Menu

Vuelta a Castilla y León 2012 results

  • By VeloNews.com
  • Published Apr. 15, 2012
  • Updated Apr. 15, 2012 at 1:15 PM EST

Stage 1

  • 1. Manuel Antonio Leal CARDOSO, Caja Rural, in 3:45:05
  • 2. Enrique SANZ, Movistar, at s.t.
  • 3. Francisco Jose PACHECO TORRES, at s.t.
  • 4. Danilo NAPOLITANO, Acqua & Sapone, at s.t.
  • 5. Sergio Miguel Vieira RIBEIRO, at s.t.
  • 6. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, Andalucia, at s.t.
  • 7. Fabio TABORRE, Acqua & Sapone, at s.t.
  • 8. Russell DOWNING, Endura Racing, at s.t.
  • 9. Anibal Andres BORRAJO, Jamis-Sutter Home, at s.t.
  • 10. Jon ABERASTURI IZAGA, at s.t.
  • 11. Jordi SIMON CASULLERAS, Andalucia, at s.t.
  • 12. Theo BOS, Rabobank, at s.t.
  • 13. Evgeny SHALUNOV, at s.t.
  • 14. Pablo URTASUN PEREZ, Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 15. Manuel ANTON, at s.t.
  • 16. Michael REIHS, Christina Watches-OnFone, at s.t.
  • 17. Sergio Ferreira SOUSA, at s.t.
  • 18. Carlos BARBERO CUESTA, at s.t.
  • 19. Tiago MACHADO, RadioShack-Nissan, at s.t.
  • 20. Luis Angel MATE MARDONES, Cofidis, at s.t.
  • 21. Luis Leon SANCHEZ GIL, Rabobank, at s.t.
  • 22. Dmitry SOKOLOV, at s.t.
  • 23. Rémy DI GREGORIO, Cofidis, at s.t.
  • 24. Graeme BROWN, Rabobank, at s.t.
  • 25. Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA, Andalucia, at s.t.
  • 26. Filipe Duarte sousa CARDOSO, at s.t.
  • 27. Sergio PARDILLA BELLON, Movistar, at s.t.
  • 28. Fabrice JEANDESBOZ, Saur-Sojasun, at s.t.
  • 29. Jorge Martin MONTENEGRO, at s.t.
  • 30. Danail ANDONOV PETROV, Caja Rural, at s.t.
  • 31. Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN, EPM-UNE, at s.t.
  • 32. Benjamin KING, RadioShack-Nissan, at s.t.
  • 33. Nelson OLIVEIRA, RadioShack-Nissan, at s.t.
  • 34. Aitor PEREZ ARRIETA, at s.t.
  • 35. Luis MAS BONET, at s.t.
  • 36. Tyler WREN, Jamis-Sutter Home, at s.t.
  • 37. David BLANCO RODRIGUEZ, at s.t.
  • 38. Iker CAMANO ORTUZAR, Endura Racing, at s.t.
  • 39. Herman FOUCHE, at s.t.
  • 40. César FONTE, at s.t.
  • 41. Paul VOSS, Endura Racing, at s.t.
  • 42. Javier MORENO BAZAN, Movistar, at s.t.
  • 43. Vladimir KARPETS, Movistar, at s.t.
  • 44. Mikel LANDA MEANA, Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 45. Miguel MINGUEZ AYALA, Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 46. Massimo CODOL, Acqua & Sapone, at s.t.
  • 47. Adrian PALOMARES VILLAPLANA, Andalucia, at s.t.
  • 48. Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS, Movistar, at s.t.
  • 49. Amets TXURRUKA, Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 50. Robigzon Leandro OYOLA OYOLA, EPM-UNE, at s.t.
  • 51. Ivan VELASCO MURILLO, Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 52. Brice FEILLU, Saur-Sojasun, at s.t.
  • 53. Fabricio FERRARI, Caja Rural, at s.t.
  • 54. Romain ZINGLE, Cofidis, at s.t.
  • 55. Guillaume LEVARLET, Saur-Sojasun, at s.t.
  • 56. Rafael INFANTINO ABREU, EPM-UNE, at s.t.
  • 57. Jesse SERGENT, RadioShack-Nissan, at s.t.
  • 58. Francisco Jarley COLORADO HERNANDEZ, EPM-UNE, at s.t.
  • 59. Ruben JIMENEZ VENTOSA, at s.t.
  • 60. Pedro MERINO CRIADO, at s.t.
  • 61. Stefan SCHUMACHER, Christina Watches-OnFone, at s.t.
  • 62. René JOERGENSEN, Christina Watches-OnFone, at s.t.
  • 63. Salvador GUARDIOLA TORA, at s.t.
  • 64. Darren LILL, at s.t.
  • 65. Angelo FURLAN, Christina Watches-OnFone, at s.t.
  • 66. Linus GERDEMANN, RadioShack-Nissan, at s.t.
  • 67. Yannick TALABARDON, Saur-Sojasun, at s.t.
  • 68. Ruben PLAZA MOLINA, Movistar, at s.t.
  • 69. Tom Jelte SLAGTER, Rabobank, at s.t.
  • 70. Jerome COPPEL, Saur-Sojasun, at s.t.
  • 71. Jonathan GONZÁLEZ, at s.t.
  • 72. Tristan VALENTIN, Cofidis, at s.t.
  • 73. George BENNETT, RadioShack-Nissan, at s.t.
  • 74. Illart ZUAZUBISKAR GALLASTEGI, at s.t.
  • 75. Claudio CORIONI, Acqua & Sapone, at s.t.
  • 76. Luis ROMERO AMARAN, Jamis-Sutter Home, at s.t.
  • 77. Rein TAARAMAE, Cofidis, at s.t.
  • 78. Gustavo CESAR VELOSO, Andalucia, at s.t.
  • 79. Ricardo VILELA, at s.t.
  • 80. Sergio CARRASCO GARCIA, Andalucia, at s.t.
  • 81. David ARROYO DURAN, Movistar, at s.t.
  • 82. David MONCOUTIE, Cofidis, at s.t.
  • 83. Michael RASMUSSEN, Christina Watches-OnFone, at s.t.
  • 84. Jonathan TIERNAN-LOCKE, Endura Racing, at s.t.
  • 85. Paul POUX, Saur-Sojasun, at s.t.
  • 86. Nuno RIBEIRO, at s.t.
  • 87. Wilco KELDERMAN, Rabobank, at s.t.
  • 88. Johann RABIE, at s.t.
  • 89. Andreas KLÖDEN, RadioShack-Nissan, at s.t.
  • 90. Mikel NIEVE ITURALDE, Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 91. Jaume ROVIRA POUS, at s.t.
  • 92. Aritz Bagües, at s.t.
  • 93. Matthew BUSCHE, RadioShack-Nissan, at s.t.
  • 94. Alexander WETTERHALL, Endura Racing, at s.t.
  • 95. Nicolas VOGONDY, Cofidis, at s.t.
  • 96. Alexander RIABKIN, Caja Rural, at s.t.
  • 97. Aritz ETXEBARRIA, at s.t.
  • 98. Erick ROWSELL, Endura Racing, at s.t.
  • 99. Petrus VAN DIJK, Jamis-Sutter Home, at s.t.
  • 100. Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ, at s.t.
  • 101. David DE LA CRUZ MELGAREJO, Caja Rural, at s.t.
  • 102. Andrea MASCIARELLI, Acqua & Sapone, at s.t.
  • 103. Sergey BELYKH, at s.t.
  • 104. Carlos VERONA QUINTANILLA, at s.t.
  • 105. Ivan Ramiro PARRA PINTO, EPM-UNE, at s.t.
  • 106. Damien BRANAA, at s.t.
  • 107. Pierre CAZAUX, Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 108. Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE, Caja Rural, at s.t.
  • 109. Karol DOMAGALSKI, Caja Rural, at s.t.
  • 110. Ignacio PEREZ, at s.t.
  • 111. Johannes Jakobus KACHELHOFFER, at s.t.
  • 112. Jason BAKKE, at s.t.
  • 113. Mikhail ANTONOV, at s.t.
  • 114. Jimmi SORENSEN, Christina Watches-OnFone, at s.t.
  • 115. Xabier ZABALO IMAZ, at s.t.
  • 116. Sergey SHILOV, at s.t.
  • 117. Walter Fernando PEDRAZA MORALES, EPM-UNE, at s.t.
  • 118. Paolo CIAVATTA, Acqua & Sapone, at 54
  • 119. Jack ANDERSON, Endura Racing, at 54
  • 120. Mauricio MULLER, at 2:59
  • 121. Carson MILLER, Jamis-Sutter Home, at 2:59
  • 122. Mariano norberto RODRIGUEZ, at 2:59
  • 123. Hendrik KRUGER, at 2:59
  • 124. Luthando KAKA, at 2:59
  • 125. Igor MERINO CORTAZAR, at 2:59
  • 126. Giovanni Manuel BAEZ ALVAREZ, EPM-UNE, at 2:59
  • 127. Raul ALARCON GARCIA, at 2:59
  • 128. Cyril BESSY, Saur-Sojasun, at 2:59
  • 129. Maxime MEDEREL, Saur-Sojasun, at 2:59
  • 130. Frederik WILMANN, Christina Watches-OnFone, at 2:59
  • 131. David BELDA GARCIA, at 2:59
  • 132. Maxim KOZYREV, at 4:43
  • 133. Nicolas CAPDEPUY, at 4:43
  • 134. Javier RAMIREZ ABEJA, Andalucia, at 4:43
  • 135. Jóni SILVA BRANDÃO, at 4:43
  • 136. Philip MOONEY, Jamis-Sutter Home, at 4:43
  • 137. Damien MONIER, Cofidis, at 4:43
  • 138. Alan PEREZ LEZAUN, Euskaltel-Euskadi, at 4:43
  • 139. Juan Jose COBO ACEBO, Movistar, at 4:43
  • 140. Mikel bizkarra, at 4:43
  • 141. Yelko GOMEZ, Caja Rural, at 4:43
  • 142. Jetse BOL, Rabobank, at 4:43
  • 143. Ariel SIVORI, at 11:16
  • 144. Zakkari DEMPSTER, Endura Racing, at 14:22
  • 145. Coen VERMELTFOORT, Rabobank, at 14:22
  • 146. Jose Fernando ANTOGNA, Jamis-Sutter Home, at 14:22
  • 147. Pavel KARPENKOV, at 14:22
  • 148. Victor GOMEZ, at 14:22
  • 149. JUAN IGNACIO CURUCHET, at 14:22
  • 150. Tyler DAY, at 14:22
  • 151. Leandro ATENCIO, at 14:22
  • 152. Jose Rafael MARTINEZ CASTILLO, at 14:22
  • Antonio CABELLO BAENA, Andalucia: DNF
  • Mauricio ORTEGA RAMIREZ, EPM-UNE: DNF
« Previous

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter