Menu

2010 USGP Stanley Portland Cup results, day 1

  • By VeloNews.com
  • Published Dec. 5, 2010
  • Updated Dec. 13, 2010 at 1:09 PM EST

Men

  • 1. Jeremy Powers, Cannondale-Cyclocrossworld.com, 59:40
  • 2. Christopher Jones, Rapha-Focus, at 0:29
  • 3. Timothy Johnson, Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 0:38
  • 4. Jesse Anthony, California Giant-Specialized, at 0:50
  • 5. Todd Wells, Specialized, at 0:58
  • 6. Zach McDonald, Rapha-Focus, at 1:22
  • 7. Jamey Driscoll, Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 1:25
  • 8. Geoff Kabush, Team Maxxis-Rocky Mount, at 1:33
  • 9. Barry Wicks, Kona, at 2:19
  • 10. Adam Craig, Giant, at 2:45
  • 11. Chris Sheppard, Rocky Mountain-Shimano, at 2:51
  • 12. Daniel Summerhill, Felt-Holowesko Partners, at 3:19
  • 13. Tristan Schouten, Cyclocrossracing.com-Blue, at 3:30
  • 14. Aaron Schooler, Team H&R Block, at 3:40
  • 15. Brian Matter, Gear Grinder, at 4:18
  • 16. Alex Candelario, World Bicycle Relief, s.t.
  • 17. Matt Pacocha, Hudz-Subaru, s.t.
  • 18. Troy Wells, Team Clif Bar, at 5:17
  • 19. Jeremy Ferguson, California Giant-Specialized, at 5:19
  • 20. Adam McGrath, Thule-Van Dessel, s.t.
  • 21. Allen Krughoff, Boulder Cycle Sport, s.t.
  • 22. Spencer Paxson, Team S&M, s.t.
  • 23. Justin Robinson, California Giant-Specialized, s.t.
  • 24. Cody Kaiser, California Giant-Specialized, s.t.
  • 25. Sean Babcock, Kona-FSA, s.t.
  • 26. Erik Tonkin, Kona, s.t.
  • 27. Nicholas Weighall, California Giant-Specialized, s.t.
  • 28. Frank Spiteri, Peninsula Velo-Pomodoro, s.t.
  • 29. Christopher Horner, Team RadioShack, s.t.
  • 30. Carl Decker, Giant, s.t.
  • 31. Tim Allen, Feedback Sports, s.t.
  • 32. Joshua Snead, Bay 101-RHS, s.t.
  • 33. Luke Keough, Champion System-Keough Cyclocross, s.t.
  • 34. Brady Kappius, Team Clif Bar, s.t.
  • 3. Scott Chapin, Bay101-RHS, -3 laps
  • 3. Ryan Knapp, Bikereg.com, -3 laps
  • 3. Andre Sutton, Hardcore Cycling Club, -3 laps
  • 3. Ian Brown, Tonicfab.com-River City Bicycle, -3 laps
  • 3. Brett Nichols, Scott USA, -3 laps
  • 3. Eric Emsky, Cyclocrossracing.com-Blue, -3 laps
  • 3. Brad Cole, KCCX-Verge, -3 laps
  • 3. Will Ross, Kaladi Bros-Subway, -3 laps
  • 3. Steve Fisher, Rad Racing NW-Hagens Berman, -3 laps
  • 3. Nathan Bannerman, Cyclocrossracing.com, -3 laps
  • 3. Brett Luelling, Buy Local Cycling, -3 laps
  • 3. Joseph Schmalz, KCCX-Verge, -3 laps
  • 4. Benjamin Kubas, Tai Cycling Team, -4 laps
  • 4. Brue Syvertsen, De La Paz Coffee, -4 laps
  • 4. Clayton Omer, Papa Johns, -4 laps
  • 4. Damian Schmitt, Sunnyside Sports, -4 laps
  • 4. Eric Colton, The Team, -4 laps
  • 5. Chris Fisher, Velorochester, -5 laps
  • 5. Ryan Weaver, River City Bicycles, -5 laps
  • 5. Derek Yarra, Box Dog Bikes, -5 laps
  • 5. Matthew Fox, Sunnyside Sports, -5 laps
  • 5. Aaron Mickels, Stanwood Velo Sport, -5 laps
  • 5. Alan Adams, Hagens Berman, -5 laps
  • 5. Connor Mccutcheon, Rebound Spl-Bear Valley Bikes, -5 laps
  • 5. John-christian Flack, Olympia Orthopaedic Associates, -5 laps
  • DNF: Ryan Trebon, Kona
  • DNF: Kevin Noiles, La Bicicletta Pro Shop,
  • DNF: Davy Yeater, River City Bicycles-Cannondale
  • DNF: Drew Mackenzie, Island Racing Club
  • DNF: Molly Cameron,
  • DNF: Ross Bowden,
  • DNF: Travis Livermon, Mock Orange Racing,
  • DNF: Mitch Hoke, Clif Bar Development

Women

  • 1. Katerina Nash, Luna, at 42:08
  • 2. Georgia Gould, Luna, at s.t.
  • 3. Susan Butler, Hudz Subaru, at 1:49
  • 4. Linnea Koons, Embrocation Cycling Journal, at 2:09
  • 5. Meredith Miller, California Giant-Specialized, at 2:34
  • 6. Kaitlin Antonneau, Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 2:40
  • 7. Katy Curtis, Bow Cycle-Cyclemeisters, at 2:53
  • 8. Katherine Sherwin, Hudz-Vista Subaru, at 3:03
  • 9. Wendy Simms, Ridley-FSA, at 3:05
  • 10. Amanda Carey, Kenda-Felt, at 3:24
  • 11. Pepper Harlton, Juventus Cycling Club, at 3:29
  • 12. Devon Haskell, BH USA, at 3:32
  • 13. Alice Pennington, S&M, at 3:34
  • 14. Barbara Howe, Ibis And The Danger Twins, at 3:37
  • 15. Teal Stetson-lee, California Giant-Specialized, at 3:45
  • 16. Amy Dombroski, Luna, at 4:04
  • 17. Maureen Bruno Roy, MM Racing-Seven Cycles, at 4:07
  • 18. Wendy Williams, River City Bicycles, at 4:53
  • 19. Ashley James, Team Kenda, at 5:08
  • 20. Coryn Rivera, Peanut Butter & Co.-Twenty12, at 5:20
  • 21. Serena Bishop, Sunnyside Sports, at 5:29
  • 22. Linda Sone, Planet Bike, at 5:59
  • 23. Rebecca Blatt, Silver Bull-Central Wheel, at 6:32
  • 24. Emily Thurston, Missing Link/ 3rd Rail, at 6:50
  • 25. Katrina Baumsteiger, Team Rambuski Law, at 6:59
  • 26. Shannon Gibson, Velo Bella-Ellsworth, at 7:20
  • 27. Kelly Jones, North Shore Sports Medicine, at 7:23
  • 28. Abby Watson, Embrocation Cycling Journal, at 7:47
  • 29. Megan Chinburg, Veloforma, at 7:55
  • 30. Joele Guynup, Island Racing Club, at s.t.
  • 31. Corey Coogan, Team Plan C -Stevens, at 8:08
  • 32. Carrie Cash, Team Vera Bradley Foundation, at 8:18
  • 33. Tina Brubaker, The Vanilla Workshop, at 8:21
  • 34. Laura Winberry, Elite Endurance-Cascade Courier, at 8:30
  • 35. Brigette Stoick, River City Bicycles, at 8:40
  • 36. Karen Oppenheimer, Yard Sale Cyclocross, at 9:31
  • 37. Becca Blay, Mafia Racing, at 9:32
  • 38. Renee Scott, Sunnyside Sports, at 9:36
  • 39. Tiffany Cromwell, Lotto Ladies Team, s.t.
  • 1. Lisa Curry, Gas-Intrinsik, -1 lap
  • 4. Annette Padilla, Celo Pacific, -4 laps
  • DNF: Anna Dingman, Gas-Intrinsik Cycling Team, at
  • DNF: Brenna Lopez-Otero, Bend Memorial Clinic, at

FILED UNDER: Cyclocross / Race Results TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter