Menu

2011 Presidential Cycling Tour of Turkey results, final

  • By VeloNews.com
  • Published May. 1, 2011

Stage 8

  • 1. Kenny Robert Van Hummel (Ned), Skil-Shimano, 3:22:59
  • 2. André Greipel (Ger), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 3. Alessandro Petacchi (Ita), Lampre-ISD, s.t.
  • 4. Tyler Farrar (USA), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 5. Juan Pablo Forero Carreno (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 6. Allan Davis (Aus), Astana, s.t.
  • 7. Stefan Van Dijk (Ned), s.t.
  • 8. Giorgio Brambilla (Ita), s.t.
  • 9. Tom Veelers (Ned), Skil-Shimano, s.t.
  • 10. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 11. Sacha Modolo (Ita), Colnago-CSF, s.t.
  • 12. Nacer Bouhanni (Fra), Française des Jeux, s.t.
  • 13. Jens Debusschere (Bel), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 14. Eric Baumann (Ger), Team Netapp, s.t.
  • 15. Jonas Aaen Jörgensen (Den), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 16. Valentin Iglinskiy (Kaz), Astana, s.t.
  • 17. Dean Podgornik (Slo), s.t.
  • 18. Julien Fouchard (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 19. Ahmet Akdylek (Tur), s.t.
  • 20. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 21. Riccardo Chiarini (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, s.t.
  • 22. Andrea Guardini (Ita), s.t.
  • 23. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 24. Andrea Pasqualon (Ita), Colnago-CSF, s.t.
  • 25. Romain Zingle (Bel), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 26. Oleg Chuzhda (Ukr), Caja Rural, s.t.
  • 27. Luca Barla (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, s.t.
  • 28. Ruben Reig Conejero (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 29. Wesley Sulzberger (Aus), Française des Jeux, s.t.
  • 30. Lucas Sebastian Haedo (Arg), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 31. Jurgen Van Goolen (Bel), s.t.
  • 32. Rob Goris (Bel), s.t.
  • 33. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 34. Bartosz Huzarski (Pol), Team Netapp, s.t.
  • 35. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, s.t.
  • 36. Ramunas Navardauskas (Ltu), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 37. Andrey Zeits (Kaz), Astana, s.t.
  • 38. Jaroslaw Marycz (Pol), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 39. Cameron Wurf (Aus), Liquigas-Doimo, s.t.
  • 40. Nicolas Edet (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 41. Thomas Peterson (USA), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 42. Jonathan Patrick Mc Carty (USA), Spidertech-Planet Energy, s.t.
  • 43. Sep Vanmarcke (Bel), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 44. Jesus Del Nero Montes (Esp), Team Netapp, s.t.
  • 45. Jeremy Yates (Nzl), s.t.
  • 46. Dmytro Krivtsov (Ukr), Lampre-ISD, s.t.
  • 47. Eloy Ruiz Pinto (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 48. Roman Kireyev (Kaz), Astana, s.t.
  • 49. Damien Monier (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 50. Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 51. Leopold Konig (Cze), Team Netapp, s.t.
  • 52. Thibaut Pinot (Fra), Française des Jeux, s.t.
  • 53. Assan Bazayev (Kaz), Astana, s.t.
  • 54. Marcel Sieberg (Ger), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 55. Matteo Tosatto (Ita), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 56. Elia Favilli (Ita), s.t.
  • 57. Anthony Roux (Fra), Française des Jeux, s.t.
  • 58. Brett Lancaster (Aus), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 59. Filippo Baggio (Ita), s.t.
  • 60. Laszlo Bodrogi (Fra), Team Type 1, s.t.
  • 61. Adrian Palomares Villaplana (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 62. Arturo Mora Ortiz (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 63. Alexander Efimkin (Rus), Team Type 1, s.t.
  • 64. Victor Hugo Pena Grisales (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 65. Sergey Renev (Kaz), Astana, s.t.
  • 66. Aitor Perez Arrieta (Esp), Lampre-ISD, s.t.
  • 67. Igor Romero Etxebarria (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 68. Damiano Margutti (Ita), s.t.
  • 69. Jose Alberto Benitez Roman (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 70. Antonio Cabello Baena (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 71. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz), Astana, s.t.
  • 72. Fatih Harmanci (Tur), s.t.
  • 73. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul), s.t.
  • 74. Evgeni Gerganov (Bul), s.t.
  • 75. Fabio Piscopiello (Ita), s.t.
  • 76. Alexsandr Dyachenko (Kaz), Astana, s.t.
  • 77. Sandy Casar (Fra), Française des Jeux, s.t.
  • 78. Denys Kostyuk (Ukr), Lampre-ISD, s.t.
  • 79. Ronan Van Zandbeek (Ned), Skil-Shimano, s.t.
  • 80. Andreas Schillinger (Ger), Team Netapp, s.t.
  • 81. Timon Seubert (Ger), Team Netapp, s.t.
  • 82. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 83. Jose Luis Roldan Carmona (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 84. Antonio Santoro (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, s.t.
  • 85. Enrico Magazzini (Ita), Lampre-ISD, s.t.
  • 86. Robin Chaigneau (Ned), Skil-Shimano, s.t.
  • 87. Feng Han (Chn), Skil-Shimano, s.t.
  • 88. Arthur Vichot (Fra), Française des Jeux, s.t.
  • 89. Francis Mourey (Fra), Française des Jeux, s.t.
  • 90. Thomas Bonnin (Fra), Skil-Shimano, s.t.
  • 91. Francesco Bellotti (Ita), Liquigas-Doimo, s.t.
  • 92. Andi Bajc (Slo), s.t.
  • 93. Marek Canecky (Svk), s.t.
  • 94. Gianfranco Visconti (Ita), s.t.
  • 95. Sergio Lagana (Ita), s.t.
  • 96. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 97. Gustav Larsson (Swe), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 98. Carlos Andres Martinez Montero (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, s.t.
  • 99. Alexander Riabkin (Rus), Caja Rural, s.t.
  • 100. Jacobus Venter (RSA), s.t.
  • 101. Manuele Boaro (Ita), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 102. Yohan Bagot (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 103. Olivier Kaisen (Bel), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 104. Kenny De Haes (Bel), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 105. Timothy Duggan (USA), Liquigas-Doimo, s.t.
  • 106. Evert Verbist (Bel), s.t.
  • 107. Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-ISD, s.t.
  • 108. Valeriy Kobzarenko (Ukr), Team Type 1, s.t.
  • 109. Adam Hansen (Aus), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 110. Jure Kocjan (Slo), Team Type 1, s.t.
  • 111. Nicolas Vogondy (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 112. Danail Andonov Petrov (Bul), s.t.
  • 113. Angelo Pagani (Ita), Colnago-CSF, s.t.
  • 114. Cristiano Benenati (Ita), s.t.
  • 115. Martijn Verschoor (Ned), Team Type 1, s.t.
  • 116. Rubens Bertogliati (Sui), Team Type 1, s.t.
  • 117. Wim De Vocht (Bel), s.t.
  • 118. Jean-Pierre Drucker (Lux), s.t.
  • 119. Ryan Anderson (Can), Spidertech-Planet Energy, s.t.
  • 120. Will Routley (Can), Spidertech-Planet Energy, s.t.
  • 121. Andrea Noe (Ita), s.t.
  • 122. Matteo Rabottini (Ita), s.t.
  • 123. Giairo Ermeti (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, s.t.
  • 124. Juraj Sagan (Svk), Liquigas-Doimo, s.t.
  • 125. Albert Timmer (Ned), Skil-Shimano, at 2:48
  • 126. Kasper Klostergaard Larsen (Den), Saxo Bank-Sungard, at 2:58
  • 127. Bünyamin Özdemir (Tur), s.t.
  • 128. Eyup Karagobek (Tur), s.t.
  • 129. Mirac Kal (Tur), s.t.
  • 130. Paolo Locatelli (Ita), Colnago-CSF, at 3:28
  • 131. Gabor Kasa (Srb), s.t.
  • 132. Daniele Callegarin (Ita), Team Type 1, s.t.
  • 133. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 134. Luboš Pelánek (Cze), s.t.
  • 135. Takashi Miyazawa (Jpn), s.t.
  • 136. Yann Huguet (Fra), Skil-Shimano, at 4:34
  • 137. Alessandro Bisolti (Ita), at 9:34
  • DNS: Murilo Antonio Fischer (Bra), Garmin-Cervélo, at
  • DNS: Rémi Pauriol (Fra), Française des Jeux, at
  • DNS: Jan Barta (Cze), Team Netapp, at
  • DNS: Svein Tuft (Can), Spidertech-Planet Energy, at

Final GC

  • 1. Alexander Efimkin (Rus), Team Type 1, 33:45:48
  • 2. Andrey Zeits (Kaz), Astana, at 1:13
  • 3. Thibaut Pinot (Fra), Française des Jeux, at 1:33
  • 4. Thomas Peterson (USA), Garmin-Cervélo, at 1:50
  • 5. Cameron Wurf (Aus), Liquigas-Doimo, at 2:17
  • 6. Bartosz Huzarski (Pol), Team Netapp, at 11:12
  • 7. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp), Caja Rural, at 11:17
  • 8. Wesley Sulzberger (Aus), Française des Jeux, at 11:19
  • 9. Riccardo Chiarini (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 11:23
  • 10. Nicolas Edet (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 11:23
  • 11. Jurgen Van Goolen (Bel), at 11:23
  • 12. Damien Monier (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 11:23
  • 13. Arturo Mora Ortiz (Esp), Caja Rural, at 11:29
  • 14. Leopold Konig (Cze), Team Netapp, at 11:29
  • 15. Jonathan Patrick Mc Carty (USA), Spidertech-Planet Energy, at 11:29
  • 16. Rubens Bertogliati (Sui), Team Type 1, at 11:39
  • 17. Sandy Casar (Fra), Française des Jeux, at 11:43
  • 18. Assan Bazayev (Kaz), Astana, at 11:49
  • 19. Adrian Palomares Villaplana (Esp), Andalucia Caja Granada, at 11:49
  • 20. Sergey Renev (Kaz), Astana, at 12:08
  • 21. Alexsandr Dyachenko (Kaz), Astana, at 12:08
  • 22. Andrea Noe (Ita), at 12:16
  • 23. Francis Mourey (Fra), Française des Jeux, at 12:33
  • 24. Ramunas Navardauskas (Ltu), Garmin-Cervélo, at 13:42
  • 25. Jesus Del Nero Montes (Esp), Team Netapp, at 13:42
  • 26. Adam Hansen (Aus), Omega Pharma-Lotto, at 13:48
  • 27. Danail Andonov Petrov (Bul), at 14:08
  • 28. Anthony Roux (Fra), Française des Jeux, at 14:20
  • 29. Francesco Bellotti (Ita), Liquigas-Doimo, at 14:32
  • 30. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 14:39
  • 31. Aitor Perez Arrieta (Esp), Lampre-ISD, at 17:30
  • 32. Alessandro Bisolti (Ita), at 22:49
  • 33. Romain Zingle (Bel), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 30:34
  • 34. Gustav Larsson (Swe), Saxo Bank-Sungard, at 30:40
  • 35. Jeremy Yates (Nzl), at 30:59
  • 36. Julien Fouchard (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 31:10
  • 37. Alessandro Petacchi (Ita), Lampre-ISD, at 31:13
  • 38. Jacobus Venter (RSA), at 31:31
  • 39. Manuele Boaro (Ita), Saxo Bank-Sungard, at 31:45
  • 40. Victor Hugo Pena Grisales (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 32:07
  • 41. Ryan Anderson (Can), Spidertech-Planet Energy, at 32:54
  • 42. Denys Kostyuk (Ukr), Lampre-ISD, at 33:25
  • 43. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, at 38:56
  • 44. Yann Huguet (Fra), Skil-Shimano, at 40:48
  • 45. Jaroslaw Marycz (Pol), Saxo Bank-Sungard, at 43:51
  • 46. Ronan Van Zandbeek (Ned), Skil-Shimano, at 50:46
  • 47. André Greipel (Ger), Omega Pharma-Lotto, at 58:00
  • 48. Jonas Aaen Jörgensen (Den), Saxo Bank-Sungard, at 58:57
  • 49. Laszlo Bodrogi (Fra), Team Type 1, at 59:09
  • 50. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, at 1:02:19
  • 51. Sep Vanmarcke (Bel), Garmin-Cervélo, at 1:05:50
  • 52. Arthur Vichot (Fra), Française des Jeux, at 1:07:32
  • 53. Yohan Bagot (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 1:07:47
  • 54. Eloy Ruiz Pinto (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:08:26
  • 55. Enrico Magazzini (Ita), Lampre-ISD, at 1:10:21
  • 56. Andi Bajc (Slo), at 1:10:36
  • 57. Damiano Margutti (Ita), at 1:10:42
  • 58. Marek Canecky (Svk), at 1:12:16
  • 59. Gabor Kasa (Srb), at 1:14:39
  • 60. Matteo Rabottini (Ita), at 1:15:00
  • 61. Stefan Van Dijk (Ned), at 1:17:27
  • 63. Daniele Callegarin (Ita), Team Type 1, at 1:17:27
  • 64. Ruben Reig Conejero (Esp), Caja Rural, at 1:17:33
  • 65. Marcel Sieberg (Ger), Omega Pharma-Lotto, at 1:17:40
  • 66. Sacha Modolo (Ita), Colnago-CSF, at 1:17:42
  • 68. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:17:48
  • 69. Olivier Kaisen (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 1:17:48
  • 70. Valentin Iglinskiy (Kaz), Astana, at 1:17:59
  • 71. Dmytro Krivtsov (Ukr), Lampre-ISD, at 1:18:05
  • 72. Jose Alberto Benitez Roman (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:18:07
  • 73. Valeriy Kobzarenko (Ukr), Team Type 1, at 1:18:08
  • 74. Allan Davis (Aus), Astana, at 1:18:16
  • 75. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz), Astana, at 1:18:20
  • 76. Jose Luis Roldan Carmona (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:18:25
  • 77. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul), at 1:18:30
  • 78. Angelo Pagani (Ita), Colnago-CSF, at 1:18:33
  • 79. Nicolas Vogondy (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 1:18:52
  • 80. Juan Pablo Forero Carreno (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:19:00
  • 81. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, at 1:19:00
  • 82. Roman Kireyev (Kaz), Astana, at 1:19:00
  • 83. Timothy Duggan (USA), Liquigas-Doimo, at 1:19:00
  • 84. Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:19:20
  • 85. Fabio Piscopiello (Ita), at 1:19:20
  • 86. Igor Romero Etxebarria (Esp), Caja Rural, at 1:19:20
  • 87. Matteo Tosatto (Ita), Saxo Bank-Sungard, at 1:19:26
  • 88. Bünyamin Özdemir (Tur), at 1:19:32
  • 89. Jens Debusschere (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 1:19:40
  • 90. Thomas Bonnin (Fra), Skil-Shimano, at 1:19:55
  • 91. Alexander Riabkin (Rus), Caja Rural, at 1:20:03
  • 92. Tyler Farrar (USA), Garmin-Cervélo, at 1:20:33
  • 93. Juraj Sagan (Svk), Liquigas-Doimo, at 1:20:43
  • 94. Albert Timmer (Ned), Skil-Shimano, at 1:21:21
  • 95. Andrea Pasqualon (Ita), Colnago-CSF, at 1:21:38
  • 96. Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-ISD, at 1:22:38
  • 97. Kasper Klostergaard Larsen (Den), Saxo Bank-Sungard, at 1:23:35
  • 98. Brett Lancaster (Aus), Garmin-Cervélo, at 1:23:39
  • 99. Kenny De Haes (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 1:23:48
  • 100. Lucas Sebastian Haedo (Arg), Saxo Bank-Sungard, at 1:25:09
  • 101. Nacer Bouhanni (Fra), Française des Jeux, at 1:25:43
  • 103. Evgeni Gerganov (Bul), at 1:25:49
  • 104. Gianfranco Visconti (Ita), at 1:26:40
  • 105. Evert Verbist (Bel), at 1:26:44
  • 106. Robin Chaigneau (Ned), Skil-Shimano, at 1:26:57
  • 107. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:26:58
  • 108. Ahmet Akdylek (Tur), at 1:27:08
  • 109. Andreas Schillinger (Ger), Team Netapp, at 1:27:21
  • 110. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:27:51
  • 111. Carlos Andres Martinez Montero (Col), Colombia Es Pasion Coldeportes, at 1:28:20
  • 112. Antonio Cabello Baena (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:30:22
  • 113. Elia Favilli (Ita), at 1:30:57
  • 114. Feng Han (Chn), Skil-Shimano, at 1:31:03
  • 115. Tom Veelers (Ned), Skil-Shimano, at 1:35:24
  • 116. Sergio Lagana (Ita), at 1:35:34
  • 117. Luboš Pelánek (Cze), at 1:35:44
  • 118. Will Routley (Can), Spidertech-Planet Energy, at 1:36:05
  • 119. Takashi Miyazawa (Jpn), at 1:36:21
  • 120. Dean Podgornik (Slo), at 1:36:44
  • 121. Antonio Santoro (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 1:36:59
  • 122. Jure Kocjan (Slo), Team Type 1, at 1:37:17
  • 123. Rob Goris (Bel), at 1:37:55
  • 124. Paolo Locatelli (Ita), Colnago-CSF, at 1:37:55
  • 125. Giairo Ermeti (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 1:39:55
  • 126. Wim De Vocht (Bel), at 1:40:10
  • 127. Timon Seubert (Ger), Team Netapp, at 1:42:26
  • 128. Kenny Robert Van Hummel (Ned), Skil-Shimano, at 1:44:42
  • 129. Giorgio Brambilla (Ita), at 1:45:02
  • 130. Eric Baumann (Ger), Team Netapp, at 1:45:12
  • 131. Mirac Kal (Tur), at 1:45:12
  • 132. Cristiano Benenati (Ita), at 1:45:12
  • 133. Martijn Verschoor (Ned), Team Type 1, at 1:45:12
  • 134. Fatih Harmanci (Tur), at 1:45:24
  • 135. Eyup Karagobek (Tur), at 1:45:32
  • 136. Filippo Baggio (Ita), at 1:46:10
  • 137. Andrea Guardini (Ita), at 1:48:42

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: /

Stay updated on all things VeloNews

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter