Menu

2011 Vuelta a Castilla y León results, stage 5

  • By VeloNews.com
  • Published Apr. 17, 2011
  • Updated Apr. 18, 2011 at 3:21 PM EST

Stage 5: Madrigal de las Altas Torres – Medina del Campo

  • 1. Ben Swift (GB), Team Sky , 3:30:00
  • 2. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp), Movistar, s.t.
  • 3. Ruben Perez Moreno (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 4. Theo Bos (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 5. Manuel Belletti (Ita), Colnago-CSF, s.t.
  • 6. Matteo Pelucchi (Ita), Geox-TMV, s.t.
  • 7. Joaquin Sobrino (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 8. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 9. Jon Aberasturi Izaga (Esp), Orbea, s.t.
  • 10. Manuel Anton (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, s.t.
  • 11. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por), s.t.
  • 12. Ruben Jimenez Ventosa (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, s.t.
  • 13. Pascual Orengo Lopez (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, s.t.
  • 14. Camilo Andres Suarez Albarracin (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 15. Luke Roberts (Aus), Saxobank-Sungard, s.t.
  • 16. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 17. Santiago Perez Fernandez (Esp), s.t.
  • 18. Jonathan Hivert (Fra), Saur-Sojasun, s.t.
  • 19. Ricardo Garcia Ambroa (Esp), Orbea, s.t.
  • 20. Jerome Coppel (Fra), Saur-Sojasun, s.t.
  • 21. Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col), s.t.
  • 22. Xavier Tondo Volpini (Esp), Movistar, s.t.
  • 23. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), s.t.
  • 24. Pablo Lastras Garcia (Esp), Movistar, s.t.
  • 25. Bauke Mollema (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 26. Russell Downing (GB), Team Sky, s.t.
  • 27. Federico Canuti (Ita), Colnago-CSF, s.t.
  • 28. Juan Manuel Garate (Esp), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 29. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 30. Serge Pauwels (Bel), Team Sky, s.t.
  • 31. Graeme Brown (Aus), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 32. Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 33. Dario David Cioni (Ita), Team Sky, s.t.
  • 34. Guillaume Levarlet (Fra), Saur-Sojasun, s.t.
  • 35. Gianluca Brambilla (Ita), Colnago-CSF, s.t.
  • 36. Laurens Ten Dam (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 37. Ludovic Turpin (Fra), Saur-Sojasun, s.t.
  • 38. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 39. Raul Alarcon Garcia (Esp), s.t.
  • 40. Nairo Alexander Quintana Rojas (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 41. Juan Pablo Suarez Suarez (Col), s.t.
  • 42. Daniel Sesma (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 43. Hector Leonardo Paez Leon (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 44. Christopher Froome (GB), Team Sky, s.t.
  • 45. Igor Anton Hernandez (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 46. Noel Martin Infante (Esp), Orbea, s.t.
  • 47. Sergio Ferreira Sousa (Por), s.t.
  • 48. Jose Luis Roldan Carmona (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 49. Darwin Atapuma Hurtado (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 50. John Edibberto Martinez Montero (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 51. Antonio Cabello Baena (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 52. Luis Mas Bonet (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, s.t.
  • 53. Domenico Pozzovivo (Ita), Colnago-CSF, s.t.
  • 54. Rui Miguel Sousa Barbosa (Por), s.t.
  • 55. Richie Porte (Aus), Saxobank-Sungard, s.t.
  • 56. Fabrice Jeandesboz (Fra), Saur-Sojasun, s.t.
  • 57. Walter Fernando Pedraza Morales (Col), s.t.
  • 58. David Gutierrez Gutierrez (Esp), Geox-TMV, s.t.
  • 59. Filippo Savini (Ita), Colnago-CSF, s.t.
  • 60. Carlos Verona Quintanilla (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, s.t.
  • 61. Steven Kruijswijk (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 62. Adrian Palomares Villaplana (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 63. Victor Cabedo (Esp), Orbea, at 0:12
  • 64. Jorge Azanza Soto (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:12
  • 65. Stefano Pirazzi (Ita), Colnago-CSF, at 0:15
  • 66. Mikel Nieve Ituralde (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:15
  • 67. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:15
  • 68. Javier Ramirez Abeja (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:15
  • 69. Simone Stortoni (Ita), Colnago-CSF, at 0:15
  • 70. Jose Alberto Benitez Roman (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:15
  • 71. Antonio Piedra Perez (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:15
  • 72. Carlos Oyarzun (Chi), Movistar, at 0:15
  • 73. Volodymir Gustov (Ukr), Saxobank-Sungard, at 0:15
  • 74. Benjamin Noval Gonzalez (Esp), Saxobank-Sungard, at 0:15
  • 75. Javier Iriarte (Esp), Movistar, at 0:15
  • 76. Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por), at 0:15
  • 77. David De La Cruz Melgarejo (Esp), Caja Rural, at 0:15
  • 78. Juan Mauricio Soler Hernandez (Col), Movistar, at 0:15
  • 79. Tom Jelte Slagter (Ned), Rabobank Cycling Team, at 0:15
  • 80. Daniel Navarro Garcia (Esp), Saxobank-Sungard, at 0:15
  • 81. Carlos Sastre Candil (Esp), Geox-TMV, at 0:15
  • 82. Víctor De La Parte (Esp), Caja Rural, at 0:15
  • 83. Alberto Contador Velasco (Esp), Saxobank-Sungard, at 0:15
  • 84. Diego Gallego Arnaiz (Esp), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 0:15
  • 85. Jesus Hernandez Blazquez (Esp), Saxobank-Sungard, at 0:15
  • 86. Jacques Janse Van Rensburg (Rsa), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 0:15
  • 87. Giampaolo Cheula (Ita), Geox-TMV, at 0:15
  • 88. Pierre Cazaux (Fra), Euskaltel-Euskadi, at 0:15
  • 89. Victor Hugo Pena Grisales (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 0:15
  • 90. Julien Simon (Fra), Saur-Sojasun, at 0:15
  • 91. Giovanni Manuel Baez Alvarez (Col), at 0:15
  • 92. Sergio Pardilla Bellon (Esp), Movistar, at 0:15
  • 93. Marcel Wyss (Sui), Geox-TMV, at 0:15
  • 94. Branislau Samoilau (Blr), Movistar, at 0:15
  • 95. Fabricio Ferrari (Uru), Caja Rural, at 0:15
  • 96. Alex Cano Ardila (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 0:15
  • 97. Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col), at 0:15
  • 98. Rafael Infantino Abreu (Col), at 0:15
  • 99. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, at 0:15
  • 100. Matthias Brandle (Aut), Geox-TMV, at 0:15
  • 101. Peter Kennaugh (GB), Team Sky, at 0:29
  • 102. Carlos Baltazar (Por), at 0:33
  • 103. Mikel Bizkarra (Esp), Orbea, at 0:41
  • 104. Aritz Etxebarria (Esp), Orbea, at 0:1:07
  • 105. Yannick Talabardon (Fra), Saur-Sojasun, at 0:1:25
  • 106. Alex Dowsett (GB), Team Sky, at 0:1:29
  • 107. Paolo Locatelli (Ita), Colnago-CSF, at 0:1:34
  • DNF – Marko Kump (Slo), Geox-TMV
  • DNF – Aitor Galdos Alonso (Esp), Caja Rural

Final General Classification

  • 1. Xavier Tondo Volpini (Spain), Movistar , 17:01:40
  • 2. Bauke Mollema (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 0:09
  • 3. Igor Anton Hernandez (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 0:17
  • 4. Domenico Pozzovivo (Italy), Colnago-CSF, at 0:40
  • 5. Jerome Coppel (France), Saur-Sojasun, at 0:47
  • 6. Juan Pablo Suarez Suarez (Colombia), at 0:47
  • 7. Dario David Cioni (Italy), Team Sky, at 0:54
  • 8. Ricardo Garcia Ambroa (Spain), Orbea, at 0:58
  • 9. Juan Manuel Garate (Spain), Rabobank Cycling Team, at 0:59
  • 10. Laurens Ten Dam (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 1:16
  • 11. Santiago Perez Fernandez (Spain), at 1:16
  • 12. Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:21
  • 13. Steven Kruijswijk (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 1:22
  • 14. Christopher Froome (Great Britain), Team Sky, at 1:32
  • 15. Nairo Alexander Quintana Rojas (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:42
  • 16. Giovanni Manuel Baez Alvarez (Colombia), at 1:42
  • 17. Sergio Pardilla Bellon (Spain), Movistar, at 1:44
  • 18. John Edibberto Martinez Montero (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:45
  • 19. Darwin Atapuma Hurtado (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:46
  • 20. Fabrice Jeandesboz (France), Saur-Sojasun, at 2:00
  • 21. Giampaolo Cheula (Italy), Geox-TMV, at 2:27
  • 22. Mikel Nieve Ituralde (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 2:42
  • 23. Filippo Savini (Italy), Colnago-CSF, at 2:47
  • 24. Alberto Contador Velasco (Spain), Saxobank-Sungard, at 2:52
  • 25. Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Colombia), at 3:21
  • 26. Tom Jelte Slagter (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 3:42
  • 27. Víctor De La Parte (Spain), Caja Rural, at 4:13
  • 28. Jesus Hernandez Blazquez (Spain), Saxobank-Sungard, at 4:18
  • 29. Adrian Palomares Villaplana (Spain), Andalucia Caja Granada, at 4:43
  • 30. Sergio Ferreira Sousa (Portugal), at 4:54
  • 31. Hector Leonardo Paez Leon (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 5:03
  • 32. Javier Francisco Aramendia Lorente (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 5:14
  • 33. Pablo Lastras Garcia (Spain), Movistar, at 5:15
  • 34. Stefano Pirazzi (Italy), Colnago-CSF, at 5:25
  • 35. Walter Fernando Pedraza Morales (Colombia), at 5:41
  • 36. Victor Cabedo (Spain), Orbea, at 7:02
  • 37. Rafael Infantino Abreu (Colombia), at 7:57
  • 38. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Portugal), at 8:46
  • 39. Mikel Bizkarra (Spain), Orbea, at 9:44
  • 40. Victor Hugo Pena Grisales (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 10:04
  • 41. Alex Cano Ardila (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 10:19
  • 42. Camilo Andres Suarez Albarracin (Colombia), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 10:33
  • 43. Jose Alberto Benitez Roman (Spain), Andalucia Caja Granada, at 10:35
  • 44. Egoitz Garcia Echeguibel (Spain), Caja Rural, at 11:59
  • 45. Russell Downing (Great Britain), Team Sky, at 12:00
  • 46. Federico Canuti (Italy), Colnago-CSF, at 12:09
  • 47. Ruben Perez Moreno (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 12:13
  • 48. Ludovic Turpin (France), Saur-Sojasun, at 12:15
  • 49. Carlos Oyarzun (Chile), Movistar, at 12:20
  • 50. Carlos Verona Quintanilla (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 12:28
  • 51. David De La Cruz Melgarejo (Spain), Caja Rural, at 12:28
  • 52. Carlos Sastre Candil (Spain), Geox-TMV, at 12:29
  • 53. Peter Kennaugh (Great Britain), Team Sky, at 12:44
  • 54. Fabricio Ferrari (Uruguay), Caja Rural, at 12:46
  • 55. Matthias Brandle (Austria), Geox-TMV, at 13:09
  • 56. Jacques Janse Van Rensburg (South Africa), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 13:11
  • 57. Jose Luis Roldan Carmona (Spain), Andalucia Caja Granada, at 13:45
  • 58. Richie Porte (Australia), Saxobank-Sungard, at 13:47
  • 59. Diego Gallego Arnaiz (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 13:51
  • 60. Daniel Navarro Garcia (Spain), Saxobank-Sungard, at 13:53
  • 61. Yannick Talabardon (France), Saur-Sojasun, at 13:59
  • 62. Jorge Azanza Soto (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 14:11
  • 63. Ben Swift (Great Britain), Team Sky, at 16:07
  • 64. Francisco José Ventoso Alberdi (Spain), Movistar, at 16:45
  • 65. Serge Pauwels (Belgium), Team Sky, at 16:56
  • 66. Guillaume Levarlet (France), Saur-Sojasun, at 17:06
  • 67. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Portugal), at 17:18
  • 68. Rui Miguel Sousa Barbosa (Portugal), at 17:33
  • 69. Raul Alarcon Garcia (Spain), at 17:56
  • 70. Jaime Alberto Castaneda Ortega (Colombia), at 17:58
  • 71. Javier Iriarte (Spain), Movistar, at 18:34
  • 72. Alex Dowsett (Great Britain), Team Sky, at 18:49
  • 73. Branislau Samoilau (Belarus), Movistar, at 19:51
  • 74. Juan Mauricio Soler Hernandez (Colombia), Movistar, at 20:11
  • 75. Jonathan Hivert (France), Saur-Sojasun, at 20:45
  • 76. Simone Stortoni (Italy), Colnago-CSF, at 24:28
  • 77. Manuel Belletti (Italy), Colnago-CSF, at 24:31
  • 78. Juan Jose Lobato Del Valle (Spain), Andalucia Caja Granada, at 24:42
  • 79. Marcel Wyss (Switzerland), Geox-TMV, at 24:42
  • 80. Antonio Piedra Perez (Spain), Andalucia Caja Granada, at 24:47
  • 81. Luke Roberts (Australia), Saxobank-Sungard, at 24:58
  • 82. Pascual Orengo Lopez (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 25:05
  • 83. Pierre Cazaux (France), Euskaltel-Euskadi, at 25:08
  • 84. Antonio Filipe Oliveira Amorim (Portugal), at 25:12
  • 85. Joaquin Sobrino (Spain), Caja Rural, at 25:12
  • 86. Diego Milan Jimenez (Spain), Caja Rural, at 25:20
  • 87. Noel Martin Infante (Spain), Orbea, at 25:27
  • 88. Luis Mas Bonet (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 25:46
  • 89. Volodymir Gustov (Ukraine), Saxobank-Sungard, at 26:12
  • 90. Jon Aberasturi Izaga (Spain), Orbea, at 26:17
  • 91. Manuel Anton (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 26:19
  • 92. Vicente David Bernabeu Armengol (Spain), Andalucia Caja Granada, at 26:33
  • 93. Gianluca Brambilla (Italy), Colnago-CSF, at 26:35
  • 94. Antonio Cabello Baena (Spain), Andalucia Caja Granada, at 26:50
  • 95. Ruben Martinez (Spain), Caja Rural, at 26:58
  • 96. Javier Ramirez Abeja (Spain), Andalucia Caja Granada, at 27:34
  • 97. Benjamin Noval Gonzalez (Spain), Saxobank-Sungard, at 28:11
  • 98. Paolo Locatelli (Italy), Colnago-CSF, at 28:43
  • 99. David Gutierrez Gutierrez (Spain), Geox-TMV, at 29:06
  • 100. Aritz Etxebarria (Spain), Orbea, at 29:21
  • 101. Julien Simon (France), Saur-Sojasun, at 29:25
  • 102. Theo Bos (Netherlands), Rabobank Cycling Team, at 29:27
  • 103. Matteo Pelucchi (Italy), Geox-TMV, at 30:01
  • 104. Daniel Sesma (Spain), Euskaltel-Euskadi, at 30:27
  • 105. Carlos Baltazar (Portugal), at 31:08
  • 106. Ruben Jimenez Ventosa (Spain), Burgos Monumental-Castilla Y Leon, at 32:11
  • 107. Graeme Brown (Australia), Rabobank Cycling Team, at 32:43

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS:

Stay updated on all things VeloNews

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter