Menu

2011 l’Etoile de Besseges, stage 4

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 5, 2011

Stage 4

  • 1. Stéphane Poulhies (Fra) Saur-Sojasun, 3:36:41
  • 2. Marco Marcato (Ita), s.t.
  • 3. Justin Jules (Fra), s.t.
  • 4. Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux, s.t.
  • 5. Benjamin Giraud (Fra), s.t.
  • 6. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 7. Björn Leukemans (Bel), s.t.
  • 8. Fabien Bacquet (Fra) Auber 93, s.t.
  • 9. Jure Kocjan (Slo) Team Type 1, s.t.
  • 10. James Vanlandschoot (Bel), s.t.
  • 11. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano, s.t.
  • 12. Cyril Gautier (Fra), s.t.
  • 13. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha, s.t.
  • 14. Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole, s.t.
  • 15. Arthur Vichot (Fra) Française des Jeux, s.t.
  • 16. Johnny Hoogerland (Ned), s.t.
  • 17. Anthony Ravard (Fra) Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 18. Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano, s.t.
  • 19. Romain Lemarchand (Fra) Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 20. Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha, s.t.
  • 21. Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole, s.t.
  • 22. Staf Scheirlinckx (Bel), s.t.
  • 23. Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 24. Sébastien Minard (Fra) Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 25. Alexandre Pichot (Fra), s.t.
  • 26. Sylvain Calzati (Fra) Bretagne-Schuller, s.t.
  • 27. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 28. Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano, s.t.
  • 29. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 30. Alexander Mironov (Rus) Team Katusha, s.t.
  • 31. Renaud Dion (Fra) Bretagne-Schuller, s.t.
  • 32. Pieter Ghyllebert (Bel) An Post-Sean Kelly Team, s.t.
  • 33. Pierrick Fedrigo (Fra) Française des Jeux, s.t.
  • 34. Armindo Fonseca (Fra) Bretagne-Schuller, s.t.
  • 35. Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
  • 36. Johan Le Bon (Fra) Bretagne-Schuller, s.t.
  • 37. Bart Dockx (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
  • 38. Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
  • 39. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha, s.t.
  • 40. Cédric Pineau (Fra) Française des Jeux, s.t.
  • 41. Anthony Delaplace (Fra) Saur-Sojasun, s.t.
  • 42. Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 43. Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha, s.t.
  • 44. Jerome Coppel (Fra) Saur-Sojasun, s.t.
  • 45. Dimitri Le Boulch (Fra) Auber 93, s.t.
  • 46. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux, s.t.
  • 47. Cyril Lemoine (Fra) Saur-Sojasun, s.t.
  • 48. Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha, s.t.
  • 49. Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 50. Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano, s.t.
  • 51. Evaldas Siskevicius (Ltu), s.t.
  • 52. Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Team Katusha, s.t.
  • 53. Arnaud Coyot (Fra) Saur-Sojasun, s.t.
  • 54. Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole, s.t.
  • 55. Martin Elmiger (Sui) Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 56. Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 57. Arnoud Van Groen (Ned), s.t.
  • 58. Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 59. Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 60. Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 61. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha, s.t.
  • 62. Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole, s.t.
  • 63. Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux, s.t.
  • 64. Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne-Schuller, s.t.
  • 65. Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 66. Johan Mombaerts (Fra) Auber 93, s.t.
  • 67. Yohan Cauquil (Fra), s.t.
  • 68. Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
  • 69. Kévin Reza (Fra), s.t.
  • 70. Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole, s.t.
  • 71. Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun, s.t.
  • 72. Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 73. Frederik Veuchelen (Bel), s.t.
  • 74. Julien Antommarchi (Fra), s.t.
  • 75. Thomas Voeckler (Fra), s.t.
  • 76. Maxime Mederel (Fra) Auber 93, s.t.
  • 77. Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:24
  • 78. Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne-Schuller, at 0:37
  • 79. Romain Matheou (Fra) Saur-Sojasun, at 0:37
  • 80. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux, at 0:37
  • 81. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1, at 1:03
  • 82. Lloyd Mondory (Fra) Ag2r La Mondiale, at 1:23
  • 83. Ronan Mc Laughlin (Irl) An Post-Sean Kelly Team, at 1:46
  • 84. Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 3:13
  • 85. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1, at 8:19
  • 86. Dries Hollanders (Bel) An Post-Sean Kelly Team, at 8:19
  • 87. Wim De Vocht (Bel), at 8:19
  • 88. Stijn Devolder (Bel), at 9:45
  • 89. Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux, at 9:45
  • 90. Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 9:45
  • 91. Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 9:45
  • 92. Rob Goris (Bel), at 9:45
  • 93. Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 9:45
  • 94. Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole, at 9:45
  • 95. Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet-Colnago, at 9:45
  • 96. Arnaud Molmy (Fra) Auber 93, at 9:45
  • 97. Lieuwe Westra (Ned), at 9:45
  • 98. Gorik Gardeyn (Bel), at 9:45
  • 99. Mathieu Drujon (Fra) Auber 93, at 9:45
  • 100. Stefan Van Dijk (Ned), at 9:45
  • 101. Bram Schmitz (Ned), at 9:45
  • 102. Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago, at 9:45
  • 103. Toms Skujinš (Lat), at 9:45
  • 104. Steven Caethoven (Bel), at 9:45
  • 105. Guillaume Blot (Fra) Bretagne-Schuller, at 9:45
  • 106. Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, at 9:45
  • 107. Saïd Haddou (Fra), at 9:45
  • 108. Tony Hurel (Fra), at 9:45
  • 109. Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano, at 9:45
  • 110. Jimmy Engoulvent (Fra) Saur-Sojasun, at 9:45
  • 111. Philip Lavery (Irl) An Post-Sean Kelly Team, at 9:45
  • 112. Kiel Reijnen (Usa) Team Type 1, at 9:45
  • 113. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1, at 9:45
  • 114. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1, at 17:51
  • 115. Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1, at 17:51
  • 116. Javier Megias Leal (Esp) Team Type 1, at 17:51
  • 117. Kess Heytens (Bel) An Post-Sean Kelly Team, at 18:40
  • 118. Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago, at 18:40
  • 119. Darijus Dzervus (Ltu) An Post-Sean Kelly Team, at 18:40
  • DNQ/OTL: Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole, at
  • DNF: Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, at
  • DNF: Guillaume Faucon (Fra) Auber 93, at
  • DNF: Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole, at
  • DNF: Sébastien Duret (Fra) Bretagne-Schuller, at
  • DNF: Kenny Terweduwe (Bel) An Post-Sean Kelly Team, at

Overall standings

  • 1. Anthony Ravard (Fra) Ag2r La Mondiale, 14:39:31
  • 2. Johnny Hoogerland (Ned), s.t.
  • 3. Marco Marcato (Ita), at 0:02
  • 4. Pierrick Fedrigo (Fra) Française des Jeux, at 0:08
  • 5. Cyril Gautier (Fra), at 0:13
  • 6. Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole, at 0:13
  • 7. Maxime Bouet (Fra) Ag2r La Mondiale, at 0:13
  • 8. Arthur Vichot (Fra) Française des Jeux, at 0:13
  • 9. Jerome Coppel (Fra) Saur-Sojasun, at 0:13
  • 10. Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux, at 0:18
  • 11. Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:19
  • 12. Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha, at 0:19
  • 13. Björn Leukemans (Bel), at 0:21
  • 14. Stéphane Poulhies (Fra) Saur-Sojasun, at 0:24
  • 15. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha, at 0:24
  • 16. Staf Scheirlinckx (Bel), at 0:26
  • 17. Alexander Porsev (Rus) Team Katusha, at 0:28
  • 18. Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano, at 0:28
  • 19. Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 0:28
  • 20. Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 0:28
  • 21. Fabien Bacquet (Fra) Auber 93, at 0:28
  • 22. Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano, at 0:28
  • 23. Cédric Pineau (Fra) Française des Jeux, at 0:28
  • 24. Renaud Dion (Fra) Bretagne-Schuller, at 0:28
  • 25. Romain Lemarchand (Fra) Ag2r La Mondiale, at 0:28
  • 26. Anthony Delaplace (Fra) Saur-Sojasun, at 0:28
  • 27. Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:28
  • 28. Arnaud Coyot (Fra) Saur-Sojasun, at 0:28
  • 29. Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale, at 0:28
  • 30. Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha, at 0:31
  • 31. Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux, at 0:32
  • 32. Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 0:32
  • 33. Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Colnago, at 0:34
  • 34. James Vanlandschoot (Bel), at 0:34
  • 35. Evaldas Siskevicius (Ltu), at 0:34
  • 36. Arnoud Van Groen (Ned), at 0:34
  • 37. Alexander Mironov (Rus) Team Katusha, at 0:34
  • 38. Armindo Fonseca (Fra) Bretagne-Schuller, at 0:34
  • 39. Martin Elmiger (Sui) Ag2r La Mondiale, at 0:34
  • 40. Cyril Lemoine (Fra) Saur-Sojasun, at 0:34
  • 41. Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 0:34
  • 42. Sébastien Minard (Fra) Ag2r La Mondiale, at 0:34
  • 43. Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, at 0:34
  • 44. Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun, at 0:34
  • 45. Alexandre Pichot (Fra), at 0:34
  • 46. Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 0:34
  • 47. Frederik Veuchelen (Bel), at 0:34
  • 48. Thomas Voeckler (Fra), at 0:34
  • 49. Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole, at 0:34
  • 50. Mickael Delage (Fra) Française des Jeux, at 0:34
  • 51. Dimitri Le Boulch (Fra) Auber 93, at 0:34
  • 52. Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, at 0:34
  • 53. Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne-Schuller, at 1:11
  • 54. Lloyd Mondory (Fra) Ag2r La Mondiale, at 1:47
  • 55. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1, at 2:11
  • 56. Pavel Brutt (Rus) Team Katusha, at 2:13
  • 57. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 4:24
  • 58. Justin Jules (Fra), at 4:35
  • 59. Jure Kocjan (Slo) Team Type 1, at 4:39
  • 60. Benjamin Giraud (Fra), at 4:45
  • 61. Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole, at 4:45
  • 62. Bart Dockx (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, at 4:45
  • 63. Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano, at 4:45
  • 64. Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne-Schuller, at 4:45
  • 65. Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole, at 4:45
  • 66. Sylvain Calzati (Fra) Bretagne-Schuller, at 4:45
  • 67. Yohan Cauquil (Fra), at 4:45
  • 68. Kévin Reza (Fra), at 4:47
  • 69. Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole, at 4:59
  • 70. Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale, at 5:02
  • 71. Maxime Mederel (Fra) Auber 93, at 5:07
  • 72. Matthieu Sprick (Fra) Skil-Shimano, at 5:07
  • 73. Julien Antommarchi (Fra), at 5:07
  • 74. Johan Mombaerts (Fra) Auber 93, at 5:07
  • 75. Romain Matheou (Fra) Saur-Sojasun, at 5:32
  • 76. Johan Le Bon (Fra) Bretagne-Schuller, at 6:36
  • 77. Pieter Ghyllebert (Bel) An Post-Sean Kelly Team, at 7:32
  • 78. Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 7:56
  • 79. Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1, at 8:52
  • 80. Wim De Vocht (Bel), at 8:53
  • 81. Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha, at 9:17
  • 82. Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Team Katusha, at 10:08
  • 83. Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 10:08
  • 84. Mathieu Drujon (Fra) Auber 93, at 10:12
  • 85. Arnaud Molmy (Fra) Auber 93, at 10:13
  • 86. Jimmy Engoulvent (Fra) Saur-Sojasun, at 10:13
  • 87. Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet-Colnago, at 10:19
  • 88. Lieuwe Westra (Ned), at 10:19
  • 89. Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, at 10:19
  • 90. Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago, at 10:19
  • 91. Guillaume Blot (Fra) Bretagne-Schuller, at 10:19
  • 92. Steven Caethoven (Bel), at 10:19
  • 93. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1, at 10:19
  • 94. Kiel Reijnen (Usa) Team Type 1, at 10:19
  • 95. Tony Hurel (Fra), at 10:19
  • 96. Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 10:19
  • 97. Saïd Haddou (Fra), at 10:41
  • 98. Stijn Devolder (Bel), at 11:01
  • 99. Ronan Mc Laughlin (Irl) An Post-Sean Kelly Team, at 11:54
  • 100. Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 12:12
  • 101. Dries Hollanders (Bel) An Post-Sean Kelly Team, at 14:11
  • 102. Rob Goris (Bel), at 14:30
  • 103. Stefan Van Dijk (Ned), at 15:42
  • 104. Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 15:42
  • 105. Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator, at 16:49
  • 106. Philip Lavery (Irl) An Post-Sean Kelly Team, at 18:15
  • 107. Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1, at 18:21
  • 108. Toms Skujinš (Lat), at 18:26
  • 109. Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago, at 19:06
  • 110. Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole, at 19:53
  • 111. Gorik Gardeyn (Bel), at 19:53
  • 112. Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux, at 20:32
  • 113. Yann Huguet (Fra) Skil-Shimano, at 21:54
  • 114. Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux, at 24:17
  • 115. Bram Schmitz (Ned), at 26:45
  • 116. Darijus Dzervus (Ltu) An Post-Sean Kelly Team, at 26:58
  • 117. Javier Megias Leal (Esp) Team Type 1, at 27:59
  • 118. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1, at 30:24
  • 119. Kess Heytens (Bel) An Post-Sean Kelly Team, at 35:57

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter