Menu

2011 Ruta del Sol results, stage 3

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 22, 2011
  • Updated Feb. 23, 2011 at 12:43 PM EST

Stage 3

  • 1. Francisco José VENTOSO ALBERDI, (ESP) Movistar, in 4:21:53
  • 2. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, (ESP), at s.t.
  • 3. Davide APPOLLONIO, (ITA) Team Sky, at s.t.
  • 4. Giacomo NIZZOLO, (ITA) Leopard-Trek, at s.t.
  • 5. Thierry HUPOND, (FRA) Skil-Shimano, at s.t.
  • 6. Peio BILBAO, (ESP) Orbea, at s.t.
  • 7. Samuel SANCHEZ GONZALEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 8. Ricardo GARCIA AMBROA, (ESP) Orbea, at s.t.
  • 9. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ, (ESP) Movistar, at s.t.
  • 10. Yukihiro DOI, (JPN) Skil-Shimano, at s.t.
  • 11. Juan Jose COBO ACEBO, (ESP), at s.t.
  • 12. Jimmy ENGOULVENT, (FRA) Saur-Sojasun, at s.t.
  • 13. Bartosz HUZARSKI, (POL) Team Netapp, at s.t.
  • 14. Fabio Andres DUARTE AREVALO, (COL), at s.t.
  • 15. David DE LA FUENTE RASILLA, (ESP), at s.t.
  • 16. Marcos GARCIA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at s.t.
  • 17. Koldo FERNANDEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 18. Leopold KONIG, (CZE) Team Netapp, at s.t.
  • 19. Stijn DEVOLDER, (BEL) Vacansoleil-DCM, at s.t.
  • 20. Oscar FREIRE GOMEZ, (ESP) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 21. Jurgen VAN DEN BROECK, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 22. Guillaume LEVARLET, (FRA) Saur-Sojasun, at s.t.
  • 23. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA, (ESP) Movistar, at s.t.
  • 24. Matthias BRANDLE, (AUT), at s.t.
  • 25. Christopher FROOME, (GBR) Team Sky, at s.t.
  • 26. Mikel LANDA MEANA, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 27. Levi LEIPHEIMER, (USA) Team RadioShack, at s.t.
  • 28. Jerome COPPEL, (FRA) Saur-Sojasun, at s.t.
  • 29. Frank SCHLECK, (LUX) Leopard-Trek, at s.t.
  • 30. Artem OVECHKIN, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 31. Xabier ZABALO IMAZ, (ESP) Orbea, at s.t.
  • 32. Jose Alberto BENITEZ ROMAN, (ESP), at s.t.
  • 33. Daniel SCHORN, (AUT) Team Netapp, at s.t.
  • 34. Thomas LEEZER, (NED) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 35. Antonio PIEDRA PEREZ, (ESP), at s.t.
  • 36. Laurens TEN DAM, (NED) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 37. Haimar ZUBELDIA AGIRRE, (ESP) Team RadioShack, at s.t.
  • 38. Rigoberto URAN URAN, (COL) Team Sky, at s.t.
  • 39. Johannes FRÖHLINGER, (GER) Skil-Shimano, at s.t.
  • 40. Francis DE GREEF, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 41. Markel IRIZAR ARANBURU, (ESP) Team RadioShack, at s.t.
  • 42. Matteo CARRARA, (ITA) Vacansoleil-DCM, at s.t.
  • 43. Vicente David BERNABEU ARMENGOL, (ESP), at s.t.
  • 44. Salvador GUARDIOLA TORA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at s.t.
  • 45. Jonathan HIVERT, (FRA) Saur-Sojasun, at s.t.
  • 46. Pablo LASTRAS GARCIA, (ESP) Movistar, at s.t.
  • 47. Christian KNEES, (GER) Team Sky, at s.t.
  • 48. Gert DOCKX, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 49. Vladimir ISAICHEV, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 50. Janez BRAJKOVIC, (SLO) Team RadioShack, at s.t.
  • 51. Serguei IVANOV, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 52. Ivan ROVNY, (RUS) Team RadioShack, at s.t.
  • 53. Egor SILIN, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 54. Ruben PEREZ MORENO, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 55. Javier MORENO BAZAN, (ESP) Caja Rural, at s.t.
  • 56. Dominic KLEMME, (GER) Leopard-Trek, at s.t.
  • 57. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 58. Andy SCHLECK, (LUX) Leopard-Trek, at s.t.
  • 59. Bauke MOLLEMA, (NED) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 60. Jaume ROVIRA POUS, (ESP) Heraklion-Nessebar, at s.t.
  • 61. Thomas LÖVKVIST, (SWE) Team Sky, at s.t.
  • 62. Vladimir KARPETS, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 63. Paul POUX, (FRA) Saur-Sojasun, at s.t.
  • 64. Alexander GOTTFRIED, (GER) Team Netapp, at s.t.
  • 65. Javier BENITEZ POMARES, (ESP) Heraklion-Nessebar, at s.t.
  • 66. Jesus HERRADA LOPEZ, (ESP) Movistar, at s.t.
  • 67. Sergio PARDILLA BELLON, (ESP) Movistar, at s.t.
  • 68. Inigo CUESTA LOPEZ DE CASTRO, (ESP) Caja Rural, at s.t.
  • 69. Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ, (ESP) Heraklion-Nessebar, at s.t.
  • 70. Diego MILAN JIMENEZ, (ESP) Caja Rural, at s.t.
  • 71. Pablo URTASUN PEREZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 72. Johnny HOOGERLAND, (NED) Vacansoleil-DCM, at s.t.
  • 73. Xabier ZANDIO ECHAIDE, (ESP) Team Sky, at s.t.
  • 74. Aritz ETXEBARRIA, (ESP) Orbea, at s.t.
  • 75. Marco MARCATO, (ITA) Vacansoleil-DCM, at s.t.
  • 76. Jan BAKELANDTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 77. Yury TROFIMOV, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 78. Jean Marc MARINO, (FRA) Saur-Sojasun, at s.t.
  • 79. Arkaitz DURAN AROCA, (ESP), at s.t.
  • 80. Jon ABERASTURI IZAGA, (ESP) Orbea, at s.t.
  • 81. Tom STAMSNIJDER, (NED) Leopard-Trek, at s.t.
  • 82. Anders LUND, (DEN) Leopard-Trek, at s.t.
  • 83. Dennis VAN WINDEN, (NED) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 84. Marcel WYSS, (SUI), at s.t.
  • 85. Rafael VALLS FERRI, (ESP), at s.t.
  • 86. Mirko SELVAGGI, (ITA) Vacansoleil-DCM, at 36
  • 87. Robert HUNTER, (RSA) Team RadioShack, at 40
  • 88. Juan HORRACH RIPPOLL, (ESP) Team Katusha, at 40
  • 89. Adrian PALOMARES VILLAPLANA, (ESP), at 52
  • 90. Juan Manuel GARATE, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 52
  • 91. Romain SICARD, (FRA) Euskaltel-Euskadi, at 52
  • 92. Jesus DEL NERO MONTES, (ESP) Team Netapp, at 52
  • 93. Higinio FERNANDEZ, (ESP) Caja Rural, at 52
  • 94. Antonio CABELLO BAENA, (ESP), at 52
  • 95. Javier RAMIREZ ABEJA, (ESP), at 52
  • 96. Gorik GARDEYN, (BEL) Vacansoleil-DCM, at 52
  • 97. Benat URAIN EPELDE, (ESP) Orbea, at 52
  • 98. Grischa NIERMANN, (GER) Rabobank Cycling Team, at 52
  • 99. Jan BARTA, (CZE) Team Netapp, at 52
  • 100. Hector GONZALEZ BAEZA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 1:10
  • 101. Aitor GALDOS ALONSO, (ESP) Caja Rural, at 1:45
  • 102. David DE LA CRUZ MELGAREJO, (ESP) Caja Rural, at 1:45
  • 103. Julian SANCHEZ PIMIENTA, (ESP) Caja Rural, at 1:45
  • 104. Dmitriy MURAVYEV, (KAZ) Team RadioShack, at 1:45
  • 105. Victor CABEDO, (ESP) Orbea, at 1:45
  • 106. Yann HUGUET, (FRA) Skil-Shimano, at 1:45
  • 107. Alex DOWSETT, (GBR) Team Sky, at 1:45
  • 108. Andreas DIETZIKER, (SUI) Team Netapp, at 1:45
  • 109. Cyril BESSY, (FRA) Saur-Sojasun, at 2:04
  • 110. Oscar PUJOL MUNOZ, (ESP) Omega Pharma-Lotto, at 2:06
  • 111. Thomas BONNIN, (FRA) Skil-Shimano, at 2:30
  • 112. José Vicente GARCIA ACOSTA, (ESP) Movistar, at 2:33
  • 113. Jelle VANENDERT, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 2:37
  • 114. Mario AERTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 2:37
  • 115. Oscar GARCIA-CASARRUBIOS PINTOR, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 2:37
  • 116. Jens VOIGT, (GER) Leopard-Trek, at 2:37
  • . Robin CHAIGNEAU, (NED) Skil-Shimano, DNF
  • . Feng HAN, (CHN) Skil-Shimano, DNF

GC

  • 1. Markel IRIZAR ARANBURU, (ESP) Team RadioShack, in 8:51:46
  • 2. Jurgen VAN DEN BROECK, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 1
  • 3. Levi LEIPHEIMER, (USA) Team RadioShack, at 2
  • 4. Jerome COPPEL, (FRA) Saur-Sojasun, at 3
  • 5. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ, (ESP) Movistar, at 8
  • 6. Thomas LÖVKVIST, (SWE) Team Sky, at 8
  • 7. Rigoberto URAN URAN, (COL) Team Sky, at 9
  • 8. Ivan ROVNY, (RUS) Team RadioShack, at 10
  • 9. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA, (ESP) Movistar, at 10
  • 10. Haimar ZUBELDIA AGIRRE, (ESP) Team RadioShack, at 12
  • 11. Xabier ZANDIO ECHAIDE, (ESP) Team Sky, at 13
  • 12. Samuel SANCHEZ GONZALEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 16
  • 13. Leopold KONIG, (CZE) Team Netapp, at 18
  • 14. Francisco José VENTOSO ALBERDI, (ESP) Movistar, at 18
  • 15. Christopher FROOME, (GBR) Team Sky, at 20
  • 16. Laurens TEN DAM, (NED) Rabobank Cycling Team, at 20
  • 17. Vladimir KARPETS, (RUS) Team Katusha, at 20
  • 18. Frank SCHLECK, (LUX) Leopard-Trek, at 20
  • 19. Jonathan HIVERT, (FRA) Saur-Sojasun, at 23
  • 20. Janez BRAJKOVIC, (SLO) Team RadioShack, at 24
  • 21. Stijn DEVOLDER, (BEL) Vacansoleil-DCM, at 24
  • 22. Francis DE GREEF, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 24
  • 23. Oscar FREIRE GOMEZ, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 25
  • 24. Christian KNEES, (GER) Team Sky, at 26
  • 25. Yury TROFIMOV, (RUS) Team Katusha, at 26
  • 26. Peio BILBAO, (ESP) Orbea, at 26
  • 27. Matteo CARRARA, (ITA) Vacansoleil-DCM, at 27
  • 28. Antonio PIEDRA PEREZ, (ESP), at 27
  • 29. Marco MARCATO, (ITA) Vacansoleil-DCM, at 30
  • 30. Vicente David BERNABEU ARMENGOL, (ESP), at 31
  • 31. Bartosz HUZARSKI, (POL) Team Netapp, at 33
  • 32. Bauke MOLLEMA, (NED) Rabobank Cycling Team, at 35
  • 33. Gert DOCKX, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 35
  • 34. Serguei IVANOV, (RUS) Team Katusha, at 36
  • 35. Juan Jose COBO ACEBO, (ESP), at 40
  • 36. Mikel LANDA MEANA, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 40
  • 37. Fabio Andres DUARTE AREVALO, (COL), at 41
  • 38. Pablo LASTRAS GARCIA, (ESP) Movistar, at 42
  • 39. Arkaitz DURAN AROCA, (ESP), at 44
  • 40. Jose Alberto BENITEZ ROMAN, (ESP), at 44
  • 41. Jan BAKELANDTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 53
  • 42. Marcos GARCIA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 1:05
  • 43. Juan HORRACH RIPPOLL, (ESP) Team Katusha, at 1:29
  • 44. Javier MORENO BAZAN, (ESP) Caja Rural, at 2:15
  • 45. Johnny HOOGERLAND, (NED) Vacansoleil-DCM, at 2:17
  • 46. Inigo CUESTA LOPEZ DE CASTRO, (ESP) Caja Rural, at 2:20
  • 47. Pablo URTASUN PEREZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 2:34
  • 48. Rafael VALLS FERRI, (ESP), at 2:43
  • 49. Sergio PARDILLA BELLON, (ESP) Movistar, at 2:55
  • 50. Javier RAMIREZ ABEJA, (ESP), at 3:30
  • 51. Dmitriy MURAVYEV, (KAZ) Team RadioShack, at 4:10
  • 52. Victor CABEDO, (ESP) Orbea, at 4:22
  • 53. Jelle VANENDERT, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 5:16
  • 54. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:42
  • 55. Jean Marc MARINO, (FRA) Saur-Sojasun, at 15:44
  • 56. Ruben PEREZ MORENO, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:51
  • 57. David DE LA FUENTE RASILLA, (ESP), at 16:46
  • 58. Hector GONZALEZ BAEZA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 17:11
  • 59. Paul POUX, (FRA) Saur-Sojasun, at 19:52
  • 60. Artem OVECHKIN, (RUS) Team Katusha, at 20:01
  • 61. Thierry HUPOND, (FRA) Skil-Shimano, at 20:03
  • 62. Jesus HERRADA LOPEZ, (ESP) Movistar, at 20:04
  • 63. Tom STAMSNIJDER, (NED) Leopard-Trek, at 20:05
  • 64. Matthias BRANDLE, (AUT), at 20:15
  • 65. Ricardo GARCIA AMBROA, (ESP) Orbea, at 20:16
  • 66. Guillaume LEVARLET, (FRA) Saur-Sojasun, at 20:25
  • 67. Yukihiro DOI, (JPN) Skil-Shimano, at 20:26
  • 68. Vladimir ISAICHEV, (RUS) Team Katusha, at 20:28
  • 69. Daniel SCHORN, (AUT) Team Netapp, at 20:31
  • 70. Alexander GOTTFRIED, (GER) Team Netapp, at 20:36
  • 71. Salvador GUARDIOLA TORA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 20:37
  • 72. Aritz ETXEBARRIA, (ESP) Orbea, at 20:39
  • 73. Egor SILIN, (RUS) Team Katusha, at 20:47
  • 74. Jan BARTA, (CZE) Team Netapp, at 20:48
  • 75. Juan Manuel GARATE, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 21:00
  • 76. Romain SICARD, (FRA) Euskaltel-Euskadi, at 21:04
  • 77. Andreas DIETZIKER, (SUI) Team Netapp, at 22:07
  • 78. David DE LA CRUZ MELGAREJO, (ESP) Caja Rural, at 22:13
  • 79. Julian SANCHEZ PIMIENTA, (ESP) Caja Rural, at 22:17
  • 80. Oscar PUJOL MUNOZ, (ESP) Omega Pharma-Lotto, at 22:44
  • 81. Jimmy ENGOULVENT, (FRA) Saur-Sojasun, at 22:57
  • 82. Dennis VAN WINDEN, (NED) Rabobank Cycling Team, at 23:14
  • 83. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, (ESP), at 23:21
  • 84. Andy SCHLECK, (LUX) Leopard-Trek, at 23:22
  • 85. Thomas LEEZER, (NED) Rabobank Cycling Team, at 23:24
  • 86. Davide APPOLLONIO, (ITA) Team Sky, at 23:25
  • 87. Thomas BONNIN, (FRA) Skil-Shimano, at 23:28
  • 88. Marcel WYSS, (SUI), at 23:30
  • 89. Giacomo NIZZOLO, (ITA) Leopard-Trek, at 23:35
  • 90. Johannes FRÖHLINGER, (GER) Skil-Shimano, at 23:38
  • 91. Koldo FERNANDEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 23:39
  • 92. Javier BENITEZ POMARES, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 23:41
  • 93. Jaume ROVIRA POUS, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 23:44
  • 94. Oscar GARCIA-CASARRUBIOS PINTOR, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 23:48
  • 95. Anders LUND, (DEN) Leopard-Trek, at 23:49
  • 96. Dominic KLEMME, (GER) Leopard-Trek, at 23:50
  • 97. Robert HUNTER, (RSA) Team RadioShack, at 23:54
  • 98. Diego MILAN JIMENEZ, (ESP) Caja Rural, at 23:55
  • 99. Jon ABERASTURI IZAGA, (ESP) Orbea, at 23:56
  • 100. Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 24:01
  • 101. Xabier ZABALO IMAZ, (ESP) Orbea, at 24:04
  • 102. Grischa NIERMANN, (GER) Rabobank Cycling Team, at 24:11
  • 103. Mirko SELVAGGI, (ITA) Vacansoleil-DCM, at 24:15
  • 104. Adrian PALOMARES VILLAPLANA, (ESP), at 24:20
  • 105. Jesus DEL NERO MONTES, (ESP) Team Netapp, at 24:27
  • 106. Gorik GARDEYN, (BEL) Vacansoleil-DCM, at 24:36
  • 107. Antonio CABELLO BAENA, (ESP), at 24:42
  • 108. Benat URAIN EPELDE, (ESP) Orbea, at 24:49
  • 109. Higinio FERNANDEZ, (ESP) Caja Rural, at 24:50
  • 110. Alex DOWSETT, (GBR) Team Sky, at 24:55
  • 111. Yann HUGUET, (FRA) Skil-Shimano, at 25:17
  • 112. Cyril BESSY, (FRA) Saur-Sojasun, at 25:27
  • 113. Aitor GALDOS ALONSO, (ESP) Caja Rural, at 25:42
  • 114. Jens VOIGT, (GER) Leopard-Trek, at 26:00
  • 115. José Vicente GARCIA ACOSTA, (ESP) Movistar, at 26:05
  • 116. Mario AERTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 26:19

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter