Menu

2010 Women’s Tour of New Zealand results

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 24, 2010
  • Updated Feb. 29, 2012 at 5:22 PM EDT

Stage winner/GC leader:


Stage 1: Shelley Evans/Evans

Report | Stage results | General Classification | Team GC

Stage 2: Evans/Evans

Report | Stage results | General Classification | Team GC

Stage 3: Irene Digenis/

Report | Stage results | General Classification | Team GC

Stage 4: Amber Neben/Neben

Report | Stage results | General Classification | Team GC

Stage 5: Evans/Evans

Report | Stage results | General Classification | Team GC

Stage 6: Evans/Evans

Report | Stage results | General Classification | Team GC

Stage 1 results | Return to top

1. Shelley Evans (USA) in 2:49:19
2. Ruth Corset (NAS) in 2:49:23 at 00:04
3. Cherise Taylor (NAS) in 2:49:25 at 00:06
4. Joanne Kiesanowski (NLZ) in 2:49:29 at 00:10
5. Amanda Spratt (AIS) in 2:49:29 at 00:10
6. Karen Fulton (LIT) in 2:49:29 at 00:10
7. Tiffany Cromwell (AIS) in 2:49:29 at 00:10
8. Xin Liu (GIA) in 2:49:29 at 00:10
9. Sara Mustonen (HIT) in 2:49:29 at 00:10
10. Rie Katayama (JPN) in 2:49:29 at 00:10
11. Amber Neben (USA) in 2:49:29 at 00:10
12. Amber Halliday (NAS) in 2:49:29 at 00:10
13. Masami Morita (JPN) in 2:49:29 at 00:10
14. Janel Holcomb (USA) in 2:49:29 at 00:10
15. Linda Villumsen (NLZ) in 2:49:29 at 00:10
16. Serena Sheridan (CYC) in 2:49:29 at 00:10
17. Toni Bradshaw (LIT) in 2:49:29 at 00:10
18. Min Gao (GIA) in 2:49:35 at 00:16
19. Rushlee Buchanan (NLZ) in 2:49:35 at 00:16
20. Lisa Jacobs (NTI) in 2:49:35 at 00:16
21. Catherine Cheatley (NLZ) in 2:49:35 at 00:16
22. Alexandra Carle (NTI) in 2:49:35 at 00:16
23. Courteney Lowe (NLZ) in 2:49:39 at 00:20
24. Kaytee Boyd (NLZ) in 2:49:47 at 00:28
25. Rochelle Gilmore (LOT) in 2:51:09 at 01:50
26. Lang Meng (GIA) in 2:51:09 at 01:50
27. Emily Collins (CYC) in 2:51:09 at 01:50
28. Mel Burke (PEN) in 2:51:09 at 01:50
29. Liza Rachetto (RAC) in 2:51:09 at 01:50
30. Kirsty Broun (AIS) in 2:51:09 at 01:50
31. Kristine Saastad (HIT) in 2:51:09 at 01:50
32. Sarah Roy (NTI) in 2:51:09 at 01:50
33. Nimesha Smith (LOT) in 2:51:09 at 01:50
34. Yiu Wong Wan (GIA) in 2:51:09 at 01:50
35. Carly Light (AIS) in 2:51:09 at 01:50
36. Gayle Brownlee (HAN) in 2:51:09 at 01:50
37. Xiaoling Luo (GIA) in 2:51:09 at 01:50
38. Nicole Whitburn (PRI) in 2:51:09 at 01:50
39. Lana King (MER) in 2:51:09 at 01:50
41. Laura Luxford (NTI) in 2:51:09 at 01:50
42. Rachel Mercer (HAN) in 2:51:09 at 01:50
43. Lauren Kitchen (AIS) in 2:51:09 at 01:50
44. Rebecca Locke (PRI) in 2:51:09 at 01:50
45. Emma Crum (CYC) in 2:51:09 at 01:50
46. Shara Gillow (AIS) in 2:51:09 at 01:50
48. Laura Medley (MER) in 2:51:09 at 01:50
49. Naila Hassan (HAN) in 2:51:09 at 01:50
50. Sia Svendsen (HAN) in 2:51:09 at 01:50
51. Josephine Tomic (LOT) in 2:51:09 at 01:50
52. Bronwyn Ryan (NTI) in 2:51:09 at 01:50
47. Irene Digenis (PRI) in 2:51:29 at 02:10
40. Vicki Whitelaw (LOT) in 2:51:29 at 02:10
53. Felicity Wilson (RAC) in 3:02:28 at 13:09
54. Yvette Hill-willis (LIT) in 3:02:28 at 13:09
55. Kate Chilcott (BPT) in 3:02:28 at 13:09
56. Merwe Charlotte Van De (NAS) in 3:02:28 at 13:09
57. Rebecca Domange (RAC) in 3:02:28 at 13:09
58. Genevieve Whitson (BPT) in 3:02:28 at 13:09
59. Tracy Best (CYC) in 3:02:28 at 13:09
60. Jessica Phillips (USA) in 3:02:28 at 13:09
61. Chubby Hale (PEN) in 3:02:28 at 13:09
62. Alison Starnes (USA) in 3:02:28 at 13:09
63. Rebecca Halliday (NTI) in 3:02:28 at 13:09
64. Ayako Toyooka (JPN) in 3:02:28 at 13:09
65. Jeannie Kuhajek (CYC) in 3:02:28 at 13:09
66. Jessica Jolly (CYC) in 3:02:28 at 13:09
67. Jessie Maclean (NAS) in 3:02:28 at 13:09
68. Tone Hatteland (HIT) in 3:02:28 at 13:09
69. Nathalie Lamborelle (HIT) in 3:02:28 at 13:09
70. Tracy Clark (PEN) in 3:02:28 at 13:09
72. Emma Lawson (RAC) in 3:03:50 at 14:31
73. Anna Kauffmann (MER) in 3:03:50 at 14:31
74. Kanako Nishi (JPN) in 3:03:50 at 14:31
75. Davina Summers (NAS) in 3:03:50 at 14:31
71. Carma Watson (PRI) in 3:04:10 at 14:51
76. Emma Petersen (LIT) in 3:04:18 at 14:59
77. Anna Stevenson (PEN) in 3:07:11 at 17:52
78. Yukiyo Hori (RGJ) in 3:07:11 at 17:52
79. Mayuko Hagiwara (JPN) in 3:07:11 at 17:52
80. Huili Gu (GIA) in 3:08:21 at 19:02
81. Sakiko Sato (RGJ) in 3:08:21 at 19:02
82. Kazumi Yoneda (RGJ) in 3:08:21 at 19:02
83. Josephine Giddens (LIT) in 3:08:21 at 19:02
84. Janine Copp (MER) in 3:13:10 at 23:51
85. Waka Takeda (RGJ) in 3:17:39 at 28:20
86. Eyelien Bekkering (BPT) in 3:19:05 at 29:46
87. Kerri-anne Torckler (BPT) in 3:19:05 at 29:46
88. Kendelle Hodges (RAC) in 3:19:05 at 29:46
89. Ashleigh Moolman (LOT) in DNF
Overall standings after Stage 1 | Return to top
1. Shelley Evans Usa in 2:49:19
2. Ruth Corset Nas in 2:49:23 at 00:04
3. Cherise Taylor Nas in 2:49:25 at 00:06
4. Joanne Kiesanowski Nlz in 2:49:29 at 00:10
5. Amanda Spratt Ais in 2:49:29 at 00:10
6. Karen Fulton Lit in 2:49:29 at 00:10
7. Tiffany Cromwell Ais in 2:49:29 at 00:10
8. Xin Liu Gia in 2:49:29 at 00:10
9. Sara Mustonen Hit in 2:49:29 at 00:10
10. Rie Katayama Jpn in 2:49:29 at 00:10
11. Amber Neben Usa in 2:49:29 at 00:10
12. Amber Halliday Nas in 2:49:29 at 00:10
13. Masami Morita Jpn in 2:49:29 at 00:10
14. Janel Holcomb Usa in 2:49:29 at 00:10
15. Linda Villumsen Nlz in 2:49:29 at 00:10
16. Serena Sheridan Cyc in 2:49:29 at 00:10
17. Toni Bradshaw Lit in 2:49:29 at 00:10
18. Min Gao Gia in 2:49:35 at 00:16
19. Rushlee Buchanan Nlz in 2:49:35 at 00:16
20. Lisa Jacobs Nti in 2:49:35 at 00:16
21. Catherine Cheatley Nlz in 2:49:35 at 00:16
22. Alexandra Carle Nti in 2:49:35 at 00:16
23. Courteney Lowe Nlz in 2:49:39 at 00:20
24. Kaytee Boyd Nlz in 2:49:47 at 00:28
25. Rochelle Gilmore Lot in 2:51:09 at 01:50
26. Lang Meng Gia in 2:51:09 at 01:50
27. Emily Collins Cyc in 2:51:09 at 01:50
28. Mel Burke Pen in 2:51:09 at 01:50
29. Liza Rachetto Rac in 2:51:09 at 01:50
30. Kirsty Broun Ais in 2:51:09 at 01:50
31. Kristine Saastad Hit in 2:51:09 at 01:50
32. Sarah Roy Nti in 2:51:09 at 01:50
33. Nimesha Smith Lot in 2:51:09 at 01:50
34. Yiu Wong Wan Gia in 2:51:09 at 01:50
35. Carly Light Ais in 2:51:09 at 01:50
36. Gayle Brownlee Han in 2:51:09 at 01:50
37. Xiaoling Luo Gia in 2:51:09 at 01:50
38. Nicole Whitburn Pri in 2:51:09 at 01:50
39. Lana King Mer in 2:51:09 at 01:50
41. Laura Luxford Nti in 2:51:09 at 01:50
42. Rachel Mercer Han in 2:51:09 at 01:50
43. Lauren Kitchen Ais in 2:51:09 at 01:50
44. Rebecca Locke Pri in 2:51:09 at 01:50
45. Emma Crum Cyc in 2:51:09 at 01:50
46. Shara Gillow Ais in 2:51:09 at 01:50
48. Laura Medley Mer in 2:51:09 at 01:50
49. Naila Hassan Han in 2:51:09 at 01:50
50. Sia Svendsen Han in 2:51:09 at 01:50
51. Josephine Tomic Lot in 2:51:09 at 01:50
52. Bronwyn Ryan Nti in 2:51:09 at 01:50
47. Irene Digenis Pri in 2:51:29 at 02:10
40. Vicki Whitelaw Lot in 2:51:29 at 02:10
53. Felicity Wilson Rac in 3:02:28 at 13:09
54. Yvette Hill-willis Lit in 3:02:28 at 13:09
55. Kate Chilcott Bpt in 3:02:28 at 13:09
56. Merwe Charlotte Van De Nas in 3:02:28 at 13:09
57. Rebecca Domange Rac in 3:02:28 at 13:09
58. Genevieve Whitson Bpt in 3:02:28 at 13:09
59. Tracy Best Cyc in 3:02:28 at 13:09
60. Jessica Phillips Usa in 3:02:28 at 13:09
61. Chubby Hale Pen in 3:02:28 at 13:09
62. Alison Starnes Usa in 3:02:28 at 13:09
63. Rebecca Halliday Nti in 3:02:28 at 13:09
64. Ayako Toyooka Jpn in 3:02:28 at 13:09
65. Jeannie Kuhajek Cyc in 3:02:28 at 13:09
66. Jessica Jolly Cyc in 3:02:28 at 13:09
67. Jessie Maclean Nas in 3:02:28 at 13:09
68. Tone Hatteland Hit in 3:02:28 at 13:09
69. Nathalie Lamborelle Hit in 3:02:28 at 13:09
70. Tracy Clark Pen in 3:02:28 at 13:09
72. Emma Lawson Rac in 3:03:50 at 14:31
73. Anna Kauffmann Mer in 3:03:50 at 14:31
74. Kanako Nishi Jpn in 3:03:50 at 14:31
75. Davina Summers Nas in 3:03:50 at 14:31
71. Carma Watson Pri in 3:04:10 at 14:51
76. Emma Petersen Lit in 3:04:18 at 14:59
77. Anna Stevenson Pen in 3:07:11 at 17:52
78. Yukiyo Hori Rgj in 3:07:11 at 17:52
79. Mayuko Hagiwara Jpn in 3:07:11 at 17:52
80. Huili Gu Gia in 3:08:21 at 19:02
81. Sakiko Sato Rgj in 3:08:21 at 19:02
82. Kazumi Yoneda Rgj in 3:08:21 at 19:02
83. Josephine Giddens Lit in 3:08:21 at 19:02
84. Janine Copp Mer in 3:13:10 at 23:51
85. Waka Takeda Rgj in 3:17:39 at 28:20
86. Eyelien Bekkering Bpt in 3:19:05 at 29:46
87. Kerri-anne Torckler Bpt in 3:19:05 at 29:46
88. Kendelle Hodges Rac in 3:19:05 at 29:46
Team standings after stage 1 | Return to top
1. Nashua Ladies Pro Cycling Team in 8:28:27
2. Usa National Team at 0:00:00
3. New Zealand National Team at 0:00:00
4. Japan National Team at 0:00:00
5. AIS Australian National Team in 8:28:33 at 0:00:06
6. Giant Pro Cycling Team – China in 8:28:33 at 0:00:06
7. Prime Estate Team – Australia in 8:30:07 at 0:01:40
8. Litespeed Team in 8:30:07 at 0:01:40
9. Australia Ntid Team in 8:30:13 at 0:01:46
10. Cyclosport Team in 8:31:47 at 0:03:20
11. Lotto Ladies Team in 8:31:47 at 0:03:20
12. Hitec Products Uck in 8:31:47 at 0:03:20
13. Handy Rentals Team in 8:33:27 at 0:05:00
14. Mecedes Benz Team in 8:33:27 at 0:05:00
15. Bp Team in 8:43:06 at 0:14:39
16. Penny Cycling Team in 8:49:29 at 0:21:02
17. Ready Go – Japan in 8:59:08 at 0:30:41
18. R.a.c.e Team – Australia in 9:00:48 at 0:32:21
Stage 2 results | Return to top
1. Shelley Evans Usa in 3:12:58
2. Xin Liu Gia in 3:13:02 at 00:04
3. Yiu Wong Wan Gia in 3:13:04 at 00:06
4. Amanda Spratt Ais in 3:13:08 at 00:10
5. Ruth Corset Nas in 3:13:08 at 00:10
6. Kaytee Boyd Nlz in 3:13:08 at 00:10
7. Sara Mustonen Hit in 3:13:08 at 00:10
8. Masami Morita Jpn in 3:13:08 at 00:10
9. Cherise Taylor Nas in 3:13:08 at 00:10
10. Kate Chilcott Bpt in 3:13:08 at 00:10
11. Lang Meng Gia in 3:13:08 at 00:10
12. Toni Bradshaw Lit in 3:13:08 at 00:10
13. Tiffany Cromwell Ais in 3:13:08 at 00:10
14. Emily Collins Cyc in 3:13:08 at 00:10
15. Rie Katayama Jpn in 3:13:08 at 00:10
16. Laura Luxford Nti in 3:13:08 at 00:10
17. Min Gao Gia in 3:13:08 at 00:10
18. Amber Neben Usa in 3:13:08 at 00:10
19. Laura Medley Mer in 3:13:08 at 00:10
20. Janel Holcomb Usa in 3:13:08 at 00:10
21. Vicki Whitelaw Lot in 3:13:08 at 00:10
22. Courteney Lowe Nlz in 3:13:08 at 00:10
23. Sia Svendsen Han in 3:13:08 at 00:10
24. Linda Villumsen Nlz in 3:13:08 at 00:10
25. Xiaoling Luo Gia in 3:13:08 at 00:10
26. Serena Sheridan Cyc in 3:13:08 at 00:10
27. Emma Crum Cyc in 3:13:08 at 00:10
28. Lisa Jacobs Nti in 3:13:08 at 00:10
29. Lauren Kitchen Ais in 3:13:08 at 00:10
30. Carly Light Ais in 3:13:08 at 00:10
31. Rebecca Halliday Nti in 3:13:26 at 00:28
32. Kristine Saastad Hit in 3:13:26 at 00:28
33. Rebecca Locke Pri in 3:13:26 at 00:28
34. Naila Hassan Han in 3:13:26 at 00:28
35. Nicole Whitburn Pri in 3:13:26 at 00:28
36. Rebecca Domange Rac in 3:13:26 at 00:28
37. Gayle Brownlee Han in 3:13:26 at 00:28
38. Shara Gillow Ais in 3:13:26 at 00:28
39. Irene Digenis Pri in 3:13:26 at 00:28
40. Liza Rachetto Rac in 3:13:26 at 00:28
41. Josephine Tomic Lot in 3:13:26 at 00:28
42. Tracy Best Cyc in 3:13:26 at 00:28
43. Rushlee Buchanan Nlz in 3:13:26 at 00:28
44. Kanako Nishi Jpn in 3:13:26 at 00:28
45. Joanne Kiesanowski Nlz in 3:13:28 at 00:30
46. Alexandra Carle Nti in 3:13:46 at 00:48
47. Mel Burke Pen in 3:16:10 at 03:12
48. Yvette Hill-willis Lit in 3:16:13 at 03:15
49. Carma Watson Pri in 3:16:13 at 03:15
50. Emma Lawson Rac in 3:16:13 at 03:15
51. Rochelle Gilmore Lot in 3:16:46 at 03:48
52. Felicity Wilson Rac in 3:16:46 at 03:48
53. Sarah Roy Nti in 3:16:46 at 03:48
54. Huili Gu Gia in 3:16:46 at 03:48
55. Genevieve Whitson Bpt in 3:16:46 at 03:48
56. Merwe Charlotte Van De Nas in 3:16:46 at 03:48
57. Ayako Toyooka Jpn in 3:16:46 at 03:48
58. Nimesha Smith Lot in 3:16:46 at 03:48
59. Nathalie Lamborelle Hit in 3:16:46 at 03:48
60. Lana King Mer in 3:16:46 at 03:48
61. Tracy Clark Pen in 3:16:46 at 03:48
62. Rachel Mercer Han in 3:16:46 at 03:48
63. Karen Fulton Lit in 3:16:46 at 03:48
64. Davina Summers Nas in 3:18:26 at 05:28
65. Bronwyn Ryan Nti in 3:18:26 at 05:28
66. Kerri-anne Torckler Bpt in 3:18:26 at 05:28
67. Tone Hatteland Hit in 3:18:26 at 05:28
68. Josephine Giddens Lit in 3:18:26 at 05:28
69. Jessica Phillips Usa in 3:18:26 at 05:28
70. Jessica Jolly Cyc in 3:18:26 at 05:28
71. Jeannie Kuhajek Cyc in 3:18:26 at 05:28
72. Alison Starnes Usa in 3:22:22 at 09:24
73. Chubby Hale Pen in 3:22:30 at 09:32
74. Jessie Maclean Nas in 3:23:47 at 10:49
75. Kirsty Broun Ais in 3:26:04 at 13:06
76. Yukiyo Hori Rgj in 3:26:04 at 13:06
77. Kazumi Yoneda Rgj in 3:28:21 at 15:23
78. Eyelien Bekkering Bpt in 3:30:50 at 17:52
79. Sakiko Sato Rgj in 3:32:04 at 19:06
80. Anna Kauffmann Mer in 3:36:47 at 23:49
81. Anna Stevenson Pen in 3:39:57 at 26:59
82. Janine Copp Mer in 3:39:57 at 26:59
83. Waka Takeda Rgj in 3:49:32 at 36:34
Overall standings after stage 2 | Return to top
1. Shelley Evans Usa in 6:02:17
2. Ruth Corset Nas in 6:02:31 at 00:14
3. Xin Liu Gia in 6:02:31 at 00:14
4. Cherise Taylor Nas in 6:02:33 at 00:16
5. Linda Villumsen Nlz in 6:02:37 at 00:20
6. Masami Morita Jpn in 6:02:37 at 00:20
7. Rie Katayama Jpn in 6:02:37 at 00:20
8. Amanda Spratt Ais in 6:02:37 at 00:20
9. Tiffany Cromwell Ais in 6:02:37 at 00:20
10. Sara Mustonen Hit in 6:02:37 at 00:20
11. Amber Neben Usa in 6:02:37 at 00:20
12. Janel Holcomb Usa in 6:02:37 at 00:20
13. Serena Sheridan Cyc in 6:02:37 at 00:20
14. Toni Bradshaw Lit in 6:02:37 at 00:20
15. Min Gao Gia in 6:02:43 at 00:26
16. Lisa Jacobs Nti in 6:02:43 at 00:26
17. Courteney Lowe Nlz in 6:02:47 at 00:30
18. Kaytee Boyd Nlz in 6:02:55 at 00:38
19. Joanne Kiesanowski Nlz in 6:02:57 at 00:40
20. Rushlee Buchanan Nlz in 6:03:01 at 00:44
21. Alexandra Carle Nti in 6:03:21 at 01:04
22. Yiu Wong Wan Gia in 6:04:13 at 01:56
23. Lang Meng Gia in 6:04:17 at 02:00
24. Xiaoling Luo Gia in 6:04:17 at 02:00
25. Laura Luxford Nti in 6:04:17 at 02:00
26. Lauren Kitchen Ais in 6:04:17 at 02:00
27. Carly Light Ais in 6:04:17 at 02:00
28. Emma Crum Cyc in 6:04:17 at 02:00
29. Emily Collins Cyc in 6:04:17 at 02:00
30. Laura Medley Mer in 6:04:17 at 02:00
31. Sia Svendsen Han in 6:04:17 at 02:00
32. Shara Gillow Ais in 6:04:35 at 02:18
33. Kristine Saastad Hit in 6:04:35 at 02:18
34. Nicole Whitburn Pri in 6:04:35 at 02:18
35. Rebecca Locke Pri in 6:04:35 at 02:18
36. Josephine Tomic Lot in 6:04:35 at 02:18
37. Liza Rachetto Rac in 6:04:35 at 02:18
38. Naila Hassan Han in 6:04:35 at 02:18
39. Gayle Brownlee Han in 6:04:35 at 02:18
40. Vicki Whitelaw Lot in 6:04:37 at 02:20
41. Irene Digenis Pri in 6:04:55 at 02:38
42. Karen Fulton Lit in 6:06:15 at 03:58
43. Mel Burke Pen in 6:07:19 at 05:02
44. Sarah Roy Nti in 6:07:55 at 05:38
45. Rochelle Gilmore Lot in 6:07:55 at 05:38
46. Nimesha Smith Lot in 6:07:55 at 05:38
47. Lana King Mer in 6:07:55 at 05:38
48. Rachel Mercer Han in 6:07:55 at 05:38
49. Kate Chilcott Bpt in 6:08:56 at 06:39
50. Rebecca Domange Rac in 6:09:14 at 06:57
51. Tracy Best Cyc in 6:09:14 at 06:57
52. Bronwyn Ryan Nti in 6:09:35 at 07:18
53. Yvette Hill-willis Lit in 6:12:01 at 09:44
54. Genevieve Whitson Bpt in 6:12:34 at 10:17
55. Merwe Charlotte Van De Nas in 6:12:34 at 10:17
56. Jessica Phillips Usa in 6:14:14 at 11:57
57. Rebecca Halliday Nti in 6:15:54 at 13:37
58. Kirsty Broun Ais in 6:17:13 at 14:56
59. Kanako Nishi Jpn in 6:17:16 at 14:59
60. Ayako Toyooka Jpn in 6:19:14 at 16:57
61. Nathalie Lamborelle Hit in 6:19:14 at 16:57
62. Felicity Wilson Rac in 6:19:14 at 16:57
63. Tracy Clark Pen in 6:19:14 at 16:57
64. Emma Lawson Rac in 6:20:03 at 17:46
65. Carma Watson Pri in 6:20:23 at 18:06
66. Tone Hatteland Hit in 6:20:54 at 18:37
67. Jessica Jolly Cyc in 6:20:54 at 18:37
68. Jeannie Kuhajek Cyc in 6:20:54 at 18:37
69. Davina Summers Nas in 6:22:16 at 19:59
70. Alison Starnes Usa in 6:24:50 at 22:33
71. Chubby Hale Pen in 6:24:58 at 22:41
72. Huili Gu Gia in 6:25:07 at 22:50
73. Jessie Maclean Nas in 6:26:15 at 23:58
74. Josephine Giddens Lit in 6:26:47 at 24:30
75. Yukiyo Hori Rgj in 6:33:15 at 30:58
76. Kazumi Yoneda Rgj in 6:36:42 at 34:25
77. Kerri-anne Torckler Bpt in 6:37:31 at 35:14
78. Sakiko Sato Rgj in 6:40:25 at 38:08
79. Anna Kauffmann Mer in 6:40:37 at 38:20
80. Anna Stevenson Pen in 6:47:08 at 44:51
81. Eyelien Bekkering Bpt in 6:49:55 at 47:38
82. Janine Copp Mer in 6:53:07 at 50:50
83. Waka Takeda Rgj in 7:07:11 at 1:04:54
Team standings after stage 2 | Return to top
1. Usa National Team in 18:07:51
2. Japan National Team at 0:00:00
3. AIS Australian National Team in 18:07:57 at 0:00:06
4. Giant Pro Cycling Team – China in 18:07:57 at 0:00:06
5. Litespeed Team in 18:09:31 at 0:01:40
6. Australia Ntid Team in 18:09:37 at 0:01:46
7. Nashua Ladies Pro Cycling Team in 18:10:53 at 0:03:02
8. New Zealand National Team in 18:11:11 at 0:03:20
9. Hitec Products Uck in 18:11:11 at 0:03:20
10. Cyclosport Team in 18:11:11 at 0:03:20
11. Lotto Ladies Team in 18:11:11 at 0:03:20
12. Handy Rentals Team in 18:12:51 at 0:05:00
13. Mecedes Benz Team in 18:12:51 at 0:05:00
14. Bp Team in 18:22:30 at 0:14:39
15. Prime Estate Team – Australia in 18:23:03 at 0:15:12
16. Penny Cycling Team in 18:32:31 at 0:24:40
17. Ready Go – Japan in 18:51:28 at 0:43:37
18. R.a.c.e Team – Australia in 18:53:26 at 0:45:35

Stage 3 results | Return to top

1. Irene Digenis (AUS), Prime Estate – Australia, 87km in 2:21:29 (37.02kph)
2. Yvette Hill-willis (NZL), LiteSpeed at 00:04
3. Gayle Brownlee (NZL), Handy Rentals at 00:06
4. Sia Svendsen (NZL), Handy Rentals at 00:10
5. Shelley Evans (USA), U.S. National at 00:10
6. Rochelle Gilmore (AUS), Lotto at 00:10
7. Kaytee Boyd (NZL), New Zealand National at 00:10
8. Cherise Taylor (RSA), Nashua at 00:10
9. Lang Meng (CHN), Giant China at 00:10
10. Kirsty Broun (AUS), Australian Institute of Sport at 00:10
11. Joanne Kiesanowski (NZL), New Zealand National at 00:10
12. Ruth Corset (AUS), Nashua at 00:10
13. Karen Fulton (NZL), LiteSpeed at 00:10
14. Davina Summers (RSA), Nashua at 00:10
15. Xin Liu (CHN), Giant China at 00:10
16. Liza Rachetto (USA), R.A.C.E. Team-Australia at 00:10
17. Sara Mustonen (SWE), Hitec Products UCK at 00:10
18. Tiffany Cromwell (AUS), Australian Institute of Sport at 00:10
19. Nicole Whitburn (AUS), Prime Estate – Australia at 00:10
20. Ayako Toyooka (JPN), Japan National at 00:10
21. Carly Light (AUS), Australian Institute of Sport at 00:10
22. Naila Hassan (NZL), Handy Rentals at 00:10
23. Rie Katayama (JPN), Japan National at 00:10
24. Amanda Spratt (AUS), Australian Institute of Sport at 00:10
25. Merwe Charlotte Van De (RSA), Nashua at 00:10
26. Yiu Wong Wan (HKG), Giant China at 00:10
27. Laura Luxford (AUS), Australia NTID at 00:10
28. Linda Villumsen (NZL), New Zealand National at 00:10
29. Lisa Jacobs (AUS), Australia NTID at 00:10
30. Rebecca Halliday (AUS), Australia NTID at 00:10
31. Nimesha Smith (NZL), Lotto at 00:10
32. Amber Neben (USA), U.S. National at 00:10
33. Janel Holcomb (USA), U.S. National at 00:10
34. Huili Gu (CHN), Giant China at 00:10
35. Emily Collins (NZL), CycloSport at 00:10
36. Serena Sheridan (NZL), CycloSport at 00:10
37. Xiaoling Luo (CHN), Giant China at 00:10
38. Masami Morita (JPN), Japan National at 00:10
39. Rebecca Locke (AUS), Prime Estate – Australia at 00:10
40. Shara Gillow (AUS), Australian Institute of Sport at 00:10
41. Toni Bradshaw (NZL), LiteSpeed at 00:10
42. Kate Chilcott (NZL), BP at 00:10
43. Alexandra Carle (AUS), Australia NTID at 00:10
44. Lana King (NZL), Mercedes Benz at 00:10
45. Tone Hatteland (NOR), Hitec Products UCK at 00:10
46. Laura Medley (AUS), Mercedes Benz at 00:10
47. Nathalie Lamborelle (LUX), Hitec Products UCK at 00:10
48. Kristine Saastad (NOR), Hitec Products UCK at 00:10
49. Mel Burke (NZL), Penny Cycling at 00:10
50. Emma Crum (NZL), CycloSport at 00:10
51. Courteney Lowe (NZL), New Zealand National at 00:10
52. Sarah Roy (AUS), Australia NTID at 00:10
53. Josephine Tomic (AUS), Lotto at 00:10
54. Rushlee Buchanan (NZL), New Zealand National at 00:10
55. Emma Lawson (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 00:10
56. Genevieve Whitson (NZL), BP at 00:10
57. Tracy Best (NZL), CycloSport at 00:10
58. Rachel Mercer (NZL), Handy Rentals at 00:10
59. Jessie Maclean (AUS), Nashua at 00:10
60. Janine Copp (NZL), Mercedes Benz at 00:10
61. Min Gao (CHN), Giant China at 00:10
62. Felicity Wilson (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 00:10
63. Lauren Kitchen (AUS), Australian Institute of Sport at 00:10
64. Rebecca Domange (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 00:10
65. Kanako Nishi (JPN), Japan National at 00:10
66. Josephine Giddens (NZL), LiteSpeed at 00:10
67. Kerri-anne Torckler (NZL), BP at 00:10
68. Jessica Phillips (USA), U.S. National at 00:10
69. Carma Watson (NZD), Prime Estate – Australia at 00:10
70. Vicki Whitelaw (AUS), Lotto at 00:10
71. Jessica Jolly (NZL), CycloSport at 00:23
72. Alison Starnes (USA), U.S. National at 00:31
73. Jeannie Kuhajek (NZL), CycloSport at 00:54
74. Bronwyn Ryan (AUS), Australia NTID at 06:29
75. Chubby Hale (NZL), Penny Cycling at 15:21
76. Anna Kauffmann (AUS), Mercedes Benz at 15:21
77. Kazumi Yoneda (JPN), Ready Go-Japan at 15:21
78. Yukiyo Hori (JPN), Ready Go-Japan at 15:21
79. Sakiko Sato (JPN), Ready Go-Japan at 15:21
80. Tracy Clark (NZL), Penny Cycling at 15:21
81. Eyelien Bekkering (NED), BP at 15:21
82. Waka Takeda (JPN), Ready Go-Japan at 17:28
94. Pen (STEVENSON Anna) Dnf

Stage 4 results | Return to top
1. Amber Neben (USA), U.S. National, 11km in 17:40
2. Shelley Evans (USA), U.S. National at 00:25
3. Tiffany Cromwell (AUS), Australian Institute of Sport at 00:29
4. Carly Light (AUS), Australian Institute of Sport at 00:38
5. Lisa Jacobs (AUS), Australia NTID at 00:40
6. Ruth Corset (AUS), Nashua at 00:47
7. Linda Villumsen (NZL), New Zealand National at 00:50
8. Shara Gillow (AUS), Australian Institute of Sport at 00:52
9. Rushlee Buchanan (NZL), New Zealand National at 00:54
10. Vicki Whitelaw (AUS), Lotto at 01:02
11. Josephine Tomic (AUS), Lotto at 01:07
12. Amanda Spratt (AUS), Australian Institute of Sport at 01:10
13. Janel Holcomb (USA), U.S. National at 01:10
14. Sarah Roy (AUS), Australia NTID at 01:11
15. Cherise Taylor (RSA), Nashua at 01:12
16. Alison Starnes (USA), U.S. National at 01:14
17. Sara Mustonen (SWE), Hitec Products UCK at 01:21
18. Kristine Saastad (NOR), Hitec Products UCK at 01:25
19. Lang Meng (CHN), Giant China at 01:26
20. Kirsty Broun (AUS), Australian Institute of Sport at 01:27
21. Laura Luxford (AUS), Australia NTID at 01:29
22. Rebecca Halliday (AUS), Australia NTID at 01:35
23. Lana King (NZL), Mercedes Benz at 01:35
24. Alexandra Carle (AUS), Australia NTID at 01:37
25. Nicole Whitburn (AUS), Prime Estate – Australia at 01:40
26. Xin Liu (CHN), Giant China at 01:43
27. Mel Burke (NZL), Penny Cycling at 01:43
28. Toni Bradshaw (NZL), LiteSpeed at 01:44
29. Rie Katayama (JPN), Japan National at 01:45
30. Kerri-anne Torckler (NZL), BP at 01:45
31. Tracy Best (NZL), CycloSport at 01:46
32. Karen Fulton (NZL), LiteSpeed at 01:47
33. Irene Digenis (AUS), Prime Estate – Australia at 01:48
34. Serena Sheridan (NZL), CycloSport at 01:50
35. Emma Lawson (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 01:53
36. Rebecca Domange (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 01:53
37. Emma Crum (NZL), CycloSport at 01:58
38. Lauren Kitchen (AUS), Australian Institute of Sport at 01:59
39. Emily Collins (NZL), CycloSport at 02:00
40. Joanne Kiesanowski (NZL), New Zealand National at 02:00
41. Felicity Wilson (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 02:09
42. Kaytee Boyd (NZL), New Zealand National at 02:12
43. Genevieve Whitson (NZL), BP at 02:17
44. Courteney Lowe (NZL), New Zealand National at 02:18
45. Gayle Brownlee (NZL), Handy Rentals at 02:18
46. Rachel Mercer (NZL), Handy Rentals at 02:21
47. Xiaoling Luo (CHN), Giant China at 02:23
48. Masami Morita (JPN), Japan National at 02:25
49. Yiu Wong Wan (HKG), Giant China at 02:25
50. Janine Copp (NZL), Mercedes Benz at 02:26
51. Sia Svendsen (NZL), Handy Rentals at 02:32
52. Liza Rachetto (USA), R.A.C.E. Team-Australia at 02:32
53. Josephine Giddens (NZL), LiteSpeed at 02:35
54. Jessie Maclean (AUS), Nashua at 02:35
55. Carma Watson (NZD), Prime Estate – Australia at 02:36
56. Min Gao (CHN), Giant China at 02:37
57. Davina Summers (RSA), Nashua at 02:44
58. Bronwyn Ryan (AUS), Australia NTID at 02:49
59. Ayako Toyooka (JPN), Japan National at 02:50
60. Kate Chilcott (NZL), BP at 02:51
61. Tone Hatteland (NOR), Hitec Products UCK at 02:59
62. Jeannie Kuhajek (NZL), CycloSport at 03:03
63. Laura Medley (AUS), Mercedes Benz at 03:07
64. Merwe Charlotte Van De (RSA), Nashua at 03:07
65. Jessica Phillips (USA), U.S. National at 03:08
66. Nathalie Lamborelle (LUX), Hitec Products UCK at 03:12
67. Nimesha Smith (NZL), Lotto at 03:13
68. Huili Gu (CHN), Giant China at 03:16
69. Chubby Hale (NZL), Penny Cycling at 03:17
70. Tracy Clark (NZL), Penny Cycling at 03:17
71. Rebecca Locke (AUS), Prime Estate – Australia at 03:19
72. Jessica Jolly (NZL), CycloSport at 03:31
73. Anna Kauffmann (AUS), Mercedes Benz at 03:34
74. Rochelle Gilmore (AUS), Lotto at 03:40
75. Yukiyo Hori (JPN), Ready Go-Japan at 03:46
76. Naila Hassan (NZL), Handy Rentals at 03:49
77. Yvette Hill-willis (NZL), LiteSpeed at 03:52
78. Kanako Nishi (JPN), Japan National at 04:08
79. Kazumi Yoneda (JPN), Ready Go-Japan at 04:42
80. Waka Takeda (JPN), Ready Go-Japan at 05:09
81. Eyelien Bekkering (NED), BP at 06:01
82. Sakiko Sato (JPN), Ready Go-Japan at 15:15

Overall standings after stage 4 | Return to top
1. Amber Neben (USA), U.S. National, 8:41:27
2. Shelley Evans (USA), U.S. National at 00:00:04
3. Tiffany Cromwell (AUS), Australian Institute of Sport at 00:00:29
4. Ruth Corset (AUS), Nashua at 00:00:41
5. Lisa Jacobs (AUS), Australia NTID at 00:00:46
6. Linda Villumsen (NZL), New Zealand National at 00:00:50
7. Cherise Taylor (RSA), Nashua at 00:01:08
8. Amanda Spratt (AUS), Australian Institute of Sport at 00:01:10
9. Janel Holcomb (USA), U.S. National at 00:01:10
10. Rushlee Buchanan (NZL), New Zealand National at 00:01:18
11. Sara Mustonen (SWE), Hitec Products UCK at 00:01:21
12. Xin Liu (CHN), Giant China at 00:01:37
13. Toni Bradshaw (NZL), LiteSpeed at 00:01:44
14. Rie Katayama (JPN), Japan National at 00:01:45
15. Serena Sheridan (NZL), CycloSport at 00:01:50
16. Carly Light (AUS), Australian Institute of Sport at 00:02:18
17. Joanne Kiesanowski (NZL), New Zealand National at 00:02:20
18. Alexandra Carle (AUS), Australia NTID at 00:02:21
19. Masami Morita (JPN), Japan National at 00:02:25
20. Courteney Lowe (NZL), New Zealand National at 00:02:28
21. Kaytee Boyd (NZL), New Zealand National at 00:02:30
22. Min Gao (CHN), Giant China at 00:02:43
23. Shara Gillow (AUS), Australian Institute of Sport at 00:02:50
24. Vicki Whitelaw (AUS), Lotto at 00:03:02
25. Josephine Tomic (AUS), Lotto at 00:03:05
26. Lang Meng (CHN), Giant China at 00:03:06
27. Laura Luxford (AUS), Australia NTID at 00:03:09
28. Kristine Saastad (NOR), Hitec Products UCK at 00:03:23
29. Nicole Whitburn (AUS), Prime Estate – Australia at 00:03:38
30. Emma Crum (NZL), CycloSport at 00:03:38
31. Lauren Kitchen (AUS), Australian Institute of Sport at 00:03:39
32. Emily Collins (NZL), CycloSport at 00:03:40
33. Irene Digenis (AUS), Prime Estate – Australia at 00:03:56
34. Yiu Wong Wan (HKG), Giant China at 00:04:01
35. Xiaoling Luo (CHN), Giant China at 00:04:03
36. Gayle Brownlee (NZL), Handy Rentals at 00:04:12
37. Sia Svendsen (NZL), Handy Rentals at 00:04:12
38. Liza Rachetto (USA), R.A.C.E. Team-Australia at 00:04:30
39. Laura Medley (AUS), Mercedes Benz at 00:04:47
40. Rebecca Locke (AUS), Prime Estate – Australia at 00:05:17
41. Karen Fulton (NZL), LiteSpeed at 00:05:25
42. Naila Hassan (NZL), Handy Rentals at 00:05:47
43. Mel Burke (NZL), Penny Cycling at 00:06:25
44. Sarah Roy (AUS), Australia NTID at 00:06:29
45. Lana King (NZL), Mercedes Benz at 00:06:53
46. Tracy Best (NZL), CycloSport at 00:07:02
47. Rachel Mercer (NZL), Handy Rentals at 00:07:39
48. Rebecca Domange (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 00:08:30
49. Nimesha Smith (NZL), Lotto at 00:08:31
50. Rochelle Gilmore (AUS), Lotto at 00:08:58
51. Kate Chilcott (NZL), BP at 00:09:10
52. Genevieve Whitson (NZL), BP at 00:12:14
53. Merwe Charlotte Van De (RSA), Nashua at 00:13:04
54. Yvette Hill-willis (NZL), LiteSpeed at 00:13:10
55. Jessica Phillips (USA), U.S. National at 00:14:45
56. Rebecca Halliday (AUS), Australia NTID at 00:14:52
57. Kirsty Broun (AUS), Australian Institute of Sport at 00:16:03
58. Bronwyn Ryan (AUS), Australia NTID at 00:16:06
59. Felicity Wilson (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 00:18:46
60. Kanako Nishi (JPN), Japan National at 00:18:47
61. Emma Lawson (AUS), R.A.C.E. Team-Australia at 00:19:19
62. Ayako Toyooka (JPN), Japan National at 00:19:27
63. Nathalie Lamborelle (LUX), Hitec Products UCK at 00:19:49
64. Carma Watson (NZD), Prime Estate – Australia at 00:20:22
65. Tone Hatteland (NOR), Hitec Products UCK at 00:21:16
66. Jessica Jolly (NZL), CycloSport at 00:22:01
67. Jeannie Kuhajek (NZL), CycloSport at 00:22:04
68. Davina Summers (RSA), Nashua at 00:22:23
69. Alison Starnes (USA), U.S. National at 00:23:48
70. Huili Gu (CHN), Giant China at 00:25:46
71. Jessie Maclean (AUS), Nashua at 00:26:13
72. Josephine Giddens (NZL), LiteSpeed at 00:26:45
73. Yukiyo Hori (JPN), Ready Go-Japan at 00:34:24
74. Tracy Clark (NZL), Penny Cycling at 00:35:05
75. Kerri-anne Torckler (NZL), BP at 00:36:39
76. Chubby Hale (NZL), Penny Cycling at 00:40:49
77. Janine Copp (NZL), Mercedes Benz at 00:52:56
78. Kazumi Yoneda (JPN), Ready Go-Japan at 00:53:58
79. Anna Kauffmann (AUS), Mercedes Benz at 00:56:45
80. Sakiko Sato (JPN), Ready Go-Japan at 01:08:14
81. Eyelien Bekkering (NED), BP at 01:08:30
82. Waka Takeda (JPN), Ready Go-Japan at 01:26:54

Team standings after stage 4 | Return to top
1. USA National Team, 26:07:01
2. AIS Australian National Team at 0:02:20
3. Nashua Ladies Pro Cycling Team at 0:05:07
4. Australia NTID Team at 0:05:51
5. New Zealand National Team at 0:06:31
6. Lotto Ladies Team at 0:08:26
7. Giant Pro Cycling Team – China at 0:09:09
8. Cyclosport Team at 0:09:18
9. Handy Rentals Team at 0:09:20
10. Litespeed Team at 0:11:11
11. Japan National Team at 0:17:27
12. Hitec Products UCK at 0:18:05
13. Mecedes Benz Team at 0:20:03
14. Prime Estate Team – Australia at 0:24:09
15. R.A.C.E Team – Australia at 0:37:36
16. BP Team at 0:46:08
17. Penny Cycling Team at 1:22:41
18. Ready Go – Japan at 1:52:49

Stage 5 results | Return to top

1. Shelley Evans (USA), USA National, 2:48:20
2. Ruth Corset (Aus), Nashua Ladies Pro, at 0:04
3. Xin Liu (Chn), Giant Racing, at 0:06
4. Kaytee Boyd (NZl), New Zealand National, at 0:10
5. Tiffany Cromwell (Aus), Australian Institute of Sport, at 0:10
6. Nicole Whitburn (Aus), Prime Estate, at 0:10
7. Masami Morita (Jpn), Japan National, at 0:10
8. Laura Luxford (Aus), Australia NTID, at 0:10
9. Sara Mustonen (Swe), Hitec Products UCK, at 0:10
10. Mel Burke (NZl), Penny, at 0:10
11. Amanda Spratt (Aus), Australian Institute of Sport, at 0:10
12. Kate Chilcott (NZl), BP, at 0:10
13. Xiaoling Luo (Chn), Giant Racing, at 0:10
14. Min Gao (Chn), Giant Racing, at 0:10
15. Lisa Jacobs (Aus), Australia NTID, at 0:10
16. Joanne Kiesanowski (NZl), New Zealand National, at 0:10
17. Lang Meng (Chn), Giant Racing, at 0:10
18. Rushlee Buchanan (NZl), New Zealand National, at 0:10
19. Janel Holcomb (USA), USA National, at 0:10
20. Gayle Brownlee (NZl), Handy Rentals, at 0:10
21. Rebecca Locke (Aus), Prime Estate, at 0:10
22. Sia Svendsen (NZl), Handy Rentals, at 0:10
23. Serena Sheridan (NZl), Cyclosport, at 0:10
24. Cherise Taylor (RSA), Nashua Ladies Pro, at 0:10
25. Carly Light (Aus), Australian Institute of Sport, at 0:10
26. Linda Villumsen (NZl), New Zealand National, at 0:10
27. Toni Bradshaw (NZl), Litespeed, at 0:10
28. Sarah Roy (Aus), Australia NTID, at 0:10
29. Amber Neben (USA), USA National, at 0:10
30. Rie Katayama (Jpn), Japan National, at 0:10
31. Kristine Saastad (Nor), Hitec Products UCK, at 0:10
32. Emily Collins (NZl), Cyclosport, at 0:10
33. Courteney Lowe (NZl), New Zealand National, at 0:10
34. Emma Crum (NZl), Cyclosport, at 0:10
35. Yiu Wong Wan (HKg), Giant Racing, at 0:10
36. Laura Medley (Aus), Mercedes Benz, at 0:10
37. Vicki Whitelaw (Aus), Lotto Ladies, at 0:10
38. Rachel Mercer (NZl), Handy Rentals, at 0:10
39. Rebecca Domange (Aus), R.A.C.E., at 0:10
40. Shara Gillow (Aus), Australian Institute of Sport, at 0:10
41. Alexandra Carle (Aus), Australia NTID, at 0:10
42. Tracy Best (NZl), Cyclosport, at 0:10
43. Irene Digenis (Aus), Prime Estate, at 0:24
44. Jessica Phillips (USA), USA National, at 0:35
45. Alison Starnes (USA), USA National, at 0:55
46. Lauren Kitchen (Aus), Australian Institute of Sport, at 2:06
47. Genevieve Whitson (NZl), BP, at 0:11:35
48. Yvette Hill-Willis (NZl), Litespeed, at 0:11:35
49. Kirsty Broun (Aus), Australian Institute of Sport, at 0:11:35
50. Janine Copp (NZl), Mercedes Benz, at 0:11:35
51. Rebecca Halliday (Aus), Australia NTID, at 0:11:35
52. Carma Watson (NZl), Prime Estate, at 0:11:35
53. Liza Rachetto (USA), R.A.C.E., at 0:11:35
54. Bronwyn Ryan (Aus), Australia NTID, at 0:11:35
55. Jeannie Kuhajek (NZl), Cyclosport, at 0:11:35
56. Nimesha Smith (NZl), Lotto Ladies, at 0:17:03
57. Felicity Wilson (Aus), R.A.C.E., at 0:17:03
58. Kerri-Anne Torckler (NZl), BP, at 0:17:03
59. Ayako Toyooka (Jpn), Japan National, at 0:17:03
60. Huili Gu (Chn), Giant Racing, at 0:17:03
61. Lana King (NZl), Mercedes Benz, at 0:17:03
62. Charlotte Van De Merwe (RSA), Nashua Ladies Pro, at 0:17:03
63. Jessie Maclean (Aus), Nashua Ladies Pro, at 0:17:03
64. Tone Hatteland (Nor), Hitec Products UCK, at 0:17:03
65. Kanako Nishi (Jpn), Japan National, at 0:17:03
66. Naila Hassan (NZl), Handy Rentals, at 0:17:03
67. Nathalie Lamborelle (Lux), Hitec Products UCK, at 0:17:03
68. Jessica Jolly (NZl), Cyclosport, at 0:17:03
69. Anna Kauffmann (Aus), Mercedes Benz, at 0:25:20
70. Chubby Hale (NZl), Penny, at 0:25:20
71. Davina Summers (RSA), Nashua Ladies Pro, at 0:25:20
72. Josephine Giddens (NZl), Litespeed, at 0:25:20
73. Eyelien Bekkering (Ned), BP, at 0:25:20
74. Yukiyo Hori (Jpn), Ready Go Japan, at 0:31:36
75. Waka Takeda (Jpn), Ready Go Japan, at 0:31:36
76. Sakiko Sato (Jpn), Ready Go Japan, at 0:31:36
77. Kazumi Yoneda (Jpn), Ready Go Japan, at 0:31:36
78. Tracy Clark (NZl), Penny, at 0:31:36
DNF Rochelle Gilmore (Aus), Lotto Ladies
DNF Josephine Tomic (Aus), Lotto Ladies
DNF Emma Lawson (Aus), R.A.C.E.
DNF Karen Fulton (NZl), Litespeed

Overall standings after stage 5 | Return to top

1. Shelley Evans (USA), USA National, 11:29:51
2. Amber Neben (USA), USA National, at 0:06
3. Tiffany Cromwell (Aus), Australian Institute of Sport, at 0:35
4. Ruth Corset (Aus), Nashua Ladies Pro, at 0:41
5. Lisa Jacobs (Aus), Australia NTID, at 0:52
6. Linda Villumsen (NZl), New Zealand National, at 0:56
7. Cherise Taylor (RSA), Nashua Ladies Pro, at 1:14
8. Amanda Spratt (Aus), Australian Institute of Sport, at 1:16
9. Janel Holcomb (USA), USA National, at 1:16
10. Rushlee Buchanan (NZl), New Zealand National, at 1:24
11. Sara Mustonen (Swe), Hitec Products UCK, at 1:27
12. Xin Liu (Chn), Giant Racing, at 1:39
13. Toni Bradshaw (NZl), Litespeed, at 1:50
14. Rie Katayama (Jpn), Japan National, at 1:51
15. Serena Sheridan (NZl), Cyclosport, at 1:56
16. Carly Light (Aus), Australian Institute of Sport, at 2:24
17. Joanne Kiesanowski (NZl), New Zealand National, at 2:26
18. Alexandra Carle (Aus), Australia NTID, at 2:27
19. Masami Morita (Jpn), Japan National, at 2:31
20. Courteney Lowe (NZl), New Zealand National, at 2:34
21. Kaytee Boyd (NZl), New Zealand National, at 2:36
22. Min Gao (Chn), Giant Racing, at 2:49
23. Shara Gillow (Aus), Australian Institute of Sport, at 2:56
24. Vicki Whitelaw (Aus), Lotto Ladies, at 3:08
25. Lang Meng (Chn), Giant Racing, at 3:12
26. Laura Luxford (Aus), Australia NTID, at 3:15
27. Kristine Saastad (Nor), Hitec Products UCK, at 3:29
28. Nicole Whitburn (Aus), Prime Estate, at 3:44
29. Emma Crum (NZl), Cyclosport, at 3:44
30. Emily Collins (NZl), Cyclosport, at 3:46
31. Yiu Wong Wan (HKg), Giant Racing, at 4:07
32. Xiaoling Luo (Chn), Giant Racing, at 4:09
33. Irene Digenis (Aus), Prime Estate, at 4:16
34. Gayle Brownlee (NZl), Handy Rentals, at 4:18
35. Sia Svendsen (NZl), Handy Rentals
36. Laura Medley (Aus), Mercedes Benz, at 4:53
37. Rebecca Locke (Aus), Prime Estate, at 5:23
38. Lauren Kitchen (Aus), Australian Institute of Sport, at 5:41
39. Mel Burke (NZl), Penny, at 6:31
40. Sarah Roy (Aus), Australia NTID, at 6:35
41. Tracy Best (NZl), Cyclosport, at 7:08
42. Rachel Mercer (NZl), Handy Rentals, at 7:45
43. Rebecca Domange (Aus), R.A.C.E., at 8:36
44. Kate Chilcott (NZl), BP, at 9:16
45. Jessica Phillips (USA), USA National, at 0:15:16
46. Liza Rachetto (USA), R.A.C.E., at 16:01
47. Naila Hassan (NZl), Handy Rentals, at 22:46
48. Genevieve Whitson (NZl), BP, at 23:45
49. Lana King (NZl), Mercedes Benz, at 23:52
50. Alison Starnes (USA), USA National, at 24:39
51. Yvette Hill-Willis (NZl), Litespeed, at 24:41
52. Nimesha Smith (NZl), Lotto Ladies, at 25:30
53. Rebecca Halliday (Aus), Australia NTID, at 26:23
54. Kirsty Broun (Aus), Australian Institute of Sport, at 27:34
55. Bronwyn Ryan (Aus), Australia NTID, at 27:37
56. Charlotte Van De Merwe (RSA), Nashua Ladies Pro, at 30:03
57. Carma Watson (NZl), Prime Estate, at 31:53
58. Jeannie Kuhajek (NZl), Cyclosport, at 33:35
59. Felicity Wilson (Aus), R.A.C.E., at 35:45
60. Kanako Nishi (Jpn), Japan National, at 35:46
61. Ayako Toyooka (Jpn), Japan National, at 36:26
62. Nathalie Lamborelle (Lux), Hitec Products UCK, at 36:48
63. Tone Hatteland (Nor), Hitec Products UCK, at 38:15
64. Jessica Jolly (NZl), Cyclosport, at 39:00
65. Huili Gu (Chn), Giant Racing, at 42:45
66. Jessie Maclean (Aus), Nashua Ladies Pro, at 43:12
67. Davina Summers (RSA), Nashua Ladies Pro, at 47:39
68. Josephine Giddens (NZl), Litespeed, at 52:01
69. Kerri-Anne Torckler (NZl), BP, at 53:38
70. Janine Copp (NZl), Mercedes Benz, at 1:04:27
71. Yukiyo Hori (Jpn), Ready Go Japan, at 1:05:56
72. Chubby Hale (NZl), Penny, at 1:06:05
73. Tracy Clark (NZl), Penny, at 1:06:37
74. Anna Kauffmann (Aus), Mercedes Benz, at 1:22:01
75. Kazumi Yoneda (Jpn), Ready Go Japan, at 1:25:30
76. Eyelien Bekkering (Ned), BP, at 1:33:46
77. Sakiko Sato (Jpn), Ready Go Japan, at 1:39:46
78. Waka Takeda (Jpn), Ready Go Japan, at 1:58:26

Team standings after stage 5 | Return to top
1. U.S. National, 34:32:31
2. AIS Australian National, at 2:20
3. Australia NTID, at 5:51
4. New Zealand National, at 6:31
5. Giant Pro-China, at 9:09
6. Cyclosport, at 9:18
7. Handy Rentals, at 9:20
8. Nashua Ladies Pro, at 22:00
9. Prime Estate-Australia, at 24:23
10. Japan National, at 34:20
11. Hitec Products UCK, at 34:58
12. Litespeed, at 47:46
13. Mecedes Benz, at 48:21
14. R.A.C.E Australia, at 1:05:54
15. BP, at 1:14:26
16. Penny, at 2:19:17
17. Ready Go-Japan, at 3:27:07

Stage 6 results | Return to top
1. Shelley Evans (USA), Team USA, 1:03:09
2. Kirsty Broun (AUS), Australian Institute of Sport, at 0:04
3. Joanne Kiesanowski (NZL), New Zealand National Team, at 0:06
4. Ruth Corset (AUS), Nashua Ladies Pro Cycling Team, at 0:10
5. Tiffany Cromwell (AUS), Australian Institute of Sport, at 0:10
6. Sara Mustonen (SWE), Hitec Products, at 0:10
7. Xin Liu (CHN), Giant, at 0:10
8. Masami Morita (JPN), Japan National Team, at 0:10
9. Amber Neben (USA), Team USA, at 0:10
10. Linda Villumsen (NZL), New Zealand National Team, at 0:10
11. Serena Sheridan (NZL), Cyclosport, at 0:10
12. Cherise Taylor (RSA), Nashua Ladies Pro Cycling Team, at 0:10
13. Lisa Jacobs (AUS), Australia NTID, at 0:10
14. Rachel Mercer (NZL), Handy Rentals, at 0:10
15. Toni Bradshaw (NZ), Litespeed, at 0:10
16. Amanda Spratt (AUS), Australian Institute of Sport, at 0:10
17. Carly Light (AUS), Australian Institute of Sport, at 0:27
18. Jessica Phillips (USA), Team USA, at 0:44
19. Shara Gillow (AUS), Australian Institute of Sport, at 0:55
20. Lauren Kitchen (AUS), Australian Institute of Sport, at 1:10

Final overall standings | Return to top
1. Shelley Evans (USA), Team USA
2. Amber Neben (USA), Team USA, at 0:16
3. Tiffany Cromwell (AUS), Australian Institute of Sport, at 0:45
4. Ruth Corset (AUS), Nashua Ladies Pro Cycling Team, at 0:51
5. Lisa Jacobs (AUS), Australia NTID, at 1:02
6. Linda Villumsen (NZL), New Zealand National Team, at 1:06
7. Cherise Taylor (RSA), Nashua Ladies Pro Cycling Team, at 1:24
8. Amanda Spratt (AUS), Australian Institute of Sport, at 1:26
9. Sara Mustonen (SWE), Hitech Products, at 1:37
10. Xin Liu (CHN), Giant, at 1:49
11. Toni Bradshaw (NZL), Litespeed, at 2:00
12. Serena Sheridan (NZL), Cyclosport, at 2:06
13. Carly Light (AUS), Australian Institute of Sport, at 2:34
14. Joanne Kiesanowski (NZL), New Zealand National Team, at 2:32
15. Masami Morita (JPN), Japan National Team, at 2:41
16. Shara Gillow (AUS), Australian Institute of Sport, at 3:06
17. Lauren Kitchen (AUS), Australian Institute of Sport, at 5:51
18. Rachel Mercer (NZL), Handy Rentals, at 7:55
19. Jessica Phillips (USA), Team USA, at 15:26
20. Kirsty Broun (AUS), Australian Institute of Sport, at 27:44

Final team standings | Return to top
1. Team USA, 37:40:52
2. Australian Institute for Sport, at 2:05

FILED UNDER: Race Results / Women TAGS:

Catch every stage of the Tour

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter