Menu

2010 Trofeo Laigueglia results

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 20, 2010
  • Updated Feb. 23, 2010 at 12:40 AM EST
  • 1. Francesco Ginanni (ITA) Androni Giocattoli in 4:48:15
  • 2. Francesco Gavazzi. (ITA) Lampre-Farnese Vini at s.t.
  • 3. Daniele Pietropolli (ITA) Lampre-Farnese Vini at s.t.
  • 4. Enrico Rossi (ITA) Ceramica Flaminia at s.t.
  • 5. Matteo Montaguti (ITA) De Rosa – Stac Plastic at s.t.
  • 6. Luca Paolini (IT) Acqua & Sapone at s.t.
  • 7. Jure Kocjan (SLO) Carmiooro Ngc at s.t.
  • 8. Cyril Dessel (FRA) Ag2r La Mondiale at s.t.
  • 9. Luca Mazzanti (ITA) Team Katusha at s.t.
  • 10. Enrico Zen (ITA) Colnago – Csf Inox at s.t.
  • 11. Arthur Vichot (FRA) Fran?aise Des Jeux at s.t.
  • 12. Aleksandr Kuschynski (BLR) Liquigas-Doimo at s.t.
  • 13. Riccardo Chiarini (ITA) De Rosa – Stac Plastic at s.t.
  • 14. Alexander Efimkin (RUS) Ag2r La Mondiale at s.t.
  • 15. Ludovic Turpin (FRA) Ag2r La Mondiale at s.t.
  • 16. Peter Sagan (SVK) Liquigas-Doimo at s.t.
  • 17. Oscar Gatto (ITA) Isd – Neri at s.t.
  • 18. Maxime Vantomme (BEL) Team Katusha at s.t.
  • 19. Simone Ponzi (ITA) Lampre-Farnese Vini at s.t.
  • 20. Biel Kadri (FRA) Ag2r La Mondiale at s.t.
  • 21. Fabio Taborre (ITA) Androni Giocattoli at s.t.
  • 22. Micka?l Buffaz (FRA) Cofidis-Le Credit En Ligne at s.t.
  • 23. Giuseppe Palumbo (IT) Acqua & Sapone at s.t.
  • 24. Hubert Schwab (SUI) Vorarlberg – Corratec at s.t.
  • 25. Rene Mandri (EST) Ag2r La Mondiale at s.t.
  • 26. Alexandre Pichot (FRA) Bbox Bouygues Telecom at s.t.
  • 27. Paolo Tiralongo (ITA) Astana at s.t.
  • 28. Jaroslaw Dabrowski (POL) Amore & Vita – Conad at s.t.
  • 29. Edwin Carvajal Jaramillo (COL) Miche at s.t.
  • 30. Manuele Mori (ITA) Lampre-Farnese Vini at s.t.
  • 31. Damien Gaudin (FRA) Bbox Bouygues Telecom at s.t.
  • 32. Francesco Bellotti (ITA) Liquigas-Doimo at s.t.
  • 33. Evgeny Petrov (RUS) Team Katusha at s.t.
  • 34. Andrea Noe’ (ITA) Ceramica Flaminia at s.t.
  • 35. Cristiano Salerno (ITA) De Rosa – Stac Plastic at s.t.
  • 36. Federico Canuti (ITA) Colnago – Csf Inox at s.t.
  • 37. Giampaolo Caruso (ITA) Ceramica Flaminia at s.t.
  • 38. Damiano Caruso. (ITA) De Rosa – Stac Plastic at s.t.
  • 39. Brian Vandborg (DEN) Liquigas-Doimo at s.t.
  • 40. Przemyslaw Niemiec (POL) Miche at s.t.
  • 41. Francesco Failli (IT) Acqua & Sapone at s.t.
  • 42. Michael Rasmussen. (DEN) Miche at s.t.
  • 43. Leonardo Bertagnolli (ITA) Androni Giocattoli at s.t.
  • 44. Domenico Pozzovivo (ITA) Colnago – Csf Inox at s.t.
  • 45. Marco Cattaneo (ITA) De Rosa – Stac Plastic at s.t.
  • 46. Massimo Giunti (ITA) Androni Giocattoli at 0:00:09
  • 47. Massimiliano Gentili (ITA) Ceramica Flaminia at 0:00:17
  • 48. Damien Monier (FRA) Cofidis-Le Credit En Ligne at 0:00:25
  • 49. Alexandr Pliuschin (MDA) Team Katusha at
  • 50. Luca Ascani (ITA) Cdc – Cavaliere at 0:00:59
  • 51. Vladislav Borisov (RUS) Amore & Vita – Conad at 0:01:49
  • 52. Leonardo Scarselli (ITA) Isd – Neri at 0:02:02
  • 53. Diego Caccia (ITA) Isd – Neri at
  • 54. Fausto Fognini (ITA) Amore & Vita – Conad at
  • 55. Silv?re Ackermann (SUI) Vorarlberg – Corratec at
  • 56. Julien Loubet (FRA) Ag2r La Mondiale at 0:03:58
  • 57. Jan Tratnik. (SLO) Zheroquadro Radenska at 0:04:03
  • 58. Valeriy Dmitriyev (KAZ) Astana at
  • 59. Roman Kireyev (KAZ) Astana at
  • 60. Davide D’angelo (ITA) Cdc – Cavaliere at
  • 61. Thibaut Pinot (FRA) Fran?aise Des Jeux at
  • 62. Andreas Dietziker (SUI) Vorarlberg – Corratec at
  • 63. Aristide Ratti. (ITA) Carmiooro Ngc at
  • 64. Davide Torosantucci (ITA) Cdc – Cavaliere at
  • 65. Reto Hollenstein (SUI) Vorarlberg – Corratec at
  • 66. Vincenzo Garofolo (ITA) Team Nippo at
  • 67. Francis Mourey (FRA) Fran?aise Des Jeux at
  • 68. R?mi Cusin (FRA) Cofidis-Le Credit En Ligne at
  • 69. Alessandro Fantini (IT) Acqua & Sapone at
  • 70. Andrea Masciarelli (IT) Acqua & Sapone at
  • 71. Yukiya Arashiro (JPN) Bbox Bouygues Telecom at
  • 72. Paolo Longo Borghini (ITA) Isd – Neri at
  • 73. Simon Clarke (AUS) Isd – Neri at
  • 74. Stefano Pirazzi (ITA) Colnago – Csf Inox at
  • 75. Yuriy Krivtsov (UKR) Ag2r La Mondiale at 0:04:58
  • 76. David Tratnik (SLO) Zheroquadro Radenska at 0:05:03
  • 77. J?r?my Roy (FRA) Fran?aise Des Jeux at
  • 78. William Bonnet (FRA) Bbox Bouygues Telecom at
  • 79. Pier Paolo De Negri (ITA) Isd – Neri at
  • 80. Giovanni Visconti (ITA) Isd – Neri at
  • 81. Fabio Sabatini (ITA) Liquigas-Doimo at
  • 82. Stefano Borchi (ITA) De Rosa – Stac Plastic at
  • 83. Sebastien Fournet Fayard (FRA) Carmiooro Ngc at
  • 84. Pavel Brutt (RUS) Team Katusha at
  • 85. Enrico Magazzini (ITA) Lampre-Farnese Vini at
  • 86. Marcello Pavarin (ITA) Colnago – Csf Inox at
  • 87. Luca Solari (ITA) Androni Giocattoli at

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS:

Stay updated on all things VeloNews

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter