Menu

Stage 3 results, 2010 Tour of America’s Dairyland

  • By VeloNews.com
  • Published Jun. 21, 2010
  • Updated Aug. 6, 2010 at 3:01 PM EDT

Return to Stage 3 report
Tour of America’s Dairyland – Giro d’Grafton stage 3 results


Pro Men Stage | Pro Women Stage |


Pro Men Stage Results

  • 1. Rahsaan Bahati Uci Ct: Bahati Foundation Pro
  • 2. Isaac Howe Team Mountain Khakis Fueled By
  • 3. Clayton Barrows Axa Equitable Cycling Team / C
  • 4. Emile Abraham Aerocat Cycling Team
  • 5. Derek Goerke Bianchi/grand Performance
  • 6. Chad Hartley Kenda Pro Cycling Presented By
  • 7. James Williamson Bike Religion
  • 8. Andrew Crater Aerocat Cycling Team
  • 9. Adam Myerson Team Mountain Khakis Fueled By
  • 9. Unknown Rider ——-
  • 10. Mike Sherer Verizon U25 P/b Abd
  • 11. Brent Mahan Nashvillecyclist.com
  • 12. Erik Loberg Nova Is Corp
  • 13. Bryan Mcvey Recycling Team
  • 14. Brian Toone Tria Market P/b Donohooauto.co
  • 15. J Gabriel Lloyd Metlife P/b Grosolar
  • 16. Ryan White Team Geargrinder
  • 17. Mike Tettleton Bike Religion
  • 18. John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P
  • 19. Waylon Janowiak Verizon U25 P/b Abd
  • 20. Rob White Kenda Pro Cycling P/b Geargrin
  • 21. Vincent Roberge Panther P/b Competitive Cyclis
  • 22. Yosvany Falcon Bahati Foundation Elite Cyclin
  • 23. Alexander Bremer Metlife P/b Grosolar
  • 24. Jeff Schroetlin Texas Roadhouse P/b Motorex
  • 25. Gregory Christian Panther Pb Competitive Cyclist
  • 26. David Paquette Team Wisconsin-Mc2
  • 27. Brent Emery Lifecyclists
  • 28. Jake Hollenbach Axa Equitable Cycling Team / C
  • 29. Brian Kaker Lakes Area Physical Therapy
  • 30. Tim Pacholski
  • 30. Unknown Rider ——-
  • 31. Logan Garey Team Rio Grande
  • 32. Andrew Armstrong Matrix / Rbm
  • 33. Passeron ? Club Chaussure Garneau
  • 34. Neil Bezdek Team Mountain Khakis Fueled By
  • 35. Jeff Bradley Velosport Racing Ia
  • 37. Ross White Team Geargrinder
  • 38. Ryan Fleming Metlife P/b Grosolar
  • 39. Chris Arndt Lapt Cc
  • 40. James Bird Iscorp Cycling Team
  • 41. Danny Robertson Verizon U25 P/b Abd
  • 42. David Guttenplan Team Mountain Khakis Fueled By
  • 43. Nicholas Bennette Metlife P/b Grosolar
  • 44. Chris Chartier Alderfer Bergen
  • 45. Jonny Sundt Kenda Pro Cycling Presented By
  • 46. Austin Turner Cicc/colorbiotics
  • 47. Victor Ayala Herbalife Lagrange
  • 48. Jason Boynton Team Wheel & Sprocket
  • 49. Austin Roach Metlife P/b Grosolar
  • 50. Michael Chauner Pelotonia Cycling P/b Roll:
  • 51. Andrew Gonzales Fcs/metro Volkswagen
  • 52. Danny Kam Herbalife Lagrange
  • 53. Michael Margarite Axa Equitable Cycling Team / C
  • 54. Andrew Clarke Panther Pb Competitive Cyclist
  • 55. Henry Loud Recycling P/b Ascension
  • 56. Alan Antonuk Ccsh/rgf Pb Felt Bicycles Elit
  • 57. Maxwell Anderson Colavita Racing Inc.
  • 58. David Moyer Xxx Racing – Athletico
  • 59. Tim Hall Nashvillecyclist.com
  • 60. John Tomlinson Xxx Racing
  • 61. Dallas Fowler
  • 62. Tristan Schouten Nova Is Corp
  • 63. Peter Hurst Axa Equitable Cycling Team / C
  • 64. Hogan Sills Verizon U25 P/b Abd
  • 65. Marc Howe Geargrinder
  • 66. James Longedyle Garneau
  • 68. Daniel Lawrence Dogfish Racing
  • 69. David Haase Attitude Sports
  • 70. Luke Holtan Velo Trocadero
  • 71. Steven Holeczy Northbranch
  • 72. Patrick Haley Velotrocadero
  • 73. Diego Goravito Aerocat Cycling Team
  • 74. Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
  • 76. Seth Eckert Great Dane Velo Club
  • 77. Matt Waite Team Wheel & Sprocket
  • 78. Theodore Grober Team Helen’s
  • 79. Hayden Godfrey
  • 80. Mark Hekman Team Mountain Khakis Fueled By
  • 81. Emilio Asconeguay Aerocat Cycling Team
  • 82. Juan Pablo Dotti Aerocat Cycling Team
  • 83. John Minturn Axa Equitable Cycling Team / C
  • 84. Christan Griego River Valley Cycling Club- Rvc
  • 85. Frank Dierking Team Wisconsin
  • 86. Nat Bricker Natbricker.com
  • 87. Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy
  • 88. Kyle Jacobson Nova Cycle Sports Foundation I
  • 89. Brian Rach Iscorp Cycling Team
  • 90. Elliot Gaunt Pelotonia P/b Roll:
  • 91. Mark Hughes Cz Velo
  • 92. Andy Moskal Panther P/b Competitive Cyclis
  • 93. Marco Aledia Kenda Pro Cycling Presented By
  • 94. David Block Bianchi/grand Performance
  • 95. Mitch Gantz Nova Is Corp
  • 96. Bryce Mead Texas Roadhouse
  • 97. Ryan Zook Start2finish
  • 98. Nicholas Vetter Bianchi/grand Performance
  • 99. Anthony Olson Bianchi/grand Performance
  • 100. Ryan Nye Mvp Health Care
  • 101. Devan Dunn Bahati Foundation Elite Cyclin
  • 102. John Meyers Verizon U25 P/b Abd
  • 104. Gregg Brandt Grandstay Hotels

Pro Women Stage Results | Return to top

  • 1. Jacquelyn Crowell Team Type 1
  • 2. Lauren Robertson Fcs/metro Volkswagen
  • 3. Carrie Cash-Wootten Vera Bradley Foundation
  • 4. Emma Petersen 7th Groove/reform Body Clinic
  • 5. Deborah Dust Bouledogue Tout Noir
  • 6. Tiffany Pezzulo Treads.com/dft
  • 7. Kacey Manderfield Wolverine Sports Club
  • 8. Frances Schofield Z-Motion
  • 10. Jessie Maclean Verducci
  • 11. Linda Sone Minneapolis Bicycle Racing Clu
  • 12. Melissa (missy) Erickson Fort Lewis College
  • 13. Erica Allar Team Vbf
  • 14. Elizabeth Morse Hill Zmotion
  • 15. Cari Higgins Peanut Butter & Co. 2012
  • 16. Kristin Wentworth Team Kenda
  • 17. Kori Seehafer Team Type 1
  • 18. Jeannie Kuhajek Team Mack Racing Association
  • 19. Kendi Thomas Team Kenda Tire
  • 20. Christine Riker Dolce Vita Cycling
  • 21. Kimberly Vonduring Team Geargrinder
  • 22. Valerie Brostrom Bouledogue Tout Noir
  • 23. Amy Mcguire Wheelworks Racing
  • 24. Lenore Pipes Fruit66/artemis
  • 25. Julia Farell 7th Groove/reform Body Clinic
  • 26. Patricia Black Morgan Stanley Smith Barney/sp
  • 27. Sydney Brown Treads.com/dft
  • 28. Anne Meyer Mercy-Specialized
  • 29. Rita Klofta Pista Elite
  • 31. Pam Loebig Alderfer Bergen
  • 32. Aimee Allen
  • 33. Cathryn Merla-Watson Fcs/metro Volkswagen
  • 34. Genevieve Whitson Mvp Healt Care Cycling
  • 35. Michelle Montoya Thinkcash Racing
  • 36. Janelle Kellman Dolce Vita
  • 37. Julie Jerue Nova Is Corp
  • 38. Elizabeth Lauer Team Kenda
  • 39. Kim Ciolli Fcs/metro Volkswagen
  • 40. Lindsey Durst Team Kenda
  • 41. Stacy Appelwick Bouledogue Tout Noir
  • 42. Gwen Inglis Treads.com/dft
  • 43. Terra Kier Michelob Ultra Cycling
  • 44. Kate Mahoney Performance Bicycle Racing
  • 45. Rachel Byus Fcs/metro Volkswagen
  • 46. Marjan Huizing Team Kenda
  • 47. Jennifer Perricone Iscorp Cycling Team
  • 48. Mary Magnani Dolce Vita
  • 49. Rachel Eichers Roessingh Iscorp Cycling Team
  • 50. Louise Smyth Fcs/metro Volkswagen
  • 51. Patricia Kaufmann Planet Bike
  • 52. Julie Kuliecza Fruit 66/ Artemis
  • 53. Jenette Williams Team Card
  • 54. Kim Jennings Thinkcash Racing

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: / / /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter