Menu

USA Cycling Mountain Bike Gravity National Championships 2012 results

  • By VeloNews.com
  • Published Jul. 23, 2012
  • Updated Oct. 11, 2012 at 4:41 PM EST

Pro Men Downhill
1. Aaron Gwin (Temecula, CA/Trek World Racing) 02:10.0
2. Neko Mulally (Reading, PA/Trek World Racing) 02:13.2
3. Eliot Jackson (Westlake Village, CA/) 02:16.8
4. Logan Binggeli (Saint George, UT/KHS Factory Racing) 02:17.2
5. Kevin Littlefield (Auburn, WA/) 02:18.3

Pro Women Downhill
1. Jacqueline Harmony (Sedona, AZ/) 02:36.6
2. Melissa Buhl (Chandler, AZ/) 02:45.9
3. Jaime Rees (Spokane, WA/The Bike Hub) 02:53.5
4. Lauren Daney (Stafford, VA/) 02:56.3
5. Katie Holden (Scotts Valley, CA/) 03:00.2

Category 1 Junior Men 17-18
1. Alexander Willie (Longmont, CO/Intense Cycles) 02:23.8
2. Cole Picchiottino (Murrieta, CA/) 02:25.2
3. Cody Kelley (Riverton, UT/) 02:25.4
4. Ray Syron (Rockport, MA/) 02:28.3
5. Lucas Cowan (Sandiego, CA/) 02:29.9

Category 1 Junior Men 11-12 Downhill
1. Ethan Faw (North Wilkesboro, NC/Brushy Mountain Cycl) 03:11.6
2. Phillip Steele (Burnsville, WV/) 03:21.9
3. Palmer Metcalf (Dover, OH/) 04:27.9
4. Aiden Loorham (Rome, GA/) 04:52.8

Category 1 Junior Men 13-14 Downhill
1. Ben Bodycoat (Burlington, CT/) 02:48.9
2. David Dressler (Clayton, NC/) 02:55.3
3. Wyatt Freier (Castle Rock, CO/) 02:57.4
4. Andrew Wegiel (Leominster, MA/) 03:06.6
5. Owen Witcher (Woodstock, GA/) 03:12.2

Category 1 Junior Men 15-16 Downhill
1. Jay Fesperman (Davidson, NC/) 02:23.1
2. Shane Leslie (Birmingham, MI/) 02:24.6
3. Charlie Harrison (Trabuco Canyon, CA/) 02:34.7
4. Matthew Branney (Highlands Ranch, CO/) 02:36.9
5. Matthew Fitzgerald (Apex, NC/Cycle Youth) 02:36.9

Category 1 Men 19-24 Downhill
1. Alex Dawson (Cary, NC/) 02:31.8
2. Corey Zell (Apollo, PA/) 02:35.7
3. Joseph Crosby (Colorado Springs, CO/) 02:35.8
4. Danny Cesare (Pisgah Forest, NC/) 02:38.9
5. Anthony Leonarduzzi (Snoqualmie, WA/) 02:39.8

Category 1 Men 25-29 Downhill
1. Geoff Ayr (Westfield, MA/) 02:35.9
2. Matt Henderson (High Bridge, NJ/) 02:38.4
3. David Medina (Cumming, GA/) 02:40.7
4. Willem Cooper (Newport, RI/) 02:41.8
5. Steven Trottier (Lewisville, NC/) 02:43.1

Category 1 Men 30-34 Downhill
1. Thomas Schueler (Baldwin, MD/) 02:41.2
2. Jeremy Edge (Fletcher, NC/) 02:47.5
3. Gary Bethea (Palm Coast, FL/Team Primal Racing) 02:47.7
4. Aaron Polly (Phoenix, AZ/) 02:50.4
5. John O’Shura (Morganton, NC/) 02:53.1

Category 1 Men 35-39 Downhill
1. Mike Hummel (West Newton, PA/) 02:43.7
2. Kyle Kutzler (Saylorsburg, PA/) 02:47.0
3. Lane Boertmann (Toms River, NJ/Gravity East Series) 02:47.2
4. Kevin Addair (Glade Spring, VA/) 02:50.9
5. Coy Miller (Caseyville, IL/Bike Surgeon/Contine) 02:51.8

Category 1 Men 40-44 Downhill
1. Kevin Liebig (Havre De Grace, MD/) 02:36.4
2. John Nicholson (Landing, NJ/) 02:46.3
3. Jerry (Butch) Greene Jr (Fletcher, NC/) 02:54.6
4. Matthew Adams (Moravian Falls, NC/Brushy Mountain Cycl) 02:58.1
5. Heath Boedeker (Zanesville, OH/) 03:01.3

Category 1 Men 45-49 Downhill
1. G John Leslie (Birmingham, MI/) 03:03.5
2. Robert Safrit (Beaufort, NC/) 03:05.9
3. Stefan Daney (Stafford, VA/) 03:09.4
4. Steven Brown (Lighthouse Point, FL/) 03:10.7
5. george bodycoat (Burlington, CT/) 03:17.0

Category 1 Men 50+ Downhill
1. Mark Poore (Slatyfork, WV/) 03:34.2
2. Stefan Cihylik (Allentown, PA/) 03:43.5

Junior Women 1-10 Downhill
1. McKenna Merten (Jamul, CA/) 05:03.2

Category 1 Women 19-29 Downhill
1. Coleen Pacurariu (Usaf Academy, CO/) 03:18.3
2. Caroline Westray (Charlotte, NC/) 03:26.4
3. Heather McFadden (Morgan Hill, CA/) 03:35.8
4. Eva Wilson (Kensington, NH/) 03:40.9
5. Corrine Miller (Caseyville, IL/Bike Surgeon/Contine) 03:51.4

Category 1 Women 30-39 Downhill
Place. First Last (City, State/Team) Time
1. Heather Cowell (Pittsburgh, PA/) 03:37.5
2. Roxanne Canent (Lafayette, CA/) 04:17.4

Category 1 Women 40-49 Downhill
1. Ellen Adams (Moravian Falls, NC/Brushy Mountain Cycl) 03:53.9

Pro Men Dual Slalom
1. Neko Mulally (Reading, Pa./Trek World Racing)
2. Blake Carney (Camarillo, Calif.)
3. Brian Buell (Jamestown, Colo./Team Geronimo)
4. Cody Kelley (Riverton, Utah)
5. Cody Johnson (San Diego, Calif.)

Pro Women Dual Slalom
1. Melissa Buhl (Chandler, Ariz.)
2. Katie Holden (Scotts Valley, Calif.)
3. Jacqueline Harmony (Sedona, Ariz.)
4. Katelyn Parhiala (Arlington, Mass.)

Cat 1/2/3 Women Dual Slalom
1. Crystal Kalogris (Fort Wayne, Ind./Kovachi)
2. Nicole Kendle (Loveland, Ohio/Warren Wilson College)
3. Caroline Westray (Charlotte, N.C./Appalachian State University)
4. Coleen Parcurariu

Junior Men 14 and Under Dual Slalom
1. Ethan Burns (High Point, N.C.)
2. David Dressler (Clayton, N.C.)
3. Michael Kane
4. Owen Witcher (Woodstock, Ga.)

Category 1 Junior Men 15-18 Dual Slalom
1. Luca Shaw (Hendersonville, N.C.)
2. Bas Van Steenbergen
3. Jay Fesperman (Davidson, N.C.)
4. William O’Brien (Durham, N.C.)
5. Davis Nonno (Massillon, Ohio)

Category 1 Men 19-29 Dual Slalom
1. Chase Hines (Summerville, S.C./Factory SE Racing)
2. Joshua Patton (East Bernstadt, Ky./Lindsey Wilson College)
3. Brandon Hopkins (Columbia, Ky./Lindsey Wilson College)
4. Alex Dawson (Cary, N.C.)
5. Danny Cesare (Pigsah Forest, N.C./Brevard College)

Category 1 Men 30-39 Dual Slalom
1. Jason Sherrill (Matthew, N.C.)
2. William Murray (Charlotte, N.C.)
3. Shawn Metcalf
4. David Bethea

Category 1 Men 40+ Dual Slalom
1. Kevin Liebig(Havre de Grace, Md.)
2. Andy DeVault (Martinsville, Va.)
3. Jerry Mailloux (Newton, N.J.)
4. Kurt Dressler (Clayton, N.C.)

Category 2/3 Junior Men 15-18 Dual Slalom
1. Ian Turner (Purceville, Va.)
2. Zachary Hutelin (Fort Lauderdale, Fla.)
3. Dylan Vecchione (Rockport, Mass.)
4. Josh Standish (Murphy, N.C.)

Category 2/3 Men 19-29 Dual Slalom
1. Kevin Quillan (Boone, N.C.)
2. Christopher Barber (Kings Mountain, N.C.)
3. Ryan Dunn (Raleigh, N.C.)
4. Cory Diamond (Ormond Beach, Fla./Team Primal Racing)
5. Rowan Bateman (Ithaca, N.Y./Cornell University)

Category 2/3 Men 30-39 Dual Slalom
1. Kevin Burkhead (Asheville, N.C.)
2. Bryan Morgan (Cameron, N.C.)
3. Reid Allred (Hillsborough, N.C.)
4. Allen Weber (Tijeras, N.M.)

Category 2/3 Men 40+ Dual Slalom
1. Ian Starr (Frederick, Md.)
2. Mike Suddeth (Debary, Fla.)
3. Jason Schmidt (Kokomo, Ind.)
4. Doug Tate (Louisville, Ky.)

FILED UNDER: MTB / Race Results TAGS: / /

Stay updated on all things VeloNews

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter