Menu

2011 Vuelta a Castilla y Leon results, stage 3

  • By VeloNews.com
  • Published Apr. 15, 2011
  • Updated Apr. 18, 2011 at 3:22 PM EDT

Benavente – Galende

  • 1. Filippo SAVINI (ITA), Colnago-CSF , 13:17:52
  • 2. Bauke MOLLEMA (NED), Rabobank Cycling Team, at 0:07
  • 3. Domenico POZZOVIVO (ITA), Colnago-CSF, at 0:07
  • 4. Igor ANTON HERNANDEZ (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 0:10
  • 5. Xavier TONDO VOLPINI (ESP), Movistar, at 0:10
  • 6. Dario David CIONI (ITA), Team Sky, at 0:15
  • 7. Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ (COL), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 0:24
  • 8. Juan Manuel GARATE (ESP), Rabobank Cycling Team, at 0:28
  • 9. Santiago PEREZ FERNANDEZ (ESP), , at 0:28
  • 10. Darwin ATAPUMA HURTADO (COL), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 0:28
  • 11. Giovanni Manuel BAEZ ALVAREZ (COL), , at 0:28
  • 12. Steven KRUIJSWIJK (NED), Rabobank Cycling Team, at 0:28
  • 13. Juan Pablo SUAREZ SUAREZ (COL), , at 0:28
  • 14. Ricardo GARCIA AMBROA (ESP), Orbea, at 0:28
  • 15. Laurens TEN DAM (NED), Rabobank Cycling Team, at 0:28
  • 16. Jerome COPPEL (FRA), Saur-Sojasun, at 0:28
  • 17. John Edibberto MARTINEZ MONTERO (COL), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 0:28
  • 18. Sergio PARDILLA BELLON (ESP), Movistar, at 0:28
  • 19. Tom Jelte SLAGTER (NED), Rabobank Cycling Team, at 0:40
  • 20. Christopher FROOME (GBR), Team Sky, at 0:41
  • 21. Mikel NIEVE ITURALDE (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 1:02
  • 22. Giampaolo CHEULA (ITA), Geox-TMC, at 1:05
  • 23. Fabrice JEANDESBOZ (FRA), Saur-Sojasun, at 1:05
  • 24. Nairo Alexander QUINTANA ROJAS (COL), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:05
  • 25. Carlos Fernando PIAMONTE RODRIGUEZ (COL), , at 1:10
  • 26. Víctor DE LA PARTE (ESP), Caja Rural, at 1:12
  • 27. Victor CABEDO (ESP), Orbea, at 2:35
  • 28. Alberto CONTADOR VELASCO (ESP), SaxoBank-Sungard, at 2:50
  • 29. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ (ESP), SaxoBank-Sungard, at 2:50
  • 30. Hector Leonardo PAEZ LEON (COL), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 3:11
  • 31. Adrian PALOMARES VILLAPLANA (ESP), Andalucia Caja Granada, at 3:35
  • 32. Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 3:35
  • 33. Sergio Ferreira SOUSA (POR), , at 4:14
  • 34. Pablo LASTRAS GARCIA (ESP), Movistar, at 4:14
  • 35. Stefano PIRAZZI (ITA), Colnago-CSF, at 4:14
  • 36. Walter Fernando PEDRAZA MORALES (COL), , at 4:14
  • 37. Mikel bizkarra (ESP), Orbea, at 4:56
  • 38. Sergio Miguel Vieira RIBEIRO (POR), , at 6:43
  • 39. Rafael INFANTINO ABREU (COL), , at 7:18
  • 40. Jose Alberto BENITEZ ROMAN (ESP), Andalucia Caja Granada, at 9:12
  • 41. Victor Hugo PENA GRISALES (COL), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:12
  • 42. Alex CANO ARDILA (COL), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:12
  • 43. Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN (COL), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:53
  • 44. Carlos OYARZUN (CHI), Movistar, at 11:23
  • 45. Diego GALLEGO ARNAIZ (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 11:23
  • 46. Daniel NAVARRO GARCIA (ESP), SaxoBank-Sungard, at 11:23
  • 47. Jacques JANSE VAN RENSBURG (RSA), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 11:23
  • 48. Carlos VERONA QUINTANILLA (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 11:23
  • 49. Carlos SASTRE CANDIL (ESP), Geox-TMC, at 11:23
  • 50. Fabricio FERRARI (URU), Caja Rural, at 11:23
  • 51. Ludovic TURPIN (FRA), Saur-Sojasun, at 11:23
  • 52. Matthias BRANDLE (AUT), Geox-TMC, at 11:23
  • 53. Yannick TALABARDON (FRA), Saur-Sojasun, at 11:23
  • 54. Russell DOWNING (GBR), Team Sky, at 11:23
  • 55. David DE LA CRUZ MELGAREJO (ESP), Caja Rural, at 11:23
  • 56. Jose Luis ROLDAN CARMONA (ESP), Andalucia Caja Granada, at 11:23
  • 57. Ruben PEREZ MORENO (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 11:23
  • 58. Ben SWIFT (GBR), Team Sky, at 11:23
  • 59. Peter KENNAUGH (GBR), Team Sky, at 11:23
  • 60. Federico CANUTI (ITA), Colnago-CSF, at 11:23
  • 61. Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL (ESP), Caja Rural, at 11:23
  • 62. Jorge AZANZA SOTO (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 11:23
  • 63. Richie PORTE (AUS), SaxoBank-Sungard, at 13:53
  • 64. Javier IRIARTE (ESP), Movistar, at 15:46
  • 65. Francisco José VENTOSO ALBERDI (ESP), Movistar, at 15:46
  • 66. Branislau SAMOILAU (BLR), Movistar, at 15:46
  • 67. Raul ALARCON GARCIA (ESP), , at 15:46
  • 68. Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ (COL), Movistar, at 15:46
  • 69. Rui Miguel SOUSA BARBOSA (POR), , at 15:46
  • 70. Filipe Duarte sousa CARDOSO (POR), , at 15:46
  • 71. Jaime Alberto CASTANEDA ORTEGA (COL), , at 15:46
  • 72. Serge PAUWELS (BEL), Team Sky, at 15:46
  • 73. Guillaume LEVARLET (FRA), Saur-Sojasun, at 15:46
  • 74. Adrian SAEZ (ESP), Orbea, at 15:46
  • 75. Alex DOWSETT (GBR), Team Sky, at 15:46
  • 76. Jonathan HIVERT (FRA), Saur-Sojasun, at 20:12
  • 77. Diego MILAN JIMENEZ (ESP), Caja Rural, at 23:20
  • 78. Volodymir GUSTOV (UKR), SaxoBank-Sungard, at 23:20
  • 79. Marcel WYSS (SUI), Geox-TMC, at 23:20
  • 80. Antonio CABELLO BAENA (ESP), Andalucia Caja Granada, at 23:20
  • 81. Pascual ORENGO LOPEZ (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 23:20
  • 82. Vicente David BERNABEU ARMENGOL (ESP), Andalucia Caja Granada, at 23:20
  • 83. Javier RAMIREZ ABEJA (ESP), Andalucia Caja Granada, at 23:20
  • 84. David GUTIERREZ GUTIERREZ (ESP), Geox-TMC, at 23:20
  • 85. Juan Jose LOBATO DEL VALLE (ESP), Andalucia Caja Granada, at 23:20
  • 86. Pierre CAZAUX (FRA), Euskaltel-Euskadi, at 23:20
  • 87. Daniel SESMA (ESP), Euskaltel-Euskadi, at 23:20
  • 88. Paolo LOCATELLI (ITA), Colnago-CSF, at 23:20
  • 89. Joaquin SOBRINO (ESP), Caja Rural, at 23:20
  • 90. Julien SIMON (FRA), Saur-Sojasun, at 23:20
  • 91. Ruben MARTINEZ (ESP), Caja Rural, at 23:20
  • 92. Gianluca BRAMBILLA (ITA), Colnago-CSF, at 23:20
  • 93. Manuel BELLETTI (ITA), Colnago-CSF, at 23:20
  • 94. Aritz ETXEBARRIA (ESP), Orbea, at 23:20
  • 95. Simone STORTONI (ITA), Colnago-CSF, at 23:20
  • 96. Antonio Filipe Oliveira AMORIM (POR), , at 23:20
  • 97. Manuel ANTON (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 23:20
  • 98. Carlos BALTAZAR (POR), , at 23:20
  • 99. Theo BOS (NED), Rabobank Cycling Team, at 23:20
  • 100. Antonio PIEDRA PEREZ (ESP), Andalucia Caja Granada, at 23:20
  • 101. Benjamin NOVAL GONZALEZ (ESP), SaxoBank-Sungard, at 24:21
  • 102. Luke ROBERTS (AUS), SaxoBank-Sungard, at 24:21
  • 103. Luis MAS BONET (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 24:21
  • 104. Jon ABERASTURI IZAGA (ESP), Orbea, at 24:21
  • 105. Noel MARTIN INFANTE (ESP), Orbea, at 24:21
  • 106. Ruben JIMENEZ VENTOSA (ESP), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 24:21
  • 107. Marko KUMP (SLO), Geox-TMC, at 24:25
  • 108. Graeme BROWN (AUS), Rabobank Cycling Team, at 24:48
  • 109. Matteo PELUCCHI (ITA), Geox-TMC, at 24:48
  • 110. Aitor GALDOS ALONSO (ESP), Caja Rural, at 24:48
  • DNF-Miguel MINGUEZ AYALA (ESP), Euskaltel-Euskadi
  • DNF-Morris POSSONI (ITA), Team Sky
  • DNF-Stef CLEMENT (NED), Rabobank Cycling Team
  • DNF-Benat URAIN EPELDE (ESP), Orbea
  • DNF-Mauricio ORTEGA RAMIREZ (COL)
  • DNF-Ivan Ramiro PARRA PINTO (COL)

General Classification

  • 1. Bauke MOLLEMA (Netherlands), Rabobank Cycling Team , 13:17:52
  • 2. Xavier TONDO VOLPINI (Spain), Movistar, at 0:03
  • 3. Igor ANTON HERNANDEZ (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 0:03
  • 4. Domenico POZZOVIVO (Italy), Colnago-CSF, at 0:06
  • 5. Dario David CIONI (Italy), Team Sky, at 0:14
  • 6. Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 0:17
  • 7. Santiago PEREZ FERNANDEZ (Spain), , at 0:21
  • 8. Jerome COPPEL (France), Saur-Sojasun, at 0:21
  • 9. Ricardo GARCIA AMBROA (Spain), Orbea, at 0:21
  • 10. Sergio PARDILLA BELLON (Spain), Movistar, at 0:27
  • 11. Darwin ATAPUMA HURTADO (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 0:27
  • 12. Steven KRUIJSWIJK (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 0:27
  • 13. Juan Manuel GARATE (Spain), Rabobank Cycling Team, at 0:27
  • 14. Juan Pablo SUAREZ SUAREZ (Colombia), , at 0:27
  • 15. John Edibberto MARTINEZ MONTERO (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 0:27
  • 16. Giovanni Manuel BAEZ ALVAREZ (Colombia), , at 0:27
  • 17. Laurens TEN DAM (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 0:37
  • 18. Christopher FROOME (Great Britain), Team Sky, at 1:00
  • 19. Mikel NIEVE ITURALDE (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 1:01
  • 20. Nairo Alexander QUINTANA ROJAS (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:04
  • 21. Giampaolo CHEULA (Italy), Geox-TMC, at 1:04
  • 22. Fabrice JEANDESBOZ (France), Saur-Sojasun, at 1:04
  • 23. Carlos Fernando PIAMONTE RODRIGUEZ (Colombia), , at 1:09
  • 24. Filippo SAVINI (Italy), Colnago-CSF, at 1:35
  • 25. Tom Jelte SLAGTER (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 2:23
  • 26. Alberto CONTADOR VELASCO (Spain), SaxoBank-Sungard, at 2:43
  • 27. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ (Spain), SaxoBank-Sungard, at 2:49
  • 28. Hector Leonardo PAEZ LEON (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 3:10
  • 29. Víctor DE LA PARTE (Spain), Caja Rural, at 3:21
  • 30. Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 3:28
  • 31. Adrian PALOMARES VILLAPLANA (Spain), Andalucia Caja Granada, at 3:34
  • 32. Pablo LASTRAS GARCIA (Spain), Movistar, at 4:07
  • 33. Walter Fernando PEDRAZA MORALES (Colombia), , at 4:07
  • 34. Sergio Ferreira SOUSA (Portugal), , at 4:07
  • 35. Stefano PIRAZZI (Italy), Colnago-CSF, at 4:13
  • 36. Victor CABEDO (Spain), Orbea, at 6:08
  • 37. Sergio Miguel Vieira RIBEIRO (Portugal), , at 6:36
  • 38. Rafael INFANTINO ABREU (Colombia), , at 7:17
  • 39. Mikel bizkarra (Spain), Orbea, at 7:20
  • 40. Jose Alberto BENITEZ ROMAN (Spain), Andalucia Caja Granada, at 9:05
  • 41. Victor Hugo PENA GRISALES (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:11
  • 42. Alex CANO ARDILA (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:11
  • 43. Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 9:46
  • 44. Russell DOWNING (Great Britain), Team Sky, at 11:16
  • 45. Ruben PEREZ MORENO (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 11:16
  • 46. Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL (Spain), Caja Rural, at 11:16
  • 47. Federico CANUTI (Italy), Colnago-CSF, at 11:16
  • 48. Ludovic TURPIN (France), Saur-Sojasun, at 11:16
  • 49. Yannick TALABARDON (France), Saur-Sojasun, at 11:22
  • 50. Peter KENNAUGH (Great Britain), Team Sky, at 11:22
  • 51. Jose Luis ROLDAN CARMONA (Spain), Andalucia Caja Granada, at 11:22
  • 52. Diego GALLEGO ARNAIZ (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 11:22
  • 53. Fabricio FERRARI (Uruguay), Caja Rural, at 11:22
  • 54. Carlos OYARZUN (Chile), Movistar, at 11:22
  • 55. Matthias BRANDLE (Austria), Geox-TMC, at 11:22
  • 56. Carlos VERONA QUINTANILLA (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 11:22
  • 57. Jacques JANSE VAN RENSBURG (South Africa), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 11:22
  • 58. David DE LA CRUZ MELGAREJO (Spain), Caja Rural, at 11:22
  • 59. Carlos SASTRE CANDIL (Spain), Geox-TMC, at 11:22
  • 60. Jorge AZANZA SOTO (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 12:56
  • 61. Daniel NAVARRO GARCIA (Spain), SaxoBank-Sungard, at 12:56
  • 62. Richie PORTE (Australia), SaxoBank-Sungard, at 13:52
  • 63. Ben SWIFT (Great Britain), Team Sky, at 14:20
  • 64. Francisco José VENTOSO ALBERDI (Spain), Movistar, at 15:39
  • 65. Filipe Duarte sousa CARDOSO (Portugal), , at 15:39
  • 66. Jaime Alberto CASTANEDA ORTEGA (Colombia), , at 15:45
  • 67. Serge PAUWELS (Belgium), Team Sky, at 15:45
  • 68. Guillaume LEVARLET (France), Saur-Sojasun, at 15:45
  • 69. Rui Miguel SOUSA BARBOSA (Portugal), , at 15:45
  • 70. Raul ALARCON GARCIA (Spain), , at 16:26
  • 71. Alex DOWSETT (Great Britain), Team Sky, at 17:07
  • 72. Javier IRIARTE (Spain), Movistar, at 17:19
  • 73. Adrian SAEZ (Spain), Orbea, at 18:00
  • 74. Juan Mauricio SOLER HERNANDEZ (Colombia), Movistar, at 18:43
  • 75. Branislau SAMOILAU (Belarus), Movistar, at 18:51
  • 76. Jonathan HIVERT (France), Saur-Sojasun, at 20:05
  • 77. Manuel BELLETTI (Italy), Colnago-CSF, at 23:13
  • 78. Joaquin SOBRINO (Spain), Caja Rural, at 23:13
  • 79. Antonio Filipe Oliveira AMORIM (Portugal), , at 23:13
  • 80. Juan Jose LOBATO DEL VALLE (Spain), Andalucia Caja Granada, at 23:13
  • 81. Pierre CAZAUX (France), Euskaltel-Euskadi, at 23:13
  • 82. Pascual ORENGO LOPEZ (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 23:13
  • 83. Antonio PIEDRA PEREZ (Spain), Andalucia Caja Granada, at 23:19
  • 84. Marcel WYSS (Switzerland), Geox-TMC, at 23:19
  • 85. Simone STORTONI (Italy), Colnago-CSF, at 23:19
  • 86. Diego MILAN JIMENEZ (Spain), Caja Rural, at 23:30
  • 87. Luke ROBERTS (Australia), SaxoBank-Sungard, at 24:14
  • 88. Jon ABERASTURI IZAGA (Spain), Orbea, at 24:14
  • 89. Noel MARTIN INFANTE (Spain), Orbea, at 24:14
  • 90. Marko KUMP (Slovenia), Geox-TMC, at 24:18
  • 91. Antonio CABELLO BAENA (Spain), Andalucia Caja Granada, at 24:27
  • 92. Volodymir GUSTOV (Ukraine), SaxoBank-Sungard, at 24:51
  • 93. Gianluca BRAMBILLA (Italy), Colnago-CSF, at 24:51
  • 94. Manuel ANTON (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 24:53
  • 95. Vicente David BERNABEU ARMENGOL (Spain), Andalucia Caja Granada, at 24:53
  • 96. Luis MAS BONET (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 25:02
  • 97. Ruben MARTINEZ (Spain), Caja Rural, at 25:11
  • 98. Javier RAMIREZ ABEJA (Spain), Andalucia Caja Granada, at 25:19
  • 99. Aitor GALDOS ALONSO (Spain), Caja Rural, at 25:33
  • 100. Paolo LOCATELLI (Italy), Colnago-CSF, at 26:15
  • 101. Benjamin NOVAL GONZALEZ (Spain), SaxoBank-Sungard, at 26:20
  • 102. Aritz ETXEBARRIA (Spain), Orbea, at 26:53
  • 103. Theo BOS (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 27:03
  • 104. David GUTIERREZ GUTIERREZ (Spain), Geox-TMC, at 27:25
  • 105. Matteo PELUCCHI (Italy), Geox-TMC, at 27:45
  • 106. Julien SIMON (France), Saur-Sojasun, at 27:49
  • 107. Carlos BALTAZAR (Portugal), , at 28:17
  • 108. Daniel SESMA (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 29:09
  • 109. Ruben JIMENEZ VENTOSA (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 30:07
  • 110. Graeme BROWN (Australia), Rabobank Cycling Team, at 30:50

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter