Velo News

  1. Home » News » Road » 2010 Giro Donne stage 2 results

2010 Giro Donne stage 2 results

2010 Giro Donne stage 2 complete results

Stage Report

Stage Results | GC Results

  • 1. Ina TEUTENBERG Team Columbia HTC Women in 3:18:41
  • 2. Giorgia BRONZINI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 0
  • 3. Marianne VOS at 0
  • 4. Shelley OLDS U.S. National Team at 0
  • 5. Kirsten WILD Cervelo Test Team at 0
  • 6. Alessandra D’ETTORRE Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 0
  • 7. Barbara GUARISCHI S.C. Michela Fanini Record Rox at 0
  • 8. Julia MARTISOVA Gauss Rdz Ormu-Colnago at 0
  • 9. Annemiek VAN VLEUTEN at 0
  • 10. Theresa CLIFF-RYAN at 0
  • 11. Giada BORGATO Gauss Rdz Ormu-Colnago at 0
  • 12. Elena KUCHINSKAYA Gauss Rdz Ormu-Colnago at 0
  • 13. Olga ZABELINSKAYA Safi -Pasta Zara Titanedi at 0
  • 14. Martine BRAS Gauss Rdz Ormu-Colnago at 0
  • 15. Alessandra BORCHI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 0
  • 16. Oxana KOZONCHUK Safi -Pasta Zara Titanedi at 0
  • 17. Elena BERLATO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 0
  • 18. Viktoriya VOLOGDINA Usc Chirio Forno D’asolo at 0
  • 19. Eleonora VAN DIJK Team Columbia HTC Women at 0
  • 20. Edita UNGURYTE Usc Chirio Forno D’asolo at 0
  • 21. Rosane KIRCH Usc Chirio Forno D’asolo at 0
  • 22. Vilija SEREIKAITE Safi -Pasta Zara Titanedi at 0
  • 23. Eivgenia VYSOTSKA at 0
  • 24. Emilia FAHLIN Team Columbia HTC Women at 0
  • 25. Davina SUMMERS Bizkaia-Durango-Champion System at 0
  • 26. Gloria PRESTI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 0
  • 27. Verónica LEAL BALDERAS S.C. Michela Fanini Record Rox at 0
  • 28. Edwige PITEL S.C. Michela Fanini Record Rox at 0
  • 29. Erika VILUNAITE Fenixs at 0
  • 30. Judith ARNDT Team Columbia HTC Women at 0
  • 31. Lynette BURGER at 0
  • 32. Katarzyna SOSNA at 0
  • 33. Roxane KNETEMANN at 0
  • 34. Lucinda BRAND Leontien.Nl at 0
  • 35. Marta TAGLIAFERRO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 0
  • 36. Evelyn STEVENS Team Columbia HTC Women at 0
  • 37. Chantal BLAAK Leontien.Nl at 0
  • 38. Sigrid CORNEO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 0
  • 39. Carmen MCNELLIS at 0
  • 40. Eleonora PATUZZO Safi -Pasta Zara Titanedi at 0
  • 41. Uenia FERNANDES DA SOUZA Usc Chirio Forno D’asolo at 0
  • 42. Edita PUCINSKAITE Gauss Rdz Ormu-Colnago at 0
  • 43. Valentina SCANDOLARA at 0
  • 44. Nina OVCHARENKO S.C. Michela Fanini Record Rox at 0
  • 45. Polona BATAGELJ Bizkaia-Durango-Champion System at 0
  • 46. Ashleigh MOOLMAN at 0
  • 47. Catherine DELFOSSE at 0
  • 48. Iris SLAPPENDEL Cervelo Test Team at 0
  • 49. Alice MARMORINI S.C. Michela Fanini Record Rox at 0
  • 50. Tania BELVEDERESI at 0
  • 51. Suzie GODART Fenixs at 0
  • 52. Cristina ALCALDE HUERTANOS Bizkaia-Durango-Champion System at 0
  • 53. Simona MARTINI at 0
  • 54. Karin AUNE Fenixs at 0
  • 55. Tatiana ANTOSHINA at 0
  • 56. Eleonora SPALIVIERO at 0
  • 57. Marta VILA JOSANA ANDREU at 0
  • 58. Kim SCHOONBAERT at 0
  • 59. Amber NEBEN Equipe Nürnberger Versicherung at 0
  • 60. Sinead MILLER at 0
  • 61. Patricia SCHWAGER Cervelo Test Team at 0
  • 62. Mara ABBOTT at 0
  • 63. Leire OLABERRIA DORRONSORO Debabarrena-Kirolgi at 0
  • 64. Valentina CARRETTA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 0
  • 65. Vicki WHITELAW at 0
  • 66. Grete TREIER S.C. Michela Fanini Record Rox at 0
  • 67. Francesca TOGNALI at 0
  • 68. Ane SANTESTEBAN GONZALEZ Debabarrena-Kirolgi at 0
  • 69. Olena OLIINYK Usc Chirio Forno D’asolo at 0
  • 70. Ariadna TUDEL CUBERES Bizkaia-Durango-Champion System at 0
  • 71. Lorena FORESI Safi -Pasta Zara Titanedi at 0
  • 72. Ana GARCIA ANTEQUERA Bizkaia-Durango-Champion System at 0
  • 73. Carlee TAYLOR at 0
  • 74. Irene FALORNI at 0
  • 75. Tetyana RIABCHENKO Usc Chirio Forno D’asolo at 0
  • 76. Silvia VALSECCHI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 0
  • 77. Bridie O’DONNELL at 0
  • 78. Chiara VANNI at 0
  • 79. Shara GILLOW at 0
  • 80. Lisa JACOBS at 0
  • 81. Inma RAFAEL Debabarrena-Kirolgi at 0
  • 82. Jennifer FIORI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 0
  • 83. Ana YONTA DIEZ Debabarrena-Kirolgi at 0
  • 84. Dorleta ZORRILLA BRACERAS Bizkaia-Durango-Champion System at 0
  • 85. Irene SAN SEBASTIAN LASA Debabarrena-Kirolgi at 0
  • 86. Martina CORAZZA at 0
  • 87. Laura BOZZOLO at 0
  • 88. Tatiana GUDERZO at 0
  • 89. Martina RUZICKOVA S.C. Michela Fanini Record Rox at 0
  • 90. Luisa TAMANINI Usc Chirio Forno D’asolo at 0
  • 91. Linda Melanie VILLUMSEN Team Columbia HTC Women at 0
  • 92. Noemi CANTELE Team Columbia HTC Women at 0
  • 93. Sanne VAN PAASSEN at 0
  • 94. Anna VAN DER BREGGEN at 0
  • 95. Carla RYAN Cervelo Test Team at 0
  • 96. Svetlana BUBNENKOVA Fenixs at 0
  • 97. Giulia LAZZERINI S.C. Michela Fanini Record Rox at 0
  • 98. Marit HUISMAN at 0
  • 99. Alona ANDRUK Safi -Pasta Zara Titanedi at 0
  • 100. Claudia HÄUSLER Cervelo Test Team at 0
  • 101. Alison STARNES at 0
  • 102. Kimberly ANDERSON Team Columbia HTC Women at 0
  • 103. Alice DONADONI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 1:46
  • 104. Natalia BOYARSKAYA Fenixs at 1:51
  • 105. Monia BACCAILLE at 1:51
  • 106. Inmaculada PEREIRO Debabarrena-Kirolgi at 2:19
  • 107. Nimesha SMITH at 2:20
  • 108. Emma POOLEY Cervelo Test Team at 2:20
  • 109. Sylwia KAPUSTA Safi -Pasta Zara Titanedi at 2:20
  • 110. Tiffany CROMWELL Equipe Nürnberger Versicherung at 2:20
  • 111. Kirsty BROUN at 2:20
  • 112. Lauren KITCHEN at 2:20
  • 113. Amanda MILLER at 2:24
  • 114. Simona FRAPPORTI at 2:24
  • 115. Edita JANELIUNAITE Usc Chirio Forno D’asolo at 2:24
  • 116. Sharon LAWS Cervelo Test Team at 2:24
  • 117. Emma MACKIE at 2:24
  • 118. Lieselot DECROIX Cervelo Test Team at 2:24
  • 119. Rasa LELEIVYTE Safi -Pasta Zara Titanedi at 2:24
  • 120. Rochelle GILMORE at 2:24

GC Results | Top of Page

  • 1. Ina TEUTENBERG Team Columbia HTC Women in 4:37:35
  • 2. Giorgia BRONZINI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 8
  • 3. Kirsten WILD Cervelo Test Team at 15
  • 4. Marianne VOS at 16
  • 5. Grete TREIER S.C. Michela Fanini Record Rox at 17
  • 6. Claudia HÄUSLER Cervelo Test Team at 18
  • 7. Shelley OLDS at 20
  • 8. Barbara GUARISCHI S.C. Michela Fanini Record Rox at 20
  • 9. Alessandra D’ETTORRE Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 20
  • 10. Annemiek VAN VLEUTEN at 20
  • 11. Julia MARTISOVA Gauss Rdz Ormu-Colnago at 20
  • 12. Giada BORGATO Gauss Rdz Ormu-Colnago at 20
  • 13. Olga ZABELINSKAYA Safi -Pasta Zara Titanedi at 20
  • 14. Elena KUCHINSKAYA Gauss Rdz Ormu-Colnago at 20
  • 15. Edita UNGURYTE Usc Chirio Forno D’asolo at 20
  • 16. Theresa CLIFF-RYAN at 20
  • 17. Gloria PRESTI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 20
  • 18. Elena BERLATO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 20
  • 19. Viktoriya VOLOGDINA Usc Chirio Forno D’asolo at 20
  • 20. Oxana KOZONCHUK Safi -Pasta Zara Titanedi at 20
  • 21. Eivgenia VYSOTSKA at 20
  • 22. Martine BRAS Gauss Rdz Ormu-Colnago at 20
  • 23. Alessandra BORCHI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 20
  • 24. Sigrid CORNEO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 20
  • 25. Emilia FAHLIN Team Columbia HTC Women at 20
  • 26. Marta TAGLIAFERRO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 20
  • 27. Eleonora PATUZZO Safi -Pasta Zara Titanedi at 20
  • 28. Verónica LEAL BALDERAS S.C. Michela Fanini Record Rox at 20
  • 29. Chantal BLAAK Leontien.Nl at 20
  • 30. Edita PUCINSKAITE Gauss Rdz Ormu-Colnago at 20
  • 31. Tania BELVEDERESI at 20
  • 32. Davina SUMMERS Bizkaia-Durango-Champion System at 20
  • 33. Judith ARNDT Team Columbia HTC Women at 20
  • 34. Lynette BURGER at 20
  • 35. Catherine DELFOSSE at 20
  • 36. Carmen MCNELLIS at 20
  • 37. Amber NEBEN Equipe Nürnberger Versicherung at 20
  • 38. Sinead MILLER at 20
  • 39. Evelyn STEVENS Team Columbia HTC Women at 20
  • 40. Mara ABBOTT at 20
  • 41. Sanne VAN PAASSEN at 20
  • 42. Simona MARTINI at 20
  • 43. Katarzyna SOSNA at 20
  • 44. Alice MARMORINI S.C. Michela Fanini Record Rox at 20
  • 45. Eleonora SPALIVIERO at 20
  • 46. Monia BACCAILLE at 20
  • 47. Vilija SEREIKAITE Safi -Pasta Zara Titanedi at 20
  • 48. Polona BATAGELJ Bizkaia-Durango-Champion System at 20
  • 49. Rosane KIRCH Usc Chirio Forno D’asolo at 20
  • 50. Uenia FERNANDES DA SOUZA Usc Chirio Forno D’asolo at 20
  • 51. Edwige PITEL S.C. Michela Fanini Record Rox at 20
  • 52. Karin AUNE Fenixs at 20
  • 53. Lucinda BRAND Leontien.Nl at 20
  • 54. Cristina ALCALDE HUERTANOS Bizkaia-Durango-Champion System at 20
  • 55. Eleonora VAN DIJK Team Columbia HTC Women at 20
  • 56. Erika VILUNAITE Fenixs at 20
  • 57. Francesca TOGNALI at 20
  • 58. Giulia LAZZERINI S.C. Michela Fanini Record Rox at 20
  • 59. Kirsty BROUN at 20
  • 60. Leire OLABERRIA DORRONSORO Debabarrena-Kirolgi at 20
  • 61. Rasa LELEIVYTE Safi -Pasta Zara Titanedi at 20
  • 62. Tatiana GUDERZO at 20
  • 63. Lorena FORESI Safi -Pasta Zara Titanedi at 20
  • 64. Marta VILA JOSANA ANDREU at 20
  • 65. Valentina CARRETTA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 20
  • 66. Nina OVCHARENKO S.C. Michela Fanini Record Rox at 20
  • 67. Kim SCHOONBAERT at 20
  • 68. Sylwia KAPUSTA Safi -Pasta Zara Titanedi at 20
  • 69. Rochelle GILMORE at 20
  • 70. Linda Melanie VILLUMSEN Team Columbia HTC Women at 20
  • 71. Suzie GODART Fenixs at 20
  • 72. Laura BOZZOLO at 20
  • 73. Edita JANELIUNAITE Usc Chirio Forno D’asolo at 20
  • 74. Valentina SCANDOLARA at 20
  • 75. Patricia SCHWAGER Cervelo Test Team at 20
  • 76. Roxane KNETEMANN at 20
  • 77. Ashleigh MOOLMAN at 20
  • 78. Iris SLAPPENDEL Cervelo Test Team at 20
  • 79. Emma POOLEY Cervelo Test Team at 20
  • 80. Jennifer FIORI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 20
  • 81. Carlee TAYLOR at 20
  • 82. Tatiana ANTOSHINA at 20
  • 83. Lieselot DECROIX Cervelo Test Team at 20
  • 84. Chiara VANNI at 20
  • 85. Tiffany CROMWELL Equipe Nürnberger Versicherung at 20
  • 86. Simona FRAPPORTI at 20
  • 87. Kimberly ANDERSON Team Columbia HTC Women at 20
  • 88. Olena OLIINYK Usc Chirio Forno D’asolo at 20
  • 89. Carla RYAN Cervelo Test Team at 20
  • 90. Lauren KITCHEN at 20
  • 91. Ane SANTESTEBAN GONZALEZ Debabarrena-Kirolgi at 20
  • 92. Silvia VALSECCHI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 20
  • 93. Shara GILLOW at 20
  • 94. Martina CORAZZA at 20
  • 95. Anna VAN DER BREGGEN at 20
  • 96. Svetlana BUBNENKOVA Fenixs at 20
  • 97. Tetyana RIABCHENKO Usc Chirio Forno D’asolo at 20
  • 98. Bridie O’DONNELL at 20
  • 99. Noemi CANTELE Team Columbia HTC Women at 20
  • 100. Vicki WHITELAW at 20
  • 101. Alona ANDRUK Safi -Pasta Zara Titanedi at 20
  • 102. Sharon LAWS Cervelo Test Team at 20
  • 103. Martina RUZICKOVA S.C. Michela Fanini Record Rox at 20
  • 104. Alison STARNES at 20
  • 105. Emma MACKIE at 20
  • 106. Luisa TAMANINI Usc Chirio Forno D’asolo at 20
  • 107. Ariadna TUDEL CUBERES Bizkaia-Durango-Champion System at 41
  • 108. Ana GARCIA ANTEQUERA Bizkaia-Durango-Champion System at 42
  • 109. Dorleta ZORRILLA BRACERAS Bizkaia-Durango-Champion System at 44
  • 110. Lisa JACOBS at 50
  • 111. Ana YONTA DIEZ Debabarrena-Kirolgi at 50
  • 112. Irene FALORNI at 1:08
  • 113. Inma RAFAEL Debabarrena-Kirolgi at 1:08
  • 114. Irene SAN SEBASTIAN LASA Debabarrena-Kirolgi at 1:11
  • 115. Marit HUISMAN at 2:03
  • 116. Natalia BOYARSKAYA Fenixs at 2:33
  • 117. Nimesha SMITH at 2:40
  • 118. Amanda MILLER at 2:44
  • 119. Alice DONADONI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 2:54
  • 120. Inmaculada PEREIRO Debabarrena-Kirolgi at 10:42