Menu

2010 Giro del Friuli results

  • By VeloNews.com
  • Published Mar. 3, 2010
  • Updated Aug. 6, 2010 at 3:08 PM EST
  • 1. Roberto FERRARI (ITA) in 4:38:09
  • 2. Jacopo GUARNIERI (ITA) Liquigas Doimo at 0
  • 3. Enrico ROSSI (ITA) Ceramica Flaminia-Bossini Docce at 0
  • 4. Sacha MODOLO (ITA) Csf Group-Navigare at 0
  • 5. Filippo POZZATO (ITA) Team Katusha at 0
  • 6. Luca PAOLINI (ITA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo at 0
  • 7. Tiziano DALL’ANTONIA (ITA) Liquigas Doimo at 0
  • 8. Francesco GAVAZZI (ITA) Lampre-N.G.C at 0
  • 9. Marko KUMP (SLO) Adria Mobil at 0
  • 10. Jure KOCJAN (SLO) Carmiooro-a Style at 0
  • 11. Daniel OSS (ITA) Liquigas Doimo at 0
  • 12. Manuel BELLETTI (ITA) Csf Group-Navigare at 0
  • 13. Mirco LORENZETTO (ITA) Lampre-N.G.C at 0
  • 14. Matti BRESCHEL (DEN) Team Saxo Bank at 0
  • 15. Daniele COLLI (ITA) Ceramica Flaminia-Bossini Docce at 0
  • 16. Kristijan KOREN (SLO) Liquigas Doimo at 0
  • 17. Giuseppe PALUMBO (ITA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo at 0
  • 18. Jose Joaquin ROJAS GIL (ESP) Caisse D’epargne at 0
  • 19. Blaz FURDI (SLO) Sava at 0
  • 20. Martin PEDERSEN (DEN) Footon – Servetto – Fuji at 0
  • 21. Fabio TABORRE (ITA) at 0
  • 22. Mauro FINETTO (ITA) Liquigas Doimo at 0
  • 23. Jan TRATNIK (SLO) Radenska Kd Financial Point at 0
  • 24. Didac ORTEGA (ESP) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo at 0
  • 25. David TRATNIK (SLO) Radenska Kd Financial Point at 0
  • 26. Iban MAYOZ ECHEVERRIA (ESP) Footon – Servetto – Fuji at 0
  • 27. Radoslav ROGINA (CRO) Loborika at 0
  • 28. Luca ASCANI (ITA) at 0
  • 29. Marco FRAPPORTI (ITA) Csf Group-Navigare at 0
  • 30. Thomas BERTOLINI (ITA) at 0
  • 31. Marcello PAVARIN (ITA) Csf Group-Navigare at 0
  • 32. Diego Alejandro TAMAYO MARTINEZ (COL) Carmiooro-a Style at 0
  • 33. Pablo LASTRAS GARCIA (ESP) Caisse D’epargne at 0
  • 34. Ermanno CAPELLI (ITA) Footon – Servetto – Fuji at 0
  • 35. Grega BOLE (SLO) Lampre-N.G.C at 0
  • 36. Angel MADRAZO RUIZ (ESP) Caisse D’epargne at 0
  • 37. Alberto CONTOLI (ITA) Csf Group-Navigare at 0
  • 38. Marzio BRUSEGHIN (ITA) Caisse D’epargne at 0
  • 39. Edwin CARVAJAL JARAMILLO (COL) Miche-Silver Cross-Selle Italia at 0
  • 40. Arnold JEANNESSON (FRA) Caisse D’epargne at 0
  • 41. Oleg BERDOS (MDA) at 0
  • 42. Rigoberto URAN URAN (COL) Caisse D’epargne at 0
  • 43. Xabier ZANDIO ECHAIDE (ESP) Caisse D’epargne at 0
  • 44. Rubens BERTOGLIATI (SUI) at 0
  • 45. Luca MAZZANTI (ITA) Team Katusha at 0
  • 46. Vladimir MIHOLJEVIC (CRO) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo at 0
  • 47. Vladimir KERKEZ (SLO) Sava at 0
  • 48. Simon SPILAK (SLO) Lampre-N.G.C at 0
  • 49. Przemyslaw NIEMIEC (POL) Miche-Silver Cross-Selle Italia at 0
  • 50. Alessandro BERTOLINI (ITA) at 0
  • 51. Claudio CORIONI (ITA) at 0
  • 52. Serguei KLIMOV (RUS) Team Katusha at 0
  • 53. Mauro DA DALTO (ITA) Lampre-N.G.C at 0
  • 54. Jure GOLCER (SLO) at 0
  • 55. Giampaolo CHEULA (ITA) Footon – Servetto – Fuji at 0
  • 56. Eros CAPECCHI (ITA) Footon – Servetto – Fuji at 0
  • 57. Michael RASMUSSEN (DEN) Miche-Silver Cross-Selle Italia at 0
  • 58. Alfredo BALLONI (ITA) Lampre-N.G.C at 0
  • 59. Ivan BASSO (ITA) Liquigas Doimo at 0
  • 60. Simone STORTONI (ITA) Csf Group-Navigare at 0
  • 61. Marco BANDIERA (ITA) Team Katusha at 0
  • 62. Franco PELLIZOTTI (ITA) Liquigas Doimo at 15
  • 63. Davide CIMOLAI (ITA) Liquigas Doimo at 25
  • 64. Carlo SCOGNAMIGLIO (ITA) ISD-Neri at 1:00
  • 65. Bernardo COLEX TEPOZ (MEX) Amore & Vita-Mcdonald’s at 1:00
  • 66. Mitja MAHORIC (SLO) Adria Mobil at 1:00
  • 67. Fabrice PIEMONTESI (ITA) at 1:00
  • 68. Edoardo GIRARDI (ITA) Ceramica Flaminia-Bossini Docce at 1:00
  • 69. Volodymyr STARCHYK (UKR) Amore & Vita-Mcdonald’s at 1:00
  • 70. Chris SÖRENSEN (DEN) Team Saxo Bank at 1:00
  • 71. Kristjan FAJT (SLO) Adria Mobil at 1:00
  • 72. Marco CORTI (ITA) Footon – Servetto – Fuji at 1:00
  • 73. Paolo BAILETTI (ITA) Ceramica Flaminia-Bossini Docce at 1:00
  • 74. Egor SILIN (RUS) Team Katusha at 1:00
  • 75. Emanuel VONA (ITA) ISD-Neri at 1:00
  • 76. Davide D’ANGELO (ITA) at 1:00
  • 77. Marino PALANDRI (ITA) Adria Mobil at 1:00
  • 78. Dmytro KRIVTSOV (UKR) ISD-Neri at 1:00
  • 79. Rafai CHTIOUI (TUN) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo at 1:00
  • 80. Cristiano FUMAGALLI (ITA) Ceramica Flaminia-Bossini Docce at 1:00
  • 81. Matej STARE (SLO) Sava at 1:00
  • 82. Gasper SVAB (SLO) Sava at 1:00
  • 83. Alberto DI LORENZO (ITA) Radenska Kd Financial Point at 1:00
  • 84. Uros SILAR (SLO) Sava at 1:00
  • 85. Hrvoje MIHOLJEVIC (CRO) Loborika at 1:00
  • 86. Junya SANO (JPN) at 1:00
  • 87. Noe GIANETTI (SUI) Footon – Servetto – Fuji at 1:00
  • 88. Dean PODGORNIK (SLO) Loborika at 1:00
  • 89. Enrico MAGAZZINI (ITA) Lampre-N.G.C at 1:00
  • 90. Matteo BONO (ITA) Lampre-N.G.C at 1:00
  • 91. Enrico ZEN (ITA) Csf Group-Navigare at 1:00
  • 92. Pasquale MUTO (ITA) Miche-Silver Cross-Selle Italia at 1:00
  • 93. Uros MURN (SLO) Adria Mobil at 1:00
  • 94. Bostjan REZMAN (SLO) Radenska Kd Financial Point at 1:35
  • 95. Mariusz WIESIAK (POL) at 1:35
  • 96. Nik BURJEK (SLO) Sava at 1:35
  • 97. Luca BARLA (ITA) at 1:35
  • 98. Marco CATTANEO (ITA) at 1:35
  • 99. Luigi GITTO (ITA) Miche-Silver Cross-Selle Italia at 1:35
  • 100. Damiano MARGUTTI (ITA) at 1:35
  • 101. Gustav LARSSON (SWE) Team Saxo Bank at 1:35
  • 102. Danilo ANDRENACCI (ITA) at 1:35
  • 103. Claudio CUCINOTTA (ITA) at 1:35
  • 104. Pavel BRUTT (RUS) Team Katusha at 1:35
  • 105. Mikhail IGNATIEV (RUS) Team Katusha at 1:35
  • 106. Denis GALIMZYANOV (RUS) Team Katusha at 1:35
  • 107. Konstantin VOLIK (UZB) Amore & Vita-Mcdonald’s at 1:35
  • 108. Maxim BELKOV (RUS) ISD-Neri at 1:35
  • 109. Aristide RATTI (ITA) Carmiooro-a Style at 1:35
  • 110. Cristiano COLOMBO (ITA) Meridiana-Kalev Chocolate Team at 1:35
  • 111. Fabrizio LUCCIOLA (ITA) Ceramica Flaminia-Bossini Docce at 1:35
  • 112. Mirko BATTAGLINI (ITA) at 1:35
  • 113. Kazuo INOUE (JPN) at 1:35
  • 114. Andi BAJC (SLO) Radenska Kd Financial Point at 1:35

FILED UNDER: Race Results TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter