Menu

Giro del Trentino 2013 stage 2 results

  • By VeloNews.com
  • Published Apr. 17, 2013
  • Updated Apr. 17, 2013 at 2:14 PM EST

  • 1. Kanstantsin SIUTSOU, Sky, in 5:48:07
  • 2. Mauro SANTAMBROGIO, Vini Fantini-Selle Italia, at :04
  • 3. Vincenzo NIBALI, Astana, at :19
  • 4. Bradley WIGGINS, Sky, at :19
  • 5. Domenico POZZOVIVO, Ag2r La Mondiale, at :28
  • 6. Stefano PIRAZZI, Bardiani Valvole-CSF Inox, at :34
  • 7. Fabio ARU, Astana, at :37
  • 8. Alexsandr DYACHENKO, Astana, at :38
  • 9. Pierre ROLLAND, Europcar, at :45
  • 10. Cadel EVANS, BMC Racing, at :45
  • 11. Stefano LOCATELLI, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 1:04
  • 12. Andre Fernando S. Martins CARDOSO, Caja Rural, at 1:06
  • 13. Chris BUTLER, Champion System, at 1:06
  • 14. Przemyslaw NIEMIEC, Lampre-Merida, at 1:07
  • 15. Marcos GARCIA, Caja Rural, at 1:11
  • 16. Ivan ROVNY, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 1:33
  • 17. Davide REBELLIN, CCC Polsat Polkowice, at 1:33
  • 18. Ivan BASSO, Cannondale, at 1:33
  • 19. Diego ROSA, Androni Giocattoli, at 1:54
  • 20. Maxime BOUET, Ag2r La Mondiale, at 2:23
  • 21. Leopold KONIG, NetApp-Endura, at 2:23
  • 22. Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF, Astana, at 2:50
  • 23. Valerio AGNOLI, Astana, at 3:12
  • 24. Sergio PARDILLA BELLON, MTN-Qhubeka, at 3:30
  • 25. Cameron WURF, Cannondale, at 3:30
  • 26. Ruben FERNANDEZ, Caja Rural, at 4:19
  • 27. Amets TXURRUKA, Caja Rural, at 4:19
  • 28. Jonathan MONSALVE, Vini Fantini-Selle Italia, at 4:19
  • 29. Franco PELLIZOTTI, Androni Giocattoli, at 4:19
  • 30. Paolo TIRALONGO, Astana, at 4:19
  • 31. Ivan SANTAROMITA, BMC Racing, at 4:19
  • 32. Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ, Androni Giocattoli, at 4:19
  • 33. Mattia CATTANEO, Lampre-Merida, at 4:19
  • 34. Michele SCARPONI, Lampre-Merida, at 4:19
  • 35. Pavel KOCHETKOV, RusVelo, at 5:20
  • 36. Hubert DUPONT, Ag2r La Mondiale, at 5:20
  • 37. Jarlinson PANTANO, Colombia, at 5:27
  • 38. Matteo RABOTTINI, Vini Fantini-Selle Italia, at 5:47
  • 39. David DE LA CRUZ MELGAREJO, NetApp-Endura, at 5:54
  • 40. Marco CORTI, Colombia, at 6:20
  • 41. Michael RODRIGUEZ GALINDO, Colombia, at 6:20
  • 42. Cristiano MONGUZZI, Vini Fantini-Selle Italia, at 6:20
  • 43. Tanel KANGERT, Astana, at 6:41
  • 44. Chad BEYER, Champion System, at 6:44
  • 45. Louis MEINTJES, MTN-Qhubeka, at 6:47
  • 46. Jose Rodolfo SERPA PEREZ, Lampre-Merida, at 7:08
  • 47. Alexander RYBAKOV, RusVelo, at 7:23
  • 48. Dario CATALDO, Sky, at 7:28
  • 49. Nicola DAL SANTO, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 7:48
  • 50. Natnael BERHANE, Europcar, at 7:50
  • 51. Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA, Cannondale, at 7:50
  • 52. Sergei POMOSHNIKOV, RusVelo, at 7:50
  • 53. Carlos Julian QUINTERO, Colombia, at 7:50
  • 54. Manuel Antures AMARO, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 7:50
  • 55. Jacques JANSE VAN RENSBURG, MTN-Qhubeka, at 8:25
  • 56. Artem OVECHKIN, RusVelo, at 8:29
  • 57. Enzo MOYANO, Caja Rural, at 8:32
  • 58. Antonio SANTORO, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 8:39
  • 59. Antonio PIEDRA PEREZ, Caja Rural, at 8:40
  • 60. Yelko GOMEZ, Caja Rural, at 8:40
  • 61. Jackson RODRIGUEZ, Androni Giocattoli, at 9:02
  • 62. Edoardo ZARDINI, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 9:06
  • 63. Sergey FIRSANOV, RusVelo, at 9:35
  • 64. Francesco Manuel BONGIORNO, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 10:00
  • 65. Joseph Lloyd DOMBROWSKI, Sky, at 10:00
  • 66. Ben GASTAUER, Ag2r La Mondiale, at 10:53
  • 67. Sylvain GEORGES, Ag2r La Mondiale, at 10:53
  • 68. Peter KENNAUGH, Sky, at 11:47
  • 69. Marco PINOTTI, BMC Racing, at 12:26
  • 70. Christian KNEES, Sky, at 12:26
  • 71. Guillaume BONNAFOND, Ag2r La Mondiale, at 12:26
  • 72. Cristiano SALERNO, Cannondale, at 12:26
  • 73. Sergey KLIMOV, RusVelo, at 12:26
  • 74. Cyril GAUTIER, Europcar, at 12:26
  • 75. Kristijan DURASEK, Lampre-Merida, at 12:26
  • 76. Meran RUSSAN, MTN-Qhubeka, at 13:44
  • 77. Ilya GORODNICHEV, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 13:53
  • 78. Emanuele SELLA, Androni Giocattoli, at 14:02
  • 79. Stefano GARZELLI, Vini Fantini-Selle Italia, at 14:04
  • 80. Marco CANOLA, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 14:30
  • 81. Fabio FELLINE, Androni Giocattoli, at 14:30
  • 82. Enrico BATTAGLIN, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 14:30
  • 83. Bartosz HUZARSKI, NetApp-Endura, at 14:44
  • 84. Alessandro VANOTTI, Astana, at 14:55
  • 85. Adrian HONKISZ, CCC Polsat Polkowice, at 14:55
  • 86. Lukasz OWSIAN, CCC Polsat Polkowice, at 14:55
  • 87. Jeffry Johan ROMERO CORREDOR, Colombia, at 14:55
  • 88. Juan Pablo SUAREZ SUAREZ, Colombia, at 14:55
  • 89. Mateusz TACIAK, CCC Polsat Polkowice, at 14:55
  • 90. Xabier ZANDIO ECHAIDE, Sky, at 14:55
  • 91. Davide VIGANO, Lampre-Merida, at 14:55
  • 92. Leonardo Fabio DUQUE, Colombia, at 14:55
  • 93. Ryota NISHIZONO, Champion System, at 15:22
  • 94. Jan BARTA, NetApp-Endura, at 15:28
  • 95. Josef CERNY, CCC Polsat Polkowice, at 15:28
  • 96. Tsgabu Gebremaryam GRMAY, MTN-Qhubeka, at 16:29
  • 97. Yukiya ARASHIRO, Europcar, at 16:43
  • 98. Angelo TULIK, Europcar, at 16:43
  • 99. David VEILLEUX, Europcar, at 16:43
  • 100. Marek RUTKIEWICZ, CCC Polsat Polkowice, at 16:43
  • 101. Jacek MORAJKO, CCC Polsat Polkowice, at 16:43
  • 102. Andrea MANFREDI, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 16:43
  • 103. Fabio Andres DUARTE AREVALO, Colombia, at 16:43
  • 104. Danny PATE, Sky, at 16:43
  • 105. Johann VAN ZYL, MTN-Qhubeka, at 16:53
  • 106. Kin San WU, Champion System, at 17:29
  • 107. Chan Jae JANG, Champion System, at 18:35
  • 108. Nicola BOEM, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 18:52
  • 109. Fabio TABORRE, Vini Fantini-Selle Italia, at 19:05
  • 110. Davide MALACARNE, Europcar, at 19:05
  • 111. Cesare BENEDETTI, NetApp-Endura, at 19:58
  • 112. Tiziano DALL’ANTONIA, Cannondale, at 19:58
  • 113. Bartlomiej MATYSIAK, CCC Polsat Polkowice, at 19:58
  • 114. Jim SONGEZO, MTN-Qhubeka, at 19:58
  • 115. Juraj SAGAN, Cannondale, at 20:07
  • 116. Adam BLYTHE, BMC Racing, at 20:24
  • 117. Gregor GAZVODA, Champion System, at 22:02
  • 118. Valentin IGLINSKIY, Ag2r La Mondiale, at 22:11
  • 119. Alexander MIRONOV, RusVelo, at 22:11
  • 120. Omar FRAILE MATARRANZA, Caja Rural, at 22:11
  • 121. Marco COLEDAN, Bardiani Valvole-CSF Inox, at 22:44
  • 122. Oscar GATTO, Vini Fantini-Selle Italia, at 23:50
  • 123. Elia VIVIANI, Cannondale, at 23:50
  • 124. Tomas Aurelio GIL MARTINEZ, Androni Giocattoli, at 23:50
  • 125. Muhamad Adiq Husainie OTHMAN, Champion System, at 23:50
  • 126. Alessandro PRONI, Vini Fantini-Selle Italia, at 23:50
  • 127. Andrei SOLOMENNIKOV, RusVelo, at 23:50
  • 128. Ralf MATZKA, NetApp-Endura, at 23:50
  • 129. Michael SCHWARZMANN, NetApp-Endura, at 23:50
  • 130. Manuel BELLETTI, Ag2r La Mondiale, at 23:50
  • 131. Gang XU, Champion System, at 23:50
  • 132. Giairo ERMETI, Androni Giocattoli, at 23:50
  • 133. Andrea FEDI, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 23:50
  • 134. Maximiliano Ariel RICHEZE, Lampre-Merida, at 23:50
  • 135. Roberto FERRARI, Lampre-Merida, at 23:50
  • 136. Filippo SAVINI, Ceramica Flaminia-Fondriest, at 24:40
  • DNF Martin KOHLER, BMC Racing
  • DNF Youcef REGUIGUI, MTN-Qhubeka
  • DNF Jonathan MCEVOY, NetApp-Endura
  • DNS Sebastian LANDER, BMC Racing
Next »

FILED UNDER: News / Race Results / Road TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter