Menu

2011 Tour du Haut Var results, stage 2

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 20, 2011

Stage 2

  • 1. Julien Antommarchi (Fra), 5:14:07
  • 2. Thomas Voeckler (Fra), same time
  • 3. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp), at 0:29
  • 4. Julien Simon (Fra), Saur-Sojasun, at 0:29
  • 5. David Moncoutie (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:29
  • 6. Rémi Pauriol (Fra), Française Des Jeux, at 0:29
  • 7. Rinaldo Nocentini (Ita), Ag2r La Mondiale, at 0:29
  • 8. Chris Sörensen (Den), at 0:45
  • 9. Cédric Pineau (Fra), Française Des Jeux, at 0:54
  • 10. Jure Kocjan (Slo), Team Type 1, at 0:54
  • 11. Jérémie Galland (Fra), Saur-Sojasun, at 0:54
  • 12. Pierre Rolland (Fra), at 0:54
  • 13. Samuel Dumoulin (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:54
  • 14. Peter Stetina (USA), Garmin-Cervelo, at 0:54
  • 15. Maxime Bouet (Fra), Ag2r La Mondiale, at 0:54
  • 16. Gorka Izagirre Insausti (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:54
  • 17. Pierrick Fedrigo (Fra), Française Des Jeux, at 1:10
  • 18. Arthur Vichot (Fra), Française Des Jeux, at 1:10
  • 19. Thibaut Pinot (Fra), Française Des Jeux, at 1:10
  • 20. Fabrice Jeandesboz (Fra), Saur-Sojasun, at 1:10
  • 21. Guillaume Faucon (Fra), Auber 93, at 2:14
  • 22. Rene Mandri (Est), Endura Racing, at 2:14
  • 23. Matthieu Sprick (Fra), Skil-Shimano, at 2:14
  • 24. Gael Malacarne (Fra), Bretagne-Schuller, at 2:14
  • 25. Toms Skujinš (Lat), at 2:14
  • 26. Dimitri Claeys (Bel), at 2:14
  • 27. Anthony Delaplace (Fra), Saur-Sojasun, at 2:14
  • 28. Julien Guay (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 2:14
  • 29. Iker Camano Ortuzar (Esp), Endura Racing, at 2:14
  • 30. Yohan Cauquil (Fra), at 2:14
  • 31. Ludovic Turpin (Fra), Saur-Sojasun, at 2:14
  • 32. Dimitri Le Boulch (Fra), Auber 93, at 2:14
  • 33. Yannick Talabardon (Fra), Saur-Sojasun, at 2:14
  • 34. Rubens Bertogliati (Sui), Team Type 1, at 2:14
  • 35. David Arroyo Duran (Esp), at 2:14
  • 36. Jonas Aaen Jörgensen (Den), at 2:14
  • 37. Mathieu Drujon (Fra), Auber 93, at 4:31
  • 38. Richie Porte (Aus), at 4:31
  • 39. Andrew Talansky (USA), Garmin-Cervelo, at 4:31
  • 40. James Vanlandschoot (Bel), at 4:31
  • 41. Robert Partridge (Gbr), Endura Racing, at 4:31
  • 42. Alexandre Geniez (Fra), Skil-Shimano, at 4:31
  • 43. Steven Tronet (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 4:31
  • 44. Florian Vachon (Fra), Bretagne-Schuller, at 4:31
  • 45. Alexander Wetterhall (Swe), Endura Racing, at 4:31
  • 46. Morgan Kneisky (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 4:31
  • 47. Eric Berthou (Fra), Bretagne-Schuller, at 4:31
  • 48. Travis Meyer (Aus), Garmin-Cervelo, at 4:31
  • 49. David Lopez Garcia (Esp), at 4:31
  • 50. Javier Megias Leal (Esp), Team Type 1, at 4:31
  • 51. Daniel Diaz (Arg), at 4:31
  • 52. Alexandre Pichot (Fra), at 4:31
  • 53. Julien El Fares (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 4:31
  • 54. Laurent Mangel (Fra), Saur-Sojasun, at 4:31
  • 55. Roy Curvers (Ned), Skil-Shimano, at 7:59
  • 56. Miguel Minguez Ayala (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 7:59
  • 57. Andrey Amador Bakkazakova (Crc), at 7:59
  • 58. Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 7:59
  • 59. Jack Bauer (Nzl), Endura Racing, at 7:59
  • 60. Jérémy Roy (Fra), Française Des Jeux, at 10:04
  • 61. Mikael Cherel (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:04
  • 62. Laurent Didier (Lux), at 10:04
  • 63. Benoît Vaugrenard (Fra), Française Des Jeux, at 10:04
  • 64. Volodymir Gustov (Ukr), at 10:04
  • 65. Maarten De Jonge (Ned), Endura Racing, at 10:04
  • 66. Javier Iriarte (Esp), at 10:04
  • 67. Angel Madrazo Ruiz (Esp), at 10:04
  • 68. Mathieu Perget (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:04
  • 69. Hubert Dupont (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:04
  • 70. Jean-Christophe Peraud (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:04
  • 71. Romain Lemarchand (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:04
  • 72. Johan Mombaerts (Fra), Auber 93, at 10:04
  • 73. Maxime Mederel (Fra), Auber 93, at 10:04
  • 74. Yohan Bagot (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 10:04
  • 75. Renaud Dion (Fra), Bretagne-Schuller, at 10:04
  • 76. Guillaume Le Floch (Fra), at 10:04
  • 77. Anthony Roux (Fra), Française Des Jeux, at 10:04
  • 78. Egoi Martinez De Esteban (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 10:35
  • 79. Ivan Velasco Murillo (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 10:35
  • 80. Mikel Nieve Ituralde (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 10:35
  • 81. Vincent Jerome (Fra), at 10:35
  • 82. Arnoud Van Groen (Ned), at 10:35
  • 83. Benjamin Noval Gonzalez (Esp), at 22:53
  • 84. Laszlo Bodrogi (Fra), Team Type 1, at 22:53
  • 85. Alexandre Blain (Fra), Endura Racing, at 22:53
  • 86. André Steensen (Den), at 22:53
  • 87. Bert De Backer (Bel), Skil-Shimano, at 22:53
  • 88. Manuele Boaro (Ita), at 22:53
  • DNF: Christophe Le Mevel (Fra), Garmin-Cervelo
  • DNF: Michel Kreder (Ned), Garmin-Cervelo
  • DNF: Daniel Lloyd (Gbr), Garmin-Cervelo
  • DNF: Daniel Martin (Irl), Garmin-Cervelo
  • DNF: Ramunas Navardauskas (Ltu), Garmin-Cervelo
  • DNF: Dimitri Champion (Fra), Ag2r La Mondiale
  • DNF: Cyril Gautier (Fra)
  • DNF: Damien Gaudin (Fra)
  • DNF: Sébastien Turgot (Fra)
  • DNF: Mickaël Buffaz (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne
  • DNF: Nicolas Edet (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne
  • DNF: Damien Monier (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne
  • DNF: Luis Angel Mate Mardones (Esp), Cofidis, Le Credit En Ligne
  • DNF: Carlos Oyarzun (Chi)
  • DNF: Enrique Sanz (Esp)
  • DNF: Igor Anton Hernandez (Esp), Euskaltel-Euskadi
  • DNF: Pierre Cazaux (Fra), Euskaltel-Euskadi
  • DNF: Sébastien Joly (Fra), Saur-Sojasun
  • DNF: Mitchell Docker (Aus), Skil-Shimano
  • DNF: Cheng Ji (Chn), Skil-Shimano
  • DNF: Marcel Kittel (Ger), Skil-Shimano
  • DNF: Daniele Callegarin (Ita), Team Type 1
  • DNF: Aldo Ino Ilesic (Slo), Team Type 1
  • DNF: Alessandro Bazzana (Ita), Team Type 1
  • DNF: Kiel Reijnen (USA), Team Type 1
  • DNF: Nicolas Bonnet (Fra), Roubaix Lille Metropole
  • DNF: Anthony Colin (Fra), Roubaix Lille Metropole
  • DNF: Kevin Lalouette (Fra), Roubaix Lille Metropole
  • DNF: Loïc Desriac (Fra), Roubaix Lille Metropole
  • DNF: Denis Flahaut (Fra), Roubaix Lille Metropole
  • DNF: Sylvain Calzati (Fra), Bretagne-Schuller
  • DNF: Johan Le Bon (Fra), Bretagne-Schuller
  • DNF: Romain Hardy (Fra), Bretagne-Schuller
  • DNF: Laurent Pichon (Fra), Bretagne-Schuller
  • DNF: Stefan Van Dijk (Ned)
  • DNF: Staf Scheirlinckx (Bel)
  • DNF: Sjef De Wilde (Bel)
  • DNF: Bram Schmitz (Ned)
  • DNF: Dieter Cappelle (Bel)
  • DNF: Rob Goris (Bel)
  • DNF: Ronan Racault (Fra), Auber 93
  • DNF: Sylvain Georges (Fra), Auber 93
  • DNF: Fabien Bacquet (Fra), Auber 93
  • DNF: David Clarke (Gbr), Endura Racing
  • DNF: Eric Baumann (Ger)
  • DNF: Michael Schwarzmann (Ger)
  • DNF: Robert Retschke (Ger)
  • DNF: Steven Cozza (USA)
  • DNF: Cesare Benedetti (Ita)
  • DNF: Timon Seubert (Ger)
  • DNF: Thomas Vaubourzeix (Fra)
  • DNF: Evaldas Siskevicius (Ltu)
  • DNF: Justin Jules (Fra)
  • DNF: Benjamin Giraud (Fra)

Final overall

  • 1. Thomas Voeckler (Fra), 9:14:13
  • 2. Julien Antommarchi (Fra), at 0:08
  • 3. Rinaldo Nocentini (Ita), Ag2r La Mondiale, at 0:28
  • 4. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp), at 0:29
  • 5. Rémi Pauriol (Fra), Française Des Jeux, at 0:37
  • 6. David Moncoutie (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:37
  • 7. Samuel Dumoulin (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:53
  • 8. Chris Sörensen (Den), at 0:53
  • 9. Cédric Pineau (Fra), Française Des Jeux, at 0:54
  • 10. Gorka Izagirre Insausti (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:54
  • 11. Jérémie Galland (Fra), Saur-Sojasun, at 0:57
  • 12. Jure Kocjan (Slo), Team Type 1, at 0:57
  • 13. Pierre Rolland (Fra), at 1:02
  • 14. Peter Stetina (USA), Garmin-Cervelo, at 1:02
  • 15. Maxime Bouet (Fra), Ag2r La Mondiale, at 1:02
  • 16. Pierrick Fedrigo (Fra), Française Des Jeux, at 1:18
  • 17. Fabrice Jeandesboz (Fra), Saur-Sojasun, at 1:18
  • 18. Thibaut Pinot (Fra), Française Des Jeux, at 1:18
  • 19. Julien Simon (Fra), Saur-Sojasun, at 1:24
  • 20. Dimitri Claeys (Bel), at 2:22
  • 21. Iker Camano Ortuzar (Esp), Endura Racing, at 2:22
  • 22. Yohan Cauquil (Fra), at 2:22
  • 23. Julien Guay (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 2:22
  • 24. Rene Mandri (Est), Endura Racing, at 2:22
  • 25. Guillaume Faucon (Fra), Auber 93, at 2:22
  • 26. Ludovic Turpin (Fra), Saur-Sojasun, at 2:22
  • 27. Anthony Delaplace (Fra), Saur-Sojasun, at 2:22
  • 28. Matthieu Sprick (Fra), Skil-Shimano, at 2:22
  • 29. Rubens Bertogliati (Swi), Team Type 1, at 2:22
  • 30. Gael Malacarne (Fra), Bretagne-Schuller, at 2:22
  • 31. Jonas Aaen Jörgensen (Den), at 2:22
  • 32. Toms Skujinš (Lat), at 2:47
  • 33. Arthur Vichot (Fra), Française Des Jeux, at 3:03
  • 34. David Arroyo Duran (Esp), at 3:09
  • 35. Dimitri Le Boulch (Fra), Auber 93, at 3:51
  • 36. Yannick Talabardon (Fra), Saur-Sojasun, at 4:29
  • 37. Steven Tronet (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 4:34
  • 38. Florian Vachon (Fra), Bretagne-Schuller, at 4:34
  • 39. Mathieu Drujon (Fra), Auber 93, at 4:39
  • 40. Julien El Fares (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 4:39
  • 41. David Lopez Garcia (Esp), at 4:39
  • 42. Andrew Talansky (USA), Garmin-Cervelo, at 4:39
  • 43. Richie Porte (Aus), at 4:39
  • 44. Alexander Wetterhall (Swe), Endura Racing, at 4:39
  • 45. Alexandre Geniez (Fra), Skil-Shimano, at 4:39
  • 46. Javier Megias Leal (Esp), Team Type 1, at 4:39
  • 47. Daniel Diaz (Arg), at 5:03
  • 48. Laurent Mangel (Fra), Saur-Sojasun, at 5:10
  • 49. Morgan Kneisky (Fra), Roubaix Lille Metropole, at 5:10
  • 50. Robert Partridge (GB), Endura Racing, at 5:24
  • 51. James Vanlandschoot (Bel), at 5:26
  • 52. Travis Meyer (Aus), Garmin-Cervelo, at 5:26
  • 53. Eric Berthou (Fra), Bretagne-Schuller, at 5:26
  • 54. Alexandre Pichot (Fra), at 6:51
  • 55. Roy Curvers (Ned), Skil-Shimano, at 8:07
  • 56. Jack Bauer (New Zealand), Endura Racing, at 8:07
  • 57. Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 8:07
  • 58. Andrey Amador Bakkazakova (Crc), at 9:25
  • 59. Laurent Didier (Lux), at 10:12
  • 60. Romain Lemarchand (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:12
  • 61. Angel Madrazo Ruiz (Esp), at 10:12
  • 62. Renaud Dion (Fra), Bretagne-Schuller, at 10:12
  • 63. Mikael Cherel (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:12
  • 64. Jérémy Roy (Fra), Française Des Jeux, at 10:12
  • 65. Jean-Christophe Peraud (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:12
  • 66. Mathieu Perget (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:12
  • 67. Maarten De Jonge (Ned), Endura Racing, at 10:12
  • 68. Johan Mombaerts (Fra), Auber 93, at 10:12
  • 69. Hubert Dupont (Fra), Ag2r La Mondiale, at 10:12
  • 70. Maxime Mederel (Fra), Auber 93, at 10:12
  • 71. Anthony Roux (Fra), Française Des Jeux, at 10:32
  • 72. Javier Iriarte (Esp), at 10:37
  • 73. Volodymir Gustov (Ukr), at 10:37
  • 74. Ivan Velasco Murillo (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 10:43
  • 75. Yohan Bagot (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 10:57
  • 76. Benoît Vaugrenard (Fra), Française Des Jeux, at 10:59
  • 77. Guillaume Le Floch (Fra), at 10:59
  • 78. Miguel Minguez Ayala (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 11:01
  • 79. Egoi Martinez De Esteban (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 11:14
  • 80. Arnoud Van Groen (Ned), at 12:28
  • 81. Vincent Jerome (Fra), at 12:45
  • 82. Mikel Nieve Ituralde (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 14:46
  • 83. André Steensen (Den), at 23:01
  • 84. Laszlo Bodrogi (Fra), Team Type 1, at 23:32
  • 85. Alexandre Blain (Fra), Endura Racing, at 23:38
  • 86. Benjamin Noval Gonzalez (Esp), at 23:48
  • 87. Manuele Boaro (Ita), at 23:48
  • 88. Bert De Backer (Bel), Skil-Shimano, at 23:48

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: /

Stay updated on all things VeloNews

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter