Menu

2010 Tour de Grove results

  • By Steve Frothingham
  • Published Jun. 13, 2010
  • Updated Jun. 14, 2010 at 7:25 PM EDT

Return to race report.
Women’s | Men’s results

  • 1. Laura Van Gilder Mellow Mushroom in 1:33:48
  • 2. Carrie Cash-Wootten Team Vera Bradley Foundation at 59
  • 3. Nichole Wangsgard Roosters P/b Edge Composite Wh at smetime
  • 4. Christine Roettger Mesa Cycles Racing Team at 3:02
  • 5. Jill Kislia Team Kenda at 3:03
  • 6. Priscilla Cazer Tulsa Tough Racing at smetime
  • 7. Pamela Loebig Alderfer Bergen at smetime
  • 8. Kendi Thomas Team Kenda at smetime
  • 9. Amity Elliot Team Kenda at 3:08
  • 10. Katharina Weber Alderfer Bergen at 3:19
  • 11. Molly Vetter-Smith Mesa Cycles Racing Team at 6:25
  • 12. Jane Weakley Team Dayton at smetime
  • 13. Terra Kier Team Dayton Bicycling at 6:26
  • 14. Cindi Inman Mesa Cycles Racing Team at 6:32
  • Kate Ross Team Card
  • Siobhan Jones Austin Flyers Women’s Cycling

Men’s

  • 1. Scott Zwizanski Kelly Benefit Strategies in 2:14:06
  • 2. David Veilleux Kelly Benefit Strategies at smetime
  • 3. Mike Sherer Verizon U23 P/b Abd at 20
  • 4. Mike Friedman Jelly Bellyp/b Kenda at smetime
  • 5. Alexander Candelario Kelly Benefit Strategies at smetime
  • 6. Ryan Freund Verizon U23 P/b Abd at smetime
  • 7. Mike Northey Rubicon-Orbea;benefiting Lives at smetime
  • 8. Brian Toone Tria Market P/b Donohooauto.co at smetime
  • 9. Jeffrey Schroetlin Texas Roadhouse P/b Motorex at smetime
  • 10. Nicholas Coil Tradewind Energy / Trek Stores at smetime
  • 11. Ryan Knapp Panther/ Competitive Cyclist at smetime
  • 12. William Nowak Verizon U23 P/b Abd at smetime
  • 13. Dan Bowman Kelly Benefit Strategies at smetime
  • 14. Jonathan Mumford Kelly Benefit Strategies at smetime
  • 15. Zach Bell Kelly Benefit Strategies at 24
  • 16. Andrew Bajadali Kelly Benefit Strategies at 25
  • 17. Sean Mazich Jelly Bellyp/b Kenda at 1:27
  • 18. Joseph Schmalz Mercy Elite Cycling at 1:41
  • 19. Charles B. Huff Jelly Bellyp/b Kenda at smetime
  • 20. Erik Hamilton Nuvo/cultural Trail at smetime
  • 21. Guy East Kelly Benefit Strategies at smetime
  • 22. Kiel Reijnen Jelly Bellyp/b Kenda at smetime
  • 23. Aaron Hubbell Nuvo Cultural Trail at smetime
  • 24. Andrew Crater Aero Cat Cycling Team at smetime
  • 25. David Henderson Cbc at smetime
  • 26. Jonathan Jacob Nuvo / Cultural Trail at smetime
  • 27. Shadd Smith Mercy Elite Cycling at smetime
  • 28. Ben Chaddock Rubicon-Orbea; Benefiting Live at smetime
  • 29. Anthony Dust Dogfish Racing Team at smetime
  • 30. Roman Vanuden Rubicon-Orbea; Benefiting Live at smetime
  • 31. Tim Hall Nashvillecyclist.com at smetime
  • 32. Brad Schaeffer Nuvo / Cultural Trail at smetime
  • 33. Adam Mills Mercy Elite Cycling at smetime
  • 34. Joshua Johnson Michelob Ultra – Big Shark Rac at smetime
  • 35. Brian Dziewa Verizon U23 P/b Abd at smetime

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Get our best cycling content delivered to your inbox

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter