Menu

2010 Harlem Skyscraper Criterium results

  • By VeloNews.com
  • Published Jun. 20, 2010
  • Updated Jun. 21, 2010 at 10:56 AM EDT

Return to race report.

Men | Women

  • 1 8 Christian GRASMANN TransAlt p/b Rockstar Games GER 1:38:41
  • 2 7 Leif LAMPATER TransAlt p/b Rockstar Games GER st
  • 3 45 Melito HEREDIA INNOVATION BIKE New York NY at :13
  • 4 9 Guido PALMA Jamis Sutter Home p/b Colavita ARG st
  • 5 5 Walter PEREZ TransAlt p/b Rockstar Games ARG :16
  • 6 11 Demis ALEMAN Jamis Sutter Home p/b Colavita Corneleus ARG st
  • 7 82 Jose Frank RODRIGUEZ TEAM COCOS Miami FL st
  • 8 14 Emile ABRAHAM Aerocat TRI st
  • 9 23 Edwin BULL Van Dessel Factory Team Mendham NJ st
  • 10 1 Jermaine BURROWES CRCA / Dave Jordan Coaching – Zephyr GraffitiBrooklyn NY st
  • 11 77 Stalin QUITERIO james vincent cycling team New York NY st
  • 12 31 Luis AQUINO INNOVATION BIKE Bronx NY st
  • 13 39 Kurt FLETCHER st.johns Brooklyn NY st
  • 14 80 Gavin ROBERTSON CRCA/Foundation Fort Lee NJ st
  • 15 4 Luis Amaury PEREZ GS Mengoni USA Fort Lee NJ st
  • 16 72 Jurgen BENEKE Old World Plaster Kingston NY st
  • 17 62 Leonardo MARTINEZ Team Cocos Miami FL st
  • 18 104 Paul CHOOWEENAN Kissena New York NY st
  • 19 70 Raymond NEWTON CRCA/Foundation New York NY st
  • 20 97 Geron WILLIAMS Continental Cycle Club Bethlehem PA st
  • 21 81 Lanell ROCKMORE Ouch/Bahati FND Pro Cycling Bethlehem PA st
  • 22 34 Ryan DEWALD MainLine – BiKyle/MazurCoaching.com Reading PA st
  • 23 27 Chad BUTTS Champion System Racing Danbury CT st
  • 24 49 Christopher JOHNSON Rock Racing Philadelphia PA st
  • 25 41 Giancarlo BIANCHI GS Mengoni USA Brooklyn NY st
  • 26 74 Adam ALEXANDER CRCA/Foundation New York NY st
  • 27 43 Alejandro GUZMAN CRCA/Foundation Fort Lee NJ st
  • 28 99 Chris WORDEN CCB/Wheelworks Chatham NJ st
  • 29 107 Jami KAYIN Breakaway Bikes PA st
  • 30 105 Zoltan TISZA Tecnofilm-Beton Budapest HUN st
  • 31 108 Jose PINEDA Toga Dominicano DOM st
  • 32 47 Matt INCONIGLIOS Stage 1 / fusionTHINK Stamford CT st
  • 33 54 Bryan BORGIA Rapha Racing Weston CT st
  • 34 30 Christopher CHAPUT CRCA/Jonathan Adler Racing Brooklyn NY st
  • 35 86 Rodney SANTIAGO Champion System Racing Allentown PA st
  • 36 88 Jeremy SHIROCK Chester County Velo – Smedley / Iron Hill Emmaus PA st
  • 37 84 Eric SALZER Chester County Velo – Smedley/IronHill Devon PA st
  • 38 106 Dieter DRAKE Farm Team Cycling New York NY st
  • 39 58 Euri MADERA CRCA/Foundation New York NY :41
  • 40 109 Vladimir ESTEVEZ SANCHEZ Dominicano DOM st
  • 41 3 Gavriel EPSTEIN CRCA/Foundation Englewood NJ :45
  • 42 60 Tadeusz MARSZALEK Kissena Rego Park NY :48
  • 43 110 Andrew TINSLEY Kuota UK st
  • 44 53 Mark LIGHT Liberty Cycle Hackettstown NJ st
  • 45 57 Anthony LOWE Die Hard – Think Racing Brooklyn NY st
  • 46 38 Juan Emilio FELIZ TEAM COCOS Miami FL st
  • 47 73 Kyle PEPPO GS Mengoni USA New York NY st
  • 48 51 Sergio ATOCHA Champion System Racing East Elmhurst NY st
  • 49 6 Franco MARVULLI TransAlt p/b Rockstar Games SUI :58
  • 50 13 Juan Pablo DOTTI Aerocat ARG st
  • 51 46 Matthew HOWARD AXA Equitable Cycling Team/CRCA New York NY 1:04
  • 52 24 Franklin BURGOS james vincent racing team Bronx NY st
  • 53 44 Rich HARPER Kenda Pro Cycling Presented by GearGrinder Raleigh NC 1:10
  • 54 67 Matt MUNEY Young Medalists/ Team Dual Temp Darien CT 1:25
  • 55 52 David LEE DeMaine Cycling Greenville SC 1:32
  • 56 92 Roberto TORRES-AGUIAR Champion System Racing NJ 1:36
  • 57 15 Myron SIMPSON New Zealand National NZL 1:52
  • 58 37 Ron FANTANO ccc Zanes Cycling Team West Haven CT 1:58
  • 59 101 Benjamin ZAWACKI Team Ion- United Healthcare Weare NH 2:07
  • DNF 2 Lisban QUINTERO CRCA/Foundation New York NY st
  • DNF 10 Jackie SIMES Jamis Sutter Home p/b Colavita PA st
  • DNF 12 Daniel ZMOLIK AXA Equitable Cycling Team/CRCA Ridgewood CZE st
  • DNF 17 Neil BEZDEK Team Mountain Khaki\’s New York NY st
  • DNF 18 John LOEHNER AXA Equitable Cycling Team/CRCA Bronx NY st
  • DNF 21 Matt BROOKS Team Type 1 Development Pickerington OH st
  • DNF 22 Kevin BRUBAKER CRCA BH/Garneau New York NY st
  • DNF 25 Horace BURROWES CRCA / Dave Jordan Coaching – Zephyr GraffitiBrooklyn NY st
  • DNF 26 Paul BURROWES CRCA / Dave Jordan Coaching – Zephyr GraffitiBrooklyn NY st
  • DNF 28 Filip CAPALA Capala Brothers/Polska Brooklyn NY st
  • DNF 29 Jame CARNEY Tucson AZ st
  • DNF 32 Marcus DAHLLOF CRCA BH/Garneau New York NY st
  • DNF 35 Lewis ALMONTE CRCA/Foundation New York NY st
  • DNF 40 Alex BOWDEN Team Type 1 Development Sugar Grove IL st
  • DNF 42 Glenroy GRIFFITH Major Taylor Iron Riders Racing Brooklyn NY st
  • DNF 48 Colin JASKIEWICZ AXA Equitable Cycling Team/CRCA Montclair NJ st
  • DNF 50 Dave JORDAN CRCA / Dave Jordan Coaching – Zephyr GraffitiNew York NY st
  • DNF 55 Victor LOPEZ innovation Bike shop New York NY st
  • DNF 56 Christopher LOUDON CRCA/DieHard – Think Racing New York NY st
  • DNF 61 Roselvert MARTE GS Mengoni USA Fort Lee NJ st
  • DNF 64 Eric MERRILL Zcc-Zanes cycling New Haven CT st
  • DNF 65 Barry MILLER Mike Fraysse Sports Glen Spey NY st
  • DNF 66 Jorma MUELLER Pinnacle Bike Works Arlington MA st
  • DNF 68 Clay MURFET RideClean p/b PatentIt.com Launceston UNK st
  • DNF 71 Greg OLSEN CRCA/Jonathan Adler Racing New York NY st
  • DNF 75 Juan Carlos POLANCO New York NY st
  • DNF 76 Colin PRENSKY CRCA/Houlihan Lokey-Sanchez New York NY st
  • DNF 78 Karl RAHN AXA Equitable Cycling Team/CRCA New York NY st
  • DNF 79 Nik REINERT Van Dessel Mertztown PA st
  • DNF 83 Chris ROMERO AXA Equitable Cycling Team/CRCA New York NY st
  • DNF 85 Santiago SANTANA West New York NJ st
  • DNF 87 Raj SEEPERSAUD Flying Ace Cycling Team NY st
  • DNF 89 Julio CRUZ Performance Fitness – Delray Center Miami Beach FL st
  • DNF 90 Kyle SMITH Embrocation Cycling Journal Boston MA st
  • DNF 91 Anthony TAYLOR CRCA / Dave Jordan Coaching – Zephyr GraffitiBrooklyn NY st
  • DNF 93 Wilson VASQUEZ GS Mengoni USA Piermont NY st
  • DNF 94 Igor VOLSHTEYN Champion System Racing New York NY st
  • DNF 95 Kyle WAGNER Chester County Velo – Smedley/Iron Hill Bethlehem PA st
  • DNF 96 Joe WHITMAN AXA Equitable Cycling Team/CRCA State College PA st
  • DNF 98 Dave WISWELL CRCA / Dave Jordan Coaching – Zephyr GraffitiNew York NY st
  • DNF 100 Kevin YARDE IRSmedic.com/Berlin Bicycle/Best Cleaners Westfield MA st
  • DNF 102 Paul ZIMINSKI Team Metra /Cycles 54 p/b Wendys Piscataway NJ st
  • DNF 103 Gerard YEATES Ajax ON st
  • DNF 111 Guy EAST Kelly Benefit Strategies Indianapolis IN st

Women | Men’s results

  • 1 495 Laura VAN GILDER Mellow Mushroom Cresco PA 25:12
  • 2 479 Laura MCCAUGHEY Salamander Kutztown PA st
  • 3 459 Kimberly EDWARDS CVC/Subaru of New England Clinton CT at :05
  • 4 478 Maryann MARTINEZ Onion River Racing Hardwick VT st
  • 5 486 Elke RIEDL oranier-quasar st
  • 6 472 Deb KILLMON CRCA/Signature Cycles-Rockstar Games New York NY st
  • 7 469 Lenore IMHOF Team EPS/CSS – Riptide Cycling, Inc. Bloomfield NJ st
  • 8 463 Colleen GULICK Team Kenda Spring City PA st
  • 9 456 Sarah CHUBB SAUVAYRE CRCA/Comedy Central-Sid\’s Bikes New York NY st
  • 10 489 Caroline SAVAGE CRCA/Dave Jordan Coaching-Zephyr Graffiti Metuchen NJ st
  • 11 470 Stacey JENSEN Kissena Brooklyn NY :23
  • 12 461 Caryl GALE Deno\’s Wonder Wheel Hoboken NJ :30
  • 13 453 Martha BUSH CRCA/ Houlihan-Lokey Sanchez Brooklyn NY 1:00
  • 14 497 Jacqueline PAULL Watchung Wheelmen 0 NJ st
  • 15 467 Grace HUNT Kissena New York NY st
  • 16 475 Andrea LUEBBE Human Zoom / Pabst Blue Ribbon Bethlehem PA st
  • 17 468 Elspeth HUYETT Verducci/ Breakaway Racing Alburtis PA st
  • 18 480 Frances MORRISON Wheelhouse / NCC Easthampton MA st
  • 19 481 Ellen MOSES CRCA/Comedy Central-Sid\’s Bikes New York NY 1:30
  • 20 496 Arley KEMMERER Team CARD Saylorsburg PA 2:03
  • 21 466 Siri HILDONEN Stage 1 / fusionThink Wilton CT 2:09
  • 22 473 Aimee LAYTON Columbia University New York NY 2:13
  • 23 476 Ivy LUHRS Portland Velo Club/Cyclemania Minot ME at one lap
  • DNF 451 Erica ADELBERG CRCA/Radical Media New York NY
  • DNF 452 Gabriella ALLONG CRCA/jr Development Queens NY
  • DNF 454 Stephanie BUSLOFF Kissena New York NY
  • DNF 455 Frances CHODOSH gotham bikes New York NY
  • DNF 457 Dana CUOMO Thru-It-All Body Shop, Inc State College PA
  • DNF 458 Kendall DWYER CRCA/Comedy Central-Sid\’s Bikes New York NY
  • DNF 460 Shane FERRO CRCA / Dave Jordan Coaching – Zephyr GraffitiNew York NY
  • DNF 462 Caroline GAYNOR CRCA/Echappe Long Island City NY
  • DNF 464 Kathleen HALEY Brooklyn NY
  • DNF 465 Colleen HAYDUK Verducci/Breakaway Racing Kutztown PA
  • DNF 471 Corinne KARMIEL CRCA/ Comedy Central Brooklyn NY
  • DNF 474 Kristin LOTITO CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez West Hempstead NY
  • DNF 477 Elizabeth MARCELLO Columbia University New York NY
  • DNF 482 Leah OPPENHEIMER Colavita Racing Newfoundland NJ
  • DNF 483 Bridget PETRILLO CVC/Subaru of New England Hamden CT
  • DNF 484 Maria QUIROGA CRCA/Radical Media New York NY
  • DNF 485 Beth RENAUD CRCA/Comedy Central-Sid\’s New York NY
  • DNF 487 Helene ROTH Kissena Brooklyn NY
  • DNF 488 Lily SARGEANT GMBC South Burlington VT
  • DNF 490 Lauren SHIROCK BMW – Bianchi Emmaus PA
  • DNF 491 Laura SUMMERS Central Wheel Southington CT
  • DNF 492 Peta TAKAI Kissena New York NY
  • DNF 493 Tracy WARGO CRCA/Chomper Body Racing New York NY
  • DNF 494 Cheryl WOLF Team Rockstar Games/Signature Cycles Ridgefield CT
  • DNF 498 Julia LONCHAR CCV-Smedley/Iron Hill Westchester PA

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Catch every stage of the Tour

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter