Menu

2010 Tour de l’Ain results, stage 4

  • By VeloNews.com
  • Published Aug. 14, 2010
  • Updated Aug. 19, 2010 at 11:13 AM EST

Tour de l’Ain

Stage 4

  • 1. Wouter Poels (Ned), Vacansoleil, 3:15:39
  • 2. David Moncoutie (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:00
  • 3. Thibaut Pinot (Fra), Française des Jeux, at 0:00
  • 4. Haimar Zubeldia Agirre (Esp), Team RadioShack, at 0:00
  • 5. Fabrice Jeandesboz (Fra), Saur-Sojasun, at 0:03
  • 6. Johann Tschopp (Sui), Bbox Bouygues Telecom, at 0:03
  • 7. Jerome Coppel (Fra), Saur-Sojasun, at 0:05
  • 8. Tejay Van Garderen (USA), HTC-Columbia, at 0:05
  • 9. Greg Van Avermaet (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:28
  • 10. Maxime Mederel (Fra), Auber 93, at 0:38
  • 11. Thomas Bonnin (Fra), at 0:38
  • 12. Romain Hardy (Fra), Bretagne-Schuller, at 0:38
  • 13. Christophe Le Mevel (Fra), Française des Jeux, at 0:38
  • 14. Wilco Kelderman (Ned), at 0:38
  • 15. Mathieu Perget (Fra), Caisse d’Epargne, at 0:38
  • 16. Julien Mazet (Fra), Auber 93, at 0:38
  • 17. Maxime Bouet (Fra), Ag2r La Mondiale, at 0:38
  • 18. Johnny Hoogerland (Ned), Vacansoleil, at 0:38
  • 19. José Luis Rubiera Vigil (Esp), Team RadioShack, at 0:38
  • 20. Tony Gallopin (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:38
  • 21. Arnold Jeannesson (Fra), Caisse d’Epargne, at 0:38
  • 22. Frederik Wilmann (Nor), Skil-Shimano, at 0:38
  • 23. Steve Morabito (Sui), BMC Racing Team, at 0:38
  • 24. Alexandre Shushemoin (Kaz), at 0:43
  • 25. Hubert Dupont (Fra), Ag2r La Mondiale, at 1:13
  • 26. Jan Bakelandts (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 2:29
  • 27. John Gadret (Fra), Ag2r La Mondiale, at 4:12
  • 28. Mickaël Buffaz (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 6:17
  • 29. Romain Feillu (Fra), Vacansoleil, at 6:21
  • 30. Thomas Damuseau (Fra), Skil-Shimano, at 6:23
  • 31. Yoann Barbas (Fra), at 6:23
  • 32. Stéphane Rossetto (Fra), Vacansoleil, at 6:26
  • 33. Rémy Di Gregorio (Fra), Française des Jeux, at 6:26
  • 34. Marco Pinotti (Ita), HTC-Columbia, at 6:26
  • 35. Jurgen Van Goolen (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 6:26
  • 36. Fumiyuki Beppu (Jpn), Team RadioShack, at 6:26
  • 37. Romain Bardet (Fra), at 6:29
  • 38. Brice Feillu (Fra), Vacansoleil, at 6:29
  • 39. Morgan Kneisky (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 8:06
  • 40. Nicky Van Der Lijke (Ned), at 8:06
  • 41. Aleksejs Saramotins (Lat), HTC-Columbia, at 8:06
  • 42. Moreno Hofland (Ned), at 8:06
  • 43. Thierry Hupond (Fra), Skil-Shimano, at 8:06
  • 44. Giovanni Bernaudeau (Fra), Bbox Bouygues Telecom, at 8:06
  • 45. Matthieu Boulo (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 8:06
  • 46. Nicolas Cardepuy (Fra), Française des Jeux, at 8:06
  • 47. Julien Loubet (Fra), Ag2r La Mondiale, at 8:06
  • 48. Pierre Cazaux (Fra), Française des Jeux, at 8:06
  • 49. Ludovic Turpin (Fra), Ag2r La Mondiale, at 8:06
  • 50. Lieuwe Westra (Ned), Vacansoleil, at 8:06
  • 51. Dmitriy Muravyev (Kaz), Team RadioShack, at 8:06
  • 52. Ivan Rovny (Rus), Team RadioShack, at 8:06
  • 53. Han Feng (Chn), Skil-Shimano, at 10:55
  • 54. Ruslan Tleubayev (Kaz), at 10:55
  • 55. Cyril Dessel (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:55
  • 56. Sébastien Duret (Fra), Bretagne-Schuller, at 10:55
  • 57. Francisco Perez Sanchez (Esp), Caisse d’Epargne, at 10:55
  • 58. Yukihiro Doi (Jpn), Skil-Shimano, at 10:55
  • 59. Geoffrey Soupe (Fra), at 13:27
  • 60. Ronan Racault (Fra), Auber 93, at 13:27
  • 61. Jasper Ockeloen (Ned), at 13:27
  • 62. Dimitri Le Boulch (Fra), Auber 93, at 14:30
  • 63. Merey Khakankman (Kaz), at 14:30
  • 64. Cédric Pineau (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 14:30
  • 65. Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp), Bretagne-Schuller, at 14:30
  • 66. Wesley Kreder (Ned), at 14:34
  • 67. Mats Boeve (Ned), at 14:34
  • 68. Johan Mombaerts (Fra), Auber 93, at 15:58
  • 69. Markel Irizar Aranburu (Esp), Team RadioShack, at 15:58
  • 70. Arnaud Coyot (Fra), Caisse d’Epargne, at 15:58
  • 71. Vicente Reynes Mimo (Esp), HTC-Columbia, at 15:58
  • 72. Fabien Bacquet (Fra), Auber 93, at 15:58
  • 73. Roman Zhiyentayev (Kaz), at 15:58
  • 74. Franck Bouyer (Fra), Bbox Bouygues Telecom, at 15:58
  • 75. Jean-Marc Bideau (Fra), Bretagne-Schuller, at 15:58
  • 76. Mathieu Claude (Fra), Bbox Bouygues Telecom, at 15:58
  • 77. Evgeniy Sladkov (Kaz), at 15:58
  • 78. Craig Lewis (USA), HTC-Columbia, at 15:58
  • 79. Gael Malacarne (Fra), Bretagne-Schuller, at 15:58
  • 80. Arnaud Courteille (Fra), at 15:58
  • 81. Florian Guillou (Fra), Bretagne-Schuller, at 15:58
  • 82. Leigh Howard (Aus), HTC-Columbia, at 16:13
  • 83. Clément Lhotellerie (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 20:28
  • 84. Benoit Daeninck (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 22:31
  • 85. Jean-Lou Paiani (Fra), at 22:31
  • 86. Rémi Cusin (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 22:31
  • 87. Cole House (USA), BMC Racing Team, at 22:31
  • 88. Damien Monier (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 22:31
  • 89. Karsten Kroon (Ned), BMC Racing Team, at 22:31
  • 90. Nacer Bouhanni (Fra), Française des Jeux, at 28:28
  • DNF: Steve Chainel (Fra), Bbox Bouygues Telecom, At
  • DNF: John Murphy (USA), BMC Racing Team, At
  • DNF: Stéphane Poulhies (Fra), Saur-Sojasun, At
  • DNF: Cyril Bessy (Fra), Saur-Sojasun, At
  • DNF: Mathieu Drujon (Fra), Caisse d’Epargne, At
  • DNF: Laurent Mangel (Fra), Saur-Sojasun, At
  • DNF: Kalle Kriit (Est), Cofidis, Le Credit En Ligne, At
  • DNF: Jelle Vanendert (Bel), Omega Pharma-Lotto, At
  • DNF: Jonathan Hivert (Fra), Saur-Sojasun, At
  • DNF: Olivier Kaisen (Bel), Omega Pharma-Lotto, At
  • DNS: Martin Kohler (Sui), BMC Racing Team, At
  • DNS: Jocelyn Bar (Fra), Roubaix Lille Metropole, At

Final overall

  • 1. Haimar Zubeldia Agirre (Spain), Team RadioShack, 13:44:32
  • 2. Wouter Poels (Netherlands), Vacansoleil, at 0:00
  • 3. David Moncoutie (France), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:05
  • 4. Tejay Van Garderen (United States), HTC-Columbia, at 0:07
  • 5. Thibaut Pinot (France), Française des Jeux, at 0:10
  • 6. Jerome Coppel (France), Saur-Sojasun, at 0:11
  • 7. Fabrice Jeandesboz (France), Saur-Sojasun, at 0:13
  • 8. Johann Tschopp (Switzerland), Bbox Bouygues Telecom, at 0:19
  • 9. Greg Van Avermaet (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 0:23
  • 10. Tony Gallopin (France), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:31
  • 11. Maxime Bouet (France), Ag2r La Mondiale, at 0:37
  • 12. Wilco Kelderman (Netherlands), at 0:38
  • 13. Steve Morabito (Switzerland), BMC Racing Team, at 0:41
  • 14. Johnny Hoogerland (Netherlands), Vacansoleil, at 0:43
  • 15. Frederik Wilmann (Norway), Skil-Shimano, at 0:44
  • 16. Christophe Le Mevel (France), Française des Jeux, at 0:49
  • 17. Alexandre Shushemoin (Kazakhstan), at 0:49
  • 18. Romain Hardy (France), Bretagne-Schuller, at 0:50
  • 19. Arnold Jeannesson (France), Caisse d’Epargne, at 0:53
  • 20. Thomas Bonnin (France), at 0:54
  • 21. Maxime Mederel (France), Auber 93, at 0:57
  • 22. Mathieu Perget (France), Caisse d’Epargne, at 0:59
  • 23. Julien Mazet (France), Auber 93, at 1:03
  • 24. Hubert Dupont (France), Ag2r La Mondiale, at 1:26
  • 25. Jan Bakelandts (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 2:37
  • 26. John Gadret (France), Ag2r La Mondiale, at 4:25
  • 27. Mickaël Buffaz (France), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 6:29
  • 28. Marco Pinotti (Italy), HTC-Columbia, at 6:29
  • 29. Thomas Damuseau (France), Skil-Shimano, at 6:38
  • 30. Jurgen Van Goolen (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 6:40
  • 31. Rémy Di Gregorio (France), Française des Jeux, at 6:41
  • 32. Stéphane Rossetto (France), Vacansoleil, at 6:44
  • 33. Yoann Barbas (France), at 6:46
  • 34. Romain Bardet (France), at 7:28
  • 35. Matthieu Boulo (France), Roubaix Lille Metropole, at 8:07
  • 36. José Luis Rubiera Vigil (Spain), Team RadioShack, at 8:09
  • 37. Ludovic Turpin (France), Ag2r La Mondiale, at 8:16
  • 38. Pierre Cazaux (France), Française des Jeux, at 8:22
  • 39. Dmitriy Muravyev (Kazakhstan), Team RadioShack, at 8:24
  • 40. Nicolas Cardepuy (France), Française des Jeux, at 8:25
  • 41. Morgan Kneisky (France), Roubaix Lille Metropole, at 8:52
  • 42. Thierry Hupond (France), Skil-Shimano, at 9:06
  • 43. Francisco Perez Sanchez (Spain), Caisse d’Epargne, at 11:06
  • 44. Giovanni Bernaudeau (France), Bbox Bouygues Telecom, at 11:43
  • 45. Brice Feillu (France), Vacansoleil, at 12:58
  • 46. Ivan Rovny (Russia), Team RadioShack, at 15:14
  • 47. Moreno Hofland (Netherlands), at 15:29
  • 48. Julien Loubet (France), Ag2r La Mondiale, at 15:35
  • 49. Eduardo Gonzalo Ramirez (Spain), Bretagne-Schuller, at 15:40
  • 50. Fumiyuki Beppu (Japan), Team RadioShack, at 16:01
  • 51. Florian Guillou (France), Bretagne-Schuller, at 16:22
  • 52. Jean-Marc Bideau (France), Bretagne-Schuller, at 16:57
  • 53. Arnaud Courteille (France), at 17:02
  • 54. Dimitri Le Boulch (France), Auber 93, at 17:13
  • 55. Yukihiro Doi (Japan), Skil-Shimano, at 19:16
  • 56. Sébastien Duret (France), Bretagne-Schuller, at 19:19
  • 57. Gael Malacarne (France), Bretagne-Schuller, at 19:34
  • 58. Nicky Van Der Lijke (Netherlands), at 20:04
  • 59. Clément Lhotellerie (France), Roubaix Lille Metropole, at 20:49
  • 60. Geoffrey Soupe (France), at 20:54
  • 61. Romain Feillu (France), Vacansoleil, at 20:55
  • 62. Jasper Ockeloen (Netherlands), at 21:04
  • 63. Ronan Racault (France), Auber 93, at 21:53
  • 64. Wesley Kreder (Netherlands), at 22:17
  • 65. Damien Monier (France), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 22:43
  • 66. Merey Khakankman (Kazakhstan), at 23:25
  • 67. Johan Mombaerts (France), Auber 93, at 23:25
  • 68. Markel Irizar Aranburu (Spain), Team RadioShack, at 23:26
  • 69. Mathieu Claude (France), Bbox Bouygues Telecom, at 24:20
  • 70. Ruslan Tleubayev (Kazakhstan), at 25:29
  • 71. Han Feng (China), Skil-Shimano, at 25:35
  • 72. Cyril Dessel (France), Ag2r La Mondiale, at 25:59
  • 73. Jean-Lou Paiani (France), at 28:27
  • 74. Aleksejs Saramotins (Latvia), HTC-Columbia, at 29:15
  • 75. Cédric Pineau (France), Roubaix Lille Metropole, at 29:54
  • 76. Karsten Kroon (Netherlands), BMC Racing Team, at 29:59
  • 77. Lieuwe Westra (Netherlands), Vacansoleil, at 30:14
  • 78. Craig Lewis (United States), HTC-Columbia, at 30:56
  • 79. Franck Bouyer (France), Bbox Bouygues Telecom, at 31:47
  • 80. Vicente Reynes Mimo (Spain), HTC-Columbia, at 31:49
  • 81. Fabien Bacquet (France), Auber 93, at 31:49
  • 82. Arnaud Coyot (France), Caisse d’Epargne, at 31:57
  • 83. Roman Zhiyentayev (Kazakhstan), at 32:00
  • 84. Benoit Daeninck (France), Roubaix Lille Metropole, at 32:08
  • 85. Evgeniy Sladkov (Kazakhstan), at 33:13
  • 86. Mats Boeve (Netherlands), at 35:32
  • 87. Leigh Howard (Australia), HTC-Columbia, at 38:07
  • 88. Rémi Cusin (France), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 38:17
  • 89. Nacer Bouhanni (France), Française des Jeux, at 44:24
  • 90. Cole House (United States), BMC Racing Team, at 44:31

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: / / /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter