Menu

2011 Eneco Tour results, stage 5

  • By VeloNews.com
  • Published Aug. 13, 2011

  • 1. Matteo Bono (Ita), Lampre-ISD, 4:12:14
  • 2. Sergey Renev (Kaz), Astana, sams time
  • 3. Artem Ovechkin (Rus), Team Katusha, at 0:03
  • 4. Tomas Vaitkus (Ltu), Astana, at 0:06
  • 5. Jurgen Roelandts (Bel), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 6. Denis Galimzyanov (Rus), Team Katusha, s.t.
  • 7. Kenny Robert Van Hummel (Ned), Skil-Shimano, s.t.
  • 8. Jacopo Guarnieri (Ita), Liquigas-Cannondale, s.t.
  • 9. Robbie Mcewen (Aus), Team RadioShack, s.t.
  • 10. Taylor Phinney (Usa), BMC Racing Team, s.t.
  • 11. Jean-Pierre Drucker (Lux), Veranda’s Willems-Accent, s.t.
  • 12. Lloyd Mondory (Fra), Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 13. Dries Devenyns (Bel), Quick Step, s.t.
  • 14. Juan José Haedo (Arg), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 15. Enrique Sanz (Esp), Movistar, s.t.
  • 16. Matteo Trentin (Ita), Quick Step, s.t.
  • 17. Andreas Stauff (Ger), Quick Step, s.t.
  • 18. Jos Van Emden (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 19. Lars Ytting Bak (Den), HTC-Highroad, s.t.
  • 20. Koldo Fernandez (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 21. Joost Van Leijen (Ned), Vacansoleil-DCM, s.t.
  • 22. Guillaume Van Keirsbulck (Bel), Quick Step, s.t.
  • 23. Pieter Vanspeybrouck (Bel), Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 24. Vladimir Gusev (Rus), Team Katusha, s.t.
  • 25. Fumiyuki Beppu (Jpn), Team RadioShack, s.t.
  • 26. Linus Gerdemann (Ger), Leopard-Trek, s.t.
  • 27. Aleksejs Saramotins (Lat), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 28. Grega Bole (Slo), Lampre-ISD, s.t.
  • 29. Kristof Goddaert (Bel), Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 30. Manuel Antonio Leal Cardoso (Por), Team RadioShack, s.t.
  • 31. David Millar (Gbr), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 32. Gorka Izagirre Insausti (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 33. Brett Lancaster (Aus), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 34. Greg Van Avermaet (Bel), BMC Racing Team, s.t.
  • 35. Vladimir Isaichev (Rus), Team Katusha, s.t.
  • 36. Murilo Antonio Fischer (Bra), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 37. Martin Elmiger (Sui), Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 38. Maarten Wynants (Bel), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 39. Grégory Rast (Sui), Team RadioShack, s.t.
  • 40. Philippe Gilbert (Bel), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 41. Zdenek Stybar (Cze), Quick Step, s.t.
  • 42. Fabian Wegmann (Ger), Leopard-Trek, s.t.
  • 43. Leonardo Fabio Duque (Col), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 44. Edvald Boasson Hagen (Nor), Team Sky, s.t.
  • 45. Tom Stamsnijder (Ned), Leopard-Trek, s.t.
  • 46. Stijn Neirynck (Bel), Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 47. Julien Fouchard (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 48. Sébastien Hinault (Fra), Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 49. Maarten Tjallingii (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 50. James Vanlandschoot (Bel), Veranda’s Willems-Accent, s.t.
  • 51. Maxime Vantomme (Bel), Team Katusha, s.t.
  • 52. Stijn Vandenbergh (Bel), Team Katusha, s.t.
  • 53. Ben Hermans (Bel), Team RadioShack, s.t.
  • 54. Jan Ghyselinck (Bel), HTC-Highroad, s.t.
  • 55. Roy Curvers (Ned), Skil-Shimano, s.t.
  • 56. Carlos Oyarzun (Chi), Movistar, s.t.
  • 57. Yuriy Krivtsov (Fra), Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 58. Damiano Caruso (Ita), Liquigas-Cannondale, s.t.
  • 59. Luis Pasamontes Rodriguez (Esp), Movistar, s.t.
  • 60. Koen De Kort (Ned), Skil-Shimano, s.t.
  • 61. Michael Van Staeyen (Bel), Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 62. Manuele Mori (Ita), Lampre-ISD, s.t.
  • 63. Nick Nuyens (Bel), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 64. Sebastian Langeveld (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 65. Baden Cooke (Aus), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 66. Lars Boom (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 67. Michael Barry (Can), Team Sky, s.t.
  • 68. Dominique Cornu (Bel), Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 69. Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp), Team Sky, s.t.
  • 70. Greg Henderson (Nzl), Team Sky, s.t.
  • 71. Mikhail Ignatyev (Rus), Team Katusha, s.t.
  • 72. Romain Lemarchand (Fra), Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 73. Danilo Hondo (Ger), Lampre-ISD, s.t.
  • 74. Laurens De Vreese (Bel), Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 75. Dominic Klemme (Ger), Leopard-Trek, s.t.
  • 76. Mauro Finetto (Ita), Liquigas-Cannondale, s.t.
  • 77. Pieter Jacobs (Bel), Topsport Vlaanderen-Mercator, s.t.
  • 78. Karsten Kroon (Ned), BMC Racing Team, s.t.
  • 79. Jurgen Van Goolen (Bel), Veranda’s Willems-Accent, s.t.
  • 80. Luke Roberts (Aus), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 81. Romain Zingle (Bel), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 82. Geraint Thomas (Gbr), Team Sky, s.t.
  • 83. David Tanner (Aus), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 84. Robert Hunter (Rsa), Team RadioShack, s.t.
  • 85. Mark Renshaw (Aus), HTC-Highroad, s.t.
  • 86. Simone Ponzi (Ita), Liquigas-Cannondale, s.t.
  • 87. Bert Grabsch (Ger), HTC-Highroad, s.t.
  • 88. Theo Bos (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 89. Ruben Perez Moreno (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 90. Alan Perez Lezaun (Esp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 91. Bernhard Eisel (Aut), HTC-Highroad, s.t.
  • 92. Alexander Mironov (Rus), Team Katusha, s.t.
  • 93. Maxim Iglinsky (Kaz), Astana, s.t.
  • 94. Kevin Ista (Bel), Cofidis, Le Credit En Ligne, s.t.
  • 95. Michael Schär (Sui), BMC Racing Team, s.t.
  • 96. Sam Bewley (Nzl), Team RadioShack, s.t.
  • 97. Nikolas Maes (Bel), Quick Step, s.t.
  • 98. Jesse Sergent (Nzl), Team RadioShack, s.t.
  • 99. Frederik Veuchelen (Bel), Vacansoleil-DCM, s.t.
  • 100. Yannick Eijssen (Bel), BMC Racing Team, s.t.
  • 101. Arnoud Van Groen (Ned), Veranda’s Willems-Accent, s.t.
  • 102. Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz), Astana, s.t.
  • 103. Volodymir Gustov (Ukr), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 104. Daniele Pietropolli (Ita), Lampre-ISD, at 0:31
  • 105. Francesco Bellotti (Ita), Liquigas-Cannondale, at 0:31
  • 106. Mauro Da Dalto (Ita), Liquigas-Cannondale, at 0:31
  • 107. Matteo Tosatto (Ita), Saxo Bank-Sungard, at 0:31
  • 108. Andreas Klier (Ger), Garmin-Cervélo, at 0:31
  • 109. Julien Berard (Fra), Ag2r La Mondiale, at 0:31
  • 110. Christian Knees (Ger), Team Sky, at 0:33
  • 111. Johan Van Summeren (Bel), Garmin-Cervélo, at 0:35
  • 112. Rob Goris (Bel), Veranda’s Willems-Accent, at 0:35
  • 113. Simon Zahner (Sui), BMC Racing Team, at 0:35
  • 114. Valentin Iglinskiy (Kaz), Astana, at 0:35
  • 115. Pablo Urtasun Perez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:37
  • 116. André Greipel (Ger), Omega Pharma-Lotto, at 0:40
  • 117. Mirko Selvaggi (Ita), Vacansoleil-DCM, at 0:40
  • 118. Jelle Wallays (Bel), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 0:40
  • 119. Matt Brammeier (Irl), HTC-Highroad, at 0:44
  • 120. Alex Rasmussen (Den), HTC-Highroad, at 0:47
  • 121. Frantisek Rabon (Cze), HTC-Highroad, at 0:47
  • 122. Marcel Sieberg (Ger), Omega Pharma-Lotto, at 0:51
  • 123. Roger Kluge (Ger), Skil-Shimano, at 0:51
  • 124. Jens Mouris (Ned), Vacansoleil-DCM, at 0:53
  • 125. Enrico Magazzini (Ita), Lampre-ISD, s.t.
  • 126. Gerald Ciolek (Ger), Quick Step, at 0:59
  • 127. Allan Davis (Aus), Astana, at 1:03
  • 128. Dmytro Krivtsov (Ukr), Lampre-ISD, at 1:25
  • 129. Steve Morabito (Sui), BMC Racing Team, at 1:45
  • 130. Branislau Samoilau (Blr), Movistar, at 1:45
  • 131. David Loosli (Sui), Lampre-ISD, at 1:45
  • 132. Javier Iriarte (Esp), Movistar, s.t.
  • 133. Jelle Vanendert (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 1:45
  • 134. Mathew Hayman (Aus), Team Sky, at 1:45
  • 135. Matthew Wilson (Aus), Garmin-Cervélo, at 2:11
  • 136. Ben Swift (Gbr), Team Sky, at 2:16
  • 137. Ronan Van Zandbeek (Ned), Skil-Shimano, at 2:33
  • 138. Marco Bandiera (Ita), Quick Step, at 2:36
  • 139. Wim De Vocht (Bel), Veranda’s Willems-Accent, s.t.
  • 140. Stefan Van Dijk (Ned), Veranda’s Willems-Accent, at 3:04
  • 141. Robert Wagner (Ger), Leopard-Trek, at 3:04
  • 142. Tiziano Dall’antonia (Ita), Liquigas-Cannondale, at 3:04
  • 143. Klaas Lodewyck (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 4:04
  • 144. Jens Debusschere (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 4:04
  • 145. Mitchell Docker (Aus), Skil-Shimano, at 4:04
  • 146. Vasili Kiryienka (Blr), Movistar, at 4:04
  • 147. Miguel Minguez Ayala (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 4:25
  • 148. Nico Sijmens (Bel), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 4:25
  • 149. Maxim Gourov (Kaz), Astana, at 6:55
  • 150. William Clarke (Aus), Leopard-Trek, at 12:19
  • 151. Ruslan Pydgornyy (Ukr), Vacansoleil-DCM, at 12:19
  • 152. Nicolas Vogondy (Fra), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 12:19
  • 153. Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 12:19
  • 154. Feng Han (Chn), Skil-Shimano, at 12:19
  • DQ: Bram Tankink (Ned), Rabobank Cycling Team
  • DNF: Stijn Devolder (Bel), Vacansoleil-DCM
  • DNF: Daniel Sesma (Esp), Euskaltel-Euskadi
  • DNS: Tyler Farrar (Usa), Garmin-Cervélo
  • DNS: Gabriel Rasch (Nor), Garmin-Cervélo
Next »

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter