Menu

2010 Gran Premio Miguel Indurain results

  • By VeloNews.com
  • Published Apr. 3, 2010
  • Updated Apr. 19, 2010 at 2:25 PM EDT
  • 1. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER (ESP) Team Katusha in 4:52:40
  • 2. Alejandro VALVERDE BELMONTE (ESP) Caisse D’Epargne at 6
  • 3. Michel KREDER (NED) Garmin-Transitions at 8
  • 4. Alexandr KOLOBNEV (RUS) Team Katusha at 10
  • 5. Ruben PEREZ MORENO (ESP) Euskaltel-Euskadi at 12
  • 6. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA (ESP) Euskaltel-Euskadi at 14
  • 7. Mauro FINETTO (ITA) Liquigas Doimo at 14
  • 8. Maxime BOUET (FRA) Ag2r La Mondiale at 14
  • 9. Juan Jose OROZ UGALDE (ESP) Euskaltel-Euskadi at 14
  • 10. Valerio AGNOLI (ITA) Liquigas Doimo at 18
  • 11. Angel VICIOSO ARCOS (ESP) Andalucia Cajasur at 19
  • 12. Arkaitz DURAN DAROCA (ESP) Footon – Servetto – Fuji at 19
  • 13. Ivan VELASCO MURILLO (ESP) Euskaltel-Euskadi at 19
  • 14. Amets TXURRUKA (ESP) Euskaltel-Euskadi at 19
  • 15. Kristijan KOREN (SLO) Liquigas Doimo at 19
  • 16. Rene MANDRI (EST) Ag2r La Mondiale at 19
  • 17. Jose Alberto BENITEZ ROMAN (ESP) Footon – Servetto – Fuji at 19
  • 18. Egoi MARTINEZ DE ESTEBAN (ESP) Euskaltel-Euskadi at 19
  • 19. Aitor PEREZ ARRIETA (ESP) Footon – Servetto – Fuji at 19
  • 20. Peter STETINA (USA) Garmin-Transitions at 19
  • 21. Gustavo CESAR VELOSO (ESP) Xacobeo Galicia at 24
  • 22. José HERRADA LOPEZ (ESP) at 25
  • 23. Christian MEIER (CAN) Garmin-Transitions at 25
  • 24. Guillaume BONNAFOND (FRA) Ag2r La Mondiale at 28
  • 25. Gustavo DOMINGUEZ LEMOS (ESP) Xacobeo Galicia at 28
  • 26. Christian KNEES (GER) Milram at 31
  • 27. Manuel VAZQUEZ HUESO (ESP) Andalucia Cajasur at 32
  • 28. Javier MORENO BAZAN (ESP) Andalucia Cajasur at 32
  • 29. Dominik NERZ (GER) Milram at 32
  • 30. Marcos GARCIA (ESP) Xacobeo Galicia at 32
  • 31. Alexander EFIMKIN (RUS) Ag2r La Mondiale at 37
  • 32. Vitor RODRIGUES (POR) at 37
  • 33. Mikel LANDA MEANA (ESP) Orbea at 40
  • 34. Gregory OBANDO BRENES (CRC) Burgos Monumental-Castilla Y Leon at 40
  • 35. Brian VANDBORG (DEN) Liquigas Doimo at 42
  • 36. Vasili KIRYIENKA (BLR) Caisse D’Epargne at 48
  • 37. Johannes FRÖHLINGER (GER) Milram at 48
  • 38. Eduard VORGANOV (RUS) Team Katusha at 48
  • 39. José Angel GOMEZ MARCHANTE (ESP) Andalucia Cajasur at 48
  • 40. Igor ANTON HERNANDEZ (ESP) Euskaltel-Euskadi at 53
  • 41. Ruben PLAZA MOLINA (ESP) Caisse D’Epargne at 55
  • 42. Rigoberto URAN URAN (COL) Caisse D’Epargne at 56
  • 43. Alan PEREZ LEZAUN (ESP) Euskaltel-Euskadi at 1:00
  • 44. Fabricio FERRARI (URU) at 1:07
  • 45. Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL (ESP) at 1:07
  • 46. Mikel NIEVE ITURALDE (ESP) Euskaltel-Euskadi at 1:07
  • 47. Alexandre BOTCHAROV (RUS) Team Katusha at 1:07
  • 48. Ivan SANTAROMITA (ITA) Liquigas Doimo at 1:07
  • 49. Vladimir KARPETS (RUS) Team Katusha at 1:37
  • 50. David ARROYO DURAN (ESP) Caisse D’Epargne at 1:37
  • 51. Giampaolo CHEULA (ITA) Footon – Servetto – Fuji at 1:37
  • 52. Xabier ZANDIO ECHAIDE (ESP) Caisse D’Epargne at 1:57
  • 53. Aketza PENA IZA (ESP) at 2:30
  • 54. Pedro MERINO (ESP) Footon – Servetto – Fuji at 4:21
  • 55. Angel MADRAZO RUIZ (ESP) Caisse D’Epargne at 4:21
  • 56. Francesco BELLOTTI (ITA) Liquigas Doimo at 4:21
  • 57. Markus EIBEGGER (AUT) Footon – Servetto – Fuji at 4:21
  • 58. Marco CORTI (ITA) Footon – Servetto – Fuji at 4:51
  • 59. Biel KADRI (FRA) Ag2r La Mondiale at 4:51
  • 60. Evgeny PETROV (RUS) Team Katusha at 4:51
  • 61. Thomas ROHREGGER (AUT) Milram at 4:51
  • 62. David GARCIA DA PENA (ESP) Xacobeo Galicia at 4:51
  • 63. Serguei KLIMOV (RUS) Team Katusha at 4:51
  • 64. Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ (COL) Caisse D’Epargne at 4:51
  • 65. Timothy DUGGAN (USA) Garmin-Transitions at 4:51
  • 66. Luca MAZZANTI (ITA) Team Katusha at 4:51
  • 67. Matthias RUSS (GER) Milram at 4:51
  • 68. Alessandro VANOTTI (ITA) Liquigas Doimo at 5:03
  • 69. Iban MAYOZ ECHEVERRIA (ESP) Footon – Servetto – Fuji at 6:13
  • 70. Jon IZAGUIRRE INSAUSTI (ESP) Orbea at 6:28
  • 71. Diego GALLEGO ARNAIZ (ESP) Burgos Monumental-Castilla Y Leon at 6:28
  • 72. Jorge AZANZA SOTO (ESP) Euskaltel-Euskadi at 9:48
  • 73. Andres AVELINO ANTUNA CORO (ESP) Burgos Monumental-Castilla Y Leon at 9:48
  • 74. Javier RAMIREZ ABEJA (ESP) Andalucia Cajasur at 9:48
  • 75. Raul SANTAMARTA (ESP) Burgos Monumental-Castilla Y Leon at 9:48
  • 76. Gustavo Rodriguez IGLESIAS (ESP) Xacobeo Galicia at 9:48
  • 77. David DE LA CRUZ MELGAREJO (ESP) at 9:53
  • 78. Manuel CALVENTE CORBAS (ESP) Andalucia Cajasur at 9:56
  • 79. Antonio PIEDRA PEREZ (ESP) Andalucia Cajasur at 9:56
  • 80. Alberto FERNANDEZ SAINZ (ESP) Xacobeo Galicia at 9:56
  • 81. Oleg-Petrovitch TCHUGEDA (UKR) at 9:56
  • 82. Trent LOWE (AUS) Garmin-Transitions at 9:56
  • 83. Ivan MELERO COCO (ESP) Burgos Monumental-Castilla Y Leon at 11:31
  • 84. Sergio CARRASCO GARCIA (ESP) Andalucia Cajasur at 12:29
  • 85. Vladimir ISAICHEV (RUS) Xacobeo Galicia at 13:04
  • 86. Andoni BLAZQUEZ (ESP) Orbea at 13:29
  • 87. Pablo LECHUGA RODRIGUEZ (ESP) Andalucia Cajasur at 13:29
  • 88. Adrian SAEZ (ESP) Orbea at 13:29
  • 89. Ricardo GARCIA AMBROA (ESP) Orbea at 13:29

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter