Menu

2010 Giro Donne stage 1 results

  • By VeloNews.com
  • Published Jun. 2, 2010
  • Updated Aug. 15, 2010 at 9:33 PM EDT

2010 Giro Donne stage 1 complete results

Stage Results | GC Results

  • 1. Ina TEUTENBERG Team Columbia HTC Women in 1:19:04
  • 2. Giorgia BRONZINI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 4
  • 3. Kirsten WILD Cervelo Test Team at 6
  • 4. Marianne VOS at 10
  • 5. Barbara GUARISCHI S.C. Michela Fanini Record Rox at 10
  • 6. Rasa LELEIVYTE Safi -Pasta Zara Titanedi at 10
  • 7. Shelley OLDS at 10
  • 8. Monia BACCAILLE at 10
  • 9. Alessandra D’ETTORRE Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 10
  • 10. Rochelle GILMORE at 10
  • 11. Kirsty BROUN at 10
  • 12. Annemiek VAN VLEUTEN at 10
  • 13. Sigrid CORNEO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 10
  • 14. Grete TREIER S.C. Michela Fanini Record Rox at 10
  • 15. Julia MARTISOVA Gauss Rdz Ormu-Colnago at 10
  • 16. Giada BORGATO Gauss Rdz Ormu-Colnago at 10
  • 17. Gloria PRESTI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 10
  • 18. Olga ZABELINSKAYA Safi -Pasta Zara Titanedi at 10
  • 19. Edita UNGURYTE Usc Chirio Forno D’asolo at 10
  • 20. Edita JANELIUNAITE Usc Chirio Forno D’asolo at 10
  • 21. Sylwia KAPUSTA Safi -Pasta Zara Titanedi at 10
  • 22. Eivgenia VYSOTSKA at 10
  • 23. Elena KUCHINSKAYA Gauss Rdz Ormu-Colnago at 10
  • 24. Tania BELVEDERESI at 10
  • 25. Giulia LAZZERINI S.C. Michela Fanini Record Rox at 10
  • 26. Viktoriya VOLOGDINA Usc Chirio Forno D’asolo at 10
  • 27. Elena BERLATO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 10
  • 28. Eleonora PATUZZO Safi -Pasta Zara Titanedi at 15
  • 29. Oxana KOZONCHUK Safi -Pasta Zara Titanedi at 15
  • 30. Theresa CLIFF-RYAN at 15
  • 31. Edita PUCINSKAITE Gauss Rdz Ormu-Colnago at 15
  • 32. Martine BRAS Gauss Rdz Ormu-Colnago at 15
  • 33. Marta TAGLIAFERRO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 15
  • 34. Lieselot DECROIX Cervelo Test Team at 15
  • 35. Alessandra BORCHI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 15
  • 36. Chantal BLAAK Leontien.Nl at 15
  • 37. Claudia HÄUSLER Cervelo Test Team at 15
  • 38. Tatiana GUDERZO at 18
  • 39. Emma POOLEY Cervelo Test Team at 18
  • 40. Sinead MILLER at 18
  • 41. Amber NEBEN Equipe Nürnberger Versicherung at 18
  • 42. Linda Melanie VILLUMSEN Team Columbia HTC Women at 18
  • 43. Mara ABBOTT at 18
  • 44. Emilia FAHLIN Team Columbia HTC Women at 18
  • 45. Verónica LEAL BALDERAS S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 46. Amanda MILLER at 18
  • 47. Simona FRAPPORTI at 18
  • 48. Laura BOZZOLO at 18
  • 49. Catherine DELFOSSE at 18
  • 50. Tiffany CROMWELL Equipe Nürnberger Versicherung at 18
  • 51. Davina SUMMERS Bizkaia-Durango-Champion System at 18
  • 52. Roxane KNETEMANN at 18
  • 53. Judith ARNDT Team Columbia HTC Women at 18
  • 54. Simona MARTINI at 18
  • 55. Francesca TOGNALI at 18
  • 56. Lorena FORESI Safi -Pasta Zara Titanedi at 18
  • 57. Eleonora SPALIVIERO at 18
  • 58. Carmen MCNELLIS at 18
  • 59. Lauren KITCHEN at 18
  • 60. Leire OLABERRIA DORRONSORO Debabarrena-Kirolgi at 18
  • 61. Lynette BURGER at 18
  • 62. Alice MARMORINI S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 63. Karin AUNE Fenixs at 18
  • 64. Kimberly ANDERSON Team Columbia HTC Women at 18
  • 65. Valentina CARRETTA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 18
  • 66. Jennifer FIORI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 18
  • 67. Cristina ALCALDE HUERTANOS Bizkaia-Durango-Champion System at 18
  • 68. Evelyn STEVENS Team Columbia HTC Women at 18
  • 69. Polona BATAGELJ Bizkaia-Durango-Champion System at 18
  • 70. Sharon LAWS Cervelo Test Team at 18
  • 71. Marta VILA JOSANA ANDREU at 18
  • 72. Kim SCHOONBAERT at 18
  • 73. Sanne VAN PAASSEN at 18
  • 74. Uenia FERNANDES DA SOUZA Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 75. Chiara VANNI at 18
  • 76. Carla RYAN Cervelo Test Team at 18
  • 77. Emma MACKIE at 18
  • 78. Carlee TAYLOR at 18
  • 79. Katarzyna SOSNA at 18
  • 80. Nimesha SMITH at 18
  • 81. Svetlana BUBNENKOVA Fenixs at 18
  • 82. Anna VAN DER BREGGEN at 18
  • 83. Patricia SCHWAGER Cervelo Test Team at 18
  • 84. Suzie GODART Fenixs at 18
  • 85. Lucinda BRAND Leontien.Nl at 18
  • 86. Nina OVCHARENKO S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 87. Alona ANDRUK Safi -Pasta Zara Titanedi at 18
  • 88. Edwige PITEL S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 89. Alison STARNES at 18
  • 90. Martina CORAZZA at 18
  • 91. Noemi CANTELE Team Columbia HTC Women at 18
  • 92. Vilija SEREIKAITE Safi -Pasta Zara Titanedi at 18
  • 93. Erika VILUNAITE Fenixs at 18
  • 94. Rosane KIRCH Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 95. Shara GILLOW at 18
  • 96. Silvia VALSECCHI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 18
  • 97. Tatiana ANTOSHINA at 18
  • 98. Martina RUZICKOVA S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 99. Iris SLAPPENDEL Cervelo Test Team at 18
  • 100. Valentina SCANDOLARA at 18
  • 101. Ashleigh MOOLMAN at 18
  • 102. Olena OLIINYK Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 103. Eleonora VAN DIJK Team Columbia HTC Women at 18
  • 104. Ane SANTESTEBAN GONZALEZ Debabarrena-Kirolgi at 18
  • 105. Bridie O’DONNELL at 18
  • 106. Luisa TAMANINI Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 107. Tetyana RIABCHENKO Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 108. Vicki WHITELAW at 18
  • 109. Ariadna TUDEL CUBERES Bizkaia-Durango-Champion System at 31
  • 110. Natalia BOYARSKAYA Fenixs at 32
  • 111. Ana GARCIA ANTEQUERA Bizkaia-Durango-Champion System at 32
  • 112. Dorleta ZORRILLA BRACERAS Bizkaia-Durango-Champion System at 34
  • 113. Lisa JACOBS at 40
  • 114. Ana YONTA DIEZ Debabarrena-Kirolgi at 40
  • 115. Inma RAFAEL Debabarrena-Kirolgi at 58
  • 116. Irene FALORNI at 58
  • 117. Alice DONADONI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 58
  • 118. Irene SAN SEBASTIAN LASA Debabarrena-Kirolgi at 1:01
  • 119. Marit HUISMAN at 1:53
  • 120. Inmaculada PEREIRO Debabarrena-Kirolgi at 8:13

GC Results | Top of Page

  • 1. Ina TEUTENBERG Team Columbia HTC Women in 1:19:04
  • 2. Giorgia BRONZINI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 4
  • 3. Kirsten WILD Cervelo Test Team at 6
  • 4. Marianne VOS at 10
  • 5. Barbara GUARISCHI S.C. Michela Fanini Record Rox at 10
  • 6. Rasa LELEIVYTE Safi -Pasta Zara Titanedi at 10
  • 7. Shelley OLDS at 10
  • 8. Monia BACCAILLE at 10
  • 9. Alessandra D’ETTORRE Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 10
  • 10. Rochelle GILMORE at 10
  • 11. Kirsty BROUN at 10
  • 12. Annemiek VAN VLEUTEN at 10
  • 13. Sigrid CORNEO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 10
  • 14. Grete TREIER S.C. Michela Fanini Record Rox at 10
  • 15. Julia MARTISOVA Gauss Rdz Ormu-Colnago at 10
  • 16. Giada BORGATO Gauss Rdz Ormu-Colnago at 10
  • 17. Gloria PRESTI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 10
  • 18. Olga ZABELINSKAYA Safi -Pasta Zara Titanedi at 10
  • 19. Edita UNGURYTE Usc Chirio Forno D’asolo at 10
  • 20. Edita JANELIUNAITE Usc Chirio Forno D’asolo at 10
  • 21. Sylwia KAPUSTA Safi -Pasta Zara Titanedi at 10
  • 22. Eivgenia VYSOTSKA at 10
  • 23. Elena KUCHINSKAYA Gauss Rdz Ormu-Colnago at 10
  • 24. Tania BELVEDERESI at 10
  • 25. Giulia LAZZERINI S.C. Michela Fanini Record Rox at 10
  • 26. Viktoriya VOLOGDINA Usc Chirio Forno D’asolo at 10
  • 27. Elena BERLATO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 10
  • 28. Eleonora PATUZZO Safi -Pasta Zara Titanedi at 15
  • 29. Oxana KOZONCHUK Safi -Pasta Zara Titanedi at 15
  • 30. Theresa CLIFF-RYAN at 15
  • 31. Edita PUCINSKAITE Gauss Rdz Ormu-Colnago at 15
  • 32. Martine BRAS Gauss Rdz Ormu-Colnago at 15
  • 33. Marta TAGLIAFERRO Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 15
  • 34. Lieselot DECROIX Cervelo Test Team at 15
  • 35. Alessandra BORCHI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 15
  • 36. Chantal BLAAK Leontien.Nl at 15
  • 37. Claudia HÄUSLER Cervelo Test Team at 15
  • 38. Tatiana GUDERZO at 18
  • 39. Emma POOLEY Cervelo Test Team at 18
  • 40. Sinead MILLER at 18
  • 41. Amber NEBEN Equipe Nürnberger Versicherung at 18
  • 42. Linda Melanie VILLUMSEN Team Columbia HTC Women at 18
  • 43. Mara ABBOTT at 18
  • 44. Emilia FAHLIN Team Columbia HTC Women at 18
  • 45. Verónica LEAL BALDERAS S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 46. Amanda MILLER at 18
  • 47. Simona FRAPPORTI at 18
  • 48. Laura BOZZOLO at 18
  • 49. Catherine DELFOSSE at 18
  • 50. Tiffany CROMWELL Equipe Nürnberger Versicherung at 18
  • 51. Davina SUMMERS Bizkaia-Durango-Champion System at 18
  • 52. Roxane KNETEMANN at 18
  • 53. Judith ARNDT Team Columbia HTC Women at 18
  • 54. Simona MARTINI at 18
  • 55. Francesca TOGNALI at 18
  • 56. Lorena FORESI Safi -Pasta Zara Titanedi at 18
  • 57. Eleonora SPALIVIERO at 18
  • 58. Carmen MCNELLIS at 18
  • 59. Lauren KITCHEN at 18
  • 60. Leire OLABERRIA DORRONSORO Debabarrena-Kirolgi at 18
  • 61. Lynette BURGER at 18
  • 62. Alice MARMORINI S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 63. Karin AUNE Fenixs at 18
  • 64. Kimberly ANDERSON Team Columbia HTC Women at 18
  • 65. Valentina CARRETTA Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 18
  • 66. Jennifer FIORI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 18
  • 67. Cristina ALCALDE HUERTANOS Bizkaia-Durango-Champion System at 18
  • 68. Evelyn STEVENS Team Columbia HTC Women at 18
  • 69. Polona BATAGELJ Bizkaia-Durango-Champion System at 18
  • 70. Sharon LAWS Cervelo Test Team at 18
  • 71. Marta VILA JOSANA ANDREU at 18
  • 72. Kim SCHOONBAERT at 18
  • 73. Sanne VAN PAASSEN at 18
  • 74. Uenia FERNANDES DA SOUZA Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 75. Chiara VANNI at 18
  • 76. Carla RYAN Cervelo Test Team at 18
  • 77. Emma MACKIE at 18
  • 78. Carlee TAYLOR at 18
  • 79. Katarzyna SOSNA at 18
  • 80. Nimesha SMITH at 18
  • 81. Svetlana BUBNENKOVA Fenixs at 18
  • 82. Anna VAN DER BREGGEN at 18
  • 83. Patricia SCHWAGER Cervelo Test Team at 18
  • 84. Suzie GODART Fenixs at 18
  • 85. Lucinda BRAND Leontien.Nl at 18
  • 86. Nina OVCHARENKO S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 87. Alona ANDRUK Safi -Pasta Zara Titanedi at 18
  • 88. Edwige PITEL S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 89. Alison STARNES at 18
  • 90. Martina CORAZZA at 18
  • 91. Noemi CANTELE Team Columbia HTC Women at 18
  • 92. Vilija SEREIKAITE Safi -Pasta Zara Titanedi at 18
  • 93. Erika VILUNAITE Fenixs at 18
  • 94. Rosane KIRCH Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 95. Shara GILLOW at 18
  • 96. Silvia VALSECCHI Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line at 18
  • 97. Tatiana ANTOSHINA at 18
  • 98. Martina RUZICKOVA S.C. Michela Fanini Record Rox at 18
  • 99. Iris SLAPPENDEL Cervelo Test Team at 18
  • 100. Valentina SCANDOLARA at 18
  • 101. Ashleigh MOOLMAN at 18
  • 102. Olena OLIINYK Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 103. Eleonora VAN DIJK Team Columbia HTC Women at 18
  • 104. Ane SANTESTEBAN GONZALEZ Debabarrena-Kirolgi at 18
  • 105. Bridie O’DONNELL at 18
  • 106. Luisa TAMANINI Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 107. Tetyana RIABCHENKO Usc Chirio Forno D’asolo at 18
  • 108. Vicki WHITELAW at 18
  • 109. Ariadna TUDEL CUBERES Bizkaia-Durango-Champion System at 31
  • 110. Natalia BOYARSKAYA Fenixs at 32
  • 111. Ana GARCIA ANTEQUERA Bizkaia-Durango-Champion System at 32
  • 112. Dorleta ZORRILLA BRACERAS Bizkaia-Durango-Champion System at 34
  • 113. Lisa JACOBS at 40
  • 114. Ana YONTA DIEZ Debabarrena-Kirolgi at 40
  • 115. Inma RAFAEL Debabarrena-Kirolgi at 58
  • 116. Irene FALORNI at 58
  • 117. Alice DONADONI Gauss Rdz Ormu-Colnago at 58
  • 118. Irene SAN SEBASTIAN LASA Debabarrena-Kirolgi at 1:01
  • 119. Marit HUISMAN at 1:53
  • 120. Inmaculada PEREIRO Debabarrena-Kirolgi at 8:13

FILED UNDER: Race Results TAGS: / /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter