Menu

San Rafael Twilight Criterium 2012 results

  • By VeloNews.com
  • Published Jul. 9, 2012

Results – Men Pro/Cat. 1/2

  • 1. Eric Riggs (1 – Cat. 1), Team Mike’s Bikes
  • 2. Jared Barrilleaux (2 – Cat. 1), Califronia Giant/specialized
  • 3. James LaBerge (3 – Cat. 1), Team Mike’s Bikes
  • 4. Andy Jacques-Maynes (1 – Pro), Uci Ct: Kenda 5-Hour Energy Cycling Team
  • 5. Rahsaan Bahati (4 – Cat. 1), Bahati Foundation
  • 6. Chris Stastny (5 – Cat. 1), Califronia Giant/specialized
  • 7. Dana Williams (6 – Cat. 1), Team Mike’s Bikes
  • 8. Sam Bassetti (7 – Cat. 1), Califronia Giant/specialized
  • 9. Charles Hutcheson (8 – Cat. 1), Marc Pro – Strava
  • 10. Sterling Magnell (2 – Pro), Wonderful Pistachios
  • 11. Logan Loader-Mooney (3 – Pro), Team Exergy
  • 12. Tyler Brandt (9 – Cat. 1), Team Mike’s Bikes
  • 13. Eamon Franck (10 – Cat. 1), California Giant/specialized
  • 14. Griffin Easter (1 – Cat. 2), Spy Ritte U23 Development Team
  • 15. Adam Switters (11 – Cat. 1), Xo CommuniCat.ions P/b Cisco
  • 16. Joshua Carling (12 – Cat. 1), Michael David Winery Cycling Team
  • 17. Benjamin Jacques-Maynes (4 – Pro), Uci Ct: Bissell Pro Cycling Team
  • 18. Paul Morris (2 – Cat. 2), Team Clif Bar Cycling
  • 19. AJ Kennedy (3 – Cat. 2), Calnorte/cycleution
  • 20. Eric Easterling (13 – Cat. 1), Sierra Pacific Racing P/b Dayka & Hackett
  • 21. Rob Scheffler (14 – Cat. 1), Fremont Bank Cycling Team
  • 22. Max Jenkins (5 – Pro), Competitive Cyclist Racing Team
  • 23. James Schurman (15 – Cat. 1), Team Athletix Benefitting Globalbike
  • 24. Rob Evans (4 – Cat. 2), Mcguire Cycling Team
  • 25. David Benkoski (16 – Cat. 1), Webcor/alto Velo
  • 26. Kurt wolfgang (5 – Cat. 2), Squadra Sf
  • 27. Craig Fellers (17 – Cat. 1), Red Peloton
  • 28. Michael Jasinski (6 – Pro), Wonderful Pistachio Pro Cycling
  • 29. Ethan Atkins (18 – Cat. 1), Metromint Cycling
  • 30. Darin Divine (6 – Cat. 2), Divine Electric Norcal
  • 31. Travis Lyons (7 – Cat. 2), Team Mikes Bikes
  • 32. Ricardo Moran (8 – Cat. 2), Metromint Cycling
  • 33. Ariel Herrmann (9 – Cat. 2), Metromint Cycling
  • 34. Stewart Sturgeon, Bountiful Mazda Cycling Team
  • 35. Joe Dickerson (19 – Cat. 1), Mcguire Cycling Team
  • 36. Dustin Diede (10 – Cat. 2), Fuji-Oval Racing
  • 37. Robert Pasco (20 – Cat. 1), Safeway/ga Prc Group/bicycles Plus
  • 38. Branton Curt (11 – Cat. 2), Sjbc
  • 39. Andy Goessling, Team Mike’s Bikes
  • 40. Nathanael Christensen (21 – Cat. 1), Michael David Winery Cycling Team
  • 41. Rand Miller (22 – Cat. 1), Califronia Giant/specialized
  • 42. Max Mack (12 – Cat. 2), Health Is Wealth
  • 43. Nicholas Newcomb (13 – Cat. 2), Whole Athlete-Specialized
  • 44. Paul Sumner (23 – Cat. 1), Divine Electric
  • 45. Vinny Schaefer (24 – Cat. 1), Team Mike’s Bikes
  • 46. Sean Smith (14 – Cat. 2), Squadra Sf
  • 47. Mark Marquez (15 – Cat. 2), Fremont Bank
  • 48. Anders Dellien, Cycles Fanatic
  • 49. Brian Ziegler (16 – Cat. 2), Team Fremont/ffbc P/b Chipotle
  • 50. Matthew Abdalah (17 – Cat. 2)
  • 51. Rainier Schaefer (25 – Cat. 1), Team Mike’s Bikes
  • 52. Shawn Rosenthal (26 – Cat. 1), Team Mike’s Bikes
  • 53. Mike hardy (27 – Cat. 1), Squadra Sf
  • 54. Sean McBride (18 – Cat. 2), Mcguire Cycling Team
  • 55. John Piasta (28 – Cat. 1), Team Mike’s Bikes
  • 56. Judd Van Sickle (29 – Cat. 1), Folsom Bike/mercedes Benz
  • 57. Patrick Zahn, Red Peloton
  • 58. Gardie Jackson (30 – Cat. 1), Team Clover
  • 59. Roman Kilun (7 – Pro), Kenda 5-Hour Energy
  • 60. Lee Peters (19 – Cat. 2), Clean Bottle
  • 61. Alton Dunnigan (20 – Cat. 2), Fremont Bank Cycling Team
  • 62. Eric Wiecek (21 – Cat. 2), Squadra Sf
  • 63. Aaron Gallardo (22 – Cat. 2), Team Helens
  • 64. Cody Tapley (23 – Cat. 2), Whole Athlete/ Specialized
  • 65. Kashy Ghazzagh (24 – Cat. 2), Red Peloton
  • 66. Trevor White (25 – Cat. 2), Squadra Sf
  • 67. Michael Charleton (26 – Cat. 2), Red Peloton
  • 94. Christian Williams (27 – Cat. 2), Lone Star Works Cycling Academy
  • John Bergmann (Cat. 1), Team Clif Bar Cycling, DNF
  • Andre Belimo, Simple Green, DNF
  • Mark Wisecup (Cat. 2), Wonderful Pistachios, DNF
  • Paul Penn (Cat. 2), Contra Costa Cycling Club, DNF
  • John Wilk (Cat. 1), Webcor/alto Velo, DNF
  • Benny Swedberg (Cat. 1), Califronia Giant/specialized, DNF
  • Ethan Sopenski (Cat. 2), Webcor/alto Velo, DNF
  • Connor Spencer (Cat. 1), Freewheel-Britesport, DNF
  • Mark Manning (Cat. 2), Dodocase Cycling Team, DNF
  • Jordan Kestler (Cat. 2), Metromint, DNF
  • Mackenzie Kelly (Cat. 2), Spy Ritte U23 Development Team, DNF
  • Brian Johnston (Cat. 2), Squadrasf, DNF
  • John Fritz (Cat. 2), Michael David Winery Cycling Team, DNF
  • Alex Howard (Cat. 2), Ritte Elite U23 Development Team, DNF
  • Joe Feng (Cat. 2), Red Peloton, DNF
  • Pablo Espinosa (Cat. 2), Squadra Sf, DNF
  • Tyler Dibble (Cat. 1), Team Mike’s Bikes, DNF
  • Jamiel Danesh (Cat. 1), Team Form Fitness, DNF
  • Shane Braley (Cat. 1), Athletix Benefitting Globalbike, DNF
  • Sergei Badeka (Cat. 2), Mcguire Cycling Team, DNF
  • Jesse Chebot (Cat. 2), Squadra Sf, DNF
  • Toby long (Cat. 2), Squadra Sf, DNF
  • Chris Coble (Cat. 2), The Oympic Club, DNF
  • Joseph Ison (Cat. 2), Freewheel-Britesport, DNF
  • Ivan Dominguez (Cat. 1), DNF
  • Justin Williams (Cat. 1), Cashcall Mortgage, DNF
Next »

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter