1. Home » Race Results » Results: 2016 Strade Bianche

Results: 2016 Strade Bianche

  • 1. Fabian CANCELLARA, TREK – SEGAFREDO, in 4:39:35
  • 2. Zdenek STYBAR, ETIXX – QUICK STEP, at :00
  • 3. Gianluca BRAMBILLA, ETIXX – QUICK STEP, at :04
  • 4. Peter SAGAN, TINKOFF, at :13
  • 5. Petr VAKOC, ETIXX – QUICK STEP, at :34
  • 6. Greg VAN AVERMAET, BMC RACING TEAM, at :37
  • 7. Diego ULISSI, LAMPRE – MERIDA, at :41
  • 8. Tiesj BENOOT, LOTTO SOUDAL, at :41
  • 9. Lars Petter NORDHAUG, TEAM SKY, at :41
  • 10. Alejandro VALVERDE BELMONTE, MOVISTAR TEAM, at :50
  • 11. Jakob FUGLSANG, ASTANA PRO TEAM, at :52
  • 12. Brent BOOKWALTER, BMC RACING TEAM, at 1:53
  • 13. Jay MCCARTHY, TINKOFF, at 2:02
  • 14. Daniel OSS, BMC RACING TEAM, at 2:02
  • 15. Vincenzo NIBALI, ASTANA PRO TEAM, at 2:02
  • 16. Giovanni VISCONTI, MOVISTAR TEAM, at 2:22
  • 17. Bob JUNGELS, ETIXX – QUICK STEP, at 2:24
  • 18. Gianni MOSCON, TEAM SKY, at 2:25
  • 19. Matteo TRENTIN, ETIXX – QUICK STEP, at 2:25
  • 20. Michal KWIATKOWSKI, TEAM SKY, at 2:25
  • 21. Andriy GRIVKO, ASTANA PRO TEAM, at 2:26
  • 22. Robert GESINK, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 2:26
  • 23. Grega BOLE, NIPPO – VINI FANTINI, at 2:41
  • 24. Davide REBELLIN, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 5:15
  • 25. Tomasz MARCZYNSKI, LOTTO SOUDAL, at 5:15
  • 26. Jasper STUYVEN, TREK – SEGAFREDO, at 5:18
  • 27. Julien VERMOTE, ETIXX – QUICK STEP, at 5:18
  • 28. Bart DE CLERCQ, LOTTO SOUDAL, at 5:25
  • 29. Jan BAKELANTS, AG2R LA MONDIALE, at 5:27
  • 30. Matteo BUSATO, SOUTHEAST – VENEZUELA, at 5:30
  • 31. Luke DURBRIDGE, ORICA – GreenEDGE, at 5:30
  • 32. Sonny COLBRELLI, BARDIANI CSF, at 5:35
  • 33. Sébastien TURGOT, AG2R LA MONDIALE, at 5:37
  • 34. Manuele BOARO, TINKOFF, at 5:45
  • 35. Jens KEUKELEIRE, ORICA – GreenEDGE, at 5:48
  • 36. Gatis SMUKULIS, ASTANA PRO TEAM, at 7:55
  • 37. Bakhtiyar KOZHATAYEV, ASTANA PRO TEAM, at 7:55
  • 38. Maxime MONFORT, LOTTO SOUDAL, at 7:55
  • 39. Davide VIGANO, ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC, at 7:55
  • 40. Michal GOLAS, TEAM SKY, at 7:55
  • 41. Simone PONZI, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 8:01
  • 42. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA, MOVISTAR TEAM, at 12:18
  • 43. Salvatore PUCCIO, TEAM SKY, at 12:58
  • 44. Maciej BODNAR, TINKOFF, at 13:00
  • 45. Jurgen ROELANDTS, LOTTO SOUDAL, at 13:01
  • 46. Alessandro DE MARCHI, BMC RACING TEAM, at 13:01
  • 47. Damiano CARUSO, BMC RACING TEAM, at 16:02
  • 48. Pim LIGTHART, LOTTO SOUDAL, at 16:02
  • 49. Bertjan LINDEMAN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 16:04
  • 50. Dayer Uberney QUINTANA ROJAS, MOVISTAR TEAM, at 16:04
  • 51. Sébastien MINARD, AG2R LA MONDIALE, at 16:04
  • 52. Jean-Pierre DRUCKER, BMC RACING TEAM, at 16:04
  • 53. Eduard Michael GROSU, NIPPO – VINI FANTINI, at 16:04
  • 54. Daniele BENNATI, TINKOFF, at 16:04
  • 55. Jasha SÜTTERLIN, MOVISTAR TEAM, at 19:43
  • 56. Hugo HOULE, AG2R LA MONDIALE, at 21:20
  • 57. Timo ROOSEN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 21:20
  • 58. Guillaume BONNAFOND, AG2R LA MONDIALE, at 21:20
  • 59. Kiel REIJNEN, TREK – SEGAFREDO, at 21:20
  • 60. Jack HAIG, ORICA – GreenEDGE, at 21:20
  • 61. Marcin MROZEK, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 21:23
  • 62. Jesse SERGENT, AG2R LA MONDIALE, at 21:23
  • 63. Filippo POZZATO, SOUTHEAST – VENEZUELA, at 24:15
  • 64. Przemyslaw NIEMIEC, LAMPRE – MERIDA, at 24:15
  • 65. Charles PLANET, TEAM NOVO NORDISK, at 24:15
  • 66. Mirko SELVAGGI, ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC, at 24:15
  • 67. Tiziano DALL’ANTONIA, ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC, at 24:15
  • 68. Federico ZURLO, LAMPRE – MERIDA, at 24:15
  • 69. Martijn VERSCHOOR, TEAM NOVO NORDISK, at 24:15
  • 70. Eros CAPECCHI, ASTANA PRO TEAM, at 24:15
  • 71. Tom VAN ASBROECK, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 24:15
  • 72. Mike TEUNISSEN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 24:15
  • 73. Daniel MARTÍNEZ, SOUTHEAST – VENEZUELA, at 24:15
  • 74. Primož ROGLIC, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 24:15
  • 75. Lukasz OWSIAN, CCC SPRANDI POLKOWICE, at 24:15
  • 76. Taylor PHINNEY, BMC RACING TEAM, at 24:15
  • 77. Tony MARTIN, ETIXX – QUICK STEP, at 24:15
  • 78. Christian KNEES, TEAM SKY, at 24:15
  • 79. Marco BANDIERA, ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC, at 24:15
  • 80. Marco FRAPPORTI, ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC, at 24:15
  • 81. Oscar GATTO, TINKOFF, at 24:15
  • 82. Alessandro TONELLI, BARDIANI CSF, at 30:37
  • 83. Giorgio CECCHINEL, ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC, at 30:37
  • 84. Marco COLEDAN, TREK – SEGAFREDO, at 30:40
  • 85. Eugert ZHUPA, SOUTHEAST – VENEZUELA, at 31:43
  • DNF Yves LAMPAERT, ETIXX – QUICK STEP
  • DNF Hubert DUPONT, AG2R LA MONDIALE
  • DNF Matteo MONTAGUTI, AG2R LA MONDIALE
  • DNF Daniele RATTO, ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC
  • DNF Serghei TVETCOV, ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC
  • DNF Valerio AGNOLI, ASTANA PRO TEAM
  • DNF Michele SCARPONI, ASTANA PRO TEAM
  • DNF Simone ANDREETTA, BARDIANI CSF
  • DNF Enrico BARBIN, BARDIANI CSF
  • DNF Nicola BOEM, BARDIANI CSF
  • DNF Stefano PIRAZZI, BARDIANI CSF
  • DNF Lorenzo ROTA, BARDIANI CSF
  • DNF Luca STERBINI, BARDIANI CSF
  • DNF Manuel QUINZIATO, BMC RACING TEAM
  • DNF Víctor DE LA PARTE, CCC SPRANDI POLKOWICE
  • DNF Felix GROSSSCHARTNER, CCC SPRANDI POLKOWICE
  • DNF Nikolay MIHAYLOV, CCC SPRANDI POLKOWICE
  • DNF Maciej PATERSKI, CCC SPRANDI POLKOWICE
  • DNF Mattia CATTANEO, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Roberto FERRARI, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Sacha MODOLO, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Manuele MORI, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Gang XU, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Jens DEBUSSCHERE, LOTTO SOUDAL
  • DNF Rafael VALLS FERRI, LOTTO SOUDAL
  • DNF Jorge ARCAS PENA, MOVISTAR TEAM
  • DNF Marc SOLER, MOVISTAR TEAM
  • DNF Francisco José VENTOSO ALBERDI, MOVISTAR TEAM
  • DNF Alessandro BISOLTI, NIPPO – VINI FANTINI
  • DNF Damiano CUNEGO, NIPPO – VINI FANTINI
  • DNF Pier Paolo DE NEGRI, NIPPO – VINI FANTINI
  • DNF Iuri FILOSI, NIPPO – VINI FANTINI
  • DNF Antonio NIBALI, NIPPO – VINI FANTINI
  • DNF Riccardo STACCHIOTTI, NIPPO – VINI FANTINI
  • DNF Alexander EDMONSON, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Damien HOWSON, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Christopher JUUL JENSEN, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Christian MEIER, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Manuel BELLETTI, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Enrique SANZ, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Mirko TEDESCHI, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Mirko TROSINO, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Enrico BATTAGLIN, TEAM LOTTO NL – JUMBO
  • DNF Thomas LEEZER, TEAM LOTTO NL – JUMBO
  • DNF Kevin DE MESMAEKER, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Joonas HENTTALA, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Brian KAMSTRA, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF David LOZANO RIBA, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Javier MEGIAS LEAL, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Stephen CLANCY, TEAM NOVO NORDISK
  • DNF Andrew FENN, TEAM SKY
  • DNF Peter KENNAUGH, TEAM SKY
  • DNF Adam BLYTHE, TINKOFF
  • DNF Nikolay TRUSOV, TINKOFF
  • DNF Stijn DEVOLDER, TREK – SEGAFREDO
  • DNF Markel IRIZAR ARANBURU, TREK – SEGAFREDO
  • DNF Julien BERNARD, TREK – SEGAFREDO
  • DNF Yaroslav POPOVYCH, TREK – SEGAFREDO