Menu

Results: 2013 Nature Valley Grand Prix, stage 1 TT

  • By VeloNews.com
  • Published Jun. 12, 2013
  • Updated Jun. 13, 2013 at 7:30 AM EST

  • 1. Carmen Small, Specialized-Lululemon, at 17:32
  • 2. Joelle Numainville, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :03
  • 3. Brianna Walle, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :05
  • 4. Jade Wilcoxson, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :13
  • 5. Lauren Hall, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :19
  • 6. Claudia Hausler, Tibco-To The Top, at :21
  • 7. Shelley Olds, Tibco-To The Top, at :25
  • 8. Janel Holcomb, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :26
  • 9. Tayler Wiles, Specialized-Lululemon, at :27
  • 10. Denise Ramsden, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :36
  • 11. Gillian Carleton, Specialized-Lululemon, at :40
  • 12. Leah Kirchmann, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :45
  • 13. Lauren Stephens, Tibco-To The Top, at :48
  • 14. Amanda Miller, Tibco-To The Top, at :54
  • 15. Amber Gaffney, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :57
  • 16. Jamie Bookwalter, Colavita-Fine Cooking, at :59
  • 17. Leah Guloien, Colavita-Fine Cooking, at 1:05
  • 18. Joanne Kiesanowski, Tibco-To The Top, at 1:07
  • 19. Rushlee Buchanan, Tibco-To The Top, at 1:12
  • 20. Olivia Dillon, Specialized-Lululemon, at 1:15
  • 21. Jenny Ives, Team Kenda-Racc, at 1:22
  • 22. Lindsay Bayer, Colavita-Fine Cooking, at 1:23
  • 23. Katharine Hall, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 1:31
  • 24. Joy McCulloch, Specialized-Lululemon, at 1:38
  • 25. Amity Elliot, Team Kenda-Racc, at 1:38
  • 26. Mia Loquai, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 1:42
  • 27. Kelli Richter, Nature Valley Cycling Team, at 1:42
  • 28. Ana Christina Sanabria Sanchez, Colombia Specialized, at 1:43
  • 29. Whitney Schultz, Colavita-Fine Cooking, at 1:43
  • 30. Samantha Schneider, Tibco-To The Top, at 1:44
  • 31. Kimberley Wells, Colavita-Fine Cooking, at 1:47
  • 32. Mary Zider, Colavita-Fine Cooking, at 1:50
  • 33. Irena Ossola, Team Kenda-Racc, at 1:50
  • 34. Ally Stacher, Specialized-Lululemon, at 1:51
  • 35. Gabrielle Fortin, Team Kenda-Racc, at 1:51
  • 36. Anna Christiansen, Nature Valley Cycling Team, at 1:52
  • 37. Kerrin Strevell, Nature Valley Cycling Team, at 1:53
  • 38. Jenn Perricone, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 1:59
  • 39. Leah Kleager, St. Paul Bicycle Racing Club, at 2:00
  • 40. Madeleine Pape, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 2:00
  • 41. Lisa Mueller, Birchwood Cycling, at 2:00
  • 42. Anne Perry, Birchwood Cycling, at 2:02
  • 43. Sara Clafferty, Birchwood Cycling, at 2:02
  • 44. Diana Carolina Penuela Martinez, Colombia Specialized, at 2:03
  • 45. Abigail Mickey, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 2:04
  • 46. Hayley Giddens, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 2:05
  • 47. Kaelly Farnham, Fcs|zngine-Mr. Restore, at 2:06
  • 48. Beth Duryea, Specialized-Lululemon, at 2:09
  • 49. Sarah Rice, Nature Valley Cycling Team, at 2:09
  • 50. Shannon Parrish, Team Kenda-Racc, at 2:11
  • 51. Lindsay Fox, St. Paul Bicycle Racing Club, at 2:16
  • 52. Laura Parsons, Rose Bandits, at 2:19
  • 53. Kimberley Turner, Birchwood Cycling, at 2:25
  • 54. Christina Birch, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 2:28
  • 55. Jennifer Rife, Team Kenda-Racc, at 2:29
  • 56. Nicole Mertz, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 2:34
  • 57. Flavia Oliveira, Birchwood Cycling, at 2:34
  • 58. Paula Plant, Birchwood Cycling, at 2:34
  • 59. Lenore Pipes, St. Paul Bicycle Racing Club, at 2:34
  • 60. Caroline Moakley, Nature Valley Cycling Team, at 2:36
  • 61. Vanessa Drigo, Rose Bandits, at 2:39
  • 62. Amy McGuire, Fcs|zngine-Mr. Restore, at 2:39
  • 63. Ana Milena Fagua Raquira, Colombia Specialized, at 2:41
  • 64. Kate Chilcott, Vanderkitten, at 2:43
  • 65. Heather Nielson, Birchwood Cycling, at 2:43
  • 66. Rose Long, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 2:45
  • 67. Justine Boddy, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 2:46
  • 68. Jen Purcell, Colavita-Fine Cooking, at 2:47
  • 69. Erica Zaveta, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 2:53
  • 70. Corey Coogan Cisek, Fcs|zngine-Mr. Restore, at 2:54
  • 71. Terra James, Team Kenda-Racc, at 2:57
  • 72. Danielle Bradley, St. Paul Bicycle Racing Club, at 2:57
  • 73. Chane Jonker, Team Kenda-Racc, at 2:59
  • 74. Abby Ruess, St. Paul Bicycle Racing Club, at 3:04
  • 75. Emily Georgeson, Nature Valley Cycling Team, at 3:18
  • 76. Kristabel Doebel-Hickok, Tibco-To The Top, at 3:27
  • 77. Valentina Paniagua, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 3:30
  • 78. Sophie Williamson, Vanderkitten, at 11:27
« Previous

FILED UNDER: News / Race Results / Road TAGS:

Stay Up to Date on Everything Cycling

Subscribe to the FREE VeloNews newsletter