Menu

Giro del Trentino 2013 stage 1a results

  • By VeloNews.com
  • Published Apr. 16, 2013

  • 1. Maxime BOUET, Ag2r La Mondiale, in 2:48:53
  • 2. Josef CERNY, CCC Polsat Polkowice, at :02
  • 3. Michael RODRIGUEZ GALINDO, Colombia, at :04
  • 4. Nicola DAL SANTO, Ceramica Flaminia-Fondriest, at :45
  • 5. Enzo MOYANO, Caja Rural, at :45
  • 6. Pavel KOCHETKOV, RusVelo, at :45
  • 7. Jacques JANSE VAN RENSBURG, MTN-Qhubeka, at :47
  • 8. Gang XU, Champion System, at 1:17
  • 9. Enrico BATTAGLIN, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 6:57
  • 10. Leonardo Fabio DUQUE, Colombia, at 6:57
  • 11. Peter KENNAUGH, Sky, at 6:57
  • 12. Fabio FELLINE, Androni Giocattoli, at 6:57
  • 13. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ, Androni Giocattoli, at 6:57
  • 14. Marco CANOLA, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 6:57
  • 15. Stefano GARZELLI, Vini Fantini-Selle Italia, at 6:57
  • 16. Cyril GAUTIER, Europcar, at 6:57
  • 17. Christian KNEES, Sky, at 6:57
  • 18. Gregor GAZVODA, Champion System, at 6:57
  • 19. Kanstantsin SIUTSOU, Sky, at 6:57
  • 20. Andre Fernando S. Martins CARDOSO, Caja Rural, at 6:57
  • 21. Ivan SANTAROMITA, BMC Racing, at 6:57
  • 22. Jonathan MONSALVE, Vini Fantini-Selle Italia, at 6:57
  • 23. Jackson RODRIGUEZ, Androni Giocattoli, at 6:57
  • 24. Fabio TABORRE, Vini Fantini-Selle Italia, at 6:57
  • 25. Ivan ROVNY, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 6:57
  • 26. Cadel EVANS, BMC Racing, at 6:57
  • 27. Martin KOHLER, BMC Racing, at 6:57
  • 28. Jan BARTA, NetApp-Endura, at 6:57
  • 29. Mauro SANTAMBROGIO, Vini Fantini-Selle Italia, at 6:57
  • 30. Marcos GARCIA, Caja Rural, at 6:57
  • 31. Stefano PIRAZZI, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 6:57
  • 32. Alessandro PRONI, Vini Fantini-Selle Italia, at 6:57
  • 33. Jose Rodolfo SERPA PEREZ, Lampre-Merida, at 6:57
  • 34. Przemyslaw NIEMIEC, Lampre-Merida, at 6:57
  • 35. Diego ROSA, Androni Giocattoli, at 6:57
  • 36. Carlos Julian QUINTERO, Colombia, at 6:57
  • 37. Marco CORTI, Colombia, at 6:57
  • 38. Chad BEYER, Champion System, at 6:57
  • 39. Bartosz HUZARSKI, NetApp-Endura, at 6:57
  • 40. Bradley WIGGINS, Sky, at 6:57
  • 41. Omar FRAILE MATARRANZA, Caja Rural, at 6:57
  • 42. Ruben FERNANDEZ, Caja Rural, at 6:57
  • 43. Mateusz TACIAK, CCC Polsat Polkowice, at 6:57
  • 44. Tanel KANGERT, Astana, at 6:57
  • 45. Michele SCARPONI, Lampre-Merida, at 6:57
  • 46. Kristijan DURASEK, Lampre-Merida, at 6:57
  • 47. Mattia CATTANEO, Lampre-Merida, at 6:57
  • 48. Amets TXURRUKA, Caja Rural, at 6:57
  • 49. David DE LA CRUZ MELGAREJO, NetApp-Endura, at 6:57
  • 50. Paolo TIRALONGO, Astana, at 6:57
  • 51. Sergio PARDILLA BELLON, MTN-Qhubeka, at 6:57
  • 52. Leopold KONIG, NetApp-Endura, at 6:57
  • 53. Franco PELLIZOTTI, Androni Giocattoli, at 6:57
  • 54. Lukasz OWSIAN, CCC Polsat Polkowice, at 6:57
  • 55. Juan Pablo SUAREZ SUAREZ, Colombia, at 6:57
  • 56. Davide REBELLIN, CCC Polsat Polkowice, at 6:57
  • 57. Vincenzo NIBALI, Astana, at 6:57
  • 58. Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA, Cannondale, at 6:57
  • 59. Fabio Andres DUARTE AREVALO, Colombia, at 6:57
  • 60. Valerio AGNOLI, Astana, at 6:57
  • 61. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF, Astana, at 6:57
  • 62. Dario CATALDO, Sky, at 6:57
  • 63. Manuel Antures AMARO, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 6:57
  • 64. Antonio PIEDRA PEREZ, Caja Rural, at 6:57
  • 65. Alexsandr DYACHENKO, Astana, at 6:57
  • 66. Tsgabu Gebremaryam GRMAY, MTN-Qhubeka, at 6:57
  • 67. Matteo RABOTTINI, Vini Fantini-Selle Italia, at 6:57
  • 68. Domenico POZZOVIVO, Ag2r La Mondiale, at 6:57
  • 69. Fabio ARU, Astana, at 6:57
  • 70. Edoardo ZARDINI, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 6:57
  • 71. Hubert DUPONT, Ag2r La Mondiale, at 6:57
  • 72. Artem OVECHKIN, RusVelo, at 6:57
  • 73. Cristiano SALERNO, Cannondale, at 6:57
  • 74. Cameron WURF, Cannondale, at 6:57
  • 75. Francesco Manuel BONGIORNO, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 6:57
  • 76. Stefano LOCATELLI, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 6:57
  • 77. Louis MEINTJES, MTN-Qhubeka, at 6:57
  • 78. Jarlinson PANTANO, Colombia, at 6:57
  • 79. Ivan BASSO, Cannondale, at 6:57
  • 80. Chris BUTLER, Champion System, at 6:57
  • 81. Sergey FIRSANOV, RusVelo, at 6:57
  • 82. Natnael BERHANE, Europcar, at 6:57
  • 83. Ben GASTAUER, Ag2r La Mondiale, at 6:57
  • 84. Sergei POMOSHNIKOV, RusVelo, at 6:57
  • 85. Andrea MANFREDI, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 6:57
  • 86. Antonio SANTORO, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 6:57
  • 87. Emanuele SELLA, Androni Giocattoli, at 6:57
  • 88. Filippo SAVINI, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 6:57
  • 89. Sylvain GEORGES, Ag2r La Mondiale, at 6:57
  • 90. Danny PATE, Sky, at 6:57
  • 91. Tomas Aurelio GIL MARTINEZ, Androni Giocattoli, at 6:57
  • 92. Xabier ZANDIO ECHAIDE, Sky, at 6:57
  • 93. Pierre ROLLAND, Europcar, at 6:57
  • 94. Giairo ERMETI, Androni Giocattoli, at 6:57
  • 95. Alexander RYBAKOV, RusVelo, at 6:57
  • 96. Adrian HONKISZ, CCC Polsat Polkowice, at 7:35
  • 97. Ryota NISHIZONO, Champion System, at 7:35
  • 98. Meran RUSSAN, MTN-Qhubeka, at 7:35
  • 99. Marco PINOTTI, BMC Racing, at 7:57
  • 100. Kin San WU, Champion System, at 7:57
  • 101. Guillaume BONNAFOND, Ag2r La Mondiale, at 7:57
  • 102. Cesare BENEDETTI, NetApp-Endura, at 7:57
  • 103. Joseph Lloyd DOMBROWSKI, Sky, at 7:57
  • 104. Jacek MORAJKO, CCC Polsat Polkowice, at 7:57
  • 105. Jeffry Johan ROMERO CORREDOR, Colombia, at 7:57
  • 106. Nicola BOEM, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 7:57
  • 107. Yukiya ARASHIRO, Europcar, at 7:57
  • 108. David VEILLEUX, Europcar, at 7:57
  • 109. Johann VAN ZYL, MTN-Qhubeka, at 8:45
  • 110. Chan Jae JANG, Champion System, at 9:45
  • 111. Ralf MATZKA, NetApp-Endura, at 9:45
  • 112. Angelo TULIK, Europcar, at 9:45
  • 113. Marek RUTKIEWICZ, CCC Polsat Polkowice, at 9:45
  • 114. Youcef REGUIGUI, MTN-Qhubeka, at 9:45
  • 115. Maximiliano Ariel RICHEZE, Lampre-Merida, at 9:45
  • 116. Muhamad Adiq Husainie OTHMAN, Champion System, at 9:45
  • 117. Jim SONGEZO, MTN-Qhubeka, at 9:45
  • 118. Cristiano MONGUZZI, Vini Fantini-Selle Italia, at 9:45
  • 119. Ilya GORODNICHEV, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 9:45
  • 120. Alessandro VANOTTI, Astana, at 9:45
  • 121. Juraj SAGAN, Cannondale, at 11:18
  • 122. Alexander MIRONOV, RusVelo, at 11:18
  • 123. Adam BLYTHE, BMC Racing, at 11:18
  • 124. Michael SCHWARZMANN, NetApp-Endura, at 11:18
  • 125. Jonathan MCEVOY, NetApp-Endura, at 11:18
  • 126. Sergey KLIMOV, RusVelo, at 11:18
  • 127. Andrea FEDI, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 11:18
  • 128. Sebastian LANDER, BMC Racing, at 11:18
  • 129. Tiziano DALL’ANTONIA, Cannondale, at 11:18
  • 130. Bartlomiej MATYSIAK, CCC Polsat Polkowice, at 11:18
  • 131. Andrei SOLOMENNIKOV, RusVelo, at 11:18
  • 132. Valentin IGLINSKIY, Ag2r La Mondiale, at 11:18
  • 133. Manuel BELLETTI, Ag2r La Mondiale, at 11:18
  • 134. Roberto FERRARI, Lampre-Merida, at 11:18
  • 135. Oscar GATTO, Vini Fantini-Selle Italia, at 11:18
  • 136. Elia VIVIANI, Cannondale, at 11:18
  • 137. Yelko GOMEZ, Caja Rural, at 11:18
  • 138. Marco COLEDAN, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 12:23
  • 139. Davide VIGANO, Lampre-Merida, at 12:23
  • 140. Davide MALACARNE, Europcar, at 12:23
« Previous

FILED UNDER: News / Race Results / Road TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter