Menu

2011 Ruta del Sol results, stage 2

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 21, 2011
  • Updated Feb. 21, 2011 at 6:04 PM EDT

Ruta del Sol race report

Stage 2

  • 1. Jonathan HIVERT, (FRA) Saur-Sojasun, in 4:20:25
  • 2. Francisco José VENTOSO ALBERDI, (ESP), at s.t.
  • 3. Oscar FREIRE GOMEZ, (ESP) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 4. Stijn DEVOLDER, (BEL), at s.t.
  • 5. Serguei IVANOV, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 6. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ, (ESP), at s.t.
  • 7. Juan Jose COBO ACEBO, (ESP), at s.t.
  • 8. Jurgen VAN DEN BROECK, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 9. Jose Alberto BENITEZ ROMAN, (ESP), at s.t.
  • 10. Christian KNEES, (GER) Team Sky, at s.t.
  • 11. Christopher FROOME, (GBR) Team Sky, at s.t.
  • 12. Marco MARCATO, (ITA), at s.t.
  • 13. Leopold KONIG, (CZE), at s.t.
  • 14. Arkaitz DURAN AROCA, (ESP), at s.t.
  • 15. Bartosz HUZARSKI, (POL), at s.t.
  • 16. Marcos GARCIA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at s.t.
  • 17. Gert DOCKX, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 18. Peio BILBAO, (ESP) Orbea, at s.t.
  • 19. Frank SCHLECK, (LUX), at s.t.
  • 20. Haimar ZUBELDIA AGIRRE, (ESP) Team RadioShack, at s.t.
  • 21. Jerome COPPEL, (FRA) Saur-Sojasun, at s.t.
  • 22. Ivan ROVNY, (RUS) Team RadioShack, at s.t.
  • 23. Yury TROFIMOV, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 24. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA, (ESP), at s.t.
  • 25. Markel IRIZAR ARANBURU, (ESP) Team RadioShack, at s.t.
  • 26. Jan BAKELANDTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 27. Francis DE GREEF, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 28. Xabier ZANDIO ECHAIDE, (ESP) Team Sky, at s.t.
  • 29. Samuel SANCHEZ GONZALEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 30. Janez BRAJKOVIC, (SLO) Team RadioShack, at s.t.
  • 31. Vicente David BERNABEU ARMENGOL, (ESP), at s.t.
  • 32. Pablo LASTRAS GARCIA, (ESP), at s.t.
  • 33. Matteo CARRARA, (ITA), at s.t.
  • 34. Antonio PIEDRA PEREZ, (ESP), at s.t.
  • 35. Bauke MOLLEMA, (NED) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 36. Thomas LÖVKVIST, (SWE) Team Sky, at s.t.
  • 37. Rigoberto URAN URAN, (COL) Team Sky, at s.t.
  • 38. Fabio Andres DUARTE AREVALO, (COL), at s.t.
  • 39. Vladimir KARPETS, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 40. Mikel LANDA MEANA, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 41. Juan HORRACH RIPPOLL, (ESP) Team Katusha, at s.t.
  • 42. Laurens TEN DAM, (NED) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 43. Levi LEIPHEIMER, (USA) Team RadioShack, at s.t.
  • 44. Johnny HOOGERLAND, (NED), at 1:34
  • 45. Javier MORENO BAZAN, (ESP), at 2:00
  • 46. Sergio PARDILLA BELLON, (ESP), at 2:00
  • 47. Dmitriy MURAVYEV, (KAZ) Team RadioShack, at 2:00
  • 48. Inigo CUESTA LOPEZ DE CASTRO, (ESP), at 2:00
  • 49. Rafael VALLS FERRI, (ESP), at 2:00
  • 50. Jelle VANENDERT, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 2:00
  • 51. Victor CABEDO, (ESP) Orbea, at 2:00
  • 52. Pablo URTASUN PEREZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 2:00
  • 53. Javier RAMIREZ ABEJA, (ESP), at 2:00
  • 54. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:17
  • 55. Hector GONZALEZ BAEZA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 15:17
  • 56. David DE LA FUENTE RASILLA, (ESP), at 15:17
  • 57. Ruben PEREZ MORENO, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:17
  • 58. Jean Marc MARINO, (FRA) Saur-Sojasun, at 15:17
  • 59. Yukihiro DOI, (JPN) Skil-Shimano, at 19:45
  • 60. Ricardo GARCIA AMBROA, (ESP) Orbea, at 19:45
  • 61. Daniel SCHORN, (AUT), at 19:45
  • 62. Thomas BONNIN, (FRA) Skil-Shimano, at 19:45
  • 63. Thierry HUPOND, (FRA) Skil-Shimano, at 19:45
  • 64. Matthias BRANDLE, (AUT), at 19:45
  • 65. Paul POUX, (FRA) Saur-Sojasun, at 19:45
  • 66. David DE LA CRUZ MELGAREJO, (ESP), at 19:45
  • 67. Egor SILIN, (RUS) Team Katusha, at 19:45
  • 68. Artem OVECHKIN, (RUS) Team Katusha, at 19:45
  • 69. Vladimir ISAICHEV, (RUS) Team Katusha, at 19:45
  • 70. Salvador GUARDIOLA TORA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 19:45
  • 71. Tom STAMSNIJDER, (NED), at 19:45
  • 72. Oscar GARCIA-CASARRUBIOS PINTOR, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 19:45
  • 73. Jesus HERRADA LOPEZ, (ESP), at 19:45
  • 74. Andreas DIETZIKER, (SUI), at 19:45
  • 75. Guillaume LEVARLET, (FRA) Saur-Sojasun, at 19:45
  • 76. Alexander GOTTFRIED, (GER), at 19:45
  • 77. Romain SICARD, (FRA) Euskaltel-Euskadi, at 19:45
  • 78. Jan BARTA, (CZE), at 19:45
  • 79. Juan Manuel GARATE, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 19:45
  • 80. Julian SANCHEZ PIMIENTA, (ESP), at 19:45
  • 81. Oscar PUJOL MUNOZ, (ESP) Omega Pharma-Lotto, at 19:45
  • 82. Aritz ETXEBARRIA, (ESP) Orbea, at 19:45
  • 83. Robert HUNTER, (RSA) Team RadioShack, at 22:57
  • 84. Andy SCHLECK, (LUX), at 22:57
  • 85. Diego MILAN JIMENEZ, (ESP), at 22:57
  • 86. Javier BENITEZ POMARES, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 22:57
  • 87. Antonio CABELLO BAENA, (ESP), at 22:57
  • 88. Mirko SELVAGGI, (ITA), at 22:57
  • 89. Giacomo NIZZOLO, (ITA), at 22:57
  • 90. Jesus DEL NERO MONTES, (ESP), at 22:57
  • 91. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, (ESP), at 22:57
  • 92. Koldo FERNANDEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 22:57
  • 93. Jon ABERASTURI IZAGA, (ESP) Orbea, at 22:57
  • 94. Adrian PALOMARES VILLAPLANA, (ESP), at 22:57
  • 95. Jimmy ENGOULVENT, (FRA) Saur-Sojasun, at 22:57
  • 96. Jaume ROVIRA POUS, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 22:57
  • 97. Dominic KLEMME, (GER), at 22:57
  • 98. Xabier ZABALO IMAZ, (ESP) Orbea, at 22:57
  • 99. Anders LUND, (DEN), at 22:57
  • 100. Alex DOWSETT, (GBR) Team Sky, at 22:57
  • 101. Jens VOIGT, (GER), at 22:57
  • 102. Benat URAIN EPELDE, (ESP) Orbea, at 22:57
  • 103. Dennis VAN WINDEN, (NED) Rabobank Cycling Team, at 22:57
  • 104. Higinio FERNANDEZ, (ESP), at 22:57
  • 105. Grischa NIERMANN, (GER) Rabobank Cycling Team, at 22:57
  • 106. Thomas LEEZER, (NED) Rabobank Cycling Team, at 22:57
  • 107. Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 22:57
  • 108. Johannes FRÖHLINGER, (GER) Skil-Shimano, at 22:57
  • 109. Cyril BESSY, (FRA) Saur-Sojasun, at 22:57
  • 110. Feng HAN, (CHN) Skil-Shimano, at 22:57
  • 111. Robin CHAIGNEAU, (NED) Skil-Shimano, at 22:57
  • 112. Yann HUGUET, (FRA) Skil-Shimano, at 22:57
  • 113. Marcel WYSS, (SUI), at 22:57
  • 114. Aitor GALDOS ALONSO, (ESP), at 22:57
  • 115. José Vicente GARCIA ACOSTA, (ESP), at 22:57
  • 116. Gorik GARDEYN, (BEL), at 22:57
  • 117. Mario AERTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 22:57
  • 118. Davide APPOLLONIO, (ITA) Team Sky, at 22:57
  • . Marcello PAVARIN, (ITA), at

GC

  • 1. Markel IRIZAR ARANBURU, (ESP) Team RadioShack, in 4:29:53
  • 2. Jurgen VAN DEN BROECK, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 1
  • 3. Levi LEIPHEIMER, (USA) Team RadioShack, at 2
  • 4. Jerome COPPEL, (FRA) Saur-Sojasun, at 3
  • 5. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ, (ESP), at 8
  • 6. Thomas LÖVKVIST, (SWE) Team Sky, at 8
  • 7. Rigoberto URAN URAN, (COL) Team Sky, at 9
  • 8. Ivan ROVNY, (RUS) Team RadioShack, at 10
  • 9. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA, (ESP), at 10
  • 10. Haimar ZUBELDIA AGIRRE, (ESP) Team RadioShack, at 12
  • 11. Xabier ZANDIO ECHAIDE, (ESP) Team Sky, at 13
  • 12. Samuel SANCHEZ GONZALEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 16
  • 13. Leopold KONIG, (CZE), at 18
  • 14. Francisco José VENTOSO ALBERDI, (ESP), at 18
  • 15. Christopher FROOME, (GBR) Team Sky, at 20
  • 16. Laurens TEN DAM, (NED) Rabobank Cycling Team, at 20
  • 17. Vladimir KARPETS, (RUS) Team Katusha, at 20
  • 18. Frank SCHLECK, (LUX), at 20
  • 19. Jonathan HIVERT, (FRA) Saur-Sojasun, at 23
  • 20. Janez BRAJKOVIC, (SLO) Team RadioShack, at 24
  • 21. Stijn DEVOLDER, (BEL), at 24
  • 22. Francis DE GREEF, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 24
  • 23. Oscar FREIRE GOMEZ, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 25
  • 24. Christian KNEES, (GER) Team Sky, at 26
  • 25. Yury TROFIMOV, (RUS) Team Katusha, at 26
  • 26. Peio BILBAO, (ESP) Orbea, at 26
  • 27. Matteo CARRARA, (ITA), at 27
  • 28. Antonio PIEDRA PEREZ, (ESP), at 27
  • 29. Marco MARCATO, (ITA), at 30
  • 30. Vicente David BERNABEU ARMENGOL, (ESP), at 31
  • 31. Bartosz HUZARSKI, (POL), at 33
  • 32. Bauke MOLLEMA, (NED) Rabobank Cycling Team, at 35
  • 33. Gert DOCKX, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 35
  • 34. Serguei IVANOV, (RUS) Team Katusha, at 36
  • 35. Juan Jose COBO ACEBO, (ESP), at 40
  • 36. Mikel LANDA MEANA, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 40
  • 37. Fabio Andres DUARTE AREVALO, (COL), at 41
  • 38. Pablo LASTRAS GARCIA, (ESP), at 42
  • 39. Arkaitz DURAN AROCA, (ESP), at 44
  • 40. Jose Alberto BENITEZ ROMAN, (ESP), at 44
  • 41. Juan HORRACH RIPPOLL, (ESP) Team Katusha, at 49
  • 42. Jan BAKELANDTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 53
  • 43. Marcos GARCIA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 1:05
  • 44. Javier MORENO BAZAN, (ESP), at 2:15
  • 45. Johnny HOOGERLAND, (NED), at 2:17
  • 46. Inigo CUESTA LOPEZ DE CASTRO, (ESP), at 2:20
  • 47. Dmitriy MURAVYEV, (KAZ) Team RadioShack, at 2:25
  • 48. Pablo URTASUN PEREZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 2:34
  • 49. Victor CABEDO, (ESP) Orbea, at 2:37
  • 50. Javier RAMIREZ ABEJA, (ESP), at 2:38
  • 51. Jelle VANENDERT, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 2:39
  • 52. Rafael VALLS FERRI, (ESP), at 2:43
  • 53. Sergio PARDILLA BELLON, (ESP), at 2:55
  • 54. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:42
  • 55. Jean Marc MARINO, (FRA) Saur-Sojasun, at 15:44
  • 56. Ruben PEREZ MORENO, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:51
  • 57. Hector GONZALEZ BAEZA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 16:01
  • 58. David DE LA FUENTE RASILLA, (ESP), at 16:46
  • 59. Paul POUX, (FRA) Saur-Sojasun, at 19:52
  • 60. Jan BARTA, (CZE), at 19:56
  • 61. Artem OVECHKIN, (RUS) Team Katusha, at 20:01
  • 62. Thierry HUPOND, (FRA) Skil-Shimano, at 20:03
  • 63. Jesus HERRADA LOPEZ, (ESP), at 20:04
  • 64. Tom STAMSNIJDER, (NED), at 20:05
  • 65. Juan Manuel GARATE, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 20:08
  • 66. Romain SICARD, (FRA) Euskaltel-Euskadi, at 20:12
  • 67. Matthias BRANDLE, (AUT), at 20:15
  • 68. Ricardo GARCIA AMBROA, (ESP) Orbea, at 20:16
  • 69. Andreas DIETZIKER, (SUI), at 20:22
  • 70. Guillaume LEVARLET, (FRA) Saur-Sojasun, at 20:25
  • 71. Yukihiro DOI, (JPN) Skil-Shimano, at 20:26
  • 72. Vladimir ISAICHEV, (RUS) Team Katusha, at 20:28
  • 73. David DE LA CRUZ MELGAREJO, (ESP), at 20:28
  • 74. Daniel SCHORN, (AUT), at 20:31
  • 75. Julian SANCHEZ PIMIENTA, (ESP), at 20:32
  • 76. Alexander GOTTFRIED, (GER), at 20:36
  • 77. Salvador GUARDIOLA TORA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 20:37
  • 78. Oscar PUJOL MUNOZ, (ESP) Omega Pharma-Lotto, at 20:38
  • 79. Aritz ETXEBARRIA, (ESP) Orbea, at 20:39
  • 80. Egor SILIN, (RUS) Team Katusha, at 20:47
  • 81. Thomas BONNIN, (FRA) Skil-Shimano, at 20:58
  • 82. Oscar GARCIA-CASARRUBIOS PINTOR, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 21:11
  • 83. Jimmy ENGOULVENT, (FRA) Saur-Sojasun, at 22:57
  • 84. Alex DOWSETT, (GBR) Team Sky, at 23:10
  • 85. Dennis VAN WINDEN, (NED) Rabobank Cycling Team, at 23:14
  • 86. Robert HUNTER, (RSA) Team RadioShack, at 23:14
  • 87. Grischa NIERMANN, (GER) Rabobank Cycling Team, at 23:19
  • 88. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, (ESP), at 23:21
  • 89. Andy SCHLECK, (LUX), at 23:22
  • 90. Cyril BESSY, (FRA) Saur-Sojasun, at 23:23
  • 91. Jens VOIGT, (GER), at 23:23
  • 92. Thomas LEEZER, (NED) Rabobank Cycling Team, at 23:24
  • 93. Davide APPOLLONIO, (ITA) Team Sky, at 23:25
  • 94. Adrian PALOMARES VILLAPLANA, (ESP), at 23:28
  • 95. Marcel WYSS, (SUI), at 23:30
  • 96. José Vicente GARCIA ACOSTA, (ESP), at 23:32
  • 97. Yann HUGUET, (FRA) Skil-Shimano, at 23:32
  • 98. Giacomo NIZZOLO, (ITA), at 23:35
  • 99. Jesus DEL NERO MONTES, (ESP), at 23:35
  • 100. Johannes FRÖHLINGER, (GER) Skil-Shimano, at 23:38
  • 101. Koldo FERNANDEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 23:39
  • 102. Mirko SELVAGGI, (ITA), at 23:39
  • 103. Javier BENITEZ POMARES, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 23:41
  • 104. Mario AERTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 23:42
  • 105. Jaume ROVIRA POUS, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 23:44
  • 106. Gorik GARDEYN, (BEL), at 23:44
  • 107. Anders LUND, (DEN), at 23:49
  • 108. Antonio CABELLO BAENA, (ESP), at 23:50
  • 109. Dominic KLEMME, (GER), at 23:50
  • 110. Diego MILAN JIMENEZ, (ESP), at 23:55
  • 111. Jon ABERASTURI IZAGA, (ESP) Orbea, at 23:56
  • 112. Aitor GALDOS ALONSO, (ESP), at 23:57
  • 113. Benat URAIN EPELDE, (ESP) Orbea, at 23:57
  • 114. Higinio FERNANDEZ, (ESP), at 23:58
  • 115. Robin CHAIGNEAU, (NED) Skil-Shimano, at 24:01
  • 116. Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 24:01
  • 117. Xabier ZABALO IMAZ, (ESP) Orbea, at 24:04
  • 118. Feng HAN, (CHN) Skil-Shimano, at 24:24
  • . ITA, (VCD), at

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS:

Get our best cycling content delivered to your inbox

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter