mikayata Shimizu Meitan Hompo at 56:33:00
  • 66. Leonardo Scarselli Isd at 57:08:00
  • 67. Hector Espasandin Xacobeo Galicia at 57:21:00
  • 68. Sergio Hernandez Rock Racing at 57:22:00
  • 69. Jacob Erker Kelly Benefit Strate at 58:03:00
  • 70. Antonio Piedra Andalucia-Cajasur at 59:03:00
  • 71. Pedro Merino Fuji-Servetto at 59:15:00
  • 72. Mauricio Frazer Arenas-Afamado C.t. at 59:20:00
  • 73. François Parisien Planet Energy at 59:52:00
  • 74. Oscar Gatto Isd at 59:58:00
  • 75. Gorka Izaguirre Contentpolis-Ampo at 1:00:21
  • 76. Niek Van Geffen Rabobank at 1:00:54
  • 77. Antonio Aldape Tecos Trek at 1:01:15
  • 78. Jorge Pancoatl Canels Turbo at 1:01:20
  • 79. Ivan RaÑa Xacobeo Galicia at 1:01:31
  • 80. Thomas Rabou Rabobank at 1:02:00
  • 81. Guillaume Boivin Planet Energy at 1:02:03
  • 82. Marco A. Ortega Canels Turbo at 1:02:20
  • 83. Bruno Langlois Planet Energy at 1:02:24
  • 84. Javier Saez Alpura-Delicias at 1:02:32
  • 85. Luis Macias Tecos Trek at 1:03:55
  • 86. Jessel Valenzuela Alpura-Delicias at 1:05:12
  • 87. Juan C. Hernandez Arenas-Afamado C.t. at 1:06:50
  • 88. Mickael Damien Meitan Hompo at 1:07:02
  • 89. Yasuharu Nakajima Meitan Hompo at 1:08:03
  • 90. Edgar E. Mendez Alpura-Delicias at 1:08:21
  • 91. Joel Alamillo Orven at 1:08:21
  • 92. Michael Van Stayen Rabobank at 1:09:19
  • 93. Ramon Juarez Arenas-Afamado C.t. at 1:12:09
  • 94. Cheyne Hoag Kelly Benefit Strate at 1:13:41
  • 95. Jose A. Ochoa Arenas-Afamado C.t. at 1:17:15
  • 96. Keir Plaice Planet Energy at 1:17:18
  • 97. Alejandro Paleo Xacobeo Galicia at 1:17:45
  • 98. Gerardo Soto Arenas-Afamado C.t. at 1:17:48
  • 99. Edgar TreviÑo Orven at 1:18:28

FILED UNDER: News / Race Report / Race Results / Road TAGS:

Get our best cycling content delivered to your inbox

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter