1. Home » Giro d'Italia » Giro d’Italia 2012 opening time trial start times

Giro d’Italia 2012 opening time trial start times

Times shown in Central European Time. For Eastern Standard Time, subtract six hours.

Giro d’Italia opening TT start times

  • 1. Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli, at 15:40:00
  • 2. Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep, at 15:41:00
  • 3. Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank, at 15:42:00
  • 4. Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling, at 15:43:00
  • 5. Adrian Saez (Spa) Euskaltel – Euskadi, at 15:44:00
  • 6. Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team, at 15:45:00
  • 7. Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team, at 15:46:00
  • 8. Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat, at 15:47:00
  • 9. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team, at 15:48:00
  • 10. Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team, at 15:49:00
  • 11. Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 15:50:00
  • 12. Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale, at 15:51:00
  • 13. Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda, at 15:52:00
  • 14. Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team, at 15:53:00
  • 15. Marco Coledan (Ita) Colnago – CSF Inox, at 15:54:00
  • 16. Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team, at 15:55:00
  • 17. Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan, at 15:56:00
  • 18. Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 15:57:00
  • 19. Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale, at 15:58:00
  • 20. Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team, at 15:59:00
  • 21. Timon Seubert (Ger) Team NetApp, at 16:00:00
  • 22. Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD, at 16:01:00
  • 23. Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli, at 16:02:00
  • 24. Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep, at 16:03:00
  • 25. Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank, at 16:04:00
  • 26. Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling, at 16:05:00
  • 27. Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel – Euskadi, at 16:06:00
  • 28. Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team, at 16:07:00
  • 29. Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team, at 16:08:00
  • 30. Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat, at 16:09:00
  • 31. Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team, at 16:10:00
  • 32. Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team, at 16:11:00
  • 33. Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 16:12:00
  • 34. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale, at 16:13:00
  • 35. Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin – Barracuda, at 16:14:00
  • 36. Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team, at 16:15:00
  • 37. Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox, at 16:16:00
  • 38. Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team, at 16:17:00
  • 39. Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan, at 16:18:00
  • 40. Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 16:19:00
  • 41. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale, at 16:20:00
  • 42. Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team, at 16:21:00
  • 43. Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp, at 16:22:00
  • 44. Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre – ISD, at 16:23:00
  • 45. Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli, at 16:24:00
  • 46. Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep, at 16:25:00
  • 47. Anders Lund (Den) Team Saxo Bank, at 16:26:00
  • 48. Ian Stannard (GBr) Sky Procycling, at 16:27:00
  • 49. Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi, at 16:28:00
  • 50. Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team, at 16:29:00
  • 51. Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team, at 16:30:00
  • 52. Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat, at 16:31:00
  • 53. Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team, at 16:32:00
  • 54. Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team, at 16:33:00
  • 55. Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 16:34:00
  • 56. Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale, at 16:35:00
  • 57. Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda, at 16:36:00
  • 58. Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team, at 16:37:00
  • 59. Stefano Locatelli (Ita) Colnago – CSF Inox, at 16:38:00
  • 60. Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team, at 16:39:00
  • 61. Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan, at 16:40:00
  • 62. Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 16:41:00
  • 63. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale, at 16:42:00
  • 64. Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team, at 16:43:00
  • 65. Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp, at 16:44:00
  • 66. Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD, at 16:45:00
  • 67. Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli, at 16:46:00
  • 68. Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep, at 16:47:00
  • 69. Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank, at 16:48:00
  • 70. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling, at 16:49:00
  • 71. Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi, at 16:50:00
  • 72. Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team, at 16:51:00
  • 73. Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team, at 16:52:00
  • 74. Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat, at 16:53:00
  • 75. Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team, at 16:54:00
  • 76. Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team, at 16:55:00
  • 77. Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 16:56:00
  • 78. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale, at 16:57:00
  • 79. Jack Bauer (NZl) Garmin – Barracuda, at 16:58:00
  • 80. José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team, at 16:59:00
  • 81. Sonny Colbrelli (Ita) Colnago – CSF Inox, at 17:00:00
  • 82. Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team, at 17:01:00
  • 83. Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan, at 17:02:00
  • 84. Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 17:03:00
  • 85. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale, at 17:04:00
  • 86. Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team, at 17:05:00
  • 87. Daniel Schorn (Aut) Team NetApp, at 17:06:00
  • 88. Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD, at 17:07:00
  • 89. Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli, at 17:08:00
  • 90. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep, at 17:09:00
  • 91. Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank, at 17:10:00
  • 92. Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling, at 17:11:00
  • 93. Victor Cabedo (Spa) Euskaltel – Euskadi, at 17:12:00
  • 94. Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team, at 17:13:00
  • 95. Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team, at 17:14:00
  • 96. Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat, at 17:15:00
  • 97. Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team, at 17:16:00
  • 98. Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team, at 17:17:00
  • 99. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 17:18:00
  • 100. Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale, at 17:19:00
  • 101. Sébastien Rosseler (Bel) Garmin – Barracuda, at 17:20:00
  • 102. Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team, at 17:21:00
  • 103. Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox, at 17:22:00
  • 104. Pavel Brutt (Rus) Katusha Team, at 17:23:00
  • 105. Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan, at 17:24:00
  • 106. Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 17:25:00
  • 107. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale, at 17:26:00
  • 108. Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team, at 17:27:00
  • 109. Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp, at 17:28:00
  • 110. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD, at 17:29:00
  • 111. Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli, at 17:30:00
  • 112. Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep, at 17:31:00
  • 113. Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank, at 17:32:00
  • 114. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling, at 17:33:00
  • 115. Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel – Euskadi, at 17:34:00
  • 116. Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team, at 17:35:00
  • 117. Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team, at 17:36:00
  • 118. Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat, at 17:37:00
  • 119. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team, at 17:38:00
  • 120. Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team, at 17:39:00
  • 121. Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 17:40:00
  • 122. Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale, at 17:41:00
  • 123. Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda, at 17:42:00
  • 124. Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team, at 17:43:00
  • 125. Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox, at 17:44:00
  • 126. Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team, at 17:45:00
  • 127. Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan, at 17:46:00
  • 128. Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 17:47:00
  • 129. Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale, at 17:48:00
  • 130. Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team, at 17:49:00
  • 131. Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp, at 17:50:00
  • 132. Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD, at 17:51:00
  • 133. Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli, at 17:52:00
  • 134. Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep, at 17:53:00
  • 135. Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank, at 17:54:00
  • 136. Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling, at 17:55:00
  • 137. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi, at 17:56:00
  • 138. Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team, at 17:57:00
  • 139. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team, at 17:58:00
  • 140. William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat, at 17:59:00
  • 141. Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team, at 18:00:00
  • 142. Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team, at 18:01:00
  • 143. Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 18:02:00
  • 144. Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale, at 18:03:00
  • 145. Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda, at 18:04:00
  • 146. Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team, at 18:05:00
  • 147. Enrico Battaglin (Ita) Colnago – CSF Inox, at 18:06:00
  • 148. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team, at 18:07:00
  • 149. Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan, at 18:08:00
  • 150. Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 18:09:00
  • 151. Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale, at 18:10:00
  • 152. Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team, at 18:11:00
  • 153. Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp, at 18:12:00
  • 154. Adriano Malori (Ita) Lampre – ISD, at 18:13:00
  • 155. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli, at 18:14:00
  • 156. Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep, at 18:15:00
  • 157. Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank, at 18:16:00
  • 158. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling, at 18:17:00
  • 159. Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel – Euskadi, at 18:18:00
  • 160. Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team, at 18:19:00
  • 161. Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team, at 18:20:00
  • 162. Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat, at 18:21:00
  • 163. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team, at 18:22:00
  • 164. Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team, at 18:23:00
  • 165. Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 18:24:00
  • 166. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale, at 18:25:00
  • 167. Tyler Farrar (USA) Garmin – Barracuda, at 18:26:00
  • 168. Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team, at 18:27:00
  • 169. Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox, at 18:28:00
  • 170. Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team, at 18:29:00
  • 171. Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan, at 18:30:00
  • 172. Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 18:31:00
  • 173. Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale, at 18:32:00
  • 174. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team, at 18:33:00
  • 175. Matthias Brandle (Aut) Team NetApp, at 18:34:00
  • 176. Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD, at 18:35:00
  • 177. José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli, at 18:37:00
  • 178. Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep, at 18:39:00
  • 179. Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank, at 18:41:00
  • 180. Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling, at 18:43:00
  • 181. Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel – Euskadi, at 18:45:00
  • 182. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team, at 18:47:00
  • 183. Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team, at 18:49:00
  • 184. Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat, at 18:51:00
  • 185. Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team, at 18:53:00
  • 186. Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team, at 18:55:00
  • 187. Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team, at 18:57:00
  • 188. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale, at 18:59:00
  • 189. Alex Rasmussen (Den) Garmin – Barracuda, at 19:01:00
  • 190. Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team, at 19:03:00
  • 191. Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox, at 19:05:00
  • 192. Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team, at 19:07:00
  • 193. Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan, at 19:09:00
  • 194. Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini – Selle Italia, at 19:11:00
  • 195. Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale, at 19:13:00
  • 196. Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team, at 19:15:00
  • 197. Jan Barta (Cze) Team NetApp, at 19:17:00
  • 198. Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD, at 19:19:00