Menu

Results: 2013 Nature Valley Grand Prix, stage 2 criterium

  • By VeloNews.com
  • Published Jun. 13, 2013

  • 1. Jade Wilcoxson, Optum-Kelly Benefit Strategies, in 1:14:10
  • 2. Carmen Small, Specialized-Lululemon, at :02
  • 3. Joelle Numainville, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :04
  • 4. Lauren Hall, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :08
  • 5. Brianna Walle, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :09
  • 6. Shelley Olds, Tibco-To The Top, at :10
  • 7. Claudia Hausler, Tibco-To The Top, at :25
  • 8. Janel Holcomb, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :30
  • 9. Denise Ramsden, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :40
  • 10. Tayler Wiles, Specialized-Lululemon, at :41
  • 11. Leah Kirchmann, Optum-Kelly Benefit Strategies, at :49
  • 12. Lauren Stephens, Tibco-To The Top, at :52
  • 13. Amanda Miller, Tibco-To The Top, at 1:06
  • 14. Joanne Kiesanowski, Tibco-To The Top, at 1:11
  • 15. Jamie Bookwalter, Colavita-Fine Cooking, at 1:13
  • 16. Leah Guloien, Colavita-Fine Cooking, at 1:19
  • 17. Lindsay Bayer, Colavita-Fine Cooking, at 1:27
  • 18. Olivia Dillon, Specialized-Lululemon, at 1:29
  • 19. Rushlee Buchanan, Tibco-To The Top, at 1:34
  • 20. Gillian Carleton, Specialized-Lululemon, at 1:35
  • 21. Jenny Ives, Team Kenda-Racc, at 1:36
  • 22. Joy McCulloch, Specialized-Lululemon, at 1:42
  • 23. Katharine Hall, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 1:45
  • 24. Mia Loquai, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 1:46
  • 25. Samantha Schneider, Tibco-To The Top, at 1:48
  • 26. Kimberley Wells, Colavita-Fine Cooking, at 1:51
  • 27. Amity Elliot, Team Kenda-Racc, at 1:52
  • 28. Mary Zider, Colavita-Fine Cooking, at 2:04
  • 29. Kelli Richter, Nature Valley Cycling Team, at 2:04
  • 30. Irena Ossola, Team Kenda-Racc, at 2:04
  • 31. Whitney Schultz, Colavita-Fine Cooking, at 2:05
  • 32. Sara Clafferty, Birchwood Cycling, at 2:06
  • 33. Diana Carolina Penuela Martinez, Colombia Specialized, at 2:07
  • 34. Ally Stacher, Specialized-Lululemon, at 2:09
  • 35. Anna Christiansen, Nature Valley Cycling Team, at 2:14
  • 36. Shannon Parrish, Team Kenda-Racc, at 2:15
  • 37. Anne Perry, Birchwood Cycling, at 2:16
  • 38. Laura Parsons, Rose Bandits, at 2:33
  • 39. Madeleine Pape, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 2:36
  • 40. Flavia Oliveira, Birchwood Cycling, at 2:38
  • 41. Lenore Pipes, St. Paul Bicycle Racing Club, at 2:38
  • 42. Kimberley Turner, Birchwood Cycling, at 2:39
  • 43. Amy McGuire, Fcs|zngine-Mr. Restore, at 2:43
  • 44. Abigail Mickey, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 2:45
  • 45. Kate Chilcott, Vanderkitten, at 2:47
  • 46. Erica Zaveta, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 2:57
  • 47. Jen Purcell, Colavita-Fine Cooking, at 3:01
  • 48. Justine Boddy, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 3:07
  • 49. Jenn Perricone, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 3:08
  • 50. Emily Georgeson, Nature Valley Cycling Team, at 3:22
  • 51. Danielle Bradley, St. Paul Bicycle Racing Club, at 3:33
  • 52. Lindsay Fox, St. Paul Bicycle Racing Club, at 3:37
  • 53. Gabrielle Fortin, Team Kenda-Racc, at 3:51
  • 54. Vanessa Drigo, Rose Bandits, at 4:00
  • 55. Christina Birch, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 4:28
  • 56. Nicole Mertz, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 4:34
  • 57. Amber Gaffney, Optum-Kelly Benefit Strategies, at 4:54
  • 58. Sarah Rice, Nature Valley Cycling Team, at 5:35
  • 59. Ana Christina Sanabria Sanchez, Colombia Specialized, at 5:40
  • 60. Heather Nielson, Birchwood Cycling, at 6:40
  • 61. Rose Long, Kowalski’s Markets Collegiate All-Stars, at 8:27
  • 62. Kerrin Strevell, Nature Valley Cycling Team, at 8:56
  • 63. Leah Kleager, St. Paul Bicycle Racing Club, at 9:03
  • 64. Lisa Mueller, Birchwood Cycling, at 9:03
  • 65. Hayley Giddens, Iscorp-Intelligentsia Coffee, at 9:08
  • 66. Kaelly Farnham, Fcs|zngine-Mr. Restore, at 9:09
  • 67. Beth Duryea, Specialized-Lululemon, at 9:12
  • 68. Jennifer Rife, Team Kenda-Racc, at 9:32
  • 69. Paula Plant, Birchwood Cycling, at 9:37
  • 70. Caroline Moakley, Nature Valley Cycling Team, at 9:39
  • 71. Ana Milena Fagua Raquira, Colombia Specialized, at 9:44
  • 72. Corey Coogan Cisek, Fcs|zngine-Mr. Restore, at 9:57
  • 73. Terra James, Team Kenda-Racc, at 10:00
  • 74. Abby Ruess, St. Paul Bicycle Racing Club, at 10:07
  • 75. Kristabel Doebel-Hickok, Tibco-To The Top, at 10:30
  • 76. Sophie Williamson, Vanderkitten, at 11:31:
« Previous

FILED UNDER: News / Race Results / Road TAGS:

Get our best cycling content delivered to your inbox

Subscribe to the FREE VeloNews weekly newsletter