Menu

Results: US Cup Triple Crown 1

  • By VeloNews.com
  • Published Mar. 14, 2010
  • Updated Oct. 11, 2012 at 5:09 PM EST

US Cup Triple Crown 1 Bonelli Park 2010

Pro Women Cross-Country

1. EMMETT,KELLI,COLORADO SPRINGS,CO,GIANT MTB TEAM,1:33:21

2. BYBERG,LENE,SANDNES,SPECIALIZED,1:33:22

3. SAWICKI,PUA,YUCAIPA,CA,OKOLE STUFF.COM,1:34:13

4. MANN,ALLISON,MURRIETA,CA,ROCK N ROAD CYCLERY,1:36:53

5. IRMIGER,HEATHER,BOULDER,CO,SUBARU-GARY,1:37:53

6. NEBEN,AMBER,IRVINE,CA,,1:39:36

7. FORSMAN,CHLOE,TUCSON,AZ,TOKYO JOES,1:40:29

8. PARK,KRISTA,MADISON,SD,INCYCLE/CANNONDALE,1:42:03

9. FORTNER,ANNA,LIVERMORE,CA,SOCAL CROSS-CICLE,1:51:18

10. SHERWOOD,KAY,IPSWICH,MA,TOKYO JOES,1:56:42

11. TOMASZEWSKI,REBECCA,LA JOLLA,CA,NINER/ERGON,DNF

Pro Men Cross-Country

1. PLAXTON,MAX,VICTORIA,BC,SHOAIR/SPECIALIZED,1:35:35

2. TABERLAY,SID, PASADENA,CA,SHOAIR/SPECILAIZED,1:36:26

3. SCHULTZ,SAM,COLORADO SPRING,CO,SUBARU-GARY,1:36:28

4. KABUSH,GEOFF,VICTORIA,BC,TEAM MAXXIS-ROCKY MO,1:36:31

5. WELLS,TODD,DURANGO,CO,SPECIALIZED,1:36:42

6. MORKA,ADAM,FONTHILL,ON,TREK CANADA,1:36:59

7. BISHOP,JEREMIAH,HARRISONBURG,VA,CANNONDALE FACTORY 1:37:06

8. HORGAN-KOBELSKI,JEREMY,BOULDER,CO,SUBARU-GARY,1:38:22

9. WICKS,BARRY,SANTA CRUZ,CA,KONA,1:39:04

10. GLASSFORD,PETER,MANSFIELD,ON,,1:39:06

11. JUAREZ,TINKER,WHITTIER,CA,FACTORY CANNONDALE,1:39:26

12. TREBON,RYAN,BEND,OR,KONA/FSA,1:39:51

13. PRADO,MANUEL,LAKE FOREST,CA,SHOAIR/SPECILAIZED,1:40:43

14. WOODRUFF,TJ,TUCSON,AZ,TREK BICYCLES BOULDER,1:40:48

15. SNEDDON,KRIS,SECHELT,BC,KONA,1:40:53

16. FINSTERWALD,RUSSELL,COLORADO SPRING,CO,SUBARU/GARY FISHER,1:41:36

17. SCHULTZ,ANDY,MISSOULA,MT,KENDA/FELT,1:41:59

18. SAGER,JASON,PORTLAND,OR,TEAM JAMIS,1:42:43

19. HOKE,MITCHELL,COLORADO SPRING,CO,TOKYO JOES,1:43:13

20. ETTINGER,STEPHEN,CASHMERE,WA,MAFIA/FELT/PBR,1:43:54

21. CARES,COLIN,BOULDER,CO,KENDA/FELT,1:44:20

22. LOMBARDI,VINCENT,LOS ANGELES,CA,SHO-AIR/SONNANCE,1:44:42

23. VALADEZ,MIGUEL,MEXICO, TECATE,1:44:52

24. WEBER,DANA,LAGUNA BEACH,CA,TREK/WORLD BICYCLE 1:45:09

25. ELLIOTT,TAD,DURANGO,CO,SHO-AIR/SPECIALIZED,1:46:06

26. SNYDER,ADAM,WESTMINSTER,MA,3D BICYCLES,1:46:32

27. BRADFORD,AARON,HOLLISTER,CA,SPECIALIZED/ONSITE 1:46:42

28. PLEWS,EVAN,SALEM,OR,WWW.EVANPLEWS.COM,1:46:47

29. FORCINO,ROMOLO,HESPERIA,CA,BEAR VALLEY BIKES,1:46:56

30. WHITMAN,NATE,LOS ANGELES,CA,CYNERGY/SPECIALIZED,1:49:19

31. DONOVAN,SEAN,TUSTIN,CA,KHS 650B CREW,1:49:16

32. ANDREWS,DOUG,MISSION VIEJO,CA,SHO AIR/SONNANCE,1:50:07

33.HERRERA,JEFF,MARICOPA,AZ,HAMMERHEADBIKES.COM,1:50:26

34. SIEGLE,JASON,TRABUCO CANYON,CA,BIKE RELIGION,1:51:07

35. PRENZLOW,BRENT,CARLSBAD,CA,CELO PACIFIC/B&L,1:51:27

36. BEATON,MATTHEW,LOUISVILLE,CO,TOKYO JOES,1:51:31

37. BOONE,ALEX,PASADENA,CA,TREK MTN CO-OP,1:51:50

38.COCHRAN,MATTHEW,THOUSAND OAKS,CA,WINS WHEELS JWCF,1:52:40

39. FREIWALD,PAUL,LAKE FOREST,CA,PIVOT CYCLES,1:53:19

40. BIERMAN,ERIC,COSTA MESA,CA,STEVEN K SPORTS,1:54:13

41. OBRIEN,TOM,SCOTTSDALE,AZ,1:54:17

42. JENKINS,CHARLES,SAN DIEGO,CA,KHS 650 CREW,1:55:00

43. JACOBS,RANDALL,BOSTON,MA,WHEELWORKS RACING,1:55:30

44. DOWNING,TREVOR,DURANGO,CO,MAFIA RACING,1:56:40

45. CONNORS,MATTHEW,SCOTTSDALE,AZ,BICYCLE RANCH,1:57:21

46. NAG,NITISH,UNION CITY,CA,NRL RACING,1:57:22

47. STOEHR,CHAD,SAN LUIS OBISPO,CA,BLUE COMPETITION CYC,1:58:37

48. FREEMAN,MATT,LOMA LINDA,CA,FISHER 29er CREW,2:01:05

49. BYROM,NATE,PENN VALLEY,CA,NORTHSTAR/WTB,2:01:321

50. SCHNEIDER,JOE,GOLDEN,CO,3D RACING,2:01:33

51. HEINRICH,CHRIS,PLACENTIA,CA,THE PATH BIKE SHOP,2:03:11

52. HERMON,DEREK,BIG BEAR LAKE,CA,BEAR VALLEY BIKES,2:10:46

53. KOERNER,TOM,SANTEE,CA,BEAR VALLEY BIKES,2:10:47

54. ALLEYNE,TSERING,BERKELEY,CA,MARIN DNF

55. OLSON,AARON,EUGENE,DNF

56. ORCLARK,RYAN,ALISO VIEJO,CA,CYNERGY CYCLES,DNF

57. SALSTRAND,ERIC,PHOENIX,AZ,BICYCLE HAUS,DNF

58 KELLEY,JOSH,FLAGSTAFF,AZ,HAMER NUTRITION,DNF

59. NOBIL,JOHN,LA JOLLA,CA,BEAR VALLEY DNF

60. VANVLEET,BRYAN,OCEANSIDE,CA,KHS BICYCLES,DNF

SHORT-TRACK

Pr0 Women

1. Heather Irmiger (Subaru-Gary)

2. Lene Byberg (Specialized)

3. Kelli Emmett (Giant Mtb Team)

4. Chloe Forsman (Tokyo Joes)

5. Pua Sawicki (Okole Stuff.Com)

6. Amber Neben (Ind)

7. Allison Mann (Rock N Road Cyclery)

8. Krista Park (Incycle/Cannondale)

9. Kay Sherwood (Tokyo Joes)

DNF Rebecca Tomaszewski (Niner/Ergon)
    


Pro Men 
(top 10)
1. Sid Taberlay (Shoair/Specialized)

2. Todd Wells (Specialized)

3. Jeremy Horgan-Kobelski (Subaru-Gary)

4. Jeremiah Bishop (Cannondale Factory Team)

5. Max Plaxton (Shoair/Specialized)

6. Sam Schultz (Subaru-Gary Fisher)

7. Geoff Kabush (Team Maxxis-Rocky Mountain)

8. Adam Morka (Trek Canada)

9. Barry Wicks (Kona)

10. Jason Sager (Team Jamis)


FILED UNDER: MTB / Race Results TAGS: / /

Stay updated on all things VeloNews

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter