Menu

Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista del Sol, stage 4

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 23, 2011

Stage 4

  • 1. Oscar Freire Gomez (Esp), Rabobank Cycling Team, 3:49:23
  • 2. Jimmy Engoulvent (Fra), Saur-Sojasun, at 0:00
  • 3. Aitor Galdos Alonso (Esp), Caja Rural, at 0:00
  • 4. Marco Marcato (Ita), Vacansoleil-Dcm, at 0:00
  • 5. Robert Hunter (Rsa), Team Radioshack, at 0:00
  • 6. Davide Appollonio (Ita), Team Sky, at 0:00
  • 7. Yukihiro Doi (Jpn), Skil-Shimano, at 0:00
  • 8. Jon Aberasturi Izaga (Esp), Orbea, at 0:00
  • 9. Christian Knees (Ger), Team Sky, at 0:00
  • 10. Mirko Selvaggi (Ita), Vacansoleil-Dcm, at 0:00
  • 11. Luis Pasamontes Rodriguez (Esp), Movistar, at 0:00
  • 12. Marcos Garcia (Esp), Heraklion-Nessebar, at 0:00
  • 13. Giacomo Nizzolo (Ita), Leopard-Trek, at 0:00
  • 14. Bartosz Huzarski (Pol), Team Netapp, at 0:00
  • 15. Jurgen Van Den Broeck (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:00
  • 16. Vladimir Isaichev (Rus), Team Katusha, at 0:00
  • 17. Markel Irizar Aranburu (Esp), Team Radioshack, at 0:00
  • 18. Jose Alberto Benitez Roman (Esp), at 0:00
  • 19. Jose Antonio Carrasco Ramirez (Esp), Heraklion-Nessebar, at 0:00
  • 20. Daniel Schorn (Aut), Team Netapp, at 0:00
  • 21. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, at 0:00
  • 22. Johannes Fröhlinger (Ger), Skil-Shimano, at 0:00
  • 23. Peio Bilbao (Esp), Orbea, at 0:00
  • 24. Jerome Coppel (Fra), Saur-Sojasun, at 0:00
  • 25. Samuel Sanchez Gonzalez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:00
  • 26. Mikel Landa Meana (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:00
  • 27. Antonio Cabello Baena (Esp), at 0:00
  • 28. Ruben Perez Moreno (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:00
  • 29. Pablo Lastras Garcia (Esp), Movistar, at 0:00
  • 30. Haimar Zubeldia Agirre (Esp), Team Radioshack, at 0:00
  • 31. Stijn Devolder (Bel), Vacansoleil-Dcm, at 0:00
  • 32. Ivan Rovny (Rus), Team Radioshack, at 0:00
  • 33. Juan Jose Cobo Acebo (Esp), at 0:00
  • 34. Benat Urain Epelde (Esp), Orbea, at 0:00
  • 35. Francis De Greef (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:00
  • 36. Javier Benitez Pomares (Esp), Heraklion-Nessebar, at 0:00
  • 37. Jesus Herrada Lopez (Esp), Movistar, at 0:00
  • 38. Gorik Gardeyn (Bel), Vacansoleil-Dcm, at 0:00
  • 39. Jonathan Hivert (Fra), Saur-Sojasun, at 0:00
  • 40. Thierry Hupond (Fra), Skil-Shimano, at 0:00
  • 41. Gert Dockx (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:00
  • 42. Tom Stamsnijder (Ned), Leopard-Trek, at 0:00
  • 43. Levi Leipheimer (USA), Team Radioshack, at 0:00
  • 44. Benat Intxausti Elorriaga (Esp), Movistar, at 0:00
  • 45. Leopold Konig (Cze), Team Netapp, at 0:00
  • 46. Dominic Klemme (Ger), Leopard-Trek, at 0:00
  • 47. Janez Brajkovic (Slo), Team Radioshack, at 0:00
  • 48. Jean Marc Marino (Fra), Saur-Sojasun, at 0:00
  • 49. Vladimir Karpets (Rus), Team Katusha, at 0:00
  • 50. Jesus Del Nero Montes (Esp), Team Netapp, at 0:00
  • 51. Thomas Lövkvist (Swe), Team Sky, at 0:00
  • 52. Jan Bakelandts (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:00
  • 53. Xabier Zandio Echaide (Esp), Team Sky, at 0:00
  • 54. Jens Voigt (Ger), Leopard-Trek, at 0:00
  • 55. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), at 0:00
  • 56. Antonio Piedra Perez (Esp), at 0:00
  • 57. Artem Ovechkin (Rus), Team Katusha, at 0:00
  • 58. Thomas Leezer (Ned), Rabobank Cycling Team, at 0:00
  • 59. Grischa Niermann (Ger), Rabobank Cycling Team, at 0:00
  • 60. Guillaume Levarlet (Fra), Saur-Sojasun, at 0:00
  • 61. Matteo Carrara (Ita), Vacansoleil-Dcm, at 0:00
  • 62. Jaume Rovira Pous (Esp), Heraklion-Nessebar, at 0:00
  • 63. Rigoberto Uran Uran (Col), Team Sky, at 0:00
  • 64. Yury Trofimov (Rus), Team Katusha, at 0:00
  • 65. Dmitriy Muravyev (Kaz), Team Radioshack, at 0:00
  • 66. Egor Silin (Rus), Team Katusha, at 0:00
  • 67. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:00
  • 68. Paul Poux (Fra), Saur-Sojasun, at 0:00
  • 69. Sergio Pardilla Bellon (Esp), Movistar, at 0:00
  • 70. Pablo Urtasun Perez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:00
  • 71. Higinio Fernandez (Esp), Caja Rural, at 0:00
  • 72. Mario Aerts (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:00
  • 73. Frank Schleck (Lux), Leopard-Trek, at 0:00
  • 74. Fabio Andres Duarte Arevalo (Col), at 0:00
  • 75. Johnny Hoogerland (Ned), Vacansoleil-Dcm, at 0:00
  • 76. Laurens Ten Dam (Ned), Rabobank Cycling Team, at 0:00
  • 77. Arkaitz Duran Aroca (Esp), at 0:00
  • 78. Jan Barta (Cze), Team Netapp, at 0:00
  • 79. Javier Ramirez Abeja (Esp), at 0:00
  • 80. Alexander Gottfried (Ger), Team Netapp, at 0:00
  • 81. David De La Cruz Melgarejo (Esp), Caja Rural, at 0:00
  • 82. Anders Lund (Den), Leopard-Trek, at 0:00
  • 83. Inigo Cuesta Lopez De Castro (Esp), Caja Rural, at 0:00
  • 84. Marcel Wyss (Sui), at 0:00
  • 85. Rafael Valls Ferri (Esp), at 0:00
  • 86. Adrian Palomares Villaplana (Esp), at 0:00
  • 87. Matthias Brandle (Aut), at 0:00
  • 88. Juan Manuel Garate (Esp), Rabobank Cycling Team, at 0:00
  • 89. Bauke Mollema (Ned), Rabobank Cycling Team, at 0:00
  • 90. Juan Horrach Rippoll (Esp), Team Katusha, at 0:00
  • 91. Dennis Van Winden (Ned), Rabobank Cycling Team, at 40
  • 92. Cyril Bessy (Fra), Saur-Sojasun, at 50
  • 93. Andy Schleck (Lux), Leopard-Trek, at 53
  • 94. Alex Dowsett (GB), Team Sky, at 56
  • 95. Yann Huguet (Fra), Skil-Shimano, at 56
  • 96. Javier Moreno Bazan (Esp), Caja Rural, at 1:09
  • 97. Thomas Bonnin (Fra), Skil-Shimano, at 1:13
  • 98. Andreas Dietziker (Sui), Team Netapp, at 1:14
  • 99. Aritz Etxebarria (Esp), Orbea, at 1:17
  • 100. Xabier Zabalo Imaz (Esp), Orbea, at 1:19
  • 101. Victor Cabedo (Esp), Orbea, at 1:19
  • 102. Serguei Ivanov (Rus), Team Katusha, at 0:00
  • 103. José Vicente Garcia Acosta (Esp), Movistar, at 0:00
  • 104. Romain Sicard (Fra), Euskaltel-Euskadi, at 0:00
  • 105. Ricardo Garcia Ambroa (Esp), Orbea, at 2:14
  • 106. Oscar Pujol Munoz (Esp), Omega Pharma-Lotto, at 2:17
  • 107. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp), at 0:00
  • 108. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp), Movistar, at 0:00
  • 109. Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Esp), Heraklion-Nessebar, at 8:09
  • 110. Julian Sanchez Pimienta (Esp), Caja Rural, at 8:09
  • 111. Salvador Guardiola Tora (Esp), Heraklion-Nessebar, at 8:09
  • 112. Hector Gonzalez Baeza (Esp), Heraklion-Nessebar, at 8:09
  • 113. David De La Fuente Rasilla (Esp), at 8:09
  • 114. Christopher Froome (GB), Team Sky, at 8:09
  • 115. Jelle Vanendert (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 8:09
  • 116. Koldo Fernandez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:00

Overall Standings, After Stage 4

  • 1. Markel Irizar Aranburu (Spain), Team Radioshack, 12:41:09
  • 2. Jurgen Van Den Broeck (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 1
  • 3. Levi Leipheimer (United States), Team Radioshack, at 2
  • 4. Jerome Coppel (France), Saur-Sojasun, at 3
  • 5. Luis Pasamontes Rodriguez (Spain), Movistar, at 8
  • 6. Thomas Lövkvist (Sweden), Team Sky, at 8
  • 7. Rigoberto Uran Uran (Colombia), Team Sky, at 9
  • 8. Ivan Rovny (Russia), Team Radioshack, at 10
  • 9. Benat Intxausti Elorriaga (Spain), Movistar, at 10
  • 10. Haimar Zubeldia Agirre (Spain), Team Radioshack, at 12
  • 11. Xabier Zandio Echaide (Spain), Team Sky, at 13
  • 12. Samuel Sanchez Gonzalez (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 16
  • 13. Leopold Konig (Czech Republic), Team Netapp, at 18
  • 14. Francisco José Ventoso Alberdi (Spain), Movistar, at 18
  • 15. Laurens Ten Dam (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 20
  • 16. Vladimir Karpets (Russia), Team Katusha, at 20
  • 17. Frank Schleck (Luxembourg), Leopard-Trek, at 20
  • 18. Jonathan Hivert (France), Saur-Sojasun, at 23
  • 19. Janez Brajkovic (Slovenia), Team Radioshack, at 24
  • 20. Stijn Devolder (Belgium), Vacansoleil-Dcm, at 24
  • 21. Francis De Greef (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 24
  • 22. Oscar Freire Gomez (Spain), Rabobank Cycling Team, at 25
  • 23. Christian Knees (Germany), Team Sky, at 26
  • 24. Yury Trofimov (Russia), Team Katusha, at 26
  • 25. Peio Bilbao (Spain), Orbea, at 26
  • 26. Matteo Carrara (Italy), Vacansoleil-Dcm, at 27
  • 27. Antonio Piedra Perez (Spain), at 27
  • 28. Marco Marcato (Italy), Vacansoleil-Dcm, at 30
  • 29. Vicente David Bernabeu Armengol (Spain), at 31
  • 30. Bartosz Huzarski (Poland), Team Netapp, at 33
  • 31. Bauke Mollema (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 35
  • 32. Gert Dockx (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 35
  • 33. Serguei Ivanov (Russia), Team Katusha, at 36
  • 34. Juan Jose Cobo Acebo (Spain), at 40
  • 35. Mikel Landa Meana (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 40
  • 36. Fabio Andres Duarte Arevalo (Colombia), at 41
  • 37. Pablo Lastras Garcia (Spain), Movistar, at 42
  • 38. Arkaitz Duran Aroca (Spain), at 44
  • 39. Jose Alberto Benitez Roman (Spain), at 44
  • 40. Jan Bakelandts (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 53
  • 41. Marcos Garcia (Spain), Heraklion-Nessebar, at 1:05
  • 42. Juan Horrach Rippoll (Spain), Team Katusha, at 1:29
  • 43. Johnny Hoogerland (Netherlands), Vacansoleil-Dcm, at 2:17
  • 44. Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spain), Caja Rural, at 2:20
  • 45. Pablo Urtasun Perez (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 2:34
  • 46. Rafael Valls Ferri (Spain), at 2:43
  • 47. Sergio Pardilla Bellon (Spain), Movistar, at 2:55
  • 48. Javier Moreno Bazan (Spain), Caja Rural, at 3:24
  • 49. Javier Ramirez Abeja (Spain), at 3:30
  • 50. Dmitriy Muravyev (Kazakhstan), Team Radioshack, at 4:10
  • 51. Victor Cabedo (Spain), Orbea, at 5:41
  • 52. Christopher Froome (Great Britain), Team Sky, at 8:29
  • 53. Jelle Vanendert (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 13:25
  • 54. Gorka Verdugo Marcotegui (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 15:42
  • 55. Jean Marc Marino (France), Saur-Sojasun, at 15:44
  • 56. Ruben Perez Moreno (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 15:51
  • 57. Paul Poux (France), Saur-Sojasun, at 19:52
  • 58. Artem Ovechkin (Russia), Team Katusha, at 20:01
  • 59. Thierry Hupond (France), Skil-Shimano, at 20:03
  • 60. Jesus Herrada Lopez (Spain), Movistar, at 20:04
  • 61. Tom Stamsnijder (Netherlands), Leopard-Trek, at 20:05
  • 62. Matthias Brandle (Austria), at 20:15
  • 63. Guillaume Levarlet (France), Saur-Sojasun, at 20:25
  • 64. Yukihiro Doi (Japan), Skil-Shimano, at 20:26
  • 65. Vladimir Isaichev (Russia), Team Katusha, at 20:28
  • 66. Daniel Schorn (Austria), Team Netapp, at 20:31
  • 67. Alexander Gottfried (Germany), Team Netapp, at 20:36
  • 68. Egor Silin (Russia), Team Katusha, at 20:47
  • 69. Jan Barta (Czech Republic), Team Netapp, at 20:48
  • 70. Juan Manuel Garate (Spain), Rabobank Cycling Team, at 21:00
  • 71. Romain Sicard (France), Euskaltel-Euskadi, at 21:04
  • 72. Aritz Etxebarria (Spain), Orbea, at 21:56
  • 73. David De La Cruz Melgarejo (Spain), Caja Rural, at 22:13
  • 74. Ricardo Garcia Ambroa (Spain), Orbea, at 22:30
  • 75. Jimmy Engoulvent (France), Saur-Sojasun, at 22:57
  • 76. Andreas Dietziker (Switzerland), Team Netapp, at 23:21
  • 77. Juan Jose Lobato Del Valle (Spain), at 23:21
  • 78. Thomas Leezer (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 23:24
  • 79. Davide Appollonio (Italy), Team Sky, at 23:25
  • 80. Marcel Wyss (Switzerland), at 23:30
  • 81. Giacomo Nizzolo (Italy), Leopard-Trek, at 23:35
  • 82. Johannes Fröhlinger (Germany), Skil-Shimano, at 23:38
  • 83. Koldo Fernandez (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 23:39
  • 84. Javier Benitez Pomares (Spain), Heraklion-Nessebar, at 23:41
  • 85. Jaume Rovira Pous (Spain), Heraklion-Nessebar, at 23:44
  • 86. Anders Lund (Denmark), Leopard-Trek, at 23:49
  • 87. Dominic Klemme (Germany), Leopard-Trek, at 23:50
  • 88. Dennis Van Winden (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 23:54
  • 89. Robert Hunter (South Africa), Team Radioshack, at 23:54
  • 90. Diego Milan Jimenez (Spain), Caja Rural, at 23:55
  • 91. Jon Aberasturi Izaga (Spain), Orbea, at 23:56
  • 92. Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spain), Heraklion-Nessebar, at 24:01
  • 93. Grischa Niermann (Germany), Rabobank Cycling Team, at 24:11
  • 94. Mirko Selvaggi (Italy), Vacansoleil-Dcm, at 24:15
  • 95. Andy Schleck (Luxembourg), Leopard-Trek, at 24:15
  • 96. Adrian Palomares Villaplana (Spain), at 24:20
  • 97. Jesus Del Nero Montes (Spain), Team Netapp, at 24:27
  • 98. Gorik Gardeyn (Belgium), Vacansoleil-Dcm, at 24:36
  • 99. Thomas Bonnin (France), Skil-Shimano, at 24:41
  • 100. Antonio Cabello Baena (Spain), at 24:42
  • 101. Benat Urain Epelde (Spain), Orbea, at 24:49
  • 102. Higinio Fernandez (Spain), Caja Rural, at 24:50
  • 103. David De La Fuente Rasilla (Spain), at 24:55
  • 104. Oscar Pujol Munoz (Spain), Omega Pharma-Lotto, at 25:01
  • 105. Hector Gonzalez Baeza (Spain), Heraklion-Nessebar, at 25:20
  • 106. Xabier Zabalo Imaz (Spain), Orbea, at 25:23
  • 107. Aitor Galdos Alonso (Spain), Caja Rural, at 25:42
  • 108. Alex Dowsett (Great Britain), Team Sky, at 25:51
  • 109. Jens Voigt (Germany), Leopard-Trek, at 26:00
  • 110. José Vicente Garcia Acosta (Spain), Movistar, at 26:05
  • 111. Yann Huguet (France), Skil-Shimano, at 26:13
  • 112. Cyril Bessy (France), Saur-Sojasun, at 26:17
  • 113. Mario Aerts (Belgium), Omega Pharma-Lotto, at 26:19
  • 114. Salvador Guardiola Tora (Spain), Heraklion-Nessebar, at 28:46
  • 115. Julian Sanchez Pimienta (Spain), Caja Rural, at 30:26
  • 116. Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spain), Heraklion-Nessebar, at 31:57

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter