Menu

2013 Tour de San Luis results, stage 3

  • By VeloNews.com
  • Published Jan. 23, 2013
  • Updated Jan. 24, 2013 at 12:21 AM EDT

General classification

  • 1. Alex DINIZ CORREIA, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, in 12:07:48
  • 2. Mauro SANTAMBROGIO, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at :24
  • 3. Michal KWIATKOWSKI, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at :24
  • 4. Jurgen VAN DEN BROECK, LOTTO-BELISOL, at :25
  • 5. Bart DE CLERCQ, LOTTO-BELISOL, at :25
  • 6. Tejay VAN GARDEREN, BMC RACING, at :25
  • 7. Daniel DIAZ, SAN LUIS SOMOS TODOS, at :29
  • 8. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ, ANDRONI GIOCATTOLI, at :34
  • 9. Andre Fernando S. Martins CARDOSO, CAJA RURAL, at :34
  • 10. Diego ULISSI, LAMPRE-MERIDA, at :34
  • 11. Javier Alexis ACEVEDO COLLE, JAMIS-HAGENS BERMAN, at :48
  • 12. Jesus HERRADA LOPEZ, MOVISTAR, at :48
  • 13. Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA, CANNONDALE PRO CYCLING, at :48
  • 14. Alberto CONTADOR VELASCO, SAXO-TINKOFF, at :48
  • 15. Egor SILIN, ASTANA, at :48
  • 16. Paolo TIRALONGO, ASTANA, at 1:03
  • 17. Enzo MOYANO, CAJA RURAL, at 1:06
  • 18. Fabio ARU, ASTANA, at 1:08
  • 19. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ, SAXO-TINKOFF, at 1:08
  • 20. Sylvain CHAVANEL, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 1:12
  • 21. Philip DEIGNAN, UNITEDHEALTHCARE, at 1:12
  • 22. Juan Jose COBO ACEBO, MOVISTAR, at 1:12
  • 23. Fabricio FERRARI BARCELO, CAJA RURAL, at 1:26
  • 24. Andres Ignacio PEREYRA, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 1:28
  • 25. Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS, MOVISTAR, at 1:33
  • 26. Arnold ALCOLEA, CUB, at 1:37
  • 27. José Joao PIMENTA COSTA MENDES, TEAM NETAPP-ENDURA, at 1:42
  • 28. Lucas EUSER, UNITEDHEALTHCARE, at 1:51
  • 29. Carlos Jose OCHOA, ANDRONI GIOCATTOLI, at 1:51
  • 30. Vincenzo NIBALI, ASTANA, at 2:03
  • 31. Matteo MONTAGUTI, AG2R LA MONDIALE, at 2:03
  • 32. David ARROYO DURAN, CAJA RURAL, at 2:03
  • 33. Dominik NERZ, BMC RACING, at 2:03
  • 34. Mathias FRANK, BMC RACING, at 2:03
  • 35. Marc DE MAAR, UNITEDHEALTHCARE, at 2:03
  • 36. Pieter SERRY, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 2:03
  • 37. Kristijan DURASEK, LAMPRE-MERIDA, at 2:03
  • 38. Jean-Christophe PERAUD, AG2R LA MONDIALE, at 2:13
  • 39. Ariel SIVORI, ARGOS-SHIMANO, at 2:19
  • 40. Gonzalo GARRIDO, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 3:00
  • 41. Jackson RODRIGUEZ, ANDRONI GIOCATTOLI, at 3:08
  • 42. Daniel MORENO FERNANDEZ, KATUSHA, at 3:16
  • 43. Vladimir KARPETS, MOVISTAR, at 3:23
  • 44. Gabriel JUAREZ VERON, ARGOS-SHIMANO, at 3:23
  • 45. Manuel QUINZIATO, BMC RACING, at 3:43
  • 46. Facundo LEZICA, ARGOS-SHIMANO, at 3:49
  • 47. Jorge GIACINTI, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 3:49
  • 48. Patricio ALMONACID, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 4:32
  • 49. Pieter WEENING, ORICA-GREENEDGE, at 4:34
  • 50. Leigh HOWARD, ORICA-GREENEDGE, at 4:49
  • 51. Andrey ZEITS, ASTANA, at 4:49
  • 52. Flavio DE LUNA, MEX, at 4:49
  • 53. Diego ROSA, ANDRONI GIOCATTOLI, at 4:51
  • 54. Sergio Daniel GODOY, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 5:00
  • 55. Yasmani MARTINEZ REGALADO, CUB, at 5:08
  • 56. Leandro MESSINEO, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 5:12
  • 57. Edward KING, CANNONDALE PRO CYCLING, at 5:50
  • 58. Michael ALBASINI, ORICA-GREENEDGE, at 5:53
  • 59. Scott THWAITES, TEAM NETAPP-ENDURA, at 7:17
  • 60. Ben GASTAUER, AG2R LA MONDIALE, at 7:17
  • 61. Rinaldo NOCENTINI, AG2R LA MONDIALE, at 7:17
  • 62. Alberto LOSADA ALGUACIL, KATUSHA, at 7:17
  • 63. Claudio ARONE, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 7:42
  • 64. Peter SAGAN, CANNONDALE PRO CYCLING, at 7:51
  • 65. Svein TUFT, ORICA-GREENEDGE, at 7:52
  • 66. Xavier FLORENCIO CABRE, KATUSHA, at 8:13
  • 67. Francisco José VENTOSO ALBERDI, MOVISTAR, at 8:13
  • 68. Bruno PIRES, SAXO-TINKOFF, at 8:13
  • 69. Carlos Alexandre MANARELLI, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 8:24
  • 70. Filippo POZZATO, LAMPRE-MERIDA, at 8:24
  • 71. Marco COLEDAN, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 8:24
  • 72. Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ, AG2R LA MONDIALE, at 8:33
  • 73. Nariyuki MASUDA, CANNONDALE PRO CYCLING, at 8:42
  • 74. Sonny COLBRELLI, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 8:44
  • 75. Pedro Autran Dourado Dutra NICACIO, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 8:51
  • 76. Yelko GOMEZ, CAJA RURAL, at 9:27
  • 77. Lucas Sebastian HAEDO, CANNONDALE PRO CYCLING, at 9:30
  • 78. Mauro DA DALTO, CANNONDALE PRO CYCLING, at 9:38
  • 79. Frederik WILLEMS, LOTTO-BELISOL, at 9:49
  • 80. Mauro FINETTO, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 9:58
  • 81. Joaquin RODRIGUEZ OLIVER, KATUSHA, at 10:00
  • 82. Adriano MALORI, LAMPRE-MERIDA, at 10:00
  • 83. Jaroslaw MARYCZ, CCC POLSAT POLKOWICE, at 10:04
  • 84. Angel VICIOSO ARCOS, KATUSHA, at 10:04
  • 85. Eloy TERUEL ROVIRA, MOVISTAR, at 10:04
  • 86. Leonardo GIORDANI, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 10:04
  • 87. Mitchell DOCKER, ORICA-GREENEDGE, at 10:04
  • 88. Jeffry LOUDER, UNITEDHEALTHCARE, at 10:04
  • 89. Tyler WREN, JAMIS-HAGENS BERMAN, at 10:22
  • 90. Davide VIGANO, LAMPRE-MERIDA, at 11:06
  • 91. Daniel OSS, BMC RACING, at 11:26
  • 92. Ramiro CABRERA GONZALEZ, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 11:34
  • 93. Jonathan MCEVOY, TEAM NETAPP-ENDURA, at 13:17
  • 94. Ben JACQUES-MAYNES, JAMIS-HAGENS BERMAN, at 14:24
  • 95. Benjamin NOVAL GONZALEZ, SAXO-TINKOFF, at 15:54
  • 96. Nicki SÖRENSEN, SAXO-TINKOFF, at 16:12
  • 97. Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO, SAXO-TINKOFF, at 16:32
  • 98. Agustín MARTÍNEZ, CUB, at 19:21
  • 99. Alessandro PETACCHI, LAMPRE-MERIDA, at 21:05
  • 100. Mark CAVENDISH, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 21:05
  • 101. Jacobe KEOUGH, UNITEDHEALTHCARE, at 21:05
  • 102. Sacha MODOLO, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 21:05
  • 103. Manuel BELLETTI, AG2R LA MONDIALE, at 21:05
  • 104. Francesco CHICCHI, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 21:05
  • 105. Bartlomiej MATYSIAK, CCC POLSAT POLKOWICE, at 21:05
  • 106. Mattia GAVAZZI, ANDRONI GIOCATTOLI, at 21:05
  • 107. Rafael ANDRIATO, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 21:05
  • 108. Alexander WETTERHALL, TEAM NETAPP-ENDURA, at 21:05
  • 109. John MURPHY, UNITEDHEALTHCARE, at 21:05
  • 110. Ralf MATZKA, TEAM NETAPP-ENDURA, at 21:05
  • 111. Christian MEIER, ORICA-GREENEDGE, at 21:05
  • 112. Juan Ignacio CURUCHET, ARGOS-SHIMANO, at 21:05
  • 113. Michael SCHWARZMANN, TEAM NETAPP-ENDURA, at 21:05
  • 114. Ignacio de Jesús PRADO, MEX, at 21:05
  • 115. Pedro PORTUONDO TORRES, CUB, at 21:05
  • 116. Nicola BOEM, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 21:05
  • 117. Luca PAOLINI, KATUSHA, at 21:05
  • 118. Andrei SARTASSOV, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 21:05
  • 119. Oscar GATTO, VINI FANTINI-SELLE ITALIA, at 21:05
  • 120. Vojtech HACECKY, ASC DUKLA PRAHA, at 21:05
  • 121. Alessandro VANOTTI, ASTANA, at 21:14
  • 122. Filippo FORTIN, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 21:40
  • 123. Alois KANKOVSKY, ASC DUKLA PRAHA, at 21:48
  • 124. Jens DEBUSSCHERE, LOTTO-BELISOL, at 21:57
  • 125. Matteo TRENTIN, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 22:07
  • 126. Lisuandi ALONSO RUANO, CUB, at 22:07
  • 127. Juan José HAEDO, JAMIS-HAGENS BERMAN, at 22:10
  • 128. Leandro ATENCIO, ARGOS-SHIMANO, at 22:14
  • 129. Francesco LASCA, CAJA RURAL, at 22:22
  • 130. LUCAS GADAY OROZCO, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 22:26
  • 131. Alessandro BAZZANA, UNITEDHEALTHCARE, at 22:28
  • 132. Robert FöRSTER, UNITEDHEALTHCARE, at 22:45
  • 133. Gustavo Ariel HERNANDEZ, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 22:47
  • 134. Giairo ERMETI, ANDRONI GIOCATTOLI, at 22:50
  • 135. Michel KOCH, CANNONDALE PRO CYCLING, at 23:48
  • 136. Martin VELITS, OMEGA PHARMA-QUICK-STEP, at 23:48
  • 137. Martin HACECKY, ASC DUKLA PRAHA, at 23:48
  • 138. Marco CANOLA, BARDIANI VALVOLE-CSF INOX, at 24:12
  • 139. Ariel LUCERO, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 24:25
  • 140. Breno França SIDOTI, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 25:25
  • 141. Guido Emanuel PALMA, JAMIS-HAGENS BERMAN, at 25:54
  • 142. Hector Hugo ZAMARRON RANGEL, MEX, at 26:41
  • 143. Jacek MORAJKO, CCC POLSAT POLKOWICE, at 27:25
  • 144. GABRIEL GUTIERREZ, ARGOS-SHIMANO, at 28:40
  • 145. Luis Fernando SEPULVEDA, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 28:54
  • 146. Antonio Roberto CABRERA TORRES, CLOS DE PIRQUE-TREK, at 30:22
  • 147. Yennier LOPEZ FONSECA, CUB, at 30:42
  • 148. Emmanuel Domingo GUEVARA ARGUELLO, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 31:41
  • 149. Cristian Andres MARTINEZ, SAN LUIS SOMOS TODOS, at 32:36
  • 150. Maximiliano Ariel RICHEZE, LAMPRE-MERIDA, at 33:09
  • 151. Sebastian Jose TOLOSA, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 33:09
  • 152. Walter Fernando PEREZ, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 33:59
  • 153. Grzegorz STEPNIAK, CCC POLSAT POLKOWICE, at 34:58
  • 154. Adrian KUREK, CCC POLSAT POLKOWICE, at 34:58
  • 155. Joost VAN LEIJEN, LOTTO-BELISOL, at 35:54
  • 156. Ivan CARBAJAL, MEX, at 36:34
  • 157. Julian Paulo GADAY OROZCO, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 36:42
  • 158. Francisco CHAMORRO, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 36:52
  • 159. Franco Leonel SARRACHINE, ARGOS-SHIMANO, at 37:02
  • 160. Thor HUSHOVD, BMC RACING, at 37:12
  • 161. Fernando BARROSO, ARGOS-SHIMANO, at 37:14
  • 162. Magno Prado NAZARET, FUNVIC BRASILINVEST-SAO JOSE DOS CAMPOS, at 38:27
  • 163. Kenny DE HAES, LOTTO-BELISOL, at 38:42
  • 164. Santiago Alejandro ESPINDOLA, BUENOS AIRES PROVINCIA, at 38:46
« Previous

FILED UNDER: Race Results TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter