Menu

2011 Vattenfall Cyclassics results

  • By VeloNews.com
  • Published Aug. 21, 2011

Vattenfall Cyclassics

  • 1. Edvald Boasson Hagen (Nor), Team Sky, 4:49:39
  • 2. Gerald Ciolek (Ger), Quick Step, s.t.
  • 3. Borut Bozic (Slo), Vacansoleil-DCM, s.t.
  • 4. Simone Ponzi (Ita), Liquigas-Cannondale, s.t.
  • 5. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp), Movistar, s.t.
  • 6. Jurgen Roelandts (Bel), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 7. Simon Clarke (Aus), Astana, s.t.
  • 8. Manuel Antonio Leal Cardoso (Por), Team RadioShack, s.t.
  • 9. Grega Bole (Slo), Lampre-ISD, s.t.
  • 10. Michel Kreder (Ned), Garmin-Cervélo, s.t.
  • 11. Lars Boom (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 12. Mitchell Docker (Aus), Skil-Shimano, s.t.
  • 13. Mikael Cherel (Fra), Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 14. Alexander Kristoff (Nor), BMC Racing Team, s.t.
  • 15. Fabian Wegmann (Ger), Leopard-Trek, s.t.
  • 16. Rinaldo Nocentini (Ita), Ag2r La Mondiale, s.t.
  • 17. Luke Roberts (Aus), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 18. Marek Rutkiewicz (Pol), CCC Polsat Polkowice, s.t.
  • 19. Assan Bazayev (Kaz), Astana, s.t.
  • 20. Daryl Impey (RSA), Team Netapp, s.t.
  • 21. Bram Tankink (Ned), Rabobank Cycling Team, s.t.
  • 22. Luis Pasamontes Rodriguez (Esp), Movistar, s.t.
  • 23. Gorazd Stangelj (Slo), Astana, s.t.
  • 24. Cesare Benedetti (Ita), Team Netapp, s.t.
  • 25. Vladimir Gusev (Rus), Team Katusha, s.t.
  • 26. Matthieu Sprick (Fra), Skil-Shimano, s.t.
  • 27. Marcel Sieberg (Ger), Omega Pharma-Lotto, s.t.
  • 28. Dries Devenyns (Bel), Quick Step, s.t.
  • 29. Bartosz Huzarski (Pol), Team Netapp, s.t.
  • 30. Baden Cooke (Aus), Saxo Bank-Sungard, s.t.
  • 31. Geraint Thomas (Gbr), Team Sky, at 0:08
  • 32. Daniele Pietropolli (Ita), Lampre-ISD, at 0:08
  • 33. Maxime Vantomme (Bel), Team Katusha, at 0:08
  • 34. Zdenek Stybar (Cze), Quick Step, at 0:08
  • 35. Andreas Stauff (Ger), Quick Step, at 0:14
  • 36. Marco Marcato (Ita), Vacansoleil-DCM, at 0:31
  • 37. Björn Leukemans (Bel), Vacansoleil-DCM, at 0:40
  • 38. Maarten Tjallingii (Ned), Rabobank Cycling Team, at 0:44
  • 39. Christian Knees (Ger), Team Sky, at 0:46
  • 40. Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp), Team Sky, at 0:46
  • 41. Enrique Sanz (Esp), Movistar, at 0:46
  • 42. Denis Galimzyanov (Rus), Team Katusha, at 0:46
  • 43. Michael Matthews (Aus), Rabobank Cycling Team, at 0:46
  • 44. Romain Lemarchand (Fra), Ag2r La Mondiale, at 0:46
  • 45. Robin Chaigneau (Ned), Skil-Shimano, at 0:46
  • 46. Guillaume Van Keirsbulck (Bel), Quick Step, at 0:46
  • 47. Robert Hunter (RSA), Team RadioShack, at 0:46
  • 48. Jos Van Emden (Ned), Rabobank Cycling Team, at 0:46
  • 49. Rui Alberto Faria Da Costa (Por), Movistar, at 0:46
  • 50. Robbie Mcewen (Aus), Team RadioShack, at 0:46
  • 51. Ruben Perez Moreno (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:46
  • 52. Simon Zahner (Sui), BMC Racing Team, at 0:46
  • 53. Alan Perez Lezaun (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:46
  • 54. Francesco Chicchi (Ita), Quick Step, at 0:46
  • 55. Jan Ghyselinck (Bel), HTC-Highroad, at 0:46
  • 56. Niki Terpstra (Ned), Quick Step, at 0:46
  • 57. Ivan Velasco Murillo (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 0:46
  • 58. Ruben Plaza Molina (Esp), Movistar, at 0:46
  • 59. Linus Gerdemann (Ger), Leopard-Trek, at 0:46
  • 60. John Murphy (USA), BMC Racing Team, at 0:46
  • 61. Jacopo Guarnieri (Ita), Liquigas-Cannondale, at 0:46
  • 62. Stephen Cummings (Gbr), Team Sky, at 0:46
  • 63. Yannick Eijssen (Bel), BMC Racing Team, at 0:46
  • 64. Kasper Klostergaard Larsen (Den), Saxo Bank-Sungard, at 0:46
  • 65. Thor Hushovd (Nor), Garmin-Cervélo, at 0:46
  • 66. David Loosli (Sui), Lampre-ISD, at 0:46
  • 67. Roger Kluge (Ger), Skil-Shimano, at 0:46
  • 68. Grégory Rast (Sui), Team RadioShack, at 0:46
  • 69. Michael Barry (Can), Team Sky, at 0:46
  • 70. Michael Schär (Sui), BMC Racing Team, at 0:46
  • 71. Martin Elmiger (Sui), Ag2r La Mondiale, at 0:46
  • 72. Kristijan Koren (Slo), Liquigas-Cannondale, at 0:46
  • 73. Mathew Hayman (Aus), Team Sky, at 0:46
  • 74. Alessandro Vanotti (Ita), Liquigas-Cannondale, at 0:46
  • 75. Andreas Dietziker (Sui), Team Netapp, at 0:46
  • 76. David Tanner (Aus), Saxo Bank-Sungard, at 0:46
  • 77. David Millar (Gbr), Garmin-Cervélo, at 0:46
  • 78. Jacek Morajko (Pol), CCC Polsat Polkowice, at 0:46
  • 79. Sergey Renev (Kaz), Astana, at 0:46
  • 80. Thomas Damuseau (Fra), Skil-Shimano, at 0:46
  • 81. Yann Huguet (Fra), Skil-Shimano, at 0:46
  • 82. André Greipel (Ger), Omega Pharma-Lotto, at 0:46
  • 83. Jens Debusschere (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 0:46
  • 84. Danilo Wyss (Sui), BMC Racing Team, at 0:46
  • 85. Matteo Trentin (Ita), Quick Step, at 0:46
  • 86. Nikolay Trusov (Rus), Team Katusha, at 0:46
  • 87. Amaël Moinard (Fra), BMC Racing Team, at 1:53
  • 88. Adriano Malori (Ita), Lampre-ISD, at 2:07
  • 89. Matteo Bono (Ita), Lampre-ISD, at 2:21
  • 90. Pavel Brutt (Rus), Team Katusha, at 2:36
  • 91. Vladimir Isaichev (Rus), Team Katusha, at 2:43
  • 92. Peter Kennaugh (Gbr), Team Sky, at 2:50
  • 93. Alex Rasmussen (Den), HTC-Highroad, at 2:52
  • 94. Frantisek Rabon (Cze), HTC-Highroad, at 2:52
  • 95. Alfredo Balloni (Ita), Lampre-ISD, at 2:52
  • 96. Kamil Zielinski (Pol), CCC Polsat Polkowice, at 2:52
  • 97. Mateusz Taciak (Pol), CCC Polsat Polkowice, at 2:52
  • 98. Mariusz Witecki (Pol), CCC Polsat Polkowice, at 2:52
  • 99. Graeme Brown (Aus), Rabobank Cycling Team, at 2:52
  • 100. Rick Flens (Ned), Rabobank Cycling Team, at 2:52
  • 101. William Clarke (Aus), Leopard-Trek, at 2:52
  • 102. Stijn Vandenbergh (Bel), Team Katusha, at 2:52
  • 103. Kenny De Haes (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 2:52
  • 104. Feng Han (Chn), Skil-Shimano, at 2:52
  • 105. Manuele Boaro (Ita), Saxo Bank-Sungard, at 4:31
  • 106. Gatis Smukulis (Lat), HTC-Highroad, at 4:31
  • 107. Fabio Sabatini (Ita), Liquigas-Cannondale, at 4:31
  • 108. Timon Seubert (Ger), Team Netapp, at 4:31
  • 109. Matteo Tosatto (Ita), Saxo Bank-Sungard, at 4:31
  • 110. Maxim Gourov (Kaz), Astana, at 4:31
  • 111. Fumiyuki Beppu (Jpn), Team RadioShack, at 4:31
  • 112. Valentin Iglinskiy (Kaz), Astana, at 4:31
  • 113. Mark Renshaw (Aus), HTC-Highroad, at 4:31
  • 114. Sébastien Hinault (Fra), Ag2r La Mondiale, at 4:31
  • 115. Steve Morabito (Sui), BMC Racing Team, at 4:31
  • 116. Dmitriy Fofonov (Kaz), Astana, at 4:31
  • 117. Yuriy Krivtsov (Fra), Ag2r La Mondiale, at 6:00
  • 118. Leopold Konig (Cze), Team Netapp, at 7:27
  • 119. Andreas Schillinger (Ger), Team Netapp, at 8:34
  • 120. Klaas Lodewyck (Bel), Omega Pharma-Lotto, at 9:08
  • 121. Matthew Wilson (Aus), Garmin-Cervélo, at 9:24
  • 122. Lars Ytting Bak (Den), HTC-Highroad, at 9:41
  • 123. Julian Dean (Nzl), Garmin-Cervélo, at 9:41
  • 124. Roger Hammond (Gbr), Garmin-Cervélo, at 9:41
  • 125. Frederik Veuchelen (Bel), Vacansoleil-DCM, at 9:41
  • 126. Marcello Pavarin (Ita), Vacansoleil-DCM, at 9:41
  • 127. José Ivan Gutierrez Palacios (Esp), Movistar, at 9:41
  • 128. Paolo Longo Borghini (Ita), Liquigas-Cannondale, at 9:41
  • 129. Tiziano Dall’antonia (Ita), Liquigas-Cannondale, at 9:41
  • 130. Koldo Fernandez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 9:41
  • 131. Francisco José Ventoso Alberdi (Esp), Movistar, at 9:41
  • 132. Gorka Izagirre Insausti (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 9:41
  • 133. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, at 9:41
  • 134. Lucas Sebastian Haedo (Arg), Saxo Bank-Sungard, at 9:41
  • 135. Dominic Klemme (Ger), Leopard-Trek, at 9:41
  • 136. Jesus Herrada Lopez (Esp), Movistar, at 9:56
  • 137. Brett Lancaster (Aus), Garmin-Cervélo, at 10:02
  • 138. Martin Pedersen (Den), Leopard-Trek, at 10:08
  • 139. Jan Barta (Cze), Team Netapp, at 10:08
  • 140. Tom Stamsnijder (Ned), Leopard-Trek, at 10:08
  • 141. Thomas De Gendt (Bel), Vacansoleil-DCM, at 10:08
  • 142. Wouter Mol (Ned), Vacansoleil-DCM, at 10:08
  • 143. Bartlomiej Matysiak (Pol), CCC Polsat Polkowice, at 10:08
  • 144. Maciej Bodnar (Pol), Liquigas-Cannondale, at 10:08
  • 145. Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp), Euskaltel-Euskadi, at 10:08
  • DNF: Martijn Maaskant (Ned), Garmin-Cervélo, at
  • DNF: David Boucher (Fra), Omega Pharma-Lotto, at
  • DNF: Maarten Neyens (Bel), Omega Pharma-Lotto, at
  • DNF: Giacomo Nizzolo (Ita), Leopard-Trek, at
  • DNF: Joost Posthuma (Ned), Leopard-Trek, at
  • DNF: Matt Brammeier (Irl), HTC-Highroad, at
  • DNF: Bernhard Eisel (Aut), HTC-Highroad, at
  • DNF: Sam Bewley (Nzl), Team RadioShack, at
  • DNF: Michal Kwiatkowski (Pol), Team RadioShack, at
  • DNF: Sebastian Langeveld (Ned), Rabobank Cycling Team, at
  • DNF: Serguei Ivanov (Rus), Team Katusha, at
  • DNF: Pablo Urtasun Perez (Esp), Euskaltel-Euskadi, at
  • DNF: Daniel Sesma (Esp), Euskaltel-Euskadi, at
  • DNF: Tomas Vaitkus (Ltu), Astana, at
  • DNF: Pawel Charucki (Pol), CCC Polsat Polkowice, at
  • DNF: André Schulze (Ger), CCC Polsat Polkowice, at

FILED UNDER: Race Results / Road TAGS: /

Stay updated on all things VeloNews

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter