Menu

2011 Les Boucles du Sud Ardèche – Souvenir Francis Delpech results

  • By VeloNews.com
  • Published Feb. 27, 2011
  • Updated Feb. 28, 2011 at 1:36 PM EDT
  • 1. Arthur VICHOT, (FRA) Française des Jeux, in 5:25:12
  • 2. Thierry HUPOND, (FRA) Skil-Shimano, at 0
  • 3. Cyril GAUTIER, (FRA) Europcar, at 0
  • 4. Laurent MANGEL, (FRA) Saur-Sojasun, at 0
  • 5. Romain HARDY, (FRA) Bretagne-Schuller, at 0
  • 6. Fabian WEGMANN, (GER) Leopard-Trek, at 0
  • 7. Pierre ROLLAND, (FRA) Europcar, at 0
  • 8. Yohan CAUQUIL, (FRA) Velo-Club La Pomme Marseille, at 0
  • 9. Fabrice JEANDESBOZ, (FRA) Saur-Sojasun, at 0
  • 10. Pierrick FEDRIGO, (FRA) Française des Jeux, at 0
  • 11. Rémi PAURIOL, (FRA) Française des Jeux, at 0
  • 12. Julien ANTOMARCHI, (FRA) Velo-Club La Pomme Marseille, at 0
  • 13. Thibaut PINOT, (FRA) Française des Jeux, at 4
  • 14. Alexandre GENIEZ, (FRA) Skil-Shimano, at 4
  • 15. Jerome COPPEL, (FRA) Saur-Sojasun, at 4
  • 16. Jean-Christophe PERAUD, (FRA) Ag2r La Mondiale, at 4
  • 17. David LELAY, (FRA) Ag2r La Mondiale, at 22
  • 18. Biel KADRI, (FRA) Ag2r La Mondiale, at 22
  • 19. David MONCOUTIE, (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 22
  • 20. Johan MOMBAERTS, (FRA) Auber 93, at 27
  • 21. Yohan BAGOT, (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 27
  • 22. Toms SKUJINŠ, (LAT) Velo-Club La Pomme Marseille, at 55
  • 23. Simon GESCHKE, (GER) Skil-Shimano, at 1:26
  • 24. Yukihiro DOI, (JPN) Skil-Shimano, at 1:29
  • 25. Fabricio FERRARI, (URU) Caja Rural, at 1:29
  • 26. Christophe RIBLON, (FRA) Ag2r La Mondiale, at 1:29
  • 27. Johannes FRÖHLINGER, (GER) Skil-Shimano, at 1:29
  • 28. Guillaume BONNAFOND, (FRA) Ag2r La Mondiale, at 1:29
  • 29. Yannick TALABARDON, (FRA) Saur-Sojasun, at 1:29
  • 30. Sylvain GEORGES, (FRA) Auber 93, at 1:29
  • 31. Justin JULES, (FRA) Velo-Club La Pomme Marseille, at 1:53
  • 32. Daniel DIAZ, (ARG) Velo-Club La Pomme Marseille, at 1:53
  • 33. Mickaël BUFFAZ, (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 1:53
  • 34. Vyacheslav KUZNETSOV, (RUS) Itera-Katusha, at 1:53
  • 35. Guillaume FAUCON, (FRA) Auber 93, at 1:53
  • 36. Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL, (ESP) Caja Rural, at 1:53
  • 37. Julien BERARD, (FRA) Ag2r La Mondiale, at 1:53
  • 38. Ryan ANDERSON, (CAN) SpiderTech Powered by Planet Energy, at 1:57
  • 39. Bruno PIRES, (POR) Leopard-Trek, at 1:57
  • 40. Eric BERTHOU, (FRA) Bretagne-Schuller, at 1:57
  • 41. Florian GUILLOU, (FRA) Bretagne-Schuller, at 1:57
  • 42. Sylvain CALZATI, (FRA) Bretagne-Schuller, at 1:57
  • 43. Nicolas VOGONDY, (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 1:57
  • 44. Maxime MEDEREL, (FRA) Auber 93, at 1:57
  • 45. Dimitri LE BOULCH, (FRA) Auber 93, at 3:05
  • 46. Linus GERDEMANN, (GER) Leopard-Trek, at 3:47
  • 47. Víctor DE LA PARTE, (ESP) Caja Rural, at 4:24
  • 48. Eduardo GONZALO RAMIREZ, (ESP) Velo-Club La Pomme Marseille, at 4:24
  • 49. Brice FEILLU, (FRA) Leopard-Trek, at 4:24
  • 50. Ryan ROTH, (CAN) SpiderTech Powered by Planet Energy, at 5:25
  • 51. Stuart O’GRADY, (AUS) Leopard-Trek, at 7:22
  • 52. Wesley SULZBERGER, (AUS) Française des Jeux, at 7:22
  • 53. Arnold JEANNESSON, (FRA) Française des Jeux, at 7:22
  • 54. Ludovic TURPIN, (FRA) Saur-Sojasun, at 7:22
  • 55. Guillemo LANA BAQUEDANO, (ESP) Caja Rural, at 10:31
  • 56. Ben GASTAUER, (LUX) Ag2r La Mondiale, at 13:28
  • 57. Joel ZANGERLE, (LUX) Continental Team Differdange, at 13:28
  • 58. Arnaud MOLMY, (FRA) Auber 93, at 13:28
  • 59. Jonathan FUMEAUX, (SUI) Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 13:28
  • 60. Cédric PINEAU, (FRA) Française des Jeux, at 13:28
  • 61. Julien LOUBET, (FRA) Ag2r La Mondiale, at 13:28
  • 62. Nicolas BALDO, (FRA) Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 13:28
  • 63. Marius BERNATONIS, (LTU) Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 13:28
  • 64. Alexander KHOLODOV, (RUS) Itera-Katusha, at 13:28
  • 65. Nicolas EDET, (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne, at 13:28
  • 66. Cédric GAOUA, (FRA) Continental Team Differdange, at 13:28
  • 67. Troels Ronning VINTHER, (DEN) Glud & Marstrand Horsens, at 13:28
  • 68. Cheng JI, (CHN) Skil-Shimano, at 13:28
  • 69. Albert TIMMER, (NED) Skil-Shimano, at 13:28
  • 70. Dmitriy MOKROV, (RUS) Itera-Katusha, at 13:28
  • 71. Andrey SOLOMENNIKOV, (RUS) Itera-Katusha, at 13:28
  • 72. Benjamin GIRAUD, (FRA) Velo-Club La Pomme Marseille, at 13:28
  • 73. Martin PEDERSEN, (DEN) Leopard-Trek, at 13:28

FILED UNDER: Race Results TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter