Menu

Results, Clásica de Almería

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 28, 2010

Report

Clasica de Almeria results

1. Theo Bos (Ned), Cervélo TestTeam, 178.2km in 4:22:53

2. Mark Cavendish (Gbr), HTC-Columbia, same time

3. Graeme Brown (Aus), Rabobank, s.t.

4. Luis Leon Sanchez Gil (Esp), Caisse d’Epargne, s.t.

5. Davide Appollonio (Ita), Cervélo TestTeam, s.t.

6. Michal Golas (Pol), Vacansoleil Pro Cycling Team, s.t.

7. Jorge Martin Montenegro (Arg), Andalucia Cajasur, s.t.

8. Daniel Moreno Fernandez (Esp), Omega Pharma-Lotto, s.t.

9. Ruben Perez Moreno (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.

10. Jan Bakelandts (Bel), Omega Pharma-Lotto s.t.

11. Rodrigo Garcia Rena (Esp), Xacobeo Galicia, s.t.

12. Matteo Carrara (Ita), Vacansoleil Pro Cycling Team, s.t.

13. Bartlomiej Matysiak (Pol), Ccc Polsat Polkowice, s.t.

14. Aleksejs Saramotins (Lat), HTC-Columbia, s.t.

15. Sergey Lagutin (Uzb), Vacansoleil Pro Cycling Team, s.t.

16. Mauricio Ardila Cano (Col), Rabobank, s.t.

17. Mikel Landa Meana (Esp), Orbea, s.t.

18. Rob Ruijgh (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, s.t.

19. Gustavo Dominguez Lemos (Esp), Xacobeo Galicia, s.t.

20. Christophe Brandt (Bel), Omega Pharma-Lotto, s.t.

21. Jurgen Van Goolen (Bel), Omega Pharma-Lotto, s.t.

22. Manuel Vazquez Hueso (Esp), Andalucia Cajasur, s.t.

23. Serafin Martinez (Esp), Xacobeo Galicia, s.t.

24. Johannes Fröhlinger (Ger), Milram, s.t.

25. Stefan Denifl (Aut), Cervélo TestTeam, s.t.

26. Jon Izaguirre Insausti (Esp), Orbea, s.t.

27. Angel Vicioso Arcos (Esp), Andalucia Cajasur, s.t.

28. Gustavo Rodriguez Iglesias (Esp), Xacobeo Galicia, s.t.

29. Alejandro Valverde Belmonte (Esp), Caisse d’Epargne, s.t.

30. Ricardo Garcia Ambroa (Esp), Orbea, s.t.

31. Christian Knees (Ger), Milram, s.t.

32. José Ivan Gutierrez Palacios (Esp), Caisse d’Epargne, s.t.

33. Fabian Wegmann (Ger), Milram, at 0:08

34. Ezequiel Mosquera Miguez (Esp), Xacobeo Galicia, at 0:012

35. Xavier Tondo Volpini (Esp), Cervélo TestTeam, at 0:012

36. Dmitry Kozontchuk (Rus), Rabobank, at 0:16

37. Denis Menchov (Rus), Rabobank, at 0:16

38. Steven Kruijswijk (Ned), Rabobank, at 0:16

39. Pieter Weening (Ned), Rabobank, at 0:16

40. Inaki Isasi Flores (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:21

41. Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:21

42. Jurgen Van Den Broeck (Bel), , at 0:25

43. Linus Gerdemann (Ger), Milram, at 0:27

44. Paul Voss (Ger), Milram, at 0:27

45. Markus Fothen (Ger), Milram, at 0:33

46. Artur Gajek (Ger), Milram, at 0:33

47. Kamil Zielinski (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 0:36

48. Dariusz Batek (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 0:41

49. Wouter Poels (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 0:41

50. Francis De Greef (Bel), , at 0:41

51. Luis Pasamontes Rodriguez (Esp), Caisse d’Epargne, at 0:41

52. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp), Andalucia Cajasur, at 0:41

53. Juan Jose Cobo Acebo (Esp), Caisse d’Epargne, at 0:41

54. Stéphane Rossetto (Fra), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 0:41

55. Thomas Lövkvist (Swe), Team Sky, at 0:41

56. Delio Fernandez Cruz (Esp), Xacobeo Galicia, at 0:41

57. Daniel Sesma (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:41

58. Jorge Azanza Soto (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:41

59. José Vicente Garcia Acosta (Esp), Caisse d’Epargne, at 0:41

60. David Lopez Garcia (Esp), Caisse d’Epargne, at 0:41

61. Vasili Kiryienka (Blr), Caisse d’Epargne, at 0:41

62. Gonzalo Rabunal Rios (Esp), Xacobeo Galicia, at 0:41

63. Matthias Russ (Ger), Milram, at 0:41

64. Rasmus Guldhammer (Den), HTC-Columbia, at 0:41

65. Miguel Minguez Ayala (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:41

66. Marcel Wyss (Sui), Cervélo TestTeam, at 0:41

67. Maxime Monfort (Bel), HTC-Columbia, at 0:41

68. Vladimir Isaichev (Rus), Xacobeo Galicia, at 0:41

69. Stephen Cummings (Gbr), Team Sky, at 0:41

70. Adrian Honkisz (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 0:41

71. Brice Feillu (Fra), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 0:41

72. Juan Manuel Garate (Esp), Rabobank, at 0:41

73. Philip Deignan (Irl), Cervélo TestTeam, at 0:41

74. Inigo Cuesta Lopez De Castro (Esp), Cervélo TestTeam, at 0:41

75. Xabier Zabalo Imaz (Esp), Orbea, at 0:51

76. Sergio Carrasco Garcia (Esp), Andalucia Cajasur, at 0:51

77. Frantisek Rabon (Cze), HTC-Columbia, at 1:25

78. Juan Javier Estrada Ruiz (Esp), Andalucia Cajasur, at 1:29

79. Igor Anton Hernandez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 1:29

80. Marco Pinotti (Ita), HTC-Columbia, at 1:29

81. Patrick Gretsch (Ger), HTC-Columbia, at 1:29

82. Koldo Fernandez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 1:18

83. Joao Correia (Por), Cervélo TestTeam, at 8:34

84. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp), Andalucia Cajasur, at 8:34

85. Jaroslaw Rebiewski (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 8:34

86. Stef Clement (Ned), Rabobank, at 8:34

87. Tomasz Kiendys (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 8:34

88. Andoni Blazquez (Esp), Orbea, at 8:34

89. Tomasz Lisowicz (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 8:34

90. Noel Martin Infante (Esp), Orbea, at 8:34

91. Benat Urain Epelde (Esp), Orbea, at 8:34

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: / /

Stay updated on all things VeloNews

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter