Menu

Air Force Cycling Classic 2012 results

  • By VeloNews.com
  • Published Jun. 10, 2012
  • Updated Jun. 11, 2012 at 1:29 PM EDT

Clarendon Cup

Men

  • 1. Robert Förster (UnitedHealthcare Pro Cycling Team)
  • 2. Alexey Shmidt (Team Type 1 – Sanofi )
  • 3. Jamie Driscoll (Jamis-Sutter Home)
  • 4. Logan Loader (Team Exergy )
  • 5. Carlos Alzate (Team Exergy )
  • 6. Hilton Clarke (UnitedHealthcare Pro Cycling Team)
  • 7. Jake Keough (UnitedHealthcare Pro Cycling Team)
  • 8. Karl Menzies (UnitedHealthcare Pro Cycling Team)
  • 9. Luke Keough (Mock Orange Racing)
  • 10. David Lozano (Team Type 1 – Sanofi )
  • 11. Barry Miller (Pure Energy Cycling-ProAirHFA)
  • 12. Adam Farabaugh (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)
  • 13. John Grant (Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex)
  • 14. Ryan Dewald (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)
  • 15. Eric Workowski
  • 16. Keck Baker (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)
  • 17. Gavriel Epstein (Champion System p/b Stan’s NoTubes)
  • 18. Faustino Alzate (Team Exergy )
  • 19. Mart Ojavee (Champion System Pro Cycling Team)
  • 20. Phil Mooney (Yahoo Cycling Team)
  • 21. Neil Bezdek (Team Mountain Khakis)
  • 22. Gabe Lloyd (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)
  • 23. Jon Hamblen (Team Mountain Khakis)
  • 24. Peter Van Dijk
  • 25. Jackie Simes (Kenda – 5-Hour Energy Cycling Team )
  • 26. Sean Barrie (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)
  • 27. Ben Chaddock (Team Exergy )
  • 28. Pat Raines (Team Mountain Khakis)
  • 29. Steven Wong (Champion System Pro Cycling Team)
  • 30. John Bergmann (TEAM CLIF BAR Cycling)
  • 31. Demis Aleman
  • 32. Jared Nieters (XO COMMUNICATIONS p/b CISCO)
  • 33. Jesper Hansen
  • 34. Adrian Hegyvary (UnitedHealthcare Pro Cycling Team) (Lake Washington Velo)
  • 35. Boy Van Poppel (UnitedHealthcare Pro Cycling Team)
  • 36. Anuar Manan (Champion System Pro Cycling Team)
  • 37. Andres Diaz (Team Exergy )
  • 38. Tim Rugg

Women

  • 1. Emma Grant
  • 2. Kendall Ryan, Get Crackin’-Ms Society
  • 3. Leah Kirchmann
  • 4. Jennifer Purcell, Tibco To The Top
  • 5. Samantha Schneider
  • 6. Joanne Marie Kiesanowski
  • 7. Sarah Fader (1 – Cat1), Pepper Palace/spin-Tech Training Pb Abrc
  • 8. Jessica Chong (2 – Cat1), Morgan Stanley Cycling Team
  • 9. Lenore Pipes, River City Women’s Racing
  • 10. Lex Albrecht
  • 11. Kacey Manderfield (3 – Cat1), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 12. Kate Veronneau (4 – Cat1), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 13. Anna Barensfeld, Team Optum P/b Kelly Benefit Strategies
  • 14. Amy Cutler (5 – Cat1), Riptide Cycling
  • 15. Arley Kemmerer (1 – Cat2), Mvp Health Care Cycling
  • 16. Kristin Lotito (2 – Cat2), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 17. Colleen Gulick (6 – Cat1), Pure Energy Cycling-Proairhfa
  • 18. Erin Silliman (7 – Cat1), Mvp Health Care Cycling
  • 19. Marni Harker (3 – Cat2), Team Kenda
  • 20. Jennifer Wheeler, Lake Washington Velo
  • 21. Kristine Church (4 – Cat2), Peanut Butter & Co Human Zoom
  • 22. Julie Kuliecza (8 – Cat1), Tradewinds Elite
  • 23. Meredith Miller (9 – Cat1), Tibco To The Top
  • 24. Victoria Hanks (10 – Cat1), Peanut Butter & Co. Human Zoom
  • 25. Erica Chard (5 – Cat2), Pepper Palace/spin-Tech Training Pb Abrc
  • 26. Jennifer Maxwell (11 – Cat1), Team Kenda Presented By Geargrinder
  • 27. Bergen Watterson (12 – Cat1), Pepper Palace/spin-Tech Training Pb Abrc
  • 28. Kathryn Clark (13 – Cat1), Team Kenda
  • 29. Amanda Watson (14 – Cat1), Tradewinds Racing
  • 30. Emma Swatman (6 – Cat2), Team Kenda
  • 31. colleen paine (15 – Cat1), Team Kenda Presented By Geargrinder
  • 32. Kelley Bethoney (7 – Cat2), Syn-Fit Race Team
  • 33. Wendy Ulmer (8 – Cat2), Pixel Envy Cycling
  • 34. Anne Racioppi (9 – Cat2), Team Eps/css P/b Shebell &shebell
  • Courteney Lowe: DNF
  • Beth Bonilla: DNF
  • Cinthia Lehner (Cat1): DNF
  • Mindy Simmons (Cat2) , Mellow Mushroom Racing: DNF
« Previous

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Catch every stage of the Tour

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter