Menu

2013 Vuelta a Castilla y Leon results, stage 2

  • By VeloNews.com
  • Published Apr. 13, 2013

Stage 2

  • 1. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, Euskaltel-Euskadi, in 3:33:09
  • 2. Francesco LASCA, Caja Rural, same time
  • 3. Ken HANSON, Optum-Kelly Benefit Strategies, s.t.
  • 4. Jose Joaquin ROJAS GIL, Movistar, s.t.
  • 5. Enrique SANZ, Movistar, s.t.
  • 6. Carlos BARBERO CUESTA, Euskadi, s.t.
  • 7. Andrea PERON, Novo Nordisk, s.t.
  • 8. Joaquin SOBRINO, SP Tableware, s.t.
  • 9. Martijn VERSCHOOR, Novo Nordisk, s.t.
  • 10. Boris SHPILEVSKY, Lokosphinx, s.t.
  • 11. Igor BOEV, RusVelo, s.t.
  • 12. Roy SENTJENS, De Rijke-Shanks, s.t.
  • 13. Luis MAS BONET, Burgos BH-Castilla y Leon, s.t.
  • 14. Nikolay TRUSOV, De Rijke-Shanks, s.t.
  • 15. Evgeny SHALUNOV, Lokosphinx, s.t.
  • 16. Filipe Duarte sousa CARDOSO, Efapel-Glassdrive, s.t.
  • 17. Pablo URTASUN PEREZ, Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 18. Pavel KOCHETKOV, RusVelo, s.t.
  • 19. Steve BEKAERT, Burgos BH-Castilla y Leon, s.t.
  • 20. Andre Fernando S. Martins CARDOSO, Caja Rural, s.t.
  • 21. Francisco MANCEBO PEREZ, 5-hour Energy, s.t.
  • 22. Taylor SHELDON, 5-hour Energy, s.t.
  • 23. Julien EL FARES, Sojasun, s.t.
  • 24. Sergio Ferreira SOUSA, Efapel-Glassdrive, s.t.
  • 25. Georgios KARATZIOS, SP Tableware, s.t.
  • 26. Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN, 472-Colombia, s.t.
  • 27. Dalivier OSPINA NAVARRO, Colombia, s.t.
  • 28. Fabrice JEANDESBOZ, Sojasun, s.t.
  • 29. Ruben FERNANDEZ, Caja Rural, s.t.
  • 30. Juan Esteban ARANGO CARVAJAL, Colombia, s.t.
  • 31. Edson CALDERON, 472-Colombia, s.t.
  • 32. Juan Pablo SUAREZ SUAREZ, Colombia, s.t.
  • 33. José Ivan GUTIERREZ PALACIOS, Movistar, s.t.
  • 34. Unai IPARRAGIRRE, Euskadi, s.t.
  • 35. Amets TXURRUKA, Caja Rural, s.t.
  • 36. Javier MORENO BAZAN, Movistar, s.t.
  • 37. Aritz Bagües, Euskadi, s.t.
  • 38. César FONTE, Efapel-Glassdrive, s.t.
  • 39. Sergei POMOSHNIKOV, RusVelo, s.t.
  • 40. Sjoerd KOUWENHOVEN, De Rijke-Shanks, s.t.
  • 41. Mikhail ANTONOV, Lokosphinx, s.t.
  • 42. Wilson Alexander MARENTES TORRES, Colombia, s.t.
  • 43. Marcos GARCIA, Caja Rural, s.t.
  • 44. David BELDA GARCIA, Burgos BH-Castilla y Leon, s.t.
  • 45. Juan Ernesto CHAMORRO CHITAN, 472-Colombia, s.t.
  • 46. Arkimedes ARGUELYES RODRIGES, Lokosphinx, s.t.
  • 47. Alexis VUILLERMOZ, Sojasun, s.t.
  • 48. Christoph PFINGSTEN, De Rijke-Shanks, s.t.
  • 49. Brice FEILLU, Sojasun, s.t.
  • 50. Jérémie GALLAND, Sojasun, s.t.
  • 51. Dmitry SOKOLOV, Lokosphinx, s.t.
  • 52. Eric YOUNG, Optum-Kelly Benefit Strategies, s.t.
  • 53. Sergey FIRSANOV, RusVelo, s.t.
  • 54. Hugo Sebastian SALAZAR CASTANEDA, 472-Colombia, s.t.
  • 55. Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS, SP Tableware, s.t.
  • 56. Sergey KLIMOV, RusVelo, s.t.
  • 57. Ruben PLAZA MOLINA, Movistar, s.t.
  • 58. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI, Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 59. Jorge AZANZA SOTO, Euskaltel-Euskadi, s.t.
  • 60. Eloy TERUEL ROVIRA, Movistar, s.t.
  • 61. David LOZANO RIBA, Novo Nordisk, s.t.
  • 62. Alexander CANDELARIO, Optum-Kelly Benefit Strategies, s.t.
  • 63. Fabio CALABRIA, Novo Nordisk, s.t.
  • 64. James STEMPER, 5-hour Energy, s.t.
  • 65. Robert SWEETING, 5-hour Energy, s.t.
  • 66. Kevin DE MESMAEKER, Novo Nordisk, s.t.
  • 67. Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ, Colombia, s.t.
  • 68. Sergey SHILOV, Lokosphinx, s.t.
  • 69. Kirill SVESHNIKOV, Lokosphinx, s.t.
  • 70. Huub DUYN, De Rijke-Shanks, s.t.
  • 71. Hernani BROCO, Efapel-Glassdrive, s.t.
  • 72. Max JENKINS, 5-hour Energy, at 0:15
  • 73. Julio Alexis CAMACHO BERNAL, Colombia, at 0:15
  • 74. Moises DUENAS NEVADO, Burgos BH-Castilla y Leon, at 0:15
  • 75. Vladimir KARPETS, Movistar, at 0:15
  • 76. Paul POUX, Sojasun, at 0:15
  • 77. Darío HERNÁNDEZ, Burgos BH-Castilla y Leon, at 0:15
  • 78. Mikel NIEVE ITURALDE, Euskaltel-Euskadi, at 0:15
  • 79. Maxime MEDEREL, Sojasun, at 0:15
  • 80. Juan VILLEGAS, 472-Colombia, at 0:15
  • 81. Nuno RIBEIRO, Efapel-Glassdrive, at 0:15
  • 82. Juan Carlos LARRINAGA MUGURUZA, Euskadi, at 0:15
  • 83. Petrus VAN DIJK, SP Tableware, at 0:15
  • 84. Pablo TORRES MUINO, Burgos BH-Castilla y Leon, at 0:15
  • 85. Víctor DE LA PARTE, SP Tableware, at 0:15
  • 86. Ricardo VILELA, Efapel-Glassdrive, at 0:15
  • 87. Artem OVECHKIN, RusVelo, at 0:15
  • 88. Adrian PALOMARES VILLAPLANA, De Rijke-Shanks, at 0:15
  • 89. Aleksey RYBALKIN, Lokosphinx, at 0:15
  • 90. Mikel ITURRIA SEGUROLA, Euskadi, at 0:15
  • 91. Jesus DEL PINO CORROCHANO, Burgos BH-Castilla y Leon, at 0:24
  • 92. David WILLIAMS, 5-hour Energy, at 0:26
  • 93. Mikel bizkarra, Euskadi, at 0:26
  • 94. Jóni SILVA BRANDÃO, Efapel-Glassdrive, at 0:26
  • 95. Igor MERINO CORTAZAR, Euskadi, at 0:26
  • 96. Nathaniel ENGLISH, 5-hour Energy, at 0:32
  • 97. David LELAY, Sojasun, at 0:32
  • 98. Carlos Alberto URAN ARROYAVE, 472-Colombia, at 0:32
  • 99. Gennadiy TATARINOV, RusVelo, at 0:43
  • 100. Robert VRECER, Euskaltel-Euskadi, at 0:43
  • 101. Jesse ANTHONY, Optum-Kelly Benefit Strategies, at 0:45
  • 102. Sylvester SZMYD, Movistar, at 0:45
  • 103. Marsh COOPER, Optum-Kelly Benefit Strategies, at 0:45
  • 104. Javier MEGIAS LEAL, Novo Nordisk, at 0:45
  • 105. Yelko GOMEZ, Caja Rural, at 0:45
  • 106. Michael FRIEDMAN, Optum-Kelly Benefit Strategies, at 0:45
  • 107. Omar FRAILE MATARRANZA, Caja Rural, at 0:52
  • 108. Antonio PIEDRA PEREZ, Caja Rural, at 0:52
  • 109. Juan Pablo VALENCIA, Colombia, at 0:56
  • 110. Ever Alexander RIVERA GUERRERO, 472-Colombia, at 0:56
  • 111. Sandro Filipe SILVA PINTO, Efapel-Glassdrive, at 0:56
  • 112. Jesus CASTANO, 472-Colombia, at 0:56
  • 113. Dylan GROENEWEGEN, De Rijke-Shanks, at 0:56
  • 114. Thomas SOLADAY, Optum-Kelly Benefit Strategies, at 1:13
  • 115. Panagiotis CHATZAKIS, SP Tableware, at 2:18
  • 116. Shawn MILNE, 5-hour Energy, at 2:18
  • 117. Sebastian SALAS, Optum-Kelly Benefit Strategies, at 2:18
  • 118. Vasileios SIMANTIRAKIS, SP Tableware, at 4:04
  • 119. Ricardo MESTRE, Euskaltel-Euskadi, at 4:04
  • 120. Ilnur ZAKARIN, RusVelo, at 4:04
  • 121. Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA, Colombia, at 4:04
  • 122. Haritz ORBE URRUTIA, Euskadi, at 4:04
  • 123. Jon ABERASTURI IZAGA, Euskaltel-Euskadi, at 4:04
  • 124. Efren CARAZO, Burgos BH-Castilla y Leon, at 4:07
  • DNF Dimitrios POLYDOROPOULOS, SP Tableware
Next »

FILED UNDER: News / Race Results / Road TAGS: /

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter