Menu

XC Nationals Underway in Sun Valley

  • By VeloNews.com
  • Published Jul. 15, 2011
  • Updated Oct. 12, 2012 at 12:55 PM EDT

2011 MTB Nationals: Thomas Jakaby

The first of four days of the 2011 USA Cycling Mountain Bike Cross-Country National Championships began at  the Sun Valley Resort in Ketchum, Idaho, on Thursday with all of the categories 2 and 3 races throughout the day.

The first year in Sun Valley, the event warmed up on Thursday with non-national championship categories 2 and 3 national competition races. Seventy category 3 riders traversed the 12.5-kilometer course. The riders were broken up into age groups and released onto the course with one-minute intervals between each wave. Garrett Gerchar (Boulder, Colo.), who estimated he passed 10 riders, posted the best time of the morning session as the 15-year-old finished in 49:23 to win the 15-18 category 3 division.

“It’s a loose, steep and technical course, which I really like,” Gerchar said. “There’s a really fun, beautiful downhill. It’s nice and rolling. There are not a lot of drops. You can get your speed up. The only real problem is there are a lot of really tight switchbacks.”

More than 150 category 2 riders navigated the course in the second session and Chris Ellis (Bellingham, Wash./Cycling Northwest) posted the best time of the afternoon, completing the 15.25 kilometers in just 53:55.

National championship mountain bike racing gets underway on Friday with the junior and under-23 cross-country national championship races, beginning at 9 a.m. at the Sun Valley Resort in Ketchum, Idaho.

USA Cycling Mountain Bike National Championships
Sun Valley Resort, Ketchum, Idaho
July 14

Category 2 Men 15-18

1. Erik Johnson (Incline Village, Nev./Norcal High School Mountain Bike 58:45
2. Wyatt Myers (Oak Hills, Calif.) 59:19
3. Neilson Powless (Roseville, Calif./All American Bicycle Club, Inc.) 59:28
4. Liam Earl (Boise, Idaho/BYRDS) 1:00:11
5. Anders Nystrom (Boise, Idaho/BYRDS) 1:00:45

Category 2 Women 15-18
1. Emily Schaldach (Durango, Colo.) 1:11:15
2. Jessica Kruse (Chester, N.J./Team Bulldog) 1:12:56
3. India Waller (Durango, Colo./Durango Devo) 1:12:56
4. Emily Shull (Libertyville, Ill./Alberto’s Sport) 1:17:48
5. Emma Klingaman (Idyllwild, Calif.) 1:18:00

Category 2 Men 19-29
1. Chris Ellis (Bellingham, Wash./Cycling Northwest) 53:55
2. Robert Gilbert (Redmond, Ore.) 54:02
3. Corey Bray (San Francisco, Calif.) 55:28
4. Jedediah Young (Albuquerque, N.M.) 56:02
5. Levi Grabow (Carson City, Nev./Alta Alpina Cycling Club) 56:22

Category 2 Women 19-29
1. Ashley McQueen (Ketchum, Idaho/Mud Honey Cycling) 1:07:21
2. Courtenay McFadden (Bellingham, Wash./Cycling Northwest) 1:07:29
3. Stephanie Jones (Lakeside, Ariz.) 1:11:14
4. Christa Baker (Nevada City, Calif./Nevada Union High School Mountain Bike) 1:15:19
5. Brianne Spiersch (Salinas, Calif.) 1:17:51

Category 2 Men 30-34
1. Matthew McNeal (Ketchum, Idaho/Sun Valley Road and Dirt Camps) 54:10
2. Kellen Tanner (Grand Junction, Colo.) 54:29
3. Casey Cardwell (Garden City, Idaho) 56:36
4. Micah Clinger (Flagstaff, Ariz.) 57:28
5. Trey Knox (Ketchum, Idaho) 58:48

Category 2 Women 30-39
1. Ingrid Lovitt (Missoula, Mont./Hellgate Cyclery) 1:08:51
2. Heather Rose (Santa Barbara, Calif./Polli Veloce) 1:17:41
3. Jordan Schlekeway (Meridian, Idaho/Boise Velowomen-Team Ridgeline) 1:23:32

Category 2 Men 35-39
1. Brian Wallace (Carson City, Nev.) 55:35
2. Matthew Pollard (Moscow, Idaho/University of Idaho) 57:57
3. Andrew Shaber (Kuna, Idaho/Broken Spoke Cycling) 58:42
4. Steven Horvath (Fort Worth, Texas/Team Bicycles Inc.) 1:00:14
5. Brad Bitz (Boise, Idaho) 1:01:10

Category 2 Men 40-44
1. Jason Sparks (Brigham City, Utah) 56:19
2. Mark Messer (Cedar City, Utah/) 56:31
3. Ryan Nielsen (Morgan, Utah) 59:09
4. Tim Taylor (Lewiston, Idaho/Two Wheeler-Specialized) 1:00:15
5. Vernon Harris (Louisville, Colo./Justin’s-Titus Mountain Bike) 1:01:05

Category 2 Women 40-44

1. Kirsten Gustafson (Boise, Idaho/Eastside Cycles-Idaho) 1:17:03
2. Renee Kline (Boise, Idaho/Team Therapeutic Associates-Dobiacco) 1:18:03
3. Karen Oppenheimer (Bend, Ore.) 1:20:28
4. Sarah Murphy (Burlingame, Calif.) 1:23:33

Category 2 Men 45-49
1. Frank Benzing (Boise, Idaho/Boise Cycling Club) 56:22
2. Jesse Ferrer (Star, Idaho) 1:01:55
3. Tom Courtney (Paoli, Pa./Mainline Cycling) 1:02:40
4. Bruce Armstrong (San Francisco, Calif.) 1:04:01
5. Steve Wade (Monte Sereno, Calif./Planet Bike) 1:04:22

Category 2 Men 50-54

1. Russell Thorstrom (Boise, Idaho/Intermountain Cycling Organization) 1:02:31
2. Charles Bruni (Flagstaff, Ariz./Absolute Bikes) 1:04:09
3. Ronnie Gallego (Montebello, Calif.) 1:06:41
4. James Santa (Hailey, Idaho) 1:07:07
5. Daniel Nicholas (Ketchum, Idaho) 1:08:20

Category 3 Men 15-18

1. Garrett Gerchar (Boulder, Colo.) 49:23
2. Brent Burcham (Fallbrook, Calif.) 50:49
3. David Hight (Charlotte, N.C./Charlotte Sports Cycling-Giorda) 51:38
4. Ensei Kaneko (Rough and Ready, Calif.) 53:09
5. Chance Tiner (Santa Cruz, Calif./Northern California-Nevada Cycling Association) 53:23

Category 3 Women 15-18
1. Rachel Harris (Louisville, Colo./Justin’s-Titus Mountain Bike) 1:06:56
2. McKenzie Melcher (Mentone, Calif.) 1:09:46
3. Megan Bradley (Lake Arrowhead, Calif.) 1:10:27
4. Emily Cerna (Salinas, Calif.) 1:10:50
5. Sarah Lowe (Nevada City, Calif./Nevada Union High School Mt Bike) 1:12:07

Category 3 Senior Men 19-29
1. Nathan Smith (Mount Airy, N.C.) 49:56
2. Shane Wiegel (Hanover, Pa.) 56:06
3. Tyrell Guglielmetti (Boise, Idaho/Joyride Cycles-Id) 1:00:14
4. Peter Dailey (Herndon, Va./Potomac Velo Club) 1:04:23

Category 3 Junior Women 19-29

1. Rebecca Zink (Indianapolis, Ind./Team Nebo Ridge) 1:12:54

Category 3 Masters 30-39
1. Zach Latham (Hailey, Idaho) 49:56
2. Kyle Peppo (New York, N.Y.) 55:17
3. Derek Vallejos (Boise, Idaho) 55:43
4. David Nolletti (Wolcott, Conn./Asheville Bicycle Racing Club) 58:08
5. Ian Sundby (Ketchum, Idaho) 1:00:59

Category 3 Masters 40-44 Women

1. Tessa Oshea (Boise, Idaho) 1:10:28
2. Geneva Ayarra (Boise, Idaho/Eastside Cycles-Idaho) 1:12:43
3. Christine Dexter (Helena, Mont./Big Sky Cyclery-Helena) 1:25:05

Category 3 Masters Men 40-49
1. Kirk Grynwald (Crestwood, Ky./Bob’s Red Mill p/b Focus Bikes) 50:41
2. Kevin Hoffman (Boise, Idaho/Aerocat Cycling) 53:17
3. Ryosei Kaneko (Rough and Ready, Calif./Nevada Union High School Mountain Bike) 53:48
4. Pete Dailey (Reston, Va./Potomac Velo Club) 57:10
5. Josue Perez (Miami, Fla./Sun Cycling Team) 57:46

Category 3 Masters Men 50-54
1. Mike Sanchez (Phoenix, Ariz./Procon Cycling-Carlos O’Briens) 58:27
2. Will Fernyhough (Bellevue, Wash./Jet City Velo) 1:00:10
3. Harley Parson (Meridian, Idaho) 1:07:07
4. Tim Gaffney (Angel Fire, N.M./Team F.I. Taos) 1:14:03

FILED UNDER: MTB / News TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter