Menu

2013 Tour de San Luis results, stage 3

  • By VeloNews.com
  • Published Jan. 23, 2013
  • Updated Jan. 24, 2013 at 12:21 AM EDT

Stage results

  • 1. Alex DINIZ CORREIA, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, in 4:29:36
  • 2. Mauro SANTAMBROGIO, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at :24
  • 3. Michal KWIATKOWSKI, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at :24
  • 4. Bart DE CLERCQ, LOTTO-BELISOL, at :25
  • 5. Tejay VAN GARDEREN, BMC RACING, at :25
  • 6. Jurgen VAN DEN BROECK, LOTTO-BELISOL, at :25
  • 7. Daniel DIAZ, SAN LUIS SOMOS TODOS, at :29
  • 8. Diego ULISSI, LAMPRE-MERIDA, at :34
  • 9. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ, ANDRONI GIOCATTOLI, at :34
  • 10. Andre Fernando S. Martins CARDOSO, CAJA RURAL, at :34
  • 11. Egor SILIN, ASTANA, at :48
  • 12. Jesus HERRADA LOPEZ, MOVISTAR, at :48
  • 13. Alberto CONTADOR VELASCO, SAXO-TINKOFF, at :48
  • 14. Javier Alexis ACEVEDO COLLE, JAMIS-HAGENS BERMAN, at :48
  • 15. Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA, CANNONDALE PRO CYCLING, at :48
  • 16. Paolo TIRALONGO, ASTANA, at 1:03
  • 17. Enzo MOYANO, CAJA RURAL, at 1:06
  • 18. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ, SAXO-TINKOFF, at 1:08
  • 19. Fabio ARU, ASTANA, at 1:08
  • 20. Philip DEIGNAN, UNITEDHEALTHCARE, at 1:12
  • 21. Sylvain CHAVANEL, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 1:12
  • 22. Juan Jose COBO ACEBO, MOVISTAR, at 1:12
  • 23. Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS, MOVISTAR, at 1:23
  • 24. Fabricio FERRARI BARCELO, CAJA RURAL, at 1:26
  • 25. Andres Ignacio PEREYRA, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 1:28
  • 26. Arnold ALCOLEA, CUB, at 1:37
  • 27. José Joao PIMENTA COSTA MENDES, TEAM NETAPP-ENDURA, at 1:42
  • 28. Pieter WEENING, ORICA-GREENEDGE, at 1:51
  • 29. Carlos Jose OCHOA, ANDRONI GIOCATTOLI, at 1:51
  • 30. Gonzalo GARRIDO, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 1:51
  • 31. Lucas EUSER, UNITEDHEALTHCARE, at 1:51
  • 32. Vincenzo NIBALI, ASTANA, at 2:03
  • 33. Matteo MONTAGUTI, AG2R LA MONDIALE, at 2:03
  • 34. Dominik NERZ, BMC RACING, at 2:03
  • 35. Marc DE MAAR, UNITEDHEALTHCARE, at 2:03
  • 36. David ARROYO DURAN, CAJA RURAL, at 2:03
  • 37. Mathias FRANK, BMC RACING, at 2:03
  • 38. Pieter SERRY, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 2:03
  • 39. Kristijan DURASEK, LAMPRE-MERIDA, at 2:03
  • 40. Jean-Christophe PERAUD, AG2R LA MONDIALE, at 2:03
  • 41. Ariel SIVORI, ARGOS-SHIMANO, at 2:19
  • 42. Jackson RODRIGUEZ, ANDRONI GIOCATTOLI, at 3:08
  • 43. Daniel MORENO FERNANDEZ, KATUSHA, at 3:16
  • 44. Vladimir KARPETS, MOVISTAR, at 3:23
  • 45. Patricio ALMONACID, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 3:23
  • 46. Gabriel JUAREZ VERON, ARGOS-SHIMANO, at 3:23
  • 47. Manuel QUINZIATO, BMC RACING, at 3:43
  • 48. Jorge GIACINTI, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 3:49
  • 49. Facundo LEZICA, ARGOS-SHIMANO, at 3:49
  • 50. Andrey ZEITS, ASTANA, at 4:49
  • 51. Leigh HOWARD, ORICA-GREENEDGE, at 4:49
  • 52. Flavio DE LUNA, MEX, at 4:49
  • 53. Diego ROSA, ANDRONI GIOCATTOLI, at 4:51
  • 54. Sergio Daniel GODOY, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 5:00
  • 55. Yasmani MARTINEZ REGALADO, CUB, at 5:08
  • 56. Leandro MESSINEO, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 5:12
  • 57. Edward KING, CANNONDALE PRO CYCLING, at 5:50
  • 58. Michael ALBASINI, ORICA-GREENEDGE, at 5:53
  • 59. Pedro Autran Dourado Dutra NICACIO, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 6:33
  • 60. Claudio ARONE, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 6:33
  • 61. Yelko GOMEZ, CAJA RURAL, at 6:44
  • 62. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER, KATUSHA, at 7:17
  • 63. Alberto LOSADA ALGUACIL, KATUSHA, at 7:17
  • 64. Ben GASTAUER, AG2R LA MONDIALE, at 7:17
  • 65. Rinaldo NOCENTINI, AG2R LA MONDIALE, at 7:17
  • 66. Scott THWAITES, TEAM NETAPP-ENDURA, at 7:17
  • 67. Adriano MALORI, LAMPRE-MERIDA, at 7:17
  • 68. Svein TUFT, ORICA-GREENEDGE, at 7:17
  • 69. Peter SAGAN, CANNONDALE PRO CYCLING, at 7:51
  • 70. Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ, AG2R LA MONDIALE, at 8:13
  • 71. Francisco José VENTOSO ALBERDI, MOVISTAR, at 8:13
  • 72. Bruno PIRES, SAXO-TINKOFF, at 8:13
  • 73. Xavier FLORENCIO CABRE, KATUSHA, at 8:13
  • 74. Marco COLEDAN, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 8:24
  • 75. Filippo POZZATO, LAMPRE-MERIDA, at 8:24
  • 76. Sonny COLBRELLI, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 8:24
  • 77. Carlos Alexandre MANARELLI, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 8:24
  • 78. Lucas Sebastian HAEDO, CANNONDALE PRO CYCLING, at 8:24
  • 79. Jeffry LOUDER, UNITEDHEALTHCARE, at 8:24
  • 80. Mauro DA DALTO, CANNONDALE PRO CYCLING, at 8:42
  • 81. Nariyuki MASUDA, CANNONDALE PRO CYCLING, at 8:42
  • 82. Ramiro CABRERA GONZALEZ, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 8:51
  • 83. Frederik WILLEMS, LOTTO-BELISOL, at 9:06
  • 84. Mauro FINETTO, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 9:58
  • 85. Mitchell DOCKER, ORICA-GREENEDGE, at 10:04
  • 86. Jaroslaw MARYCZ, CCC POLSAT POLKOWICE, at 10:04
  • 87. Eloy TERUEL ROVIRA, MOVISTAR, at 10:04
  • 88. Daniel OSS, BMC RACING, at 10:04
  • 89. Angel VICIOSO ARCOS, KATUSHA, at 10:04
  • 90. Leonardo GIORDANI, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 10:04
  • 91. Davide VIGANO, LAMPRE-MERIDA, at 10:04
  • 92. Tyler WREN, JAMIS-HAGENS BERMAN, at 10:22
  • 93. Ben JACQUES-MAYNES, JAMIS-HAGENS BERMAN, at 13:15
  • 94. Jonathan MCEVOY, TEAM NETAPP-ENDURA, at 13:17
  • 95. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO, SAXO-TINKOFF, at 15:54
  • 96. Benjamin NOVAL GONZALEZ, SAXO-TINKOFF, at 15:54
  • 97. Nicki SÖRENSEN, SAXO-TINKOFF, at 16:12
  • 98. Agustín MARTÍNEZ, CUB, at 19:21
  • 99. Mattia GAVAZZI, ANDRONI GIOCATTOLI, at 21:05
  • 100. Ariel LUCERO, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 21:05
  • 101. Alessandro PETACCHI, LAMPRE-MERIDA, at 21:05
  • 102. Ignacio de Jesús PRADO, MEX, at 21:05
  • 103. Juan Ignacio CURUCHET, ARGOS-SHIMANO, at 21:05
  • 104. Pedro PORTUONDO TORRES, CUB, at 21:05
  • 105. Rafael ANDRIATO, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 21:05
  • 106. Leandro ATENCIO, ARGOS-SHIMANO, at 21:05
  • 107. Jacobe KEOUGH, UNITEDHEALTHCARE, at 21:05
  • 108. Martin VELITS, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 21:05
  • 109. Mark CAVENDISH, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 21:05
  • 110. Andrei SARTASSOV, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 21:05
  • 111. Alexander WETTERHALL, TEAM NETAPP-ENDURA, at 21:05
  • 112. Christian MEIER, ORICA-GREENEDGE, at 21:05
  • 113. Michael SCHWARZMANN, TEAM NETAPP-ENDURA, at 21:05
  • 114. Michel KOCH, CANNONDALE PRO CYCLING, at 21:05
  • 115. Filippo FORTIN, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 21:05
  • 116. Manuel BELLETTI, AG2R LA MONDIALE, at 21:05
  • 117. Bartlomiej MATYSIAK, CCC POLSAT POLKOWICE, at 21:05
  • 118. Vojtech HACECKY, ASC DUKLA PRAHA, at 21:05
  • 119. Jens DEBUSSCHERE, LOTTO-BELISOL, at 21:05
  • 120. Robert FöRSTER, UNITEDHEALTHCARE, at 21:05
  • 121. Alessandro BAZZANA, UNITEDHEALTHCARE, at 21:05
  • 122. John MURPHY, UNITEDHEALTHCARE, at 21:05
  • 123. Oscar GATTO, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 21:05
  • 124. Francesco CHICCHI, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 21:05
  • 125. Nicola BOEM, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 21:05
  • 126. Hector Hugo ZAMARRON RANGEL, MEX, at 21:05
  • 127. Alois KANKOVSKY, ASC DUKLA PRAHA, at 21:05
  • 128. Martin HACECKY, ASC DUKLA PRAHA, at 21:05
  • 129. Sacha MODOLO, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 21:05
  • 130. Ralf MATZKA, TEAM NETAPP-ENDURA, at 21:05
  • 131. Luca PAOLINI, KATUSHA, at 21:05
  • 132. Guido Emanuel PALMA, JAMIS-HAGENS BERMAN, at 21:05
  • 133. Alessandro VANOTTI, ASTANA, at 21:14
  • 134. Marco CANOLA, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 21:40
  • 135. Matteo TRENTIN, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 22:07
  • 136. Lisuandi ALONSO RUANO, CUB, at 22:07
  • 137. Giairo ERMETI, ANDRONI GIOCATTOLI, at 22:07
  • 138. Juan José HAEDO, JAMIS-HAGENS BERMAN, at 22:10
  • 139. Francesco LASCA, CAJA RURAL, at 22:22
  • 140. LUCAS GADAY OROZCO, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 22:26
  • 141. Gustavo Ariel HERNANDEZ, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 22:47
  • 142. Jacek MORAJKO, CCC POLSAT POLKOWICE, at 24:42
  • 143. Breno França SIDOTI, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 25:25
  • 144. Luis Fernando SEPULVEDA, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 26:57
  • 145. GABRIEL GUTIERREZ, ARGOS-SHIMANO, at 28:40
  • 146. Antonio Roberto CABRERA TORRES, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 29:13
  • 147. Yennier LOPEZ FONSECA, CUB, at 29:33
  • 148. Emmanuel Domingo GUEVARA ARGUELLO, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 29:57
  • 149. Sebastian Jose TOLOSA, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 32:00
  • 150. Maximiliano Ariel RICHEZE, LAMPRE-MERIDA, at 32:00
  • 151. Magno Prado NAZARET, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 32:18
  • 152. Cristian Andres MARTINEZ, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 32:36
  • 153. Ivan CARBAJAL, MEX, at 33:51
  • 154. Julian Paulo GADAY OROZCO, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 33:59
  • 155. Walter Fernando PEREZ, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 33:59
  • 156. Franco Leonel SARRACHINE, ARGOS-SHIMANO, at 34:19
  • 157. Fernando BARROSO, ARGOS-SHIMANO, at 34:31
  • 158. Adrian KUREK, CCC POLSAT POLKOWICE, at 34:58
  • 159. Grzegorz STEPNIAK, CCC POLSAT POLKOWICE, at 34:58
  • 160. Joost VAN LEIJEN, LOTTO-BELISOL, at 35:54
  • 161. Francisco CHAMORRO, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 35:54
  • 162. Santiago Alejandro ESPINDOLA, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 36:03
  • 163. Kenny DE HAES, LOTTO-BELISOL, at 36:48
  • 164. Thor HUSHOVD, BMC RACING, at 37:12
Next »

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter