Velo News

  1. Home » Race Results » Results: 2016 E3 Harelbeke

Results: 2016 E3 Harelbeke

  • 1. Michal KWIATKOWSKI, TEAM SKY, in 4:49:34
  • 2. Peter SAGAN, TINKOFF, at :04
  • 3. Ian STANNARD, TEAM SKY, at :11
  • 4. Fabian CANCELLARA, TREK – SEGAFREDO, at :11
  • 5. Jasper STUYVEN, TREK – SEGAFREDO, at :11
  • 6. Lars BOOM, ASTANA PRO TEAM, at :11
  • 7. Tiesj BENOOT, LOTTO SOUDAL, at :11
  • 8. Sep VANMARCKE, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :11
  • 9. Jean-Pierre DRUCKER, BMC RACING TEAM, at :11
  • 10. Daniel OSS, BMC RACING TEAM, at :11
  • 11. Dries DEVENYNS, IAM CYCLING, at :11
  • 12. Matteo TRENTIN, ETIXX – QUICK STEP, at :11
  • 13. Niki TERPSTRA, ETIXX – QUICK STEP, at :15
  • 14. Tom BOONEN, ETIXX – QUICK STEP, at :15
  • 15. Zdenek STYBAR, ETIXX – QUICK STEP, at 2:32
  • 16. Heinrich HAUSSLER, IAM CYCLING, at 4:48
  • 17. Marco MARCATO, WANTY – GROUPE GOBERT, at 4:48
  • 18. Francisco José VENTOSO ALBERDI, MOVISTAR TEAM, at 4:48
  • 19. Dylan VAN BAARLE, CANNONDALE PRO CYCLING TEAM, at 4:48
  • 20. Ralf MATZKA, BORA-ARGON 18, at 4:48
  • 21. Marcus BURGHARDT, BMC RACING TEAM, at 4:48
  • 22. Timo ROOSEN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 4:48
  • 23. Luke ROWE, TEAM SKY, at 4:48
  • 24. Stijn VANDENBERGH, ETIXX – QUICK STEP, at 4:48
  • 25. Antoine DUCHESNE, DIRECT ENERGIE, at 4:48
  • 26. Damien GAUDIN, AG2R LA MONDIALE, at 4:48
  • 27. Laurens DE VREESE, ASTANA PRO TEAM, at 4:48
  • 28. Michael SCHÄR, BMC RACING TEAM, at 4:48
  • 29. Jens KEUKELEIRE, ORICA – GreenEDGE, at 4:48
  • 30. Bram TANKINK, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 4:48
  • 31. Lukasz WISNIOWSKI, ETIXX – QUICK STEP, at 4:48
  • 32. Stefan KUENG, BMC RACING TEAM, at 4:48
  • 33. Bryan COQUARD, DIRECT ENERGIE, at 4:48
  • 34. Michal GOLAS, TEAM SKY, at 4:48
  • 35. Scott THWAITES, BORA-ARGON 18, at 4:48
  • 36. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA, MOVISTAR TEAM, at 4:48
  • 37. Luke DURBRIDGE, ORICA – GreenEDGE, at 4:48
  • 38. Andriy GRIVKO, ASTANA PRO TEAM, at 4:48
  • 39. Salvatore PUCCIO, TEAM SKY, at 4:48
  • 40. Filippo POZZATO, SOUTHEAST – VENEZUELA, at 4:48
  • 41. Oscar GATTO, TINKOFF, at 4:52
  • 42. Jelle WALLAYS, LOTTO SOUDAL, at 6:18
  • 43. Tim DECLERCQ, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 6:54
  • 44. Kevin VAN MELSEN, WANTY – GROUPE GOBERT, at 6:54
  • 45. Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA, MOVISTAR TEAM, at 6:54
  • 46. Vegard BREEN, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at 6:54
  • 47. Simone ANTONINI, WANTY – GROUPE GOBERT, at 6:54
  • 48. Nils POLITT, TEAM KATUSHA, at 6:54
  • 49. Marcel SIEBERG, LOTTO SOUDAL, at 6:54
  • 50. Stijn DEVOLDER, TREK – SEGAFREDO, at 6:54
  • 51. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, MOVISTAR TEAM, at 6:54
  • 52. Michael MORKOV, TEAM KATUSHA, at 6:54
  • 53. Alexander KRISTOFF, TEAM KATUSHA, at 6:54
  • 54. Pim LIGTHART, LOTTO SOUDAL, at 6:54
  • 55. Jos VAN EMDEN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 6:54
  • 56. Maarten WYNANTS, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 6:54
  • 57. Marko KUMP, LAMPRE – MERIDA, at 6:54
  • 58. Boy VAN POPPEL, TREK – SEGAFREDO, at 6:54
  • 59. Michel KREDER, ROOMPOT – ORANJE PELOTON, at 6:54
  • 60. Sébastien TURGOT, AG2R LA MONDIALE, at 6:54
  • 61. Mickael DELAGE, FDJ, at 6:54
  • 62. Maarten TJALLINGII, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 6:54
  • 63. Jay MCCARTHY, TINKOFF, at 6:54
  • 64. Michael GOGL, TINKOFF, at 6:54
  • 65. Floris GERFS, BMC RACING TEAM, at 8:59
  • 66. Wesley KREDER, ROOMPOT – ORANJE PELOTON, at 8:59
  • 67. Dmitriy GRUZDEV, ASTANA PRO TEAM, at 8:59
  • 68. Koen DE KORT, TEAM GIANT – ALPECIN, at 8:59
  • 69. Antoine DEMOITIE, WANTY – GROUPE GOBERT, at 8:59
  • 70. Lieuwe WESTRA, ASTANA PRO TEAM, at 8:59
  • 71. Juraj SAGAN, TINKOFF, at 8:59
  • 72. Arnaud GERARD, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at 8:59
  • 73. Bert DE BACKER, TEAM GIANT – ALPECIN, at 11:35
  • 74. Rudiger SELIG, BORA-ARGON 18, at 11:35
  • 75. Reto HOLLENSTEIN, IAM CYCLING, at 11:35
  • 76. Ryan ANDERSON, DIRECT ENERGIE, at 11:35
  • 77. Maciej BODNAR, TINKOFF, at 11:35
  • 78. Adam BLYTHE, TINKOFF, at 11:35
  • 79. Sjoerd VAN GINNEKEN, ROOMPOT – ORANJE PELOTON, at 11:35
  • 80. Kristijan KOREN, CANNONDALE PRO CYCLING TEAM, at 11:35
  • 81. Ramon SINKELDAM, TEAM GIANT – ALPECIN, at 11:35
  • 82. Matthieu LADAGNOUS, FDJ, at 11:35
  • 83. Tyler FARRAR, DIMENSION DATA, at 11:35
  • 84. Andreas SCHILLINGER, BORA-ARGON 18, at 11:35
  • 85. Maxime FARAZIJN, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 11:35
  • 86. Stijn STEELS, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 11:35
  • 87. Sander HELVEN, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 11:35
  • 88. Benoit JARRIER, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at 11:35
  • 89. Florian VACHON, FORTUNEO – VITAL CONCEPT, at 11:35
  • 90. Romain CARDIS, DIRECT ENERGIE, at 11:35
  • 91. Vegard Stake LAENGEN, IAM CYCLING, at 11:35
  • 92. Sven erik BYSTRØM, TEAM KATUSHA, at 11:35
  • 93. Søren Kragh ANDERSEN, TEAM GIANT – ALPECIN, at 11:35
  • 94. Reinardt JANSE VAN RENSBURG, DIMENSION DATA, at 11:35
  • 95. Zico WAEYTENS, TEAM GIANT – ALPECIN, at 11:35
  • 96. Alexander PORSEV, TEAM KATUSHA, at 11:35
  • 97. Thomas LEEZER, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 11:35
  • 98. Tom STAMSNIJDER, TEAM GIANT – ALPECIN, at 11:35
  • 99. Jasper DE BUYST, LOTTO SOUDAL, at 11:35
  • 100. Aleksejs SARAMOTINS, IAM CYCLING, at 11:35
  • 101. Ignatas KONOVALOVAS, FDJ, at 11:35
  • 102. Arnaud DEMARE, FDJ, at 11:35
  • 103. Iljo KEISSE, ETIXX – QUICK STEP, at 11:35
  • 104. Alexey LUTSENKO, ASTANA PRO TEAM, at 11:35
  • 105. Jay Robert THOMSON, DIMENSION DATA, at 11:35
  • 106. Grégory RAST, TREK – SEGAFREDO, at 11:35
  • DNF Nikolay TRUSOV, TINKOFF
  • DNF Tony MARTIN, ETIXX – QUICK STEP
  • DNF Jurgen ROELANDTS, LOTTO SOUDAL
  • DNF Sean DE BIE, LOTTO SOUDAL
  • DNF Frederik FRISON, LOTTO SOUDAL
  • DNF Gediminas BAGDONAS, AG2R LA MONDIALE
  • DNF Nico DENZ, AG2R LA MONDIALE
  • DNF Alexis GOUGEARD, AG2R LA MONDIALE
  • DNF Hugo HOULE, AG2R LA MONDIALE
  • DNF Quentin JAUREGUI, AG2R LA MONDIALE
  • DNF Maxime DANIEL, AG2R LA MONDIALE
  • DNF Gatis SMUKULIS, ASTANA PRO TEAM
  • DNF Arman KAMYSHEV, ASTANA PRO TEAM
  • DNF Manuel QUINZIATO, BMC RACING TEAM
  • DNF Alberto BETTIOL, CANNONDALE PRO CYCLING TEAM
  • DNF Alan MARANGONI, CANNONDALE PRO CYCLING TEAM
  • DNF Wouter WIPPERT, CANNONDALE PRO CYCLING TEAM
  • DNF Sebastian LANGEVELD, CANNONDALE PRO CYCLING TEAM
  • DNF Kristoffer SKJERPING, CANNONDALE PRO CYCLING TEAM
  • DNF Ryan MULLEN, CANNONDALE PRO CYCLING TEAM
  • DNF Murilo Antonio FISCHER, FDJ
  • DNF Olivier LE GAC, FDJ
  • DNF Johan LE BON, FDJ
  • DNF Marc SARREAU, FDJ
  • DNF Leigh HOWARD, IAM CYCLING
  • DNF Sondre HOLST ENGER, IAM CYCLING
  • DNF Vicente REYNES MIMO, IAM CYCLING
  • DNF Mattia CATTANEO, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Gang XU, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Chun Kai FENG, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Roberto FERRARI, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Sacha MODOLO, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Luka PIBERNIK, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Federico ZURLO, LAMPRE – MERIDA
  • DNF Jorge ARCAS PENA, MOVISTAR TEAM
  • DNF Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ, MOVISTAR TEAM
  • DNF Antonio PEDRERO LOPEZ, MOVISTAR TEAM
  • DNF Jasha SÜTTERLIN, MOVISTAR TEAM
  • DNF Sam BEWLEY, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Mitchell DOCKER, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Luka MEZGEC, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Magnus Cort NIELSEN, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Svein TUFT, ORICA – GreenEDGE
  • DNF Mekseb DEBESAY, DIMENSION DATA
  • DNF Matt BRAMMEIER, DIMENSION DATA
  • DNF Nick DOUGALL, DIMENSION DATA
  • DNF Mark RENSHAW, DIMENSION DATA
  • DNF Albert TIMMER, TEAM GIANT – ALPECIN
  • DNF Roy CURVERS, TEAM GIANT – ALPECIN
  • DNF Vladimir ISAYCHEV, TEAM KATUSHA
  • DNF Sergey LAGUTIN, TEAM KATUSHA
  • DNF Viacheslav KUZNETSOV, TEAM KATUSHA
  • DNF Twan CASTELIJNS, TEAM LOTTO NL – JUMBO
  • DNF Christian KNEES, TEAM SKY
  • DNF Andrew FENN, TEAM SKY
  • DNF Elia VIVIANI, TEAM SKY
  • DNF Yaroslav POPOVYCH, TREK – SEGAFREDO
  • DNF Markel IRIZAR ARANBURU, TREK – SEGAFREDO
  • DNF Marco COLEDAN, TREK – SEGAFREDO
  • DNF Preben VAN HECKE, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE
  • DNF Moreno DE PAUW, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE
  • DNF Jef VAN MEIRHAEGHE, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE
  • DNF Pieter VANSPEYBROUCK, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE
  • DNF Frederik BACKAERT, WANTY – GROUPE GOBERT
  • DNF Dimitri CLAEYS, WANTY – GROUPE GOBERT
  • DNF Robin STENUIT, WANTY – GROUPE GOBERT
  • DNF Mark MCNALLY, WANTY – GROUPE GOBERT
  • DNF Shane ARCHBOLD, BORA-ARGON 18
  • DNF Lukas PÖSTLBERGER, BORA-ARGON 18
  • DNF Zakkari DEMPSTER, BORA-ARGON 18
  • DNF Michael SCHWARZMANN, BORA-ARGON 18
  • DNF Yohann GENE, DIRECT ENERGIE
  • DNF Tony HUREL, DIRECT ENERGIE
  • DNF Alexandre PICHOT, DIRECT ENERGIE
  • DNF Angelo TULIK, DIRECT ENERGIE
  • DNF Boris VALLEE, FORTUNEO – VITAL CONCEPT
  • DNF Yauheni HUTAROVICH, FORTUNEO – VITAL CONCEPT
  • DNF Daniel MCLAY, FORTUNEO – VITAL CONCEPT
  • DNF Franck BONNAMOUR, FORTUNEO – VITAL CONCEPT
  • DNF Jesper ASSELMAN, ROOMPOT – ORANJE PELOTON
  • DNF Brian VAN GOETHEM, ROOMPOT – ORANJE PELOTON
  • DNF Kai REUS, ROOMPOT – ORANJE PELOTON
  • DNF Tim KERKHOF, ROOMPOT – ORANJE PELOTON
  • DNF Ivar SLIK, ROOMPOT – ORANJE PELOTON
  • DNF Andrea DAL COL, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Matteo DRAPERI, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Giuseppe FONZI, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Liam BERTAZZO, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Mirko TEDESCHI, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Mirko TROSINO, SOUTHEAST – VENEZUELA
  • DNF Eugert ZHUPA, SOUTHEAST – VENEZUELA