Menu

Air Force Cycling Classic 2012 results

  • By VeloNews.com
  • Published Jun. 10, 2012
  • Updated Jun. 11, 2012 at 1:29 PM EST

Crystal City Cup

Men

  • 1. Jake Keough
  • 2. Hilton Clarke
  • 3. Carlos Alzate Escobar (1 – Cat1)
  • 4. Demis Aleman
  • 5. Karl Menzies
  • 6. Anuar Manan
  • 7. Luke Keough, Mock Orange Racing
  • 8. david lozano riba
  • 9. Bobby Lea (2 – Cat1), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 10. Neil Bezdek, Team Mountain Khakis
  • 11. Eric Workowski (3 – Cat1)
  • 12. Keck Baker (4 – Cat1), Xo Communications P/b Cisco
  • 13. Logan Loader-Mooney
  • 14. Issac Howe
  • 15. Gavriel Epstein (5 – Cat1), Champion System P/b Stan’s Notubes
  • 15. Jackie Driscoll
  • 16. Curtis Winsor, Chemstar
  • 17. Tim Rugg (6 – Cat1), Champion System P/b Stan’s Notubes
  • 18. John Bergmann (7 – Cat1), Team Clif Bar Cycling
  • 19. Nima Ebrahimnejad (8 – Cat1), Kelly Benefit Strategies/lsv
  • 20. S. Charles Zamastil (9 – Cat1), 160over90 P.b. Vie 13
  • 21. Boy Van Poppel
  • 22. Ryan McKinney (10 – Cat1), Clean Currents P/b Beyer Kia
  • 23. Paul Mica (11 – Cat1), Ncvc/unitedhealthcare
  • 24. Erik Broo (12 – Cat1), Happy Tooth Racing
  • 25. Jackie Simes
  • 26. Ryan DeWald (13 – Cat1), Xo Communications P/b Cisco
  • 27. Nick Rogers (14 – Cat1), 160over90 P.b. Vie 13
  • 28. Zac Felpel (15 – Cat1), Kelly Benefit Strategies/lsv
  • 29. Jesper Hansen
  • 30. Jesse Keough (16 – Cat1), Champion System P/b Keough Cyclocross
  • 31. Donald Brew, Full Spectrum Racing
  • 32. David Bozak (17 – Cat1), Clean Currents P/b Beyer Kia
  • 33. Alexey Shmidt
  • 34. Anders Ddamgaard
  • 35. Peter van Dyk
  • 36. Sean Barrie (18 – Cat1), Xo Communications P/b Cisco
  • 37. Igor Volshteyn (19 – Cat1), Champion System P/b Stan’s Notubes
  • 38. Gabe Lloyd (20 – Cat1), Xo Communications P/b Cisco
  • 39. Paolo Cravanzola
  • 40. Andres Diaz Corrales (21 – Cat1)
  • 41. Andy Baker
  • 42. Tony Hall (22 – Cat1), Champion System P/b Stan’s Notubes
  • 43. Jared Nieters (23 – Cat1), Xo Communications P/b Cisco
  • 44. Brett Kielick (24 – Cat1), 160over90 P.b. Vie 13
  • 45. Phil Mooney, Yahoo Cycling Team
  • 46. Mark Warno (25 – Cat1), Antietam Velo Club Inc
  • 47. Jon Hamblen
  • 48. Aaron Kemps
  • 49. Pat Raines (26 – Cat1), Team Mountain Khakis
  • 50. John Grant (27 – Cat1), Texas Roadhouse Cycling Team P/b Motorex
  • 51. Ariel Mendez-Penate (28 – Cat1), Champion System P/b Stan’s Notubes
  • 52. Jake Tremblay (29 – Cat1), Lateral Stress Velo Inc.
  • 53. Adam Myerson, Team Mountain Khakis
  • 54. Jaan Kirsipuu
  • 55. Anders Lawaetz
  • 56. Nicholas Keough (30 – Cat1), Champion System P/b Keough Cyclocross
  • 57. Barry Miller (31 – Cat1), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 58. Mart Ojavee
  • 59. Benjamin Chaddock (1 – Cat2)
  • 60. Robert Forster
  • 61. Russ Langley (32 – Cat1), Battley Harley-Davidson
  • 62. Justin Morris
  • 63. Peter Warner (33 – Cat1), Bayside Velo/bike Doctor
  • 64. Adrian Hegyvary, Lake Washington Velo
  • 65. Matthew Furlow (34 – Cat1), 160over90 P.b. Vie 13
  • Gregory Abbott (Cat1), Ncvc/unitedhealthcare: DNF
  • Blair Berbert (Cat1), Kelly Benefit Strategies/lsv: DNF
  • Joshua Frick (Cat1), Clean Currents P/b Beyer Kia: DNF
  • Neil Bezdek, Team Mountain Khakis: DNF
  • Andres Alzate : DNF
  • Colin Jaskiewicz (Cat1), Champion System P/b Stan’s Notubes: DNF

Women

  • 1. Sarah Fader (1 – Cat1), Pepper Palace/spin-Tech Training Pb Abrc
  • 2. Joanne Kiesanowski (2 – Cat1),
  • 3. Leah Kirchmann,
  • 4. Samantha Schneider,
  • 5. Lex Albrecht,
  • 6. Jennifer Purcell, Tibco To The Top
  • 7. Kacey Manderfield (3 – Cat1), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 8. Kendall Ryan, Get Crackin’-Ms Society
  • 9. Colleen Gulick (4 – Cat1), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 10. Emma Swatman (1 – Cat2), Team Kenda
  • 11. Jessica Chong (5 – Cat1), Morgan Stanley Cycling Team
  • 12. Cinthia Lehner (6 – Cat1),
  • 13. Erin Silliman (7 – Cat1), Mvp Health Care Cycling
  • 14. Kate Veronneau (8 – Cat1), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 15. Emma Grant,
  • 16. Anne Racioppi (2 – Cat2), Team Eps/css P/b Shebell &shebell
  • 17. Kristin Lotito (3 – Cat2), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 18. Arley Kemmerer (4 – Cat2), Mvp Health Care Cycling
  • 19. Kristine Church (5 – Cat2), Peanut Butter & Co Human Zoom
  • 20. Victoria Hanks (9 – Cat1), Peanut Butter & Co. Human Zoom
  • 21. Jennifer Wheeler, Lake Washington Velo
  • 22. Julie Kuliecza (10 – Cat1), Tradewinds Elite
  • 23. Sue McQuiston (6 – Cat2), Annapolis Bicycle Racing Team
  • 24. Amy Cutler (11 – Cat1), Riptide Cycling
  • 25. Sonja Evers (12 – Cat1), Team Sticky Fingers
  • 26. Elizabeth Bonilla (7 – Cat2),
  • 27. Erica Chard (8 – Cat2), Pepper Palace/spin-Tech Training Pb Abrc
  • 28. Kathryn Clark (13 – Cat1), Team Kenda
  • 29. Jennifer Maxwell (14 – Cat1), Team Kenda Presented By Geargrinder
  • 30. Nicole Raspa (9 – Cat2), Cawes/ifractal P/b Specialized
  • 31. colleen paine (15 – Cat1), Team Kenda Presented By Geargrinder
  • 32. Marni Harker (10 – Cat2), Team Kenda
  • 33. Bergen Watterson (16 – Cat1), Pepper Palace/spin-Tech Training Pb Abrc
  • 34. Meredith Miller (17 – Cat1), Tibco To The Top
  • 35. Rebecca Werner,
  • 36. Anna Barensfeld, Team Optum P/b Kelly Benefit Strategies
  • 37. Anna Young (11 – Cat2), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • Kelley Bethoney (Cat2) , Syn-Fit Race Team: DNF
  • Rebecca Chan (Cat2) , Cawes/ifractal P/b Specialized: DNF
Next »

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter