Menu

World Cup #7 Val d'Isere 2012 results

  • By VeloNews.com
  • Published Jul. 28, 2012
  • Updated Oct. 11, 2012 at 4:41 PM EDT

Men

  • 1. Nino Schurter (Swi) Scott – Swisspower MTB Racing Team in 1:34:03
  • 2. Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing +0:00:13
  • 3. Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing +0:00:33
  • 4. Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing +0:01:17
  • 5. José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team +0:01:22
  • 6. Florian Vogel (Swi) Scott – Swisspower MTB Racing Team +0:01:49
  • 7. Burry Stander (RSA) Specialized Racing +0:02:16
  • 8. Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team +0:02:28
  • 9. Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi +0:02:54
  • 10. Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wildwolf – Trek Pro Racing +0:03:08
  • 11. Fabian Giger (Swi) Rabobank Giant Offroad Team +0:03:37
  • 12. Maxime Marotte (Fra) BH – SR Suntour – Peisey Vallandry +0:04:05
  • 13. Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing +0:05:11
  • 14. Christoph Sauser (Swi) Specialized Racing +0:05:12
  • 15. Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wildwolf – Trek Pro Racing +0:05:20
  • 16. Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team +0:05:21
  • 17. Jan Skarnitzl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized +0:05:23
  • 18. Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix +0:05:43
  • 19. Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team +0:05:52
  • 20. Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team +0:06:02
  • 21. Martin Fanger (Swi) Giant Swiss SR – Suntour +0:06:05
  • 22. Emil Lindgren (Swe) Rabobank Giant Offroad Team +0:06:22
  • 23. Michal Lami (Svk) +0:06:57
  • 24. Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing +0:06:58
  • 25. Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea Racing Team +
  • 26. Adam Craig (USA) Rabobank Giant Offroad Team +0:07:08
  • 27. Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X – Bionic Team +0:07:15
  • 28. Martin Loo (Est) Hard Rock Canossa Merida +0:07:29
  • 29. Periklis Ilias (Gre) Team Protek +0:07:51
  • 30. Marcel Wildhaber (Swi) Scott – Swisspower MTB Racing Team +
  • 31. Martino Fruet (Ita) +0:07:52
  • 32. Jiri Novak (Cze) +0:07:53
  • 33. Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team +0:08:19
  • 34. Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team +0:08:23
  • 35. Samuel Schultz (USA) Subaru – Trek +0:08:24
  • 36. Nicola Rohrbach (Swi) +0:08:34
  • 37. Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop +0:08:35
  • 38. Philip Buys (RSA) +
  • 39. Geoff Kabush (Can) Scott-3Roxracing +0:08:53
  • 40. Daniel Mcconnell (Aus) +0:09:05
  • 41. Andy Eyring (Ger) +0:09:08
  • 42. Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix +0:09:34
  • 43. Andras Parti (Hun) Euroone-Waberer’s-Cube MTB Team +0:09:51
  • 44. Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) +0:10:13
  • 45. Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team +0:10:17
  • 46. Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies +0:10:23
  • 47. Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team +0:10:32
  • 48. Jiri Friedl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized +0:10:43
  • 49. Catriel Andres Soto (Arg) Wildwolf – Trek Pro Racing +0:11:19
  • 50. Lukas Sablik (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized +0:11:26
  • 51. Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team +0:11:31
  • 52. Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing +0:11:40
  • 53. Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team +0:11:52
  • 54. Piotr Brzozka (Pol) JBG – 2 Professional MTB Team +0:12:01
  • 55. Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. +0:12:07
  • 56. Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss SR – Suntour +0:12:19
  • 57. David Fletcher (GBr) Orange Monkey-Cannondale +0:12:34
  • 58. Jan Jobanek (Cze) Merida Biking Team +0:13:14
  • 59. Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team +0:14:22
  • Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team -1lap
  • Ramon Sagues Portabella (Spa) -1lap
  • Filip Eberl (Cze) -1lap
  • Gareth Montgomerie (GBr) -1lap
  • Pascal Meyer (Swi) Jb Felt Team -1lap
  • Giuseppe Lamastra (Ita) -1lap
  • Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International -1lap
  • Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team -1lap
  • Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team -1lap
  • Florian Thie (Swi) -1lap
  • Ruben Almeida (Por) -1lap
  • Jonas Baumann (Swi) Wheeler – Ixs Team -1lap
  • David Joao Serralheiro Rosa (Por) -1lap
  • Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team -2laps
  • Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team -2laps
  • Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X – Bionic Team -2laps
  • Rafal Hebisz (Pol) -2laps
  • Marios Athanasiadis (Cyp) -2laps
  • Michael Broderick (USA) -2laps
  • Dave Henderson (GBr) -2laps
  • Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team -2laps
  • Sang Hoon Na (Kor) -2laps
  • Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team -3laps
  • Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Por) Bi&Esse – Infotre Protek -3laps
  • Robby De Bock (Bel) -3laps
  • John Whittington (GBr) -4laps
  • Julien Absalon (Fra) Orbea Racing Team DNF
  • Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta – Corratec DNF
  • Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea Racing Team DNF
  • Ismael Ventura Sanchez (Spa) DNF
  • Robert Wardell (GBr) DNF
  • Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team DNF
  • Kornel Osicki (Pol) JBG – 2 Professional MTB Team DNF
  • Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing DNF
  • Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team DNS
  • Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Elettroveneta – Corratec DNS
  • Peter Glassford (Can) DNS
  • Thomas Christian Bonne (Den) DNS
Next »

FILED UNDER: MTB / Race Results TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter