Menu

Results: 2013 USA Cycling Cyclocross National Championships, day 5

  • By VeloNews.com
  • Published Jan. 13, 2013
  • Updated Jan. 13, 2013 at 8:23 PM EDT

Women

  • 1. Katherine COMPTON, Trek Cyclocross Collective, 43:02
  • 2. Jade WILCOXSON, Team Optum-Kelly Benefit Strategies, 44:22
  • 3. Nicole DUKE, Cyclocrossworld, 44:25
  • 4. Georgia GOULD, Team Luna Chix, 44:44
  • 5. Crystal ANTHONY, Cyclocrossworld, 45:16
  • 6. Teal STETSON-LEE, Team Luna Chix, 45:19
  • 7. Maureen BRUNO ROY, Bob’s Red Mill-Seven Cycles, 45:41
  • 8. Meredith MILLER, California Giant-Specialized, 45:43
  • 9. Kaitlin ANTONNEAU, Cannondale-Cyclocrossworld.com, 46:00
  • 10. Arley KEMMERER, Charm City Cycling, 46:47
  • 11. Andrea SMITH, Ladies First-Minuteman Road Club, 46:51
  • 12. Elle ANDERSON, Ladies First-Minuteman Road Club, 47:02
  • 13. Alice PENNINGTON, 47:07
  • 14. Courtenay MCFADDEN, Cycling Northwest, 47:57
  • 15. Amanda CAREY, Volkswagen Boise Cycling, 48:12
  • 16. Ellen NOBLE, Trek Cyclocross Collective, 48:16
  • 17. Corey COOGAN CISEK, Cyclocrossracing.com, 48:38
  • 18. Abby STRIGEL, Trek Cyclocross Collective, 49:12
  • 19. Rebecca BLATT, Van Dessel Factory Team, 50:00
  • 20. Christina BIRCH, Jam Fund-NCC, 50:22
  • 21. Erica ZAVETA, Brevard College, 50:37
  • 22. Amanda MILLER, Team Optum-Kelly Benefit Strategies, 50:46
  • 23. BethAnn ORTON, 51:15
  • 24. Kristin WEBER, Boulder Cycle Sport, 51:16
  • 25. Amber MARKEY, 51:29
  • 26. Stacey BARBOSSA, Colavita Racing Inc., 52:22
  • 27. Brianne MARSHALL, Notubes Endurance Racing, 52:30
  • 28. Katie ARNOLD, Bob’s Red Mill Cyclocross Team, 52:58
  • 29. Allison ARENSMAN, Pepper Palace, -1 lap
  • 30. Rebecca GROSS, Tough Girl Cycling, -1 lap
  • 31. Hannah FINCHAMP, Team Luna Chix, -1 lap
  • 32. April MORGAN, -1 lap
  • 33. Alyssa SEVERN, My Wife Inc, -1 lap
  • 34. Kathleen LYSAKOWSKI, Cycle Lodge, -1 lap
  • 35. Sunny GILBERT, Michelob Ultra-Big Shark, -1 lap
  • 36. Anna DINGMAN, -1 lap
  • 37. Emily ZINN, Naked Women’s Racing, -1 lap
  • 38. Elizabeth SO, Les Petites Victoires, -1 lap
  • 39. Sarah STURM, Fort Lewis College, -1 lap
  • 40. Katie MELENA, Bicycle Bluebook-HRS, -1 lap
  • 41. Emily SHIELDS, Mock Orange Racing, -1 lap
  • 42. Michelle BISHOP, North Point Women’s Racing Team, -1 lap
  • 43. BrittLee BOWMAN, Pedal Power, -1 lap
  • 44. Corrie OSBORNE, Team Extreme, -1 lap
  • 45. Ellen SHERRILL, Bicycle Bluebook-HRS, -1 lap
  • 46. Jessica KUTZ, Team EPS, -1 lap
  • 47. Heidi BECK, Twin Six, -1 lap
  • 48. Frances MORRISON, Jam Fund-NCC, -2 laps
  • 49. Mackenzie WOODRING, Einstein Racing, -2 laps
  • 50. Katherine SHIELDS, Mock Orange Racing, -2 laps
  • 51. Marian JAMISON, -2 laps
  • 52. Erin DONOHUE, Mock Orange Bikes, -2 laps
  • 53. Allyson TUFANO, Sportif Coaching Group, -2 laps
  • 54. Christina TAMILIO, Ladies First-Minuteman Road Club, -2 laps
  • 55. Sierra SIEBENLIST, Team Indiebike, -2 laps
  • 56. Jennifer TILLMAN, Charm City Cycling, -2 laps
  • 57. Kathleen WULFKUHLE, C3-Twenty20cycling.com, -2 laps
  • 58. Kaylan COMER, U-Neak, -2 laps
  • 59. Kristin KOREVEC, Madcity Velo Club, -2 laps
  • 60. Deb Sweeney WHITMORE, Team Athletix-Globalbike Racing, -2 laps
  • 61. Sarah FREDRICKSON, Speedway Wheelmen, -2 laps
  • 62. Mollie BREWER, -2 laps
  • 63. Leslie TIMM, -2 laps
  • 64. Julie PHELPS, Big Ring Flyers, -2 laps
  • 65. Kristina YOUNG, -2 laps
  • 66. Jessica HILL, The Pony Shop, -2 laps
  • 67. Jennifer NOWLIN, Peace Coffee Racing, -2 laps
  • 68. McKenzie MELCHER, The Team Socalcross, -2 laps
  • 69. Madelaine MELCHER, The Team Socalcross, -2 laps
  • 70. Lindsay KNIGHT, -2 laps
  • 71. Breeze BROWN, Evol Elite Racing, -3 laps
  • 72. Erin SILLIMAN, Alan North America Cycling, -3 laps
  • DNS: Catherine HOLLIBAUGH, Team Nebo Ridge
  • DNS: Catherine WALBERG
  • DNS: Kim THOMPSON, Spidermonkey Cycling
  • DNS: Linda SONE, Crossniacs
  • DNS: Niki SODERBERG, Cyclocrossracing.com
  • DNS: Carol Jeane SANSOME, Silver Cycling
  • DNS: Amanda MCNABB, Team Group Health
  • DNS: Antonia LEAL, Planet Bike
  • DNS: Molly HURFORD, Colavita Racing
  • DNS: Jennifer GAERTNER, Motofish Racing
  • DNS: Jeanne FLECK, Velo Duluth
  • DNS: Jordan DUBE, Mad Alchemy-Verge
  • DNS: Jennifer Herrell-Rhoades, Trek Cyclocross Collective
  • DNS: Julie HUNTER
  • DNS: Nicole THIEMANN, Team Cf
  • DNS: Carmen Small, Specialized Lululemon
  • DNS: Laura VAN GILDER, C3-Twenty20cycling.com
  • DNF: Angelina STEVENS, Garneau Custom
  • DNF: Bailey SEMIAN, Pure Energy Cycling
  • DNF: Sarah LU, Robots
  • DNF: Shannon GIBSON, Stan’s Notubes Elite Women’s Team
  • DNF: Jessica D’AMATO, Evol Elite Racing
  • DNF: Cassandra MAXIMENKO
Next »

FILED UNDER: Cyclocross / News / Race Results TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter